|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Mustafaj: Nuk do tė lejojmė qė Shqipėria tė eksportojė krimin e organizuar drejt vendeve demokratike

 
 

 

16 shkurt 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (15.02.2006) - Keida Kostreci

inistri i Jashtėm i Shqipėrisė Besnik Mustafaj tha se sfida kryesore pėr qeverinė ėshtė lufta kundėr korrupsionit dhe krimit tė organizuar. Ministri  Mustafaj, i cili ndodhet kėto ditė nė Shtetet e Bashkuara pėr takimin e Kartės sė Adriatikut, falenderoi angazhimin e Washingtonit pėr integrimin euro-atlantik tė vendeve tė Ballkanit. Duke folur pėr Kosovėn, zoti Mustafaj u shpreh se negociatat duhet tė mbyllen brenda vitit dhe se qėndrimi i Shqipėrisė ėshtė pėr pavarėsi plotė pėr Kosovėn.       

Ministri i Jashtėm i Shqipėrisė e bėri tė qartė qė nė fillim se nga orientohet politika e jashtme e vendit tė tij. 

“Tani kemi kryeqytet Brukselin dhe Washingtonin”

Zoti Mustafaj ndodhet nė Shtetet e Bashkuara, sė bashku me homologet e tij nga Kroacia dhe Maqedonia, nė kuadėr tė bisedimeve pėr Kartėn e Adriatikut.

“Mund t’ju them se ėshtė njė moment fatlum, sepse metropoli nuk na thėrret se jemi zėnė me njėri-tjetrin, pra  nuk kemi luftė, por na thėrret qė tė na zgjerojė mė tepėr rrugėn drejt integrimit”.

Zoti Mustafaj vuri nė dukje bashkėpunimin e shkėlqyer midis Shqipėrisė dhe Shteteve tė Bashkuara, por shprehu dėshirėn qė ky bashkėpunim tė zgjerohet edhe nė fushėn ekonomike. 

Duke u ndalur nė problemet e vendit tė tij, Zoti Mustafaj tha se vėmendja kryesore e qeverisė ėshtė pėrqendruar nė luftėn kundėr korrupsionit, qė ai e cilėsoi si njė problem kombėtar qė pengon zhvillimin.  Por krahas kėsaj, shtoi ai, vendi ka njė sfidė edhe mė tė vėshtirė.

“Ėshtė sfida e luftės kundėr krimit tė organizuar. Ne jemi tė vendosur qė tė mos lejojmė qė Shqipėria tė tranzitojė, apo tė eksportojė krimin e organizuar drejt vendeve demokratike”.

Lufta kundėr krimit tė organizuar,  tha ai, nuk mund tė jetė e suksesshme, nėse nuk kėputen lidhjet e tij me politikėn.

Duke folur pėr Kosovėn, Ministri Mustafaj shprehu bindjen e Shqipėrisė se statusi pėrfundimtar i saj do tė jetė pavarėsia. Shqiptarėt si shumicė, tha ai,  duhet tė marrin pėrgjegjėsitė qė u takojnė.

“Dhe pėrgjegjėsia themelore ėshtė garantimi i tė drejtave tė serbėve dhe minoriteteve tė tjera, tė krijojė klimėn e nevojshme pėr kthimin e tė shpėrngulurve dhe objektet fetare tė ndjehen tė mbrojtura dhe tė garantuara. Kjo duhet tė jetė njė nga kushtet qė duhet ta shoqėrojė pavarėsinė e Kosovės”.

Ai shtoi se Kosova nuk duhet tė ndryshojė kufijtė, nuk duhet tė coptohet dhe duhet tė ketė njė prani ndėrkombėtare civile dhe ushtarake.


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.