|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Dobbins: "Koncenzus i gjerė ndėrkombėtar pėr Kosovėn”

 
 

 
16 shkurt 2006 /TN
 
James DOBBINS, ish emisar i SHBA-ve pėr Ballkanin
E enjte, 16. shkurt, 2006 / Evropa e lirė
 
EVROPA E LIRĖ :  Pėrfaqėsuesit e Prishtinės dhe Beogradit do tė takohen javėn e ardhshme pėr tė diskutuar ēėshtjen e decentralizimit nė Vjenė. A besoni se vendimi pėr statusin e Kosovės mund tė merret deri nė fund tė kėtij viti?


JAMES DOBBINS :
Mendoj se mundet, edhe pse mendoj se proceset e kėtilla zgjasin mė tepėr se sa parashihen nė fillim. Prandaj nuk do tė befasohesha nėse ky proces vazhdon edhe nė vitin tjetėr.


EVROPA E LIRĖ :  
Kosova e zgjodhi Fatmir Sejdiu president tė ri. Si mund tė ndikojė ky fakt nė procesin negociatave?


JAMES DOBBINS :
Rugova kishte njė legjitimitet tė madh, do tė thoja, pėr shkak tė historisė sė tij tė gjatė nė mbėshtetje tė pavarėsisė dhe metodave jo tė dhunshme. Por ai nuk ishte veēanėrisht i vendosur, apo njė njeri karizmatik. Ėshtė e mundur qė trashėgimtari i tij do tė shfaqė mė shumė gatishmėri pėr t'i marrė vendimet e nevojshme.


EVROPA E LIRĖ :  
Diplomati i lartė britanik, zoti John Sawers u tha serbėve tė Kosovės se pavarėsia ėshtė zgjidhja mė e mirė pėr Kosovėn. Kjo deklaratė shkaktoi reagime tė ashpra te politikanėt udhėheqės nė Beograd. A mendoni se deklaratat e zotit Sawers paraqesin njė test para fillimit tė dialogut nė Vjenė?


JAMES DOBBINS :
Mendoj se komentet e zotit Sawers paraqesin konsenzusin e gjerė brenda bashkėsisė ndėrkombėtare. Kuptohet qė pėrkufizimet e sakta pėr njė pavarėsi tė tillė mbeten tė pėrcaktohen dhe kjo nė masė tė madhe ėshtė pjesė e negociatave tė vėshtira. Shqiptarėt do tė dėshirojnė sa mė pak kushtėzime tė mundshme. Bashkėsia ndėrkombėtare do tė kėmbėngulė nė garancat dhe nė mbrojtjet pėr minoritetet. Pra, do tė jenė negociata tė vėshtira, por besoj qė komentet e zotit Sawers me siguri paraqesin njė konsenzus mė tė gjerė.


EVROPA E LIRĖ :  
Diplomatėt janė dakord se nuk ka njė zgjidhje pėr Kosovėn, e cila do t'i kėnaqte tė dyja palėt.


JAMES DOBBINS :
Mendoj se qėllimi ėshtė qė tė gjejmė njė zgjidhje qė do tė jetė e qėndrueshme. Kjo nuk nėnkupton domosdoshmėrisht se zgjidhja duhet plotėsisht tė pėrkrahet nga tė dyja palėt. Unė megjithate mendoj se bashkėsia ndėrkombėtare do tė bėjė pėrpjekje qė rezultati, nėse plotėsisht nuk do tė mund tė mbėshtetet nga pala serbe, atėherė tė paktėn tė jetė i pranueshėm nga ajo. Por ndoshta nuk do tė jetė e mundur qė tė arrihet njė zgjidhje, e cila do tė pėrkrahej plotėsisht nga tė dyja palėt.
 

EVROPA E LIRĖ :  
Presidenti i Rusisė Vladimir Putin ka bėrė thirrje pėr tė shmangur, siē ka thėnė ai, standardet e dyfishta nė zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės. A janė drejtuar kėto mesazhe pėr opinionin rus, apo e pasqyrojnė synimin e Rusisė qė zgjidhja pėr Kosovėn tė mos krijojė presedencė?
 

JAMES DOBBINS :
Mendoj se rusėt janė tė brengosur pėr presedencėn dhe pėr vėshtirėsitė qė do tė krijoheshin nė situatat tjera, me tė cilat pėrballen. Por mendoj se ata gjithashtu e kuptojnė se ēdo njėra nga kėto situata ka elementė tė veēantė, prandaj qasja duhet tė jetė e ndryshme, e jo thjesht nė bazė tė parimeve uniforme, qė kryesisht nuk zbatohen nė situata tė kėtij lloji.


EVROPA E LIRĖ :
Afera Mlladiq e ka vėnė Beogradin nėn njė presion tė madhe dhe ia vėshtirėson edhe mė shumė pozicionin nė prag tė bisedimeve. Ambasadori amerikan nė Beograd, zoti Michael Polt tha se durimit po i vjen fundi dhe mund tė pasojnė konsekuenca reale.
 

JAMES DOBBINS :
Po. Mendoj se bashkėsia ndėrkombėtare nė masė po e humb durimin pėr mos arrestimin dhe mos sjelljen para drejtėsisė tė krye tė dyshuarve pėr krime lufte nga Tribunali i Hagės, tė cilėt janė arratisur njė kohė tė gjatė. Prej tyre, Ratko Mlladiq dhe Radovan Karaxhiq janė mė tė njohurit.
 

EVROPA E LIRĖ :
Zoti Dobbins, ju keni njė pėrvojė tė gjatė dhe shumė tė vlefshme nė Ballkan. Ēfarė do tė ishte kėshilla juaj kryesore pėr negociatat qė po vijnė, durimi apo pėrdorimi i forcės diplomatike pėr gjetjen e zgjidhjes. Cila ėshtė pėrvoja juaj nga Ballkani?
 

JAMES DOBBINS :
Mendoj se presidenti Ahtisaari ėshtė mirė i kualifikuar pėr detyrėn qė ka marrė. Ai duhet t'i konsultojė tė gjitha palėt. Mendoj se ai duhet tė inkurajojė palėn shqiptare dhe serbe qė tė flasin me njėra tjetrėn, por kjo ndoshta nuk do tė tregohet e mundshme. Madje, edhe nėse flasin me njėri tjetrin, ato ndoshta nuk do tė mund tė arrijnė njė marrėveshje. Por nė fund, ai duhet tė marrė vendim, ai duhet tė vendosė se ēfarė do t'i rekomandojė Kėshillit tė Sigurimit lidhur me statusin e Kosovės. Ėshtė e qartė se ai nuk do tė rrėmbehet nė gjykimin e vet. Ai do tė flasė me tė gjitha palėt dhe do tė pėrpiqet tė vijė deri tek njė zgjidhje, e cila do t'i marrė parasysh shqetėsimet legjitime tė tė gjithėve.
 


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.