|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Grupi Ndėrkombėtar i Krizave rekomandon imponimin e njė pavarėsie pėr Kosovėn

 
 

 

17 shkurt 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (17.02.2006), Nga Ilir Ikonomi

Grupi Ndėrkombėtar i Krizave, njė organizatė prestigjioze qė pėrpiqet pėr parandalimin e konflikteve, rekomandoi nė njė raport tė botuar sot, qė komuniteti ndėrkombėtar tė jetė i pėrgatitur pėr tė imponuar njė pavarėsi pėr Kosovėn se sa tė pėrpiqet tė sheshojė mosmarrėveshjet midis Prishtinės dhe Beogradit dhe tė dalė me njė zgjidhje tė paqartė.

Raporti botohet ndėrkohė qė nė Vjenė pėrgatiten tė fillojnė bisedimet pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės. Nė raportin e tij, Grupi Ndėrkombėtar i Krizave thotė se ēėshtja kryesore nė procesin e statusit pėrfundimtar ėshtė krijimi i njė Kosove e cila tė ketė mundėsitė mė tė mėdha pėr stabilitet dhe zhvillim tė qendrueshėm.

Grupi Ndėrkombėtar i Krizave e thotė qartė qė nė fillim se, megjithėse njė marrėveshje midis Beogradit dhe Prishtinės do tė ishte teorikisht e dėshirueshme, do tė kishte shumė pak tė ngjarė qė qeveria serbe tė pranonte vullnetarisht njė pavarėsi pėr Kosovėn, qoftė edhe tė kufizuar. Prandaj, komuniteti ndėrkombėtar dhe sidomos i dėrguari i posaēėm i OKB-sė Marti Ahtisari, duhet tė pėrgatiten pėr mundėsinė e imponimit tė pavarėsisė pėr Kosovėn.

Raporti e pranon se imponimi mund tė jetė diēka e dhimbėshme nga pikpamja diplomatike dhe nė vėshtrimin afatshkurtėr, por do tė ishte mė mirė se sa pėrpjekjet pėr tė ngushtuar diferencat midis Prishtinės dhe Beogradit me njė zgjidhje tė paqartė. Kjo, thuhet nė raportin e Grupit Ndėrkombėtar tė Krizave, nuk i shmang pėrgjegjėsitė nga ana e shumicės shqiptare. Ata duhet t’u ofrojnė tė drejta serbėve dhe pakicave tė tjera nė tė paktėn tre aspekte: nė institucionet qendrore, nė decentralizimin dhe nė trashėgiminė fetare e kulturore.

Njė marrėveshje pėr decentralizimin, e cila do tė ndėrmjetėsohej nga ekipi i Ahtisarit, thuhet nė raport, do tė zbatohej pastaj nėn mbikqyrjen ndėrkombėtare pėr njė periudhė trevjeēare, siē u veprua me Marrėveshjen e Ohrit nė Maqedoni. Negociatorėt e Prishtinės, rekomandon Grupi Ndėrkombėtar i Krizave, duhet qė tė fillojnė gjithashtu pa vonesė bisedimet e drejtpėrdrejta me Kishėn Ortodokse Serbe nė Kosovė lidhur me mbrojtjen e saj dhe tė objekteve tė saj fetare. Vetėm pasi tė jetė arritur kjo, Grupi i Kontaktit mund tė fillojė lėvizjet zyrtare dhe tė bashkėrenduara drejt njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės.

Paketa e pavarėsisė qė komuniteti ndėrkombėtar do tė vendosė pėr Kosovėn, thuhet nė raportin e Grupit Ndėrkombėtar tė Krizave, duhet ta shohė me pėrparėsi zhvillimin e saj shoqėror dhe ekonomik. Megjithėse njė rezolutė e Kėshillit tė Sigurimit do tė ishte jetike pėr ta vėnė Kosovėn nė njė kurs pavarėsie nga Serbia, ēdo mision i ri ndėrkombėtar nė Kosovė do tė ishte e pėlqyeshme qė tė bazohej mbi njė marrėveshje me shtetin e ri. Kjo prani ndėrkombėtare, thotė Grupi Ndėrkombėtar i Krizave, duhet tė ketė mė pak kompetenca se sa ajo qė ka patur nė Bosnje Pėrfaqėsuesi i Lartė.

Institucionet e Bashkimit Evropian me tė drejtė theksojnė se duan njė Kosovė e cila tė trajtohet nė shumicėn e aspekteve si njė vend normal, ku politikanėt pėrgjigjen para elektoratit tė tyre. Por ka njė zonė, thotė raporti, ku komuniteti ndėrkombėtar duhet tė shikojė mundėsinė pėr njė ndėrhyrje mė tė madhe dhe kjo ėshtė Kosova veriore, sidomos Mitrovica, ku strukturat paralele serbe i bėjnė sfidė UNMIK-ut dhe sidomos qeverisė. Nėse inkorporimi i kėsaj pjese do t’i lihej qeverisė sė re tė Kosovės, kjo do tė ēonte nė shpėrthimin e dhunės. Zgjidhja mė e arėsyeshme do tė ishte krijimi atje i njė autoriteti kalimtar.

Grupi Ndėrkombėtar i Krizave rekomandon nė raportin e tij qė i dėrguari i posaēėm Ahtisari t’i drejtohet qysh nė fillim OKB-sė me propozimin pėr tė imponuar njė pavarėsi me kushte, nėse shqiptarėt e Kosovės kanė bėrė me vetėdije oferta tė arėsyeshme ndaj pakicave. Gjithashtu, Grupi Ndėrkombėtar i Krizave i rekomandon Grupit tė Kontaktit qė tė pėrgatitet pėr tė treguar rrugėn se si mund tė bėhet e pavarur Kosova dhe se si mund tė vihej kjo nė zbatim nė rast se Beogradi refuzon, pasi shqiptarėt tė kenė bėrė oferta serioze lidhur me pakicat. //rd//


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.