|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Presidenti Moisiu thėrret Kėshillin e Sigurimit Kombėtar pėr masat ndaj gripit tė shpendėve

 
 

 

17 janar 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (16.02.2006), Armand Mero

Presidenti Alfred Moisiu deklaroi sot se Shqipėri duhet tė reagojė si njė vend i kėrcėnuar direkt nga sėmundja e grupit tė shpendėve pavarėsisht nėse deri tani ka apo jo shenja tė saj.

Kėto komente kreu i shteti shqiptar i bėri gjatė mbledhjes sė Kėshillit tė Sigurimit Kombėtar e cila u ndal nė shqyrtimin e situatės dhe masat qė janė marrė nė rast tė shfaqjes sė gripit tė shpndėve edhe nė vend. Ndėrkaq nesėr priten pėrgjigjet e analizave pėr njė rosė tė dyshuar e cila u gjet e ngordhur nė Shėngjin.

Vala e dytė e pėrhapjes sė gripit tė shpendėve e cila pėrfshiu nė njė kohė shumė tė shkurtėr disa vende tė Europės, rajonin e Balkanit dhe fqinjėt e Shqipėrisė e ka bėrė temė tė ditės kėtė cėshtje edhe kėtu. Presidenti Alfred Moisiu tha sot se ky ėshtė njė problem aktual, shumė i rėndėsishėm qė ka tė bėjė jo vetėm mė zhvillimin ekonomik por direkt me jetėn e qytetarit.

Kreu i shtetit mblodhi Kėshillin e Sigurimit Kombėtar pėr tė diskutuar rreth masave dhe pėrgatitjeve tė vendit pėr tė pėrballuar pėrhapjen e mundshme tė kėtij gripi. Ditėt e fundit ėshtė zgjeruar harta e vendeve tė prekura nga sėmundja, duke iu afruar shumė edhe rajonit tonė. Ngaqė bėhet fjalė pėr njė sėmundje qė vjen nga shpendėt, tė cilėt shtegtojnė dhe vijnė nga rajone tė ndryshme tė botės, atėherė ne duhet tė pranojmė dhe tė reagojmė si njė vend i kėrcėnuar direkt nga sėmundja, pavarėsisht nėse deri tani ka shenja apo jo.

Presidenti vlerėsoi masat e marra deri mė tani. Por sipas tij, duke u nisur dhe nga eksperiencat e kaluara qė tė cilat kanė treguar se shumė nga masat e parashikuara nė realiztet nuk kanė funksionuar ka kėrkuar njė pėrforcim tė kontrolleve dhe njė fushatė mė te gjerė sensibilizuese.

Nė raportin e Ministrit tė Shėndetėsisė jepet njė prognozė dramatike se ēfarė mund tė ndodhė nėse vendi ynė preket nga Pandemia e Gripit, gjė qė urojmė shumė tė mos na ndodhė. Fakti se vende shumė pranė nesh, si Italia, tė cilat kanė mundėsi shumė herė mė tė mėdha parandaluese pėr sėmundjen, po marrin masa drastike kundėr importimit tė shpendėve nga vendet e tjera, duhet tė na bėjė shumė mė tė prerė nė ndalimin e importit dhe nė shtrėngimin e kontrollit doganor e kufitar.

Autoritetet shqiptare praktikisht janė tė bindura qė Shqipėria nuk do tė mund tė kursehet nga gripi i Shpendėve. Dje kryeministri Sali Berisha deklaroi se parandalimi i virusit ėshtė i pashmangshėm, ndėrkohė qė ka kėrkuar monitorim tė tė gjithė lagunave, zonave ujore dhe territoreve tė vendit. Banka botėrore ka akorduar 5 milion euro pėr mbrojtjen ndaj epidemisė sė gripit.

Alarmi rreth kėsaj sėmundje ka dėshmuar deri tani se ka njė reagim tė shpejtė tė popullatės ndaj cdo rasti tė dyshimtė. Pėr ēdo shpend tė gjetur tė ngordhur sinjalizohen menjėherė autoritetet. Aktualisht Instituti I Kėrkimeve veterinare po kryen analizat e njė rose tė gjendur tė ngordhur nė Shėngjin, pėr shkak tė dyshimeve se mund tė jetė e infektuar. Specialistėt premtojnė se nesėr do tė ketė njė pėrgjigje tė saktė. //rd//


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.