|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE 

   
 

Letėr e Presidentit tė Kosovės dėrguar ambasadorit amerikan nė OKB

 
 

 
15 shkurt 2006 /TN /QIK
 
Presidenti i Kosovės, z. Fatmir Sejdiu, i ka dėrguar tė hėnėn njė letėr Ambsadorit John Bolton, pėrfaqėsuesit tė pėrhershėm amerikan nė OKB, i cili ėshtė aktualisht kryetar i Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė.

I nderuari Ambasador Bolton,

Mė lejoni qė pas zgjedhjes sime si President i Kosovės tė premten e kaluar, t’ju falėnderoj nė emėr tė popullit tė Kosovės pėr mbėshtetjen qė i ka dhėnė Kosovės Kėshilli i Sigurimit i OKB-sė.

Nė javėt e fundit ne kemi pėsuar humbjen tragjike tė udhėheqėsit tonė tė respektuar ndėrkombėtarisht, Presidentit Ibrahim Rugova. Ne vazhdojmė tė jetojmė me kėtė humbje.
 
Mirėpo, mbesim tė pėrkushtuar ndaj vizionit tė tij dhe trashėgimisė sė tij tė pasur politike, e cila paraqet bazė tė mirė pėr njė Kosovė tė pavarur, demokratike, paqėsore dhe tolerante.

Ky ėshtė vit vendimtar pėr Kosovėn dhe unė jam i ndėrgjegjshėm pėr detyrat qė mua si President dhe tė gjithė udhėheqėsve politikė tė Kosovės na presin nė muajt e ardhshėm.
 
Duke pasur parasysh kėtė, mė lejoni tė nėnvizoj sėrish pėrkushtimin tonė pėr tė punuar nė mėnyrė konstruktive me Emisarin pėr Status, Presidentin Martti Ahtisaari.

Unė dhe kolegėt e mi nė Ekipin Negociator e dimė se ka rėndėsi tė dorės sė parė qė t’i afrojmė komunitetet pakicė tė Kosovės, nė veēanti serbėt e Kosovės, nė mėnyrė qė t’i dėgjojmė dhe tė merremi me shqetėsimet e tyre. E shoh si detyrė timen si President qė tė prij nė kėtė proces tė vėshtirė, por jetik, tė pajtimit.

Ju siguroj, z. kryetar i Kėshillit tė Sigurimit, se pėrkrah procesit tė Statusit, institucionet e Kosovės vazhdojnė pėrkushtimin pėr pėrmbushjen e mėtejshme tė standardeve. Kėto standarde shihen nė vendin tim si vlera qė do t’i shtrojnė Kosovės rrugėn e integrimeve euro-atlantike.

Z. kryetar i Kėshillit, pres qė tė kem marrėdhėnie tė afėrta pune me Pėrfaqėsuesin e Sekretarit tė Pėrgjithshėm, z. Soren Jesen-Petersen dhe UNMIK-un nė tėrėsi, si dhe me forcėn e NATO-s nė Kosovė, KFOR-in.
 
Ne do tė vazhdojmė poashtu tė kemi marrėdhėnie tė afėrta me SHBA-tė, Unionin Evropian, si dhe me misionet e zyrat e tjera tė ndėrlidhjes nė Kosovė.

Ju lutem pranoni pėrshėndetjet dhe konsideratat mė tė larta tė popullit tė Kosovės, i cili e sheh tė ardhmen e vet si pjesė tė familjes sė kombeve tė lira dhe tė pavarura.

I juaji pėrzemėrsisht,

Fatmir Sejdiu,
President i Kosovės


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.