|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Mustafaj: Nė Samitin e 2008-ės Shqipėrisė besoj t’i vijė ftesa pėr anėtarėsim nė NATO

 
 

 

17 janar 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (16.02.2006), Intervistoi: Laura Konda

Zėri i Amerikės: Zoti Ministėr, ju sot i jepni fund vizitės zyrtare nė Shtetet e Bashkuara nė kuadrin e Takimit tė Kartės sė Adriatikut. Cila do tė thonit se ishte e reja takimit tė kėtij viti?

Besnik Mustafaj: Siē mė thonė dy koleget e mija kroate dhe maqedone, takimi i A-3-it kėsaj here ishte i njė niveli shumė tė lartė, krahasuar me mė tė mėparshmet. Atmosfera pritėse e Departamentit tė Shtetit dhe e institucioneve amerikane ishte shumė vlerėsuese nė pėrgjithėsi. Pra, kjo ėshtė njė e re e krahasuar me njė kohė kur unė nuk ka qenė.

E dyta, unė synova dhe jam shumė i lumtur tė pohoj se arrita qė kėsaj ardhjeje nė Washington e cila ishte nė kuadrin e njė organizate shumėpalėshe, pra tė Kartės sė Adriatikut, t’i jepja edhe dimension bilateral, sepse pata edhe takime tė nivelit shumė tė lartė, qoftė nė Departamentin e Shtetit, qoftė nė Kongres, nė Dhomėn e Pėrfaqėsuesve, pata njė takim shumė tė ngrohtė dhe shumė tė dobishėm me Guvernatorin e Floridės, me zotin Xheb Bush. Dmth. e reja ishte dimensioni bilateral.

Zėri i Amerikės: Pas takimit me Nėnsekretarin amerikan tė Shtetit Nicholas Burns dhe pasi morėt mendimet e tij dhe tė zyrtarėve tė tjerė amerikanė me tė cilėt u takuat, a do tė ishte realiste tė thuhej se Shqipėria mund tė anėtarėsohet nė NATO nė njė deri nė dy vjetėt e ardhshėm?

Besnik Mustafaj: Jo. Nuk shtrohet ky kalendar, qė tė jem i sinqertė, ne jemi pjesė e njė grupi, e njė treni, pra tė gjithė bashkė do tė shkojmė, pra bashkė me miqtė tanė kroatė dhe maqedonas. Por unė mund tė them me njė siguri shumė tė madhe se takimi qė patėm me Kėshilltarin e Presidentit Bush pėr Sigurinė Kombėtare, zotin Stivėn Hadli, ishte i tillė, qė ne na jep besim tė plotė se nė Samitin e 2008-ės Shqipėrisė do t’i vijė ftesa pėr anėtarėsim nė NATO, ēka ėshtė njė kalendar realist edhe nė pėrputhje me ēka mbetet pėr t’u bėrė nė Shqipėri.

Zėri i Amerikės: Megjithėse siē thoni ju, ėshtė e parakohėshme tė flitet pėr njė datė anėtarėsimi, ēfarė pėrfitimesh konkrete do tė kishte Shqipėria nė se do tė anėtarėsohej nė NATO?

Bensik Mustafaj: Pėrfitimet janė tė shumta dhe nuk janė tė reja, pra nuk mbetet pėr t’i artikuluar unė pėr herė tė parė; por bėrja pjesė nė kėtė familje tė madhe tė NATO-s, qė janė vendet demokratike dhe tė fuqishme, do tė thotė t’i japė Shqipėrisė nė rol mė tė madh ndėrkombėtar pėr paqen dhe stabilitetin nė botė; siguria kombėtare shqiptare tė jetė pėrfundimisht nė duar tė palėkundura, si tė thuash, afirmimi i potencialit dhe i parimeve mbi tė cilat mbėshtetet tashmė zhvillimi i ardhshėm i Shqipėrisė tė jetė tashmė pa kthim prapa.

Kėshtu qė, integrimi nė NATO nuk ėshtė njė ēėshtje thjesht materiale, nuk ėshtė njė ēėshtje programesh tė caktuara thjesht nė njė moment, apo nė njė moment tjetėr, nuk ėshtė ēėshtje vetėm e disa stėrvitjesh tė ushtrisė sonė me ushtri tė tjera, nuk ėshtė vetėm pjesėmarrje e Shqipėrisė nė pėrbėrje tė NATO-s nė Afganistan, apo nė njė vatėr tjetėr tė nxehtė, por ėshtė konfirmim i njė identiteti tė ri politik tė Shqipėrisė.

Zėri i Amerikės: Ju thatė se ishit nė Florida, ku u takuat me guverantorin e shtetit, Xheb Bush. Ēfarė synonte ky takim me guvernatorin e Floridės?

Besnik Mustafaj: Unė do tė ndalem tek aspekti i rėndėsisė qė mund tė ketė Florida pėr Shqipėrinė. Unė pata njė bisedė shumė tė ngrohtė, njė bisedė shumė tė gjerė, njėkohėsisht, qė zgjati pothuajse njė orė, dhe qė nė thelb reflektoi njė nevojė qė ndjejmė ne pėr tė thithur eksperiencėn dhe financimet nga shteti i Floridės nė fusha tė tilla, siē ėshtė turizimi, infrastrukutra, industria agro-ushqimore.

Ėshtė shumė e rėndėsishme pėr Shqipėrinė tė ketė njė mik si Xheb Bush, t’i themi gjėrat siē janė dhe ajo qė mė bėn tė kthehem shumė optimist nė Tiranė, ėshtė atmosfera mirėkuptuese qė gjeta tek guvernatori Bush, pėr projektet e ardhshme tė zhvillimit tė Shqipėrisė.

Synimi ynė ėshtė i dyfishtė. E para, ne tė ballancojmė njė zhballancim qė ekziston midis njė niveli shumė tė mirė tė shkėmbimeve politike qė kemi me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, me njė ekzistencė skeletike, do tė thoja pa ngurrim, tė biznesit amerikan nė Shqipėri dhe ne duhet tė arrijmė qė prezenca e biznesit amerikan tė jetė e atij niveli sa ē’ėshtė edhe prezenca dhe mirėkuptimi politik. Ne kėtė do ta bėjmė, ėshtė njė punė nė vazhdim, ėshtė njė punė nė interes tė tė dyja vendeve.

Shoh njė mirėkuptim tė madh tė administratės amerikane pėr kėtė shqetėsim qė ne ngrejmė. Mendoj se roli qė po luajnė SHBA edhe aktualisht pėr statusin final tė Kosovės, i jep edhe njė vizion shumė mė tė gjerė prezencės amerikane nė Shqipėri dhe e bėn si tė thuash, perspektivėn mė tė realizueshme.

 Zėri i Amerikės: Tė qėndrojmė pak tek statusi pėrfundimdtar i Kosovės. Gjatė kėtij viti tepėr tė rėndėsishėm pėr pėrcaktimin e kėtij statusi, cili do tė jetė roli strategjik qė do tė luajė Shqipėria?

Besnik Mustafaj: Shqipėria do tė ketė njė rol qė e ka tė formuluar tashmė. Ne do tė jemi aktivė, por jo aktorė, ēka do tė thotė se sidomos nė situatėn e krijuar pas vdekjes sė presidentit Rugova, Kosova dha njė provė tė madhe pjekurie; klasa politike dha njė provė pjekurie. Por kjo nuk e pakėson rolin e Shqipėrisė, pėr tė sqaruar sė paku para komunitetit ndėrkombėtar se statusi final i Kosovės duhet tė jetė vetėm pavarėsi, me kusht, apo garanci, le t’ia lemė kėtė lojė gjuhėsore formuluesve tė termave.

 Zėri i Amerikės: Pėr ēfarė kushtesh dhe garancie ėshtė fjala?

 Besnik Mustafaj: Kushtet dhe garancitė kryesore janė mosndryshimi i kufijve tė Kosovės, mosndarja e saj, mosbashkimi i saj as me njė pjesė tė ndonjė vendi tjetėr, as edhe me njė vend tjetėr dhe sidomos respektimi i tė drejtave tė komunitetit serb dhe i tė drejtave tė komuniteteve tė tjera minoritare nė Kosovė, qofshin ata serbė, turq, etj.

Kėshtu qė kėto kushte, tė cilat nuk cėnojnė thelbin e pavarėsisė sė Kosovės, tė shpjegohen qartė edhe nga ne, pėrpara komunitetit ndėrkombėtar, se me kėtė pavarėsi, pra tė prodhohet stabilitet dhe jo destabilitet. Dhe tė gjitha format shantazhiste qė pėrdor Beogradi pėr gjoja destabilitetin qė mund tė krijojė njė Kosovė e pavarur, nuk qėndrojnė dhe nuk pėrputhen me realitetin.

Zėri i Amerikės: Ditėt e fundit qeveria spanjolle i kėrkoi Shqipėrisė tė luajė njė rol nė Konferencėn Islamike pėr ēėshtjen e reagimit tė shkaktuar nga botimi i karikaturave tė profetit Muhamed. A u shtrua kjo kėrkesė edhe nė bisedimet me zyrtarėt kėtu nė Washington?

Besnik Mustafaj: Kjo temė u prek edhe nė bisedimet qė pata me Nėnsekretarin e Shtetit Burns, edhe me gruvernatorin Bush, qė tė jem i sinqertė. Tė dy kanė njė perceptim, ēka do tė thotė qė administrata amerikane ka njė perceptim shumė tė drejtė mbi natyrėn sekulariste tė islamit shqiptar. Ne do tė vazhdojmė tė luajmė atė rol qė kemi luajtur pėr tė pėrcjellė mesazhe tolerance nė pėrgjithėsi, edhe ndaj rajoneve myslimane.

Nuk ėshtė njė mision qė na ėshtė kėrkuar ne, por ėshtė njė shkėmbim opinioni, qoftė, edhe nga miku im spanjoll, Ministri i Jashtėm Muratinos; dhe ne do tė vazhdojmė tė jemi pėrcjellės tė atij mesazhi qė pėrputhet me vetė natyrėn e shoqėrisė shqiptare, qė pėrputhet me parimet tona kushtetuese, qė pėrputhet edhe me filozofinė e modernitetit me tė cilėn po synon tė hyjė Shqipėria.


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.