|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kosumi: “Populli i Kosovės ka dėshmuar se e meriton shtetin”

 
 

 
18 shkurt 2006 /TN
 
Nė prag tė fillimit tė bisedimeve pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės, Kryeministri i Kosovės, Bajram Kosumi (45), flet mbi pėrgatitjet e delegacionit kosovar para Takimit tė Vjenės dhe tė ardhmen e Kosovės e sheh si “shtet sovran dhe tė pavarur, tė inkuadruar nė Bashkimin Evropian”. Trepca.net boton njė versionin tė zgjeruar nga intervista e kryeministrit Kosumi dhėnė reporterit tė gazetės gjermane “Hamburger Abendblatt”.
 
Intervistoi: Albert BISAKU
 
Pyetje: z. Kryeministėr, tė hėnėn nė Vjenė pritet tė fillojnė negociatat pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės. Sa ėshtė e pėrgatitur qeveria juaj pėr kėto bisedime?
 
KOSUMI: Kėsaj ēėshtje ne i jemi qasur me seriozitet tė veēantė dhe jemi pėrgatitur mjaft mirė. Grupet punese kanė hartuar raportet e kėrkuara dhe besoj se deri tani kemi zgjedhur strategjinė mė pozitive tė mundshme. Ne shkojmė nė Vjenė jo tė taktizojmė, jo tė negociojmė kohė tė gjatė pėr njė ēėshtje, por shkojmė nė Vjenė me propozime konkrete pėr tė zgjidhur tė ardhmen politike tė Kosovės. Qėllim i delegacionit tonė nė kėto bisedime ėshtė krijimi i Shtetit tė Kosovės.
 
Pyetje: Delegacioni shqiptar, i cili nė Vjenė do t`i mbrojė interesat e shumicės sė qytetarėve tė Kosovės, ėshtė shprehur se asnjė zgjidhje tjetėr nuk do tė jetė e pranueshme, pos pavarėsisė. Nė anėn tjetėr, Beogradi kundėrshton njė zgjidhje tė tillė dhe ėshtė shprehur i gatshėm tė pranojė vetėm njė „Autonomi tė zgjeruar pėr Kosovėn“ brenda Serbisė. Si e shihni zgjidhjen e kėtij problemi?
 
KOSUMI:  Kur bisedojmė pėr statusin final tė Kosovės, nuk flasim si pėr njė ēėshtje qė ėshtė nė treg, ku duhet tė bėhet pazar dhe duhet tė gjendet njė mes pėr ēmimin e saj. Kur flasim pėr statusin final tė Kosovės, flasim pėr fatin e mbi dy milionė njerėzve nė Kosovė dhe nėse vendosim pėr fatin e dy milionė njerėzve nė Kosovė, atėherė duhet tė pyetėn ata dy milionė njerėz.
 
Serbia nuk ka asnjė tė drejtė tė vendos pėr statusin final tė Kosovės. Beogradi mund tė negociojė me Prishtinėn dhe me Bashkėsinė Ndėrkombėtare pėr relacionet e reja qė janė krijuar nė kėtė pjesė tė Evropės, pėrfshirė kėtu edhe Kosovėn.
 
Beogradi ka tė drejtė tė mbrojė pozitėn e komunitetit serb nė Kosovė, tė interesohet pėr tė dhe pėr trashėgimitė e tyre kulturore dhe fetare. Edhe ne kemi tė drejtė dhe kemi interes tė bisedojmė pėr marrėdhėniet e reja qė do tė kemi nė tė ardhmen mes Kosovės dhe Serbisė.
 
Tė gjitha kėto ēėshtje ne do t`i diskutojmė me Beogradin dhe do tė arrijmė njė marrėveshje. Por mundėsia e vetme, qė popullit tė Kosovės i siguron paqen, demokracinė dhe stabilitetin ekonomik ėshtė pavarėsia dhe sovraniteti i Kosovės.
 
Pa marr parasysh, nėse politikanėt serb kėtė e kundėrshtojnė ose jo. Vetėm si shtet Kosovės do t`i hapen rrugėt pėr integrimin nė NATO dhe Bashkimin Evropian. Kjo do t`ia lehtėsonte edhe Serbisė rrugėn drejt BE-sė. Ky ėshtė edhe interesi i ynė i pėrbashkėt.   
 
Pyetje: Pra kosovarėt dėshirojnė tė krijojnė shtetin e tyre. Besoni se qytetarėt dhe politikanėt e Kosovės mund tė dėshmojnė se janė tė gatshėm tė menaxhojnė me vendin e tyre?
 
KOSUMI: Unė besoj fuqimisht se disa herė deri mė tash, populli i Kosovės e ka dėshmuar se jo vetėm e meriton, por ėshtė i aftė pėr tė menaxhuar me vetveten dhe pėr tė menaxhuar me shtetin e vet. Para dhe gjatė luftės kosovarėt kanė dėshmuar aftėsi rezisutese.
 
Menjėherė pas luftės, qytetarėt e Kosovės me kėmbėngulje vendosėn tė kthehet nė vatrat e tyre, qoftė edhe tė shkrumbuara krejt. Tė ndėrtojnė shtėpitė e tyre, tė punojė tokėn, tė ndėrtojnė fabrikėn e re, tė marrin pjesė nė zgjedhje, tė ndėrtojnė institucionet komunale, kuvendin, qeverinė, tė ndėrtojnė tė ardhmen e vet.
 
Gjitha kėto janė argumente se ky popull mė tė vėrtetė ėshtė i aftė pėr tė menaxhuar me shtetin e vet. Po ashtu dėshirojė tė shtojė se klasa politike nė Kosovė dhe institucionet e pushtetit nė Kosovė qė gjatė tėrė kohės janė krijuar nė bashkėpunim me Bashkėsinė Ndėrkombėtare, me tė vėrtetė janė tė afta pėr tė menaxhuar me tė gjitha situatat dhe pėr tė menaxhuar suksesshėm me shtetin e Kosovės.
 
Pyetje: Kryenegociatori pėr statusin e Kosovės, Martti Ahtisaari, ka kėrkuar nga tė dy palėt tė mos bojkotojnė proceset gjatė bisedimeve.
 
KOSUMI: Sa i pėrket anės kosovare, ne besojmė shumė nė kėtė proces. Ne e ēmojmė shumė dhe jemi tė lumtur qė po ndodh ky proces. Ne do tė investojmė tė gjitha kapacitetet qė kemi qė ky proces tė jetė i suksesshėm. Edhe unė pajtohem me zotin Ahtisaari qė nuk duhet tė ketė bllokime dhe bojkotime gjatė kėtij procesi. 
 
Pyetje: Kush do ta udhėheq delegacionin kosovar dhe si do tė pėrfaqėsohen minoritetet nė kėto bisedime?
 
KOSUMI: Nė bazė tė temave qė do tė diskutohen do tė jetė njė delegacion i kombinuar nga pėrfaqėsues tė ministrive dhe ekspertė nga lėmitė pėrkatėse. Grupi ynė negociator do tė drejtohet nga Ministri i Pushtetit Lokal, Lutfi Haziri, pasi temė e takimit tė parė do tė jetė decentralizimi, pra bartja e kompetencave nė pushtetin lokal.
 
Tė emėruarit nuk janė pėrcaktuar nė bazė tė pėrkatėsisė etnike, por nė bazė tė temave qė do tė diskutohen nė takim. Kėshtu qė bashkėpunimi konstruktiv i secilit anėtarė – pa marrė parasysh pėrkatėsinė etnike – ėshtė me vlerė tė pakontestueshme nė kėto bisedime.
 
Pyetje: A i keni bėrė ndonjė ofertė serioze pėrfaqėsuesve tė minoritetit serb tė Kosovės tė jenė pjesė pėrbėrėse tė kėtij delegacioni?
 
KOSUMI: Komunitetit serb nė Kosovė i kemi bėrė kėrkesė dhe ofertė serioze tash e disa muaj qė tė jenė pjesė e delegacionit tė Kosovės. Fatkeqėsisht, komuniteti serb dhe pjesa e madh e pėrfaqėsuesve tė tyre politik janė pėrcaktuar tė jenė pjesė e delegacionit tė Serbisė.
 
Pėr mendimin tim, ky ėshtė njė gabim i madh. Por, duhet pasur parasysh se politikanėt serbė tė Kosovės janė peng tė presioneve politike dhe presioneve tė tjera qė vijnė nga Beogradi zyrtar, i cili me tė gjitha mjetet pengon inkuadrimin e tyre nė institucionet tona demokratike.
 
Pyetje: Nė kėtė rast do tė thotė se Beogradi do t`i mbron interesat e tyre. E vlerėsoni si vendim tė drejtė?
 
Kosumi: Jo! Mendoj se nuk ėshtė vendim i drejtė. Unė besoj se ėshtė gabim dhe kjo do tė ndikojė negativisht nė procesin e bisedimeve pėr statusin final. Ta them edhe bindjen time politike, se Beogradi asnjėherė nuk i ka mbrojtur interesat e serbėve tė Kosovės dhe se Beogradi serbėt e Kosovės gjithmonė i ka pėrdorur si maskotė pėr interesat e veta reale.
 
Sa herė qė Beogradi ka thėnė se ėshtė duke i mbrojtur interesat e vėrteta tė serbėve, ata pozitėn e tyre nė Kosovė gjithmonė e kanė pasur mė tė vėshtirė. Kėshtu ka ndodhur me Milosheviqin, i cili tėrė kohėn ka propaganduar se ėshtė duke i mbrojtur interesat e serbėve nė Kosovė, ndėrsa nė atė kohė kur ai kėshtu thoshte, bėnte qė konfliktet mes shqiptarėve dhe serbėve tė arrijnė nė kulm. 
 
Pyetje: Qė nga marsi i vitit tė kaluar jeni kryeministėr i qeverisė sė pėrkohėshme tė Kosovės. Cilat kanė qenė sukseset dhe cilat dėshtimet gjatė qeverisjes suaj?
 
KOSUMI: Pėr shoqėritė qė janė nė tranzicion shumėdimensional mund tė ketė shumė suksese, por edhe dėshtime. Kėshtu ėshtė rasti edhe me ne. Ne jemi njė shoqėri totalisht nė tranzicion dhe vėshtirėsitė e sfidat nė periudha tė tilla historike janė shumė tė mėdha. Si e tillė, ne jemi shoqėri qė synon demokracinė, shtetin dhe modernizimin.
 
Prej sukseseve unė do tė dalloja hapjen e procesit te bisedimeve pėr statusin final, e cila ėshtė meritė e madhe e punės qė ka bėrė qeveria e Kosovės qoftė nė planin e implementimit tė standardeve, qoftė nė planin e krijimit tė njė baze stabile edhe pėr ekonominė, pėr funksionimin e demokracisė, por edhe pėr forcimin e marrėdhėnieve mes komuniteteve brenda Kosovės dhe marrėdhėnieve me fqinjėt tanė.
 
Ky ėshtė kryesuksesi. Ndėr planet qė nuk kemi arritur t`i realizojmė sa duhet mund tė pėrmend dėshtimin e pilot-njėsisė komunale nė Graēanicė, ku jeton njė pjesė e komunitetit serb, qė tė nxitur nga Beogradi e bojkotuan kėtė nismė tė Qeverisė kosovare.
 
Pyetje: Atėherė, deri ku ka arritur Kosova me pėrmbushjen e standardeve?
 
KOSUMI: Ka arritur shumė. Rreth 70% tė asaj ēka shihet sot nė Kosovė ėshtė e re, ėshtė e krijuar nė kėto pesė vjetėt e pasluftės, qoftė nė objekte, qoftė nė institucione, qofte nė vlerat e tjera tė demokracisė, politikės. Ky ėshtė njė progres tepėr i madh.
 
Mė tė vėrtetė ėshtė e ēuditshme se si njė vend i vogėl nė njė kohė kaq tė shkurtėr tė shėnojė rezultate kaq tė mėdha. Tė arriturat nė standarde, Kėshilli i Sigurimit disa herė i ka vlerėsuar pozitivisht. Edhe pse mė kritik, edhe ambasadori Kai Aide nė raportin e tij i ka vlerėsuar pėrparimet qė janė bėrė nė Kosovė.
 
Nėse marrim pėr bazė vlerat demokratike, ato ēka janė standardet mė tė vėrtetė, atėherė mund tė themi se shoqėria nė Kosovė ėshtė pėrafėrsisht e ngjashme me ato nė rajon.  Nė disa fusha mund tė jemi mė tė pėrparuar, nė disa fusha kemi vėshtirėsi mė tė mėdha. Pėr shembull, Shėrbimi Policor i Kosovės (ShPK) ėshtė shėrbimi mė i pakorruptuar nė tėrė rajonin, ndėrkohė qė nė fushėn e marrėdhėnieve etnike duhet edhe shumė pėr t`u bėrė.
 
Pyetje: Ku e keni fjalėn tek procesi i decentralizimit dhe tė drejtat e minoriteteve, theksojmė se do tė jenė ndėr temat, tė cilat do ta karakterizojė takimin e  parė tė negociatave. Ēka mund tė ofrojė pala kosovare nė kėtė drejtim?
 
KOSUMI: Siē thashė mė parė, ne do tė shkojmė nė Vjenė pėr tė zgjidhur njė ēėshtje. Kėshtu qė ne do tė ofrojmė maksimumin e gjithė atyre qė duhet bėrė nė procesin e decentralizimit. Ne jemi tė interesuar qė mbi konceptin e bartjes sė pushtetit prej qendrorėve tek ai lokal, t`i bartim tė gjitha kompetencat, me tė cilat qytetarit tė njė komune t`i mundėsohet tė ketė vendimmarrje tė drejtpėrdrejt. Ky ėshtė koncepti ynė qė ofrojmė nė kėtė plan tė decentralizimit. Do tė thotė, krijimi i mundėsive mė tė mira pėr qytetarin e Kosovės, qoftė ai shqiptar, serb apo rom. 
 
Pyetje: Si e vlerėsoni rolin e Gjermanisė nė Kosovė dhe ē`prisni nga politika e jashtme gjermane nė tė ardhmėn?
 
KOSUMI: Gjermania ka pasur dhe vazhdon tė ketė ndikim gjithnjė e mė tė madh nė politikėn ndėrkombėtare dhe kjo ėshtė shumė pozitive. Nė Kosovė, Gjermania ka luajtur gjatė tėrė kohės njė rol shumė tė veēantė, si nė planin politik, diplomatik, ushtarak dhe ekonomik, pėrfshirė kėtu edhe meritat e jashtėzakonshme nė arritjen e konsensusit pėr shumė ēėshtje qė kanė tė bėjnė pėr Kosovėn nė Grupin e Kontaktit.
 
Unė po ashtu dua tė theksojė edhe kontributin e ushtarėve tė Bundeswehrit, tė cilėt qė nga qershori i vitit 1999 janė pjesė e forcave shumėkombėshe tė NATO-s nė Kosovė (KFOR).  Nė jugperėndim tė vendit ku vepron brigada e tyre ėshtė krijuar njė besim i madh mes qytetarėve dhe paqeruajtėsve dhe ata po bėjnė njė punė tė shkėlqyer.
 
Shikuar nė pėrgjithėsi, ushtarėt e KFOR-it janė mirėpritur nga populli i Kosovės dhe prezenca e tyre ndikon pozitivisht jo vetėm nė sigurinė e paqes nė Kosovės, por edhe nė shtetet tjera tė rajonit, nė Maqedoni, Shqipėri, por edhe Serbi dhe Mal tė Zi. Dhe unė besoj se roli i Gjermanisė nė Kosovė nė tė ardhmen do tė vij duke u rritur.
 
Ne e ēmojmė punėn dhe angazhimin e qeverisė gjermane pėr Kosovėn. Popullin dhe qeverinė gjermane e falėnderojmė qė gjatė tėrė kohės e kanė mbėshtetur dhe ndihmuar kėrkesėn pėr lirinė e popullit tė Kosovės.


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.