|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Lajmet e ditės

 
 

 

18 shkurt 2006 /TN /Evropa e lirė

Pėrmbajtja:Drnovshek e ka pėrsėritur propozimin e tij pėr pavarėsimin e Kosovės brenda 5 viteve
 
LUBJANĖ : 18 shkurt 2006 - "Kur do tė bėhet pėrcaktimi i statusit politik tė Kosovės nė pajtim me vullnetin e shumicės sė popullatės, jam i bindur se edhe pala shqiptare me tjetėr sy do ta shohė pakicėn serbe, dhe nė kėtė mėnyrė do tė mund tė vendosej njė jetė normale", ka deklaruar presidenti i Sllovenisė Janez Drnovshek.

Nė njė intervistė pėr televizionin italian RAI, Drnovshek e ka pėrsėritur propozimin e tij pėr pavarėsimin e Kosovės brenda 5 viteve, nėse, siē ka thėnė ai, shqiptarėt do t'i respektonin tė drejtat e pakicės serbe.

Presidenti slloven gjithashtu ėshtė angazhuar qė "bashkėsia ndėrkombėtare tė jetė e pranishme nė Kosovė edhe pėr disa kohė".
 
 
Ekipi negociator i Beogradit :  “Propozimi ynė ėshtė tė formohen 16 komuna tė reja »
 
BEOGRAD, 18 shkurt 2006 - Ekipi negociator i Beogradit nė takimin e Vjenės do tė kėrkojė formimin e komunave tė reja nė Kosovė, ka deklaruar anėtari i ekipit tė Serbisė, Milorad Todoroviē.

"Propozimi ynė ėshtė tė formohen 16 komuna tė reja, pėr dallim nga koncepti i centralizuar qė e propozon pala shqiptare e Kosovės, tė cilin kam mundur ta shoh", ka thėnė Todoroviē.

Bisedimet pėr decentralizimin fillojnė tė hėnėn nė Vjenė.
 
 
Ahtisaari: Kompromisi Prishtinė-Beograd nuk ėshtė baza e vetme pėr zgjidhjen e statusit
 
VJENĖ, 18 shkurt 2006 - Kompromisi midis Prishtinės dhe Beogradit nuk ėshtė baza e vetme pėr zgjidhjen e konfliktit, ka thėnė i dėrguari i posaēėm i Kombeve tė Bashkuara pėr statusin e Kosovės, Marti Ahtisaari.

"Nuk ėshtė fjala se ēka dėshirojnė nė Prishtinė dhe nė Beograd. Duhet pasur parasysh se e ardhmja e Kosovės ėshtė nė duart e Kėshillit tė Sigurimit. Katėr anėtarėt e pėrhershėm tė Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara janė unikė mbi bazėn pėr gjetjen e zgjidhjes", ka thėnė Ahtisaari nė intervistėn pėr gazetėn finlandeze Hufvustadtbladet.

"Bisedimet kanė pėr qėllim arritje tė marrėveshjeve tė shpejta pėr ēėshtje praktike, e jo formim tė kufinjve. Duhet krijuar kushte sa mė tė mira qė tė gjitha pakicat tė ndjehen tė sigurta dhe tė mbeten nė vendin e tyre nėse kėtė e dėshirojnė", ka nėnvizuar Ahtisaari.

Sipas tij, pas zgjidhjes sė statusit, nuk do tė ketė ndarje pushteti mes autoriteteve ndėrkombėtare dhe vendore.
"Ėshtė e qartė se nuk do tė ketė kurrfarė UNMIK-u me ndonjė emėr tjetėr", ka thėnė Ahtisaari, duke shtuar se mund tė flitet pėr njė prani ushtarake ndėrkombėtare nė Kosovė, por nė njė afat tė kufizuar kohor.
 
 
Shqipėria dhe BE parafuan Marrėveshjen e Stabilizim-Asociimit
 
TIRANĖ, 18 shkurt 2006 - Kryetari i Komisionit Evropian Jose Manuel Barroso e pėrcjellur sot nė Tiranė mesazhin e shpresės dhe tė besimit pėr tė ardhmen evropiane tė Shqipėrisė.

Nė prani tė tė gjitha forcave politike, ministri i Jashtėm i Shqipėrisė Besnik Mustafaj dhe eurokomisioneri pėr Zgjėrimin, Oli Rehn bėnė parafimin e Marrėveshjen sė Stabilizim-Asociimit.

Pas nėnshkrimit, Barroso tha se marrėveshja paraqet "gurthemel pėr rrugėn e Shqipėrisė drejt anėtarėsimit nė BE", dhe u bėri thirrje tė gjitha forcave politike tė punojnė sė bashku pėr tė zbatuar pikat e marrėveshjes.
 
Ai tha se vitet e fundit nė Shqipėri ėshtė bėrė progres i dukshėm, por shtoi se tė gjitha planet e qeverisė kundėr korrupcionit duhet tė vihen nė jetė. Barroso gjithashtu theksoi se Shqipėria duhet tė vazhdojė tė luajė rolin konstruktiv nė rajon.

Marrėveshja duhet tė miratohet nga tė gjitha 25 vendet anėtare tė BE-sė, pėrpara se tė bėhet nėnshkrimi formal i saj.


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.