|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

KULTURĖ

   
 

Bota ime - njė libėr i ri i njė autori tė ri

 
 

 
17 shkurt 2006 /TN

Zef AHMETI
 
Nue Nikolla-NOA, Bota ime – Meine Welt, libėr me poezi shqip - gjermanisht, Zvicėr 2005.
 
Nė disa shkrime tė ndryshme, apo edhe prezantime librash, ėshtė pėlqyer qė pėr krijuesit qė jetojnė dhe veprojnė jashtė vendlindjes tė pėrdoret emėrimi, klasifikimi  si “shkrimtar, poet apo analist nga diaspora”.
 
Duke mos u marrė me kėtė emėrim, ēka edhe nuk ėshtė qėllimi i shkrimit, se ėshtė ky klasifikim i drejtė apo jo, megjithatė kėsaj kategorie tė krijuesve i ėshtė bashkangjitur edhe njė poet i ri me librin e tij me poezi, shqip-gjermanisht, qė doli kėto ditė nė Zvicėr tė titulluar Bota ime - Meine Welt, e autorit Nue Nikolla - Noa.
 
Siē e potencuam libri ėshtė i ndarė nė dy pjesė. Pjesėn e parė e pėrbėjnė poezitė e Noa-s nė gjuhėn shqipe, tė cilat pėrshkruhen me njė frymė, siē ka vėnė re edhe shkruesi i pasthėnies sė librit, Engjell Koliqi, biblike, filozofike dhe psikologjike, qė unė kėsaj do ti kisha shtuar njė pikė tjetėr qė ėshtė mė e theksuar, pėr mendimin tim, atė tė kėndimit pėr jetėn dhe raporteve sociale, dashurisė, Kosovės, figurave tė njohura shqiptare, si pėr shembull, Nėnė Terezės etj.
 
Poezia e Noa-s rrjedh nga shpirti i tij, ajo pėrshkruan edhe karakterin e autorit dhe pikėpamjeve tė tija pėr jetėn nė kėtė botė, jetėn shqiptare duke kritikuar vetitė negative qė shprehen nė mėnyrė indirekte nė poezinė e tij.
 
Poeti Noa ėshtė pėrpjekur tė bėjė njė lidhje tė poezisė sė tij edhe me jetėn, siē e quajnė, tė diasporės pėrkatėsisht nė Zvicėr ku edhe jeton (kjo shprehet konkretisht me poezinė e tij kushtuar Zvicrės), apo ndryshe e thėnė, kjo lidhje qė i jep edhe frymė universale poezisė sė tij, shprehet nė disa prej poezive tė tija tė cilat janė pėrkthyer nė gjuhėn gjermane, mbase jo tė gjitha, por vetėm mė tė mirat qė pėrputhen me vlerat njerėzore universale.
 
Libri i autorit tė ri, Nue Nikolla, Bota ime - Meine Welt ėshtė njė fillim i mirė pėr autorin, mbase gjykojė, se vepra do tė pranohet mirė nga lexuesi shqiptar dhe do tė ketė kritikė pozitive.


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.