|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ministrat Veliu dhe Pollozhani nėnshkruan protokolin e Programit ekzekutiv pėr bashkėpunim

 
 

 
16 shkurt 2006 /TN
 
Gjatė vizitės nė Republikėn e Maqedonisė, Ministri Veliu u takua edhe me Kryetarin e Parlamentit tė Maqedonisė,  Lupēo Jordanovski dhe me Nėnkryetarin e Qeverisė Musa Xhaferi, me tė cilėt u bisedua pėr thellimin e bashkėpunimit institucional nė mes te dy Parlamenteve, Qeverive dhe dy vendeve nė fushat me interes tė pėrbashkėt
 
Dje nė ambientet e Ministrisė per Arsim dhe Shkencė tė Republikės sė Maqedonisė, nė Shkup, Ministrat Agim Veliu dhe Aziz Pollozhani kėmbyen protokollet e Programit ekzekutiv pėr bashkėpunim  nė mes tė Ministrisė sė  Arsimit dhe Shkencės tė Republikės sė Maqedonisė dhe Ministrisė sė Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė tė Kosovės.
 
Nė delegacionin e Kosovės tė cilin i printe Ministri Veliu, morėn pjesė edhe nėnkryetari i Komisionit Parlamentar pėr arsim, shkencė, kulturė i Kuvendit tė Kosovės Nimon Alimusaj, Drejtori i Departamenti pėr arsim tė lartė Xhavit Rexhaj, shefi i Zyrės pėr bashkėpunim ndėrkombėtar Nexhmi Rudari dhe pėrfaqėsuesi i UNMIK-ut Shtefan Felbrih.
 
Duke i dėshiruar mirėseardhje ministrit te MASHT Agim Veliut, homologu i tij Aziz Pollozhani ngushėlloi atė pėr humbjen e Presidentit Rugova, ndėrkaq qė pėrgėzoi institucionet e Kosovės pėr pjekurinė politike qė treguan me rastin e zgjedhjes sė kryetarit tė ri tė Kosovės.
 
“Pėrshėndes aktivitetet e Ministrisė, por edhe tė Qeverisė suaj si dhe punėn qė po bėni ne situatėn aktuale”, tha z. Pollozhani pėr tė deklaruar se nėnshkrimi i Programit ekzekutiv po konkretizon nje vullnet te dyanshėm pėr thellimin e bashkėpunimit. Sipas Pollozhanit ky program paraqet hapėsirėn e nevojshme juridike e cila bėn qė Marrėveshja e bashkėpunimit tė shfrytėzohet qenėsisht.
 
Ministri i arsimit tė Maqedonisė tha se bashkėpunimi me MASHT dhe Qeverinė ė Kosovės do tė vazhdojė me qėllim tė avancimit tė proceseve arsimore, shkencore dhe akademike.
 
Ai falėnderoi me kėtė rast UNMIK-un dhe z. Petersen, por edhe pėrfaqėsuesin e misionit ne Maqedoni z. Oleg Levitin pėr ndihmėn dhėnė pėr Programin ekzekutiv, por edhe pėr realizimin e plotė tė Marrėveshjes sė Ohrit qe mundėsoi rrumbullaksimin e transferimit tė studentėve tė Universitetit tė Tetovės nė Fakultetin e Mjekėsisė tė Universitetit tė Prishtinės. “Z. Ministėr, ne ju falėnderojmė pėr Marrėveshjen e Ohrit dhe jemi tė hapur tė ndihmojmė nė vėshtirėsitė qė mund ti keni”, deklaroi Pollozhani duke pėrshėndetur ndihmėn holandeze.
 
Ministri Agim Veliu shprehu kėnaqėsinė per takimin me Ministrin Pollozhani te cilin e falėnderoi pėr solidarizimin me dhembjen e madhe pėr ndarjen fizike me Presidentin Rugova. “Programi qe sot po zyrtarizojmė ka rėndėsi tė madhe pėr bashkėpunimin ne vazhdim ne fushat e ndjeshme siē janė shkenca dhe arsimi”, deklaroi Veliu.
 
Ai tha se pret qė Programi te detajizohet me cėshtjet konkrete, qe shkenca dhe arsimi pėrgjithėsisht tė fuqizohen me projekte tė pėrbashkėta ne interes tė studentėve, shkencėtarėve, ne interes te te dy vendeve fqinje qe kanė lidhje tradicionale kulturore, arsimore, shkencore, etj. Veliu ka falenderuar autoritetet qeveritare maqedonase, por edhe z. Petersen e UNMIK-un pėr krijimin e kushteve qė ky program tė hapė rruge bashkėpunimi tė vazhdueshėm.
 
Ministri Veliu ka deklaruar se bashkėpunimi nė lėmin e shkencės ėshtė me prioritet pėr MASHT, ndėrkaq qė tė dyja palėt kanė vendosur qė tė zhvillojmė marrėdhėnie tė ndėrsjella dhe bashkėpunim tė drejtpėrdrejt shkencor dhe arsimor midis institucioneve kėrkimore, institucioneve tė arsimit, institucioneve dhe asociacioneve shkencore nėpėrmes lidhjes sė kontratave midis partnerėve pėrkatės.
 
“Nė kuadėr tė programit nacional tė proklamuar nga Presidenti Rugova pėr ngritjen e shkencės nė Kosovė, ne po vazhdojmė bashkėpunimin me Ministrinė e Arsimit tė Maqedonisė dhe z. Pollozhani, me tė cilin po nėnshkruajmė protokollin e marrėveshjes pėr bashkėpunim”, ka deklaruar Veliu.
 
MASHT dhe Ministria e Arsimit dhe e Shkencės e Maqedonisė do tė nxisin shkėmbimin e punėtorėve shkencorė dhe specialistėve pėr qėndrime studimore, kėrkime shkencore, njohje me hulumtime shkencore dhe pėr shkėmbim pėrvojave, si dhe pjesėmarrjen nė konferenca, kongrese dhe forume tė tjera shkencore tė cilat mbahen nė IRJ tė Maqedonisė dhe nė Kosovė.
 
Programi Ekzekutiv parasheh qė palėt do tė nxisin formimin e komisioneve tė pėrbashkėta tė ekspertėve nė fusha tė ndryshme arsimore me interes tė pėrbashkėt.
 
Ministrat Pollozhani e Veliu janė pajtuar qė tė gjejnė forma dhe mundėsi bashkėpunimi nė mes te institucioneve tė tė dy vendeve.
 
Nė kėtė takim mori pjesė edhe zv. Ministri i arsimit i Maqedonisė z. Tale Geramiqievski, ndėrkaq qė delegacionet biseduan edhe pėr tema si: arsimi i lartė, korniza e kualifikimeve kombėtare, etj.
 
Pas takimit Ministrat Veliu e Pollozhani u takuan me gazetarė tė shumtė tė mediave maqedonase dhe kosovare.
 
Gjatė vizitės nė Republikėn e Maqedonisė, Ministri Veliu u takua edhe me Kryetarin e Parlamentit tė Maqedonisė, Lupēo Jordanovski dhe me Nėnkryetarin e Qeverisė Musa Xhaferi, me tė cilėt u bisedua pėr thellimin e bashkėpunimit institucional nė mes te dy Parlamenteve, Qeverive dhe dy vendeve nė fushat me interes tė pėrbashkėt


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.