|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Morton Abramowitz: Pavarėsia e Kosovės zgjidhje e pazėvendėsueshme pėr statusin pėrfundimtar

 
 

 

17 shkurt 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (17.02.2006), Intervistoi: Isabela Ēoēoli, Uashington

Ish diplomati i mirėnjohur amerikan, Morton Abramowitz, tani studjues nė fondacionin Century, thotė se pavarėsia ėshtė zgjidhje e pazėvendėsueshme pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės, ėshtė realitet i ri si rezultat i kushteve tė krijuara nė terren, qė do t’u shėrbente mė mirė  interesave tė Serbisė qė ta pranonte.  Ish diplomati amerikan theksoi gjithashtu si domosdoshmėri tė padiskutueshme pėr  shtetin e Kosovės qė tė bėjė praktikė tė jetės sė pėrditėshme respektimin dhe mbrojtjen e tė drejtave tė pakicave.

Zėri i Amerikės:  Ambasador Abramowitz ju sapo jeni kthyer nga njė vizitė nė Kosovė.  Sa e pėrgatitur ėshtė Prishtina pėr bisedimet me Beogradin pėr statusin pėrfundimtar?

Morton Abramowitz:   Pėr herė tė parė kthehem mjaft optimist pėr situatėn atje.  Jam mė shumė optimist pėr ēfarė po bėn komuniteti ndėrkombėtar por edhe pėr ēfarė po bėn vetė Kosova.  Vdekja e Dr. Rugovėn ishte humbje e madhe, por kjo situatė u kapėrcye relativisht shpejt dhe nė mėnyrė paqėsore.  Ky ėshtė njė faktor pozitiv. 

Unė jam mė i interesuar se si do tė procedojmė pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės.  Jam mė optimist, sė pari sepse Shtetet e Bashkuara dhe anėtarėt kryesorė tė grupit tė kontaktit janė gjithnjė e mė tepėr dakord se pavarėsia ėshtė zgjidhja pėrfundimtare.  Ky ėshtė njė nga qėllimet e procesit tė kėtij viti. 

Ndėr synimet e tjera janė garantimi i drejtave tė pakicave, pėrfshirė mbrojtjen e pronės.  Prandaj, pėr mendimin tim, negociatat do tė pėrqendrohen mė pak nė pavarėsinė e Kosovės se sa nė kushtet e tjera qė kanė tė bėjnė me formimin e njė shteti, si kujdesi pėr pakicat, pėr tė siguruar funksionimin e tij.  Jam mjaft optimist dhe i kėnaqur qė procesi po ecėn nė drejtimin e duhur dhe me rėndėsi tė jashtėzakonėshme ėshtė krijimi i shtetit funksional tė Kosovės.        

Zėri i Amerikės:    Pėr mendimin tuaj, a ka bėrė mjat udhėheqja kosovare pėr tė plotėsuar kėrkesat e komunitetit ndėrkombėtar pėr trajtimin e pakicave?

Morton Abramowitz:  Jo.  Nė asnjė mėnyrė.  Ata duhet tė bėjnė shumė mė tepėr.   Gjatė negociatave, jo vetėm qė duhet tė pėrcaktohen kriteret e mbrojtjes tė tė gjitha  pakicave, jo vetėm atyre sėrbe, por udhėheqja kosovare duhet t’i bėjė ato praktikė tė jetės sė pėrditėshme tė Kosovės.  Kjo nuk ėshtė e lehtė, nuk mund tė bėhet me shpejtėsi, do tė duhet njė kohė e gjatė pėr t’ia arritur kėsaj, por udhėheqja duhet tė tregojė qartė se ky ėshtė objektiv pėr tė cilin Kosova ėshtė totalisht e angazhuar.  Mendoj se kjo ende nuk ka ndodhur.   

Zėri i Amerikės:  Ambasador Abramowitz, shqiptarėt dhe sėrbėt qendrojnė nė pozita diametralisht tė kundėrta pėr sa i pėrket statusit pėrfunditar tė Kosovės. Shqiptarėt kėrkojnė  pavarėsinė, (Abramowitz: Kjo ėshtė e pazėvendėsushme) gjė qė serbėt nuk e pranojnė.   Si mund tė pajtohen qendrimet e tyre? 

Morton Abramowitz:  Parimisht, udhėheqja serbe, Kryeministri Koshtunica dhe Presidenti Tadiē, ka shumė pak tė ngjarė qė tė bien dakord pėr kushte qė do t’i hapnin rrugėn pavarėsisė sė Kosovės.  Zoti Nikoliē, udhėheqėsi i radikalėve sėrbe, ka thėnė kohėt e fundit se Kosova do tė konsiderohet teritor i pushtuar pėr njė kohė tė pacaktuar dhe njė ditė do t’i kthehet pėrsėri Sėrbisė. 

Kjo ėshtė njė pikpamje me tė cilėn jo tė gjithė serbėt janė dakord.  Pėr mendimin tim kjo nuk ėshtė aspak e realizueshme, ėshtė njė deklaratė destruktive pėr njė shtet dinjitoz dhe tė pėrparuar serb.  Kjo ėshtė formulė e tė kaluarės. 

Pėr fat tė keq, udhėheqja serbe nuk e shikon me realizėm gjendjen aktuale dhe ka mentalitetin e shekullit tė 19-tė.  Gjendja nė terren ka ndryshuar nė mėnyrė tė pakthyeshme, pjesėrisht pėr shkak tė Millosheviēit, por jo vetėm pėr shkak tė Millosheviēit. 

Sigurisht qė unė do tė dėshiroja tė arrihej njė zgjidhje pėrmes negociatave me tė gjitha elementet e nevojshme pėr ta bėrė Kosovėn shtet tė sukseshėm.  Nuk mendoj se kjo ka tė ngjarė tė ndodhė pėr arsyet qė unė pėrmenda.  Do tė dėshiroja qė kjo tė ndodhte,... por unė jam skeptik,... nuk besoj se do tė ketė njė zgjidhje tė tillė,... ky ėshtė thjesht mendimi im.      

Zėri i Amerikės:  Atėhere, a do tė ishte e drejtė tė presupozonim se statusi pėrfundimtar i Kosovės do tė ishte i detyruar nė njė farė mase, nė qoftė se jo plotėsisht?

Morton Abramowitz:  Besoj se po.  Nuk e di se si do tė pėrfundojė procesi, por e marr me mend se do tė kemi tė bėjmė me diēka qė do ta miratojė Kėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara.  Se ēfarė do tė jetė dhe si do tė trajtohet nuk e di.  Mbetet pėr t’u parė.


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.