|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 KULTURĖ

   
 

Doli nga shtypi pėrmbledhja me poezi e krijuesit Pal Sokoli
" Kėmbanė e pėlcitur dhembja"

 
 

 
19 shkurt 2006 /TN
 
Liman ZOGAJ
 
Kėto ditė doli nga shtypi pėrmbledhja me poezi nga krijuesi i shquar Pal Sokoli "Kėmbanė e Pėlcitur Dhembja" . Edhe pse Poeti jeton dhe vepron jashtė vendlindjes me vete ka marrė dhe ruan me dashurin tė madhe shpirtėrore bukurin e fushave, ujin e freskėt tė Drinit tė Bardhe ku poeti  dhe zogjtė kanė marrė freskinė pėr vargje tė reja, pėr kėngė zogjsh qė aq bukur kėnaqin shpirtrat, bile edhe ata shpirtra qė kanė dhembje, edhe ata qė i bin anė e skaj fushave dikur plot lule e tani kur poeti ecė e ecė kėrkon  varre kėrkon Liri dhe shkon deri te njė Gur:
 
 - Nė njė bjeshkė tė rrahur, /gur i shpuar,/gur i zi-u ,/e pyes sa peshon,/ thotė jam kufi,....Atė Gur Krijuesi Pal Sokoli e takon kur ishte i lidhur me pranga nga xhandarėt e pushtuesit sllavė dhe dėrgohej nė Burgun e Nishit dhe aty poeti vazhdon:..Dhe shqip qanė/ si unė.
 
Sa do qė krijimtaria e botuar e Poetit Pal Sokoli nė Botimin "Kėmbanė e Pėlcitur Dhembja" pėrmblidhen nga ato qė poeti ka krijuare edhe kur ishte student, kur ishte i burgosur dhe i keqtrajtuar gjer nė dhe, kur ishte nė kėmbė dhe i pathyeshėm gjer nė diell.
 
Pastaj poezitė e krijuar Te sofra dhe oxhaku i kullės. Ato qė i shkojė nė prehrin e pėrgjakur tė Kosovės si edhe krijimet e fundit qė Pal Sokoli ka krijuar nė Mėrgim, nuk vinė nė sofrėn poetike si tė shkapėrderdhura, por organikisht fortė tė lidhura dhe tė grymosura mirė me petkun e kulluar artistik tė poezisė moderne .
 
Para lexuesve Pal Sokoli na vjen si pendė e mprehtė dhe me te drejtė do tė thoshim pak si e vonuar, sepse niveli kaq i mirė krijues na thotė fuqishėm pse ky poet heshti kaq gjatė, edhe pse ka botuar edhe nė shumė gazeta e revista  nė vise shqiptare dhe nė Diasporė.
 
Te Poezia Kosovė,poeti bukur  thur vargjet: Kosovė kopsht i Edemit,/kush ta ofron mollėn e sherrit,/pa shih tani rrėkeve,/Gjakun e Abelit...Pastaj ndėr poezitė mė tė bukura, por me at bukurinė e dhembjes duke e veshė  njė rreze drite qė nuk shuhet kurrė, duke i skalitur nė Lapidar shpirtrat e Lirisė qė nuk vriten
 
E bukur edhe poezia Lapidarė: - Ku ka Lapidar,/ka lule ka jetė,/ Kopshti mė i bukur quhet Atdhe.
 
Pėrmbledhja  Poetike e Krijuesit P. Sokoli Ėshtė botuar  nėn mbikėqyrjen e Krijuesit Faruk Tasholli dhe ne Redaktim tė  Krijuesit Ragip Ramaj,
 
Pėrmbledhja me poezi "Kambanė e pėlcitur dhembja" e autorit Pal  Sokoli doli kėto dite nga botimi i Redaksisė "Doruntina" nė Gjermani.

 
 
Poezi nga Krijuesi Pal Sokoli
 
Unė dhe guri
 
Nė njė bjeshkė tė rrahur
gur i shpuar
Gur i zi-u
e pyes sa peshon
thotė jam kufi
e pyes pėr plagėt
me flet sllavisht
e pyes pėr moshėn
O Zot O Zot
me flet shqip
dhe shqip qan
si unė.
 
 
Fluturimi
   
Fluturojė njė dekadė
si balone e fryrė
me lot e mall
me njė busolle tė prishur
nuk di kah t`ia mbaj
lot
lot
lot
ky balon
do tė pėlcas
Vallė ku do tė mė hedh

 

 

 


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.