|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Shqipėri: Arrestohet njė ish-deputete socialiste

 
 

 

16 shkurt 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (15.02.2006) - Armand Mero

Nė Shqipėri policia arrestoi pas urdhrit tė prokurorisė sė Tiranės ish deputeten socialiste Luiza Hoxha e cila deri para disa muajsh ishte nė postin e Drejtoreshės sė Postės shqiptare. Ajo u prangos nėn akuzėn e vjedhjes dhe shpėrdorimit tė detyrės, pasi nga hetimet ka rezultuar se ka shitur sasira tė mėdha pullash dhe blloqe pullash duke shkaktuar njė dėm qė llogaritet nė miliona euro.

Zonja Hoxha ėshtė aktualisht dhe anėtare e komitetit drejtues tė Partisė socialiste. Kanė qenė muajt e fundit nė krye tė postave shqiptare kur drejtoresha e atėhershme Luiza Hoxha ka vendosur tė kryejė njė shitje masive tė pullave. Bėhet fjalė pėr periudhėn qershor Korrik tė vitit tė kaluar, qė politikisht koincidon me ndėrrimin e pushteteve nė Shqipėri.

Ish-deputetja socialiste e Vlorės, e legjislaturės 1997-2001 dhe anėtarja aktuale e Komitetit drejtues tė partisė socialiste ka lidhur kontratė me njė subjekt privat duke realizuar, sipas njoftimeve tė policisė shqiptare shitjen e njė sasie tė konsiderueshme pullash dhe blloqesh pullash.

Ende nuk ėshtė dhėnė njė shifėr e saktė e kėtij transaksioni, por burime pranė hetuesve shpjegojnė se bėhet fjalė pėr miliona euro tė cilat nuk kanė pėrfunduar nė arkėn e shtetit. Sipas njoftimit tė policisė dėmi i shkaktuar ėshtė I konsiderueshėm.

Hetimet duket se kanė nisur nga njė denoncim i drejtuesve tė rinj tė postave shqiptare. Verifikimet e bėra kanė vėrtetuar dyshimet dhe sot nė orėt e para tė mėngjesit policia ka trokitur nė banesėn e Hoxhės nė njė nga ndėrtimet e reja nė Tiranė.

Asaj i janė vėnė menjėherė prangat nėn akuzėn e “vjedhjes dhe shpėrdorimit tė detyrės. Njė akuzė e cilė nėse provohet edhe nga gjykata, parashikon disa vjet heqje lirie. Policia ka ekzekutuar urdhrin e prokurorėve tė krimit ekonomik tė kryeqytetit dhe masa ishte njohur mė parė edhe nga gjykata.

Emri i Luiza Hoxhės u bė i njohur mė sė shumti gjatė trazirave tė marsit 1997 nė Vlorė. Ajo u akuzua hapur nga opozita e atėhershme pėr pėrfshirjen e saj nė sulmet ndaj ndėrtesės sė shėrbimeve sekrete tė Vlorės apo siē ėshtė deklaruar pėr njė kohė tė gjatė, edhe nė keqtrajtimin e disa punonjėsve tė kėtij shėrbimi.


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.