|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Urime dhe pėrgėzime nga Rumania dhe Sllovenia drejtuar Presidentit Sejdiu

 
 

 
15 shkurt 2006 /TN

Urime Presidentit tė Kosovės nga Shqiptarėt e Rumanisė
 
Presidentit tė Kosovės,
Dr. Fatmir Sejdiu
 
I respektuari z. President,
 
Nė emėr tė komunitetit shqiptar tė Rumanisė, nė emėr tė bijve dhe bijave tė rilindėsve tanė, si dhe nė emėr tė redaksisė sė revistės Shqiptari, pėrshėndesim ngrohtėsisht zgjedhjen tuaj pėr President tė Kosovės, duke Ju uruar suksese tė reja pėr pėrjetėsimin e aspiratave kombėtare tė ish-presidentit tė ndjerė e tė dashur, dr. Ibrahim Rugova.
 
Sipas shtypit bukureshtar, Fati i botės varet nga Kosova. Shqiptarėt e Rumanisė, autoritetet dhe
opinioni rumun, e kanė pritur me dashamirėsi emėrimin Tuaj pėr President tė Kosovės. 
 
Po kėto urime tė pėrzemėrta Jua transmetojnė edhe anėtarėt e Bashkėsisė Kulturore tė Shqiptarėve tė Rumanisė, e vetmja organizatė legjitime, tradicionale, qė ndjek shembullin e shoqatave tė shquara shqiptare qė funksiononin nė Bukuresht, Brailė e Konstancė, pėrgjatė viteve tė Mbretėrisė, nė kohėn kur botohej nė Konstancė, revista "Kosova" e Gjergj Bubanit (1932/33), tribuna e parė e diasporės shqiptare. 
 
Shėndet dhe pėrshėndetje,
Baki Ymeri
(kryeredaktor i revistės Albanezul / Shqiptari)
14 shkurt 2006
 

 
Pėrgėzim pėr zgjedhjen e kryetarit
 
I nderuari kryetar i Kosovės, z. dr. Fatmir Sejdiu,
 
mė lejoni qė nė emėr tė SHKSH "Migjeni", si dhe nė emėr tė Lidhjes sė shoqatave shqiptare nė Slloveni tė ju urojė zgjedhjen e JUAJ si kryetar i Kosovės.
 
Me kėnaqėsi e kemi pritur kėtė akt madhor tė deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės. Sepse, shumė tė ashtuquajtur analist civil e ushtarak dhe "profet" tė ndryshėm kanė qenė "tepėr tė preokupuar" pėr fatin e Kosovės, pas vdekjes sė kryetarit dr Ibrahim Rugova.
 
Por, JU, treguat pjekuri dhe menēuri tė plotė dhe dėshmuat njė demokraci tė vėrtetė evropiane. Me kėtė i dėshmuat botės demokratike, se edhe ne, si njė shtet nė formim, kemi vendin nė gjirinė e atyre familjeve demokratike qė e pėrkrahin procesin e pavarėsisė sė Kosovės.
 
Zoti kryetar, ne si votues dhe qytetar tė Kosovės, JU lusim,  t'a udhėhiqni kėtė proces pa lėkundje deri nė realizimin e pavarėsisė.
 
Keni nė dispozicion njė potencial shumė tė gjerė (sidomos atė universitar dhe akademinė e shkencave). Ju, si prijės i njė familje demokratike, me siguri do t'a integroni shtresėn intelektuale nė procesin qė tani kėrkon zgjedhje dhe unitet tė plotė (moral, politik, kombėtar dhe ekonomik).
 
Me respekt!
Nė emėr tė SHKSH "Migjeni" si dhe nė emėr tė Lidhjes sė shoqatave shqiptare nė Slloveni:
Xhavit Shaqiri, sekretar
14 shkurt 2006


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.