|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kryeministri Kosumi: Jo zgjatje e procesit pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės

 
 

 

16 shkurt 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (15.02.2006) - Intervistoi: Laura Konda

Pėr tė marrė pjesė nė takimin e Kėshillit tė Sigurimit qė u zhvillua dje nė New York ishte edhe Kryeministri i Kosovės, Bajram Kosumi. Zėri i Amerikės e intervistoi kryeministrin Kosumi pėr emisionin “Ditari”:

Zėri i Amerikės: Zoti Kosumi, kjo ėshtė hera e parė qė njė kryeministėr i Kosovės merr pjesė nė takimin e Kėshillit tė Sigurimit, si e vleresoni ju faktin e pjesėmarrjes tuaj nė kėtė takim?

Kryeministėr Bajram Kosumi: Ishte njė takim mjaft i mirė. Ishte hera e parė, siē e thatė edhe vetė, dhe ėshtė njė hap i vogėl pėrpara, por shumė i rėndėsishėm pėr Kosovėn. Pėr herė tė parė, Kosova zyrtarisht prezantohet nė Kėshillin e Sigurimit, kur diskutohet dhe debatohet pėr Kosovėn dhe tani e tutje, sa herė qė tė flitet pėr Kosovėn nė Kėshillin e Sigurimit, Kosova do tė jetė prezent dhe unė besoj se kjo, dita e djeshme, ėshtė njė derė e vogėl pėr vendin e Kosovės nė OKB nė tė ardhmen.

Zėri i Amerikės: Nė fjalėn qė mbajti dje Presidenti i Serbisė, Boris Tadiē, propozoi qė ēdo vendim rreth statusit tė Kosovės tė shtyhet pėr 20 vjet. Si do ta komentonit ju kėtė propozim tė tij?

Kryeministėr Bajram Kosumi: Dje pati fjalime shumė tė mira nė Kėshill tė Sigurimit dhe unė do tė dalloja pėr herė tė parė faktin se atje ėshtė folur shumė hapur dhe pa ekuivoke pėr pavarėsinė e Kosovės si njė opsion jo vetėm real, por edhe si njė opsion qė do tė llogaritet gjithėsesi; pėr herė tė parė anėtarė tė Kėshillit tė Sigurimit e kanė bėrė kėtė debat atje. Kjo ka rėndėsi historike pėr procesin qė ėshtė duke ndodhė nė Kosovė. Ėshtė njė ndihmesė shumė e madhe pėr procesin.

Presidenti serb nuk ofroi ndonjė mundėsi tė re pėr procesin nė Kosovė, por zgjatja e procesit tashmė nuk ka sot asnjė pėrkrahės. Zgjatje e procesit do tė thotė ngecja e tij nė vend; kjo ėshtė diēka qė nuk mund tė ndodhė dhe as nuk do tė ndodhė. Grupi i Kontaktit tashmė e ka thėnė fatmirėsisht qėndrimin e vet, se zgjidhja e statusit final tė Kosovės duhet tė pėrfundojė nė vitin 2006 dhe qeveria e Kosovės dhe Kosova e pėrkrah fuqimisht kėtė parim tė Grupit tė Kontaktit.

Zėri i Amerikės: Raporti i paraqitur nga Sekretari i Pėrgjithshėm i OKB-sė Kofi Annan ishet kritik pėrsa i pėrket plotėsimit tė standarteve dhe pikėrisht pėrsa i pėrket krijimit tė njė shteti ligjor nė Kosovė. Me ēfarė masash konkrete do tė reflektojė qeveria e Kosovės pėr pėrmbushjen e kėrkesave tė bashkėsisė ndėkombėtare?

Kryeministėr Bajram Kosumi: Unė jam takuar edhe me Sekretarin e Pėrgjithshėm Kofi Annan dhe kam diskutuar edhe lidhur me kėto ēėshtje. Ka disa fusha, pėr tė cilat ka disa vėshtirėsi nė implementimin e standarteve nė Kosovė, por unė kam e siguruar Sekretarin e Pėrgjithshėm, por edhe tė gjithė ambasadorėt e tjerė nė Kėshillin e Sigurimit, se nė ato fusha ne do tė punojmė me pėrkushtim tė madh qė tė arrihet edhe njė progres edhe mė i madh.

Shteti ligjor nė Kosovė ėshtė ēdo ditė e mė shumė, mė i qėndrueshėm dhe mė i mirė dhe ne kemi arritur qė nė gjashtė vjetėt e pas luftės, nga njė vend i luftės, nga njė vend i shndėrruar nė ferr, tė krijojmė njė vend qytetar, njė vend ku sundon ligji, shteti, rendi e tė tjera. Edhe nė takimet qė pata me anėtarė tė tjerė tė Kėshillit tė Sigurimit, i kemi diskutuar kėto ēėshtje dhe unė i kam siguruar ata se Kosova ėshtė e aftė, ėshtė e pėrgatitur tė hyjė nė njė fazė tė re tė funskionimit si shtet, t’i marrė tė gjitha pėrgjegjėsitė kushtetuese, ndėrkombėtare, pėr tė funskionuar si njė shtet normal.

Zėri i Amerikės: Nė rastin e njė Kosove tė pavarur, ēfarė garancish institucionale do tė siguroheshin pėr serbėt e Kosovės? Kryeministėr Bajram Kosumi: Ēėshtja e komunitetit serb nė Kosovė, ėshtė njė ēėshtje nė tavolinė, duke u shqyrtuar dhe janė duke u shqyrtuar mundėsitė e garantimit afatgjatė tė tė drejtave tė tyre kushtetuese.

Ne edhe deri mė tash kemi ofruar garanci tė tilla nė dokumentet themelore tė Kosovės, siē ėshtė korniza kushtetuese dhe ligje tė tjera; edhe nė tė ardhmen jemi tė gatshėm pėr tė punuar dhe pėr tė ofruar edhe zgjidhje tė tjera, garanci tė tjera pėr implementimin e tė gjitha dokumenteve tė tjera ndėrkombėtare, veēanėrisht ato tė Kopenhagės, pėr minoritetet. Ne jemi tė gatshėm tė garantojmė implementinin e tė gjitha atyre dokumenteve. Po ashtu shpresoj se gjatė procesit tė statusit final ne do tė arrijmė edhe disa marrėveshje qė kanė tė bėjnė edhe me komunitetin serb, siē ėshtė ruajtja e trashėgimisė kulturore dhe fetare serbe.

Njė segment i decentralizimit prek edhe interesat e komuniteteve tė vogla etnike, e tė tjera. Nė tė gjitha kėto fusha, nje jemi nė gjendje tė garantojmė realizimin e ēdo kėrkese tė komunitetit serb qė paraqet interes real pėr ta me tė vėrtetė. Por tė gjitha kėto, me kusht qė tė gjitha zgjidhjet qė bėhen pėr komunitetin serb, si dhe pėr komunitete tė tjera, tė jenė pjesė e sistemit tė pushtetit dhe tė mos jenė pengesė e funksionalizimit tė sistemit nė Kosovėn e re.

Zėri i Amerikės: Njė nga ēėshtjet pėr tė cilat shqiptarėt dhe serbėt nuk bien dakord ėshtė decentralizmi. Si mendoni se do tė realizohet nė praktikė decentralizmi nė Kosovė?

Kryeministėr Bajram Kosumi: Ėshtė e vėrtetė. Ka dy koncepte pėr decentralizmin: koncepti i Beogradi dhe ai Prishtinės. Koncepti i Beogradit ėshtė ai vjetri, decentralizimi i territorit, ndarja e territoreve, krijimi i territoreve tė pastra etnike, i qyteteve etnike, i fshtrave etnike, i korridoreve etnike, e tė tjera e tė tjera. Ky koncept ka sjellė deri disa luftra dhe ai ėshtė i diskredituar.

Pėrveē disa politikanėve nė Beograd, askush tjetėr nuk e pėrkrah kėtė koncept. Koncepti i Kosovės ėshtė njė koncept evropian, ėshtė decentralizim i pushtetit, ku nė qendėr tė decentralizimit ėshtė qytetari i Kosovės, mundėsia qė qytetari i Kosovės tė ndikojė sa mė shumė me votėn e vet, tė ndikojė sa mė shumė nė organizimin e jetės sė pėrditshme, e tė tjera.

Ky ėshtė koncepti qė do tė triumfojė, koncepti qė ka pėrkrahje dhe besoj se procesi i decentralizimit edhe nė Kosovė nė tė ardhmen do tė mbėshtetet mbi kėtė koncept evropian qė ėshtė kultivuar nė Prishtinė.


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.