|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Barroso dhe Rehn vizitojnė Prishtinėn

 
 

 

17 shkurt 2006 /TN / BBC

Presidenti i Komisionit Evropian Jose Manuel Barroso dhe Komisioneri pėr Zgjerim i BE-sė, Oli Rehn, po vizitojnė tė premten Prishtinėn.

Ata po takohen me drejtuesit mė tė lartė politikė e institucionalė tė Kosovės, tė mbledhur nė grupin negociator qė kryesohet nga presidenti Fatmir Sejdiu.

Vizita e Presidentit tė BE-sė nė Prishtinė ėshtė pjesė e njė turneu ballkanik qė nisi tė mėrkurėn nė Kroaci.

Tė enjten z. Barroso vizitoi Beogradin. Pas Prishtinės ai do tė vizitojė Shkupin dhe mė tej Tiranėn.

Inkurajim

Nė prag tė vizitės nė Prishtinė, zyrtari i lartė i BE-sė foli pėr bisedimet e ardhshme pėr statusin e Kosovės qė do tė fillojnė tė hėnėn nė Vjenė.

“Cilido qė tė jetė rezultati, ne besojmė se e ardhmja e Kosovės ėshtė nė Evropė," tha ai.

"Ne mbėshtesim procesin e statusit, mbėshtesim punėn e OKB-sė dhe jemi tė pėrkushtuar pėr njė zgjidhje afatgjatė pėr tė krijuar njė Kosovė tė qėndrueshme, demokratike, vėrtetė shumėetnike, ku tė gjitha komunitetet mund tė jetojnė nė paqe me njėri-tjetrin".

"Unė do tė inkurajoj tė gjitha palėt qė tė punojnė nė mėnyrė konstruktive drejt kėtij objektivi.

Statusi i Kosovės dhe standardet duhet tė shkojnė paralelisht, " tha z. Barrozo

Zyrtarėt e BE-sė do tė takojnė edhe zyrtarė tė UNMIK-ut si dhe pėrfaqėsues tė pakicave.


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.