|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ministri Veliu hapi punėtorinė pėr Strategjinė e arsimit parauniversitar

 
 

 
Prishtinė, 17 shkurt 2006 /TN
 
Veliu tha se punėtoria qė po mbahet shėnon njė moment kulmor tė Strategjisė sepse do tė pėrcaktohen fushat kryesore tė ndėrhyrjeve nė arsim nė dhjetė vitet e ardhshme dhe grupe tė specialistėve do tė punojnė nė secilėn fushė pėr tė detajuar aktivitetet e zbatimit, monitorimit dhe tė vlerėsimit sė rezultateve
           
Ne kudėr tė procesit pėr hartimin e Strategjisė per Arsimin Paruniversitar (SAPU) MASHT po mbanė punėtorinė tre ditore ne Ohėr. Kėtė punėtori, nė tė cilėn po marrin pjesė ekspertė vendorė dhe ndėrkombėtar tė arsimit, e hapi dje Ministri Agim Veliu i cili ndėr tė tjera theksoi rėndėsinė e kėtij procesi si dhe periudhat nėpėr tė cilat ka kaluar.
 
“Qė nga mbledhja e parė nė muajin korrik tė vitit tė kaluar e deri mė sot, kanė kaluar shtatė muaj dhe procesi ka bėrė pėrparim. Ėshtė themeluar Grupi i ekspertėve tė arsimit parauniversitar i cili tashmė po kryen funksionin e tij udhėheqės me rekomandimet dhe sugjerimet e vlefshme pėr hartimin e Strategjisė”, dekalroi Veliu.
 
Ai njoftoi pjesėmarrėsit se kanė pėrfunduar punėtoritė njė ditore nė tė shtatė rajonet e Kosovės, nėn udhėheqjen e agjencisė implementuese, Qendrės pėr Arsim tė Kosovė (KEC), dhe janė evidentuar shumė probleme, arritje dhe janė dhėnė sugjerime me vlerė pėr ecjen pėrpara tė arsimit nė Kosovė. Sipas Veliut Grupi pėr komunikim, nėn drejtimin e specialistėve tė Ministrisė, ka bėrė njė punė tė lavdėrueshme e cila ka filluar me botime tė artikujve nė dy gazeta ditore dhe deri tani janė botuar tre tė tillė.
 
“Po ashtu ėshtė nė proces hartimi i fletėpalosjeve dhe po pėrgatiten emisione televizive. Nė muajin dhjetor Ministria e Arsimit zhvilloi njė takim me tė gjithė donatorėt, i cili forcoi themelet e bashkėpunimit strategjik institucional”, tha Veliu duke shprehur optimizmin se fryma e  bashkėpunimit dhe e besimit reciprok do tė vazhdojė dhe do tė thellohet edhe mė shumė gjatė zbatimit tė Strategjisė.
 
Mė tej Veliu tha se punėtoria qė po mbahet shėnon njė moment kulmor tė Strategjisė sepse do tė pėrcaktohen fushat kryesore tė ndėrhyrjeve nė arsim nė dhjetė vitet e ardhshme dhe grupe tė specialistėve do tė punojnė nė secilėn fushė pėr tė detajuar aktivitetet e zbatimit, monitorimit dhe tė vlerėsimit sė rezultateve. Sipas Ministrit Veliu procesi i hartimit tė Strategjisė zhvillohet nė kohėn kur kanė filluar bisedimet pėr statusin e Kosovės dhe viti 2006 ėshtė vendimtar.
 
Ai deklaroi se nė kėtė mėnyrė, zbatimi i Strategjisė do tė bėhet njė njė situatė tė ndryshme nga kjo e sotmja dhe jam i bindur se mobilizimi i tėrė punonjėsve tė arsimit qė do tė pėrfshihen nė kėtė proces do tė jetė akoma mė i madh. “Ne tė gjithė sė bashku kemi privilegjin, por edhe pėrgjegjėsinė, pėr zhvillimin e arsimit, i cili e ka kapėrcyer fazėn e emergjencės dhe ka hyrė nė atė e zhvillimit”, tha nė fund tė fjalės sė tij Ministri Agim Veliu.
 
Nė ditėn e parė dhe tė dytė te kėsaj punėtorie po analizohen tė arriturat dhe mangėsitė nė sistemin e arsimit parauniversitar dhe me kėtė rast do tė ofrohen informacione pėr gjendjen  dhe perspektivėn e sistemit tė arsimit e cila do tė shėrbejė mė tej si bazė pėr hartimin e strategjisė.
 
Pjesėmarrėsit e kėsaj punėtorie do tė ”vjelin” ide me qėllim tė avancimit tė kėtij procesi tė rėndėsishėm dhe hartimit tė njė projekti tė avancuar pėr arsimin kosovarė. “Ndėr ēėshtjet tė cilat janė objekt analizash dhe shqyrtimesh gjatė kėtyre ditėve janė: Mėsimdhėnia dhe Mėsimnxėnia; Infrastruktura, Planet dhe Programet mėsimore, Cilėsia e Arsimit, Politika dhe Legjislacioni e ēėshtje tė tjera me interes.
 
Nė fund tė kėsaj punėtorie do tė nxjerrjen rekomandimet pėr  Kėshillin e Ekspertėve (KEAP), tė cilat do tė shėrbejnė pėr punė tė mėtejshme”, ka deklaruar kryetari i KEAP, zv. Ministri i arsimit Fevzi Berisha.
 
Nė kėtė punėtori po marrin pjesė mbi 40 ekspertė, zyrtarė tė lartė tė MASHT, Nėnkryetari i Grupit Parlamentar pėr arsim i Kuvendit tė Kosovės z. Niman Alimusaj, pėrfaqėsues te OSBE-sė, GTZ-se, DKA-ve, etj. Ndėrkaq qė ajo po udhėhiqet nga dr. Dukagjin Pupovci dhe dr. Bardhyl Musai.
 
Ministria e Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė  kohė mė parė ka filluar hartimin e  projektit pėr  Strategjinė afatmesme tė Arsimit Parauniversitarė 2007-2017.


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.