|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Lajmet e ditės (2)

 
 

 

15 shkurt 2006 /TN /QIK

Pėrmbajtja:

 • Goldberg: SHBA-tė mbėshtesin Presidentin Sejdiu dhe Kosovėn

 • Presidenti Sejdiu pėrshėndet vendet e Kėshillit tė Sigurimit pėr qėndrimin pro pavarėsisė sė vendit tonė

 • Kapēan: Kina dhe Rusia do tė shpenzojnė energji dhe kredi pėr tė bllokuar pavarėsinė e Kosovės

 • Bashkarisht do tė sfidohen pengesat nė rrugėn e pavarėsisė, tha Sejdiu nė njė takim me kreun e Ipeshkvisė

 • Vritet njė grua serbe nė veriun e Mitrovicės - katėr tė arrestuar

 • Kuvendi miratoi buxhetin e ART-sė pėr kėtė vit

 • Forcat e sigurimit afgan kanė arrestuar njė komandant taliban

 • Edhe 3 persona janė vrarė nė protestat e sotme nė Pakistan

 • Jordani ka dėnuar me vdekje 9 militantė tė Al Kaidės

 • Nė Kolumbi ėshtė zbuluar njė varrezė masive me 21 trupa njerėzish

 • Ushtarėt izraelitė kanė vrarė njė palestinez nė Bregun Perėndimor


 
Goldberg: SHBA-tė mbėshtesin Presidentin Sejdiu dhe Kosovėn
 
Prishtinė, 15 shkurt 2006 - Filip Goldberg, shef i Zyrės amerikane nė Prishtinė, i ka dhėnė mbėshtetjen e SHBA-ve Presidentit tė ri, Fatmir Sejdiu dhe Kosovės.

Nė njė takim tė zhvilluar sot me diplomatin amerikan, Presidenti Sejdiu e vlerėsoi si "mysafir tė jashtėzakonshėm" zotin Goldberg.
 
Ai tha se shefi i misionit amerikan solli mesazhet e qeverisė amerikane pėr mbėshtetjen e vazhdueshme tė Kosovės, tė institucioneve tė saj dhe tė vetė
 
Presidentit. Sejdiu tha se e ka falėnderuar z.Goldberg pėr punėn e madhe tė SHBA-ve qė kanė bėrė nė Kosovė, si para luftės, gjatė dhe pas saj, ndėrsa e ka falėnderuar edhe pėr angazhimet e tashme nė nivelet ndėrkombėtare, nė Grupin e Kontaktit (GK) dhe nė Kėshillin e Sigurimit (KS).

"E falėnderojmė veēanėrisht pėr takimin e fundit tė KS, z. Bolton qė udhėhoqi debatin nė Kėshillkin e Sigurimit, nė raportimet qė bėheshin pėr Kosovėn, prandaj e ēmojmė posaēėrisht pėr respektimin e vullnetit tė popullit pėr pavarėsi dhe natyrisht nė pjesėn e ndihmės qė do tė na jepet edhe nė mbarėvajtjen e proceseve tė tjera", tha Sejdiu.

Goldberg, i cili kishte ardhur pėr ta pėrgėzuar Presidentin e ri, ritheksoi pėrkushtimin e SHBA-ve pėr procesin e pėrcaktimit tė statusit final tė Kosovės.

Diplomati amerikan tha se takimi i parė i bisedimeve javėn e ardhshme nė Vjenė pėr decentralizimin, "ėshtė njė ēėshtje jashtėzakonisht e rėndėsishme".

"Unė mendoj se, nė bazė tė asaj qė mė informoi Presidenti, Kosova ėshtė shumė mirė e pėrgatitur pėr kėto bisedime", tha Goldberg, ndonėse, siē tha, ka mbetur edhe shumė punė pėr pėr t'u bėrė, "nė tė gjitha ēėshtjet pėr tė ndėrtuar njė qeveri demokratike, pėr tė ndėrtuar njė ekonomi qė funksionon dhe qė u ofron njerėzve vende tė punės dhe veēanėrtisht nė ēėshtjet ndėretnike", u shpreh shefi i Zyrės amerikane Filip Goldberg.
 
 
Presidenti Sejdiu pėrshėndet vendet e Kėshillit tė Sigurimit pėr qėndrimin pro pavarėsisė sė vendit tonė
 
Prishtinė, 15 shkurt 2006 - Presidendti Fatmir Sejdiu ka mirėpritur angazhimin e anėtarėve tė Kėshillit tė Sigurimit pro pavarėsisė sė Kosovės. Kėtė deklaratė ai e bėri pas takimit me Xhulio Terci, drejtor politik nė Ministrinė e Jashtme tė Italisė, tė cilin e falenderoi pėr qėndrimin edhe kėtij vendi pro zgjidhjes sė ēėshtjes sė Kosovės si vend i pavarur.

Presidenti tha se nė kėtė takim pėrgėzues ka marrė mesazhe tė drejtpėrdrejtė urimi nga ministri i Jashtėm Xhankarlo Fini dhe qeveria italiane nė mbėshtetje tė Presidentit dhe tė institucioneve tė Kosovės.

"Ne besojmė nė njė qėndrim tė pėrbashkėt tė mbėshtetjes sė vullnetit politik tė popullit tė Kosovės pėr pavarėsi, njė Kosovė tė cilėn ne e duam bashkė e qė do tė jetė demokratike, tė ofrojė shansa tė jetės sė pėrbashkėt pėr tė gjithė qytetarėt e saj pa dallim etnie dhe njė Kosovė si e tillė qė do tė pėrgatitet tė rrugėtojė shumė shpejt nė integrimet euro-atlantike", tha Sejdiu.
 
Diplomati italian Xhulio Terci tha se takimi ishte fokusuar nė rėndėsinė e procesit tė bisedimeve pėr statusin e Kosovės.

"Ne nė Romė mendojmė se ėshtė plotėsisht e rėndėsishme qė tė dyja palėt tė negociojnė seriozisht, hapur me qėllim tė gjetjes sė zgjidhjeve reale pėr ēėshtjet konkrete", tha ai.

Ndėrkaq Presidenti mbledhjen e Kėshillit tė Sigurimit e cilėsoi si rrjedhė korrekte qė respekton vullnetin e popullit shumicė nė Kosovė. "Mirėpres angazhimet e tė gjithė atyre qė dhanė dje nė
 
Kėshillin e Sigurimit pėr tė mbėshtetur opsionin real tė pavarėsisė sė Kosovės, qė ėshtė opsion konform vullnetit politik tė popullit tė Kosovės", tha ai.

Nė kėtė kontekst ai tha se edhe vendi ynė ka obligime qė duhet tė vazhdojė me realizimin e tyre, dhe "posaēėrisht nė ēėshtjen e standardeve, pėr tė cilat qeveria e Kosovės ėshtė shumė e angazhuar".

Anėtari i Grupit Negociator Veton Surroi, qė mori pjesė nė kėtė takim bashkė me koordinatorin Blerim Shala, tha se nė tė gjitha instancat, "posaēėrisht nga shtetet e rėndėsishme tė Grupit tė Kontaktit nė mėnyrė tė pėrhershme po na pėrsėritet pėrmbushja e standardeve, ngecja posaēėrisht nė sferėn e rendit e tė ligjit, zbatimit tė atyre qė janė funksione demokratike".
 
 
Kapēan: Kina dhe Rusia do tė shpenzojnė energji dhe kredi pėr tė bllokuar pavarėsinė e Kosovės
 
Pragė, 15 shkurt 2006 - Rusia dhe Kina pėr shkaqe tė politikės sė brendshme nuk mbėshtesin pavarėsinė e Kosovės, duke iu frikėsuar precedentit, tha pėr radion "Evropa e lirė", analisti Ēarls Kapēan, drejtor nė Kėshillin pėr Marrėdhėnie me Jashtė.

Sipas tij, Moska ka parasysh Kaukazin dhe Ēeēeninė, ndėrsa Pekini zyrtar ballafaqohet me sfidėn e disa konflikteve etnike dhe me kėrkesat pėr pavarėsi tė disa pjesėve.

Megjithatė Kapēan nuk beson se Kina dhe Rusia do tė shpenzojnė shumė energji dhe kredi tė veta pėr tė bllokuar pavarėsinė e Kosovės. Ai tha se si pėr Moskėn ashtu dhe pėr Pekinin mė e rėndėsishme ėshtė tė ruajnė marrėdhėniet e mira me Perendimin.

"Nėse Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian insistojnė pėr pavarėsinė e Kosovės, nuk besoj se Pekini ose Moska do ta bllokojnė njė kėrkesė tė tillė.
 
Ato nuk do tė jenė tė entuziazmuara me kėtė opsion, por do tė befasohesha nėse nė Kėshillin e Sigurimit do ta kundėrshtonin, pėr ta detyruar Perendimin qė zgjidhjen ta gjejė duke tejkaluar organizatėn botėrore", tha Kapēan.
 
 
Bashkarisht do tė sfidohen pengesat nė rrugėn e pavarėsisė, tha Sejdiu nė njė takim me kreun e Ipeshkvisė
 
Prishtinė, 15 shkurt - Bashkarisht do tė sfidohen pengesat nė rrugėn e pavarėsimit tė vendit, - vlerėsoi presidenti i Kosovės Fatmir Sejdiu, pas takimin me ipeshkvin e Kosovės Imzot Zef Gashi, nga i cili ka marrė sot mbėshtetjen e kishės katolike. Presidenti Sejdiu tha se ishte i kėnaqur pėr mezashet pėrgėzuese dhe mbėstetėse tė shkėlqesisė sė tij Imzot Zef Gashit.

"Imzot Gashi mė pėrcolli mezashe mbėshtetėse tė Ipeshkvisė sė kishės katolike shqiptare, pėr punėn tonė qė na pret dhe qė ėshtė nė pėrputhshmėri me vizionin tonė tė pėrbashkėt, pėr ardhmėrinė e Kosovės sė pavarur", tha z.Sejdiu.

Ai shprehu falėnderimet e tij, pėr tė gjitha angazhimet qė kanė pasur deri tash dhe qė do tė vazhdojnė njėsojė edhe nė tė ardhmen tė kishės katolike. Presidenti Sejdiu kujtoi edhe me kėtė rast "peshėn e madhe tė humbjes", sė dy njerėzve tė mėdhenj nė kėtė periudhė, tė Presidentit Rugova, dhe poashtu tė Imzot Mark Sopit, tė cilėt tha, kanė lėnė njė boshllėk tė madh nė kėtė fazė kaq tė nevojshme pėr Kosovėn.
 
"Por, poashtu ėshtė njė garancė e madhe se bashkarisht do tė sfidojmė edhe tė gjitha ato pengesa qė mund tė kemi, qė janė njė pjesė e objektivės nė jetėn tonė tė pėrdisthme pėr tė ndėrtuar njė Kosovė tė lirė, demokratike, ku secili qyetar do tė shprehė lirshėm ndjenjat e veta shpirtėrore", tha ai, duke shtuar se kisha katolike ėshtė njė nga bartėsit e rėndėsishėm tė kėtij procesi.

Imzot Zef Gashi, qė shoqėrohej nga Dom Lush Gjergji dhe tė Dom Shan Zefi, tha se kishte kėnaqėsinė qė tė viztonte pėr herė tė parė dhe njėkohėsisht tė uronte Presidentin e ri, z.Sejdiu, pas largimit nga jeta tė Dr.Ibrahim Rugovės, ndėrsa i uroi, punė "tė mirė e tė mbarė" pėr popullin e Kosovės.
 
 
Vritet njė grua serbe nė veriun e Mitrovicės - katėr tė arrestuar
 
Mitrovicė, 15 shkurt 2006 - Policia ka arrestuar katėr persona tė dyshuar pėr vrasjen e njė gruaje serbe mbrėmė nė pjesėn veriore tė Mitrovicės.
 
Zėdhėnėsi i policisė sė UNMIK ut Lari Miler thotė se gruaja 61-vjeēare ishte ende gjallė kur policėt arritėn nė shtėpinė e saj, por viktima vdiq gjatė rrugės pėr nė spital.

Bėhet fjalė pėr Danka Kompiroviqin, e cila jetonte vetėm, ndėrkohė pėrjashtohet mundėsia qė vrasja tė ketė motive etnike. Organet hetimore besojnė se motivi i vrasjes ėshtė grabitja.

Sipas policisė personat e arrestuar janė me pėrkatėsi joshqiptare.
 
 
Kuvendi miratoi buxhetin e ART-sė pėr kėtė vit
 
Prishtinė, 15 shkurt 2006 - Kuvendi i Kosovės miratoi sot me shumicė votash buxhetin e Autoritetit Rregullativ tė Telekomunikacionit (ART-ja), pas njė debati dhe njė shtyerjeje prej gati dy muajsh.
 
Kėrkesa pėr miratimin e buxhetit tė ART-sė ėshtė paraqitur nga Komisioni Parlamentar pėr Buxhet, ndėrsa opozita ka kundėrshtuar miratimin e kėtij buxheti me dyshimin se ART-ja, e cila asnjėherė nuk ka raportuar para Kuvendit, qoftė edhe pėr shpenzimet buxhetore dhe tė hyrat e saj.

Sipas deputetit Zef Morina, qė u ndėrlidh nė ēėshtjen se ka apo jo tė drejtė ART tė heqė antenat e operatorit serb Mobtel, ky operator ka vepruar ilegalisht. Ai tha se gjatė kohės sa ishte ministėr kishte siguruar informacione tė cilat thonė se ai nuk ėshtė licencuar asnjėherė nga UNMIK-u, por nga kryeadministratorėt i ishte lejuar tė vepronte nė Prishtinė dhe Mitrovicė, ndėrsa kur kėsaj kompanie i ishte kėrkuar tė raportonte pėr tatime, kishte refuzuar dhe qė atėherė funksionimi i saj kishte filluar tė konsiderohej ilegal.
 
Ai tha se Mobtel-i shfrytėzonte frekuencat e interferuara nga baza ruse e KFOR-it nė aeroportin e Prishtinės.

Mė pas duke kėrkuar kthimin nė temė, tė ēėshtjes sė miratimit tė buxhetit tė ART-sė nga kryekuvendari Daci, deputetja Nekibe Kelmendi kėrkoi qė ēėshtja tė procedohej me votim dhe qė buxheti i pavarur i ART-sė, prej mbi 6 milion euro i siguruar nga licenca pėr operatorin e dytė mobil do tė mbesin nė bankė derisa nuk vendoset ndryshe pėr ēėshtjen e licencės sė tij.
 
Me 53 vota pėr dhe 31 kundėr, deputetėt miratuan buxhetin e ART-sė pėr kėtė vit. Ndėrsa, ēėshtja e interpelancės me ministren Melihate Tėrmkolli, qė ishte ftuar nga deputetėt e PDK-sė, ėshtė shtyrė pėr seancėn e fundit tė kėtij muaji.
 
Sipas vendimit tė kryesisė tė gjithė ministrat dhe Kryeministri mund tė ftohen tė paktėn njėherė nė muaj pėr interpelancė, nė kėtė rast nė orėn e parė tė sesionit tė punimeve seancės sė fundit mujore tė Kuvendit.
 
 
Forcat e sigurimit afgan kanė arrestuar njė komandant taliban
 
Kabul, 15 shkurt 2006 – Forcat e sigurimit afgan kanė arrestuar komandantin taliban tė njė distrikti nė provincėn Gazni, nė lindje tė vendit, Mulla Nazer Shah, sė bashku me dy shoqėruesit e tij tė dyshimtė pėr ndezjen e njė shkolle, ka bėrė tė ditur sot (e mėrkurė) policia, njofton Rojter. Po nė kėtė njoftim bėhet e ditur se po sot 150 trupat e para ushtarake britanike tė luftės kanė arritur nė jug tė Afganistanit, ku pritet se do tė vendosėn nė kėtė rajon rreth 3.300 trupa britanike.
 
 
Edhe 3 persona janė vrarė nė protestat e sotme nė Pakistan
 
Peshevar, Pakistan, 15 shkurt 2006 – Edhe tre persona, nga tė cilėt njė i djalė i ri, janė vrarė nė protestat e sotme (e mėrkurė) tė dhunshme nė Pakistan kundėr karikaturave tė profetit Muhamed, tė botuara nė gazetat perėndimore, bėjnė tė ditur zyrtarėt e sigurimit, njofton Ropjter.
 
Djaloshi ėshtė vrarė nga njė plumb, qė e goditi atė nė kokė nė protestat e qytetit veriperėndimor Peshevar, por nuk ėshtė e qartė nėse kanė shtėnė policia apo protestuesit. Njė burrė ka humbur jetėn kur njė shtyllė elektrike ka rėnė mbi tė gjatė protestave nė Peshevar.
 
Personi i tretė ėshtė vrarė gjatė shkėmbimit tė zjarrit ndėrmjet policisė dhe studentėve protestues nė kompleksin universitar tė Penxhabit nė qytetin Lahore. Kėto protesta u zhvilluan njė ditė pas protestave tė djeshme tė dhunshme nė Lahore, ku u vranė dy persona.
 
 
Jordani ka dėnuar me vdekje 9 militantė tė Al Kaidės
 
Aman, 15 shkurt 2006 – Jordani ka dėnuar sot (e mėrkurė) me vdekje nėntė militantė tė Al Kaidės, nga tė cilėt katėr syresh nė mungesė, ndėr tė cilėt Abu Musab al-Zarqavi, pėr organizimin e sulmeve me lėndė kimike kundėr caqeve qeveritare dhe amerikane, njofton Rojter. Ata janė shpallur fajtorė pėr planifikimin e sulmeve tė penguara nė prill 2004.
 
 
Nė Kolumbi ėshtė zbuluar njė varrezė masive me 21 trupa njerėzish
 
Bogota, Kolumbi, 15 shkurt 2006 – Nė Kolumbi ėshtė zbuluar njė varrezė masive, nė tė cilėn gjendeshin 21 trupa njerėzish qė mendohet tė jenė vrarė nga njėsitet paramilitare, kanė bėrė tė ditur autoritetet, njofton BBCWorld.
 
Varreza ėshtė zbuluar nė rajonin Cienaga, qė kultivon banane dhe gjendet nė bregdetin karibean. Zyrtarėt besojnė se vrasjet kanė ndodhur ndėrmjet viteve 2002 dhe 2003.
 
 
Ushtarėt izraelitė kanė vrarė njė palestinez nė Bregun Perėndimor
 
Xhenin, 15 shkurt 2006 – Ushtarėt izraelitė kanė vrarė sot (e mėrkurė) njė palestinez, i cili po u afrohej atyre me njė revole lodėr, duke u bėrtitur se duhet tė shkojnė nga fshati, kanė bėrė tė ditur banorėt vendės, tė cilėt kanė thėnė gjithashtu se palestinezi ishte mentalisht i sėmurė, njofton Rojter.
 
Burimet ushtarake izraelite kanė thėnė se incidenti ka ndodhur pasi njė turmė e palestinezėve ishte tubuar rreth njė ndėrtese nė fshatin Kabatija afėr qytetit Xhenin, ku kishin filluar tė hedhin gurė. Ushtarėt kanė vėrejtur njė person tė armatosur dhe kanė shtėnė nė tė.


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.