|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Intervistė me ministrin e Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė, Besnik Mustafaj

 
 

 

15 shkurt 2006 /TN

Intervistoi: Gjekė Gjonaj

Besnik Mustafaj u lind mė 23 shtator 1958 nė Bajram Curri. Nė vitet 1979-1982 ka mbaruar studimet pėr Gjuhė dhe Letėrsi frėnge, nė Universitetin e Tiranės. Nė periudhėn 1983-1991 ishte profesor i Letėrsisė nė Universitetin e Tiranės. Detyrėn e Ambasadorit tė Jashtėzakonshėm dhe Fuqiplotė tė Republikės sė Shqipėrisė nė Francė e ushtroi nė vitet 1992-1997. Deputet i Parlamentit Shqiptar pėr katėr mandate. Pėrfaqėsues i Partisė Demokratike.

Mustafaj, pėrveē angazhimeve nė politikė, ėshtė edhe shkrimtar i njohur. Ėshtė autor i shumė librave dhe publikimeve nė fushta e poezisė dhe estetikės. Pėrveē shqipes, njeh frėngjishten, italishten dhe anglishten.

PYETJE: Zoti Mustafaj. Zoti ministėr mė lejoni, t’ju pyes  ēfarė humbjeje ėshtė pėr Kosovėn vdekja e presidentit tė saj Dr. Ibrahim Rugova ?

B. Mustafaj: E ndiej veten tė mbushur me dhimbje, sepse bota shqiptare nė njėqind vjetėt e fundit nuk ka humbur personalitet mė tė rėndėsishėm se Ibrahim Rugovėn dhe pėrmasat e kėsaj humbjeje natyrisht se mua mė shkaktojnė dhimbje.

Pėr mė tepėr kam patur njė miqėsi tė vjetėr 15 vjeēare tė drejtpėrdrejtė me presidentin Rugova, por njėkohėsisht e ndiej veten shumė optimist pėr tė ardhmen e Kosovės, sepse pėrfundimisht ai iku para kohe, por iku duke lėnė mbrapa njė klasė politke tė pjekur, njė klasė politike legjitime, e cila gjendet nėpėr institucione, gjendet nė parlamentin e zgjedhur nė mėnyrė tė ligjshme, gjendet nė qeverinė e zgjedhur nė mėnyrė tė ligjshme.

Pra, kjo ėshtė njė lehtėsim i madh dhe nga ana tjetėr ekziston njė kornizė kushtetuese, ka njė numėr dokumentesh shtetėrore qė pėrcaktojnė edhe procedurėn pėr zgjedhjen e presidentit tė ri. Pra, gjithēka ėshtė nė rrugė tė mbarė qė negociatatat tė mos ngadalėsohen dhe statusi final i Kosovės, qė do tė jetė pavarėsia, tė pėrcaktohet sa mė shpejt.

PYETJE: A mendoni se pas vdekjes sė presidentit Rugova mund tė vijė tek ndonjė farė vakumi politik, kam parasysh kėtu vazhdimin e negociatave pėr zgjidhjen e statusit final tė Kosovės?

B. Mustafaj: Unė jam i bindur qė nuk do tė ketė vakum, sepse institucionet janė, njerėzit qė do ta bėjnė punėn janė, eksperiencė kanė, pjekuri kanė, kthjelltėsinė e mendjes e kanė. Gjithēka ėshtė e pėrgatitur nė mėnyrė qė tė mos ketė vakum. Nė anėn tjetėr, po tzi lexosh me vėmendje tė gjitha pėrshėndetjet e kreyetarėve tė shteteve, apo tė ministrave tė jashtėm tė vendeve qė do tė vendosin pėr tė ardhmen e Kosovės, tė gjithė deklarojnė se negociatat nuk do tė ngadalėsohen.

PYETJE: Si e shihni vazhdimin e negociatave pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės pa presidentin dr. Ibrahim Rugova?

B. Mustafaj: Pėr mua garancia se gjithēka do tė shkojė mirė qėndron tek vetė stabiliteti i institucioneve tė Kosovės, i Parlamentit, i Qeverisė, i presidentit tė ri qė do tė zgjedhet. Institucionet e Kosovės, pra, kanė stabilitet. Nė demokraci funksionohet me institucione dhe jo me individė. I gjithė rezultati pėrfundimtar pėr tė mirėn e Kosovės ėshtė vazhdimėsi apo rezultat i punės sė Presidentit tė Kosovės, dr. Ibrahim Rugova.

PYETJE: Nga deklaratat zyrtare tė lidershipit kosovar vėrehet qartė se Shqipėria nė fazėn e ardhshme tė negociatave pėr statusin final tė Kosovės mund tė luajė njė rol tė rėndėsishėm. A do ta mbėshtesė Shqipėria tėrėsisht kėtė proces?

Mustafaj: Qeveria shqiptare dhe krejt institucionet e Shqipėrisė do ta mbėshtesin tėrėsisht kėtė proces me ēkado qė tė kenė nevojė institucionet e Kosovės. Ne jemi shumė aktiv dhe do tė jemi akoma mė aktiv. Sė pari, do tė bėhemi pjesė e shpjegimit tė realitetit tė Kosovės me tė gjithė faktorėt ndėrkombėtarė.

Sė dyti bėhemi pjesė ndikuese, aq sa na takon, mbi faktorin shqiptar nė Kosovė qė tė jetė bashkėpunues me faktorin ndėrkombėtar, i gatshėm tė negociojė me sinqeritet me Beogradin dhe tė jetė kompakt me qėndrimet brenda grupit negociator. Veē kėsaj, ne po ashtu jemi nė fazėn e pėrgatitjeve tė njė bashkėpunimi tė ri me Qeverinė e Kosovės pėrmes realizimit tė programeve tė ndėrsjella. Sepse njė nga standartet qė duhet tė plotėsojė Kosova dhe qė e bėn tė merituar pavarėsinė ėshtė edhe funksionimi normal dhe efikas i qeverisė.

PYETJE: Nė kėto momente tė dhimbjes, cili do tė ishte mesazhi Juaj popullit tė Kosovės, respektivisht ēka i duhet kėtij populli nė kėto momente pikėllimi dhe cila ėshtė detyra kryesore e klasės plolitike nė Kosovė ?

B. Mustafaj: Nė kėto momente pikėllimi, popullit tė Kosovės i duhet qėndrueshmėri shpirtėrore e fortė dhe unitet, nė mėnyrė qė tė mbėshtesė grupin negociator, qė do tė vazhdojė tė njėjtėn Platformė tė cilėn e kishte pėrgatitur presidenti Rugova. Detyra kryesore e klasės politike nė Kosovė ėshtė e dyfishtė. Tė negociojė pėr tė arritur ėndrrėn qė kanė shqiptarėt e Kosovės dhe qė prodhon stabilitet pėr gjithė rajonin, qė ėshtė pavarėsia dhe njėkohėsisht tė mbajė nėn kontroll emocionet e shoqėrisė kosovare.

PYETJE: Dua tju rikujtoj se disa politikanė dhe analistė shqiptarė, jo vetėm nė Kosovė por edhe nė Shqipėri, madje edhe nė Mal tė Zi, e kanė kundėrshtuar deklaratėn tuaj tė mėparshme se "Kosova duhet tė gėzojė pavarėsinė e kushtėzuar". Ju lutem, mė sqaroni se ēfarė nėnkuptoni ju me termin "pavarėsi e kushtėzuar"?

B. Mustafaj: Kjo do tė thotė qė tė gjitha ato deklarime qė klasa politike e Kosovės i bėn, tzi bėjė me sinqeritet. Dhe unė jam i bindur se ėshtė e sinqertė kur deklaron se do tė respektojė minoritetet, se nuk do tė lejojė coptimin e Kosovės, se do tė pranojė praninė ndėrkombėtare pėr disa kohė.

Tė gjitha kėto, edhe pėr tzi dhėnė garanci tė plotė komunitetit ndėrkombėtar, se do tė bėhet njė shtet serioz, se do tė bėhet njė shtet demokratik, se do tė bėhet njė shtet me standarte tė denja pėr tzu pranuar nė familjen europiane. Tė gjitha kėto do tė shkruhen si kushte tė vėrteta nė procesin e negocimit dhe tė marrin formė dokumentare, ēka e forcon bashkėpunimin e shtetit tė ardhshėm tė Kosovės me komunitetin ndėrkombėtar, qė ėshtė garanti i kėtyre negociatave.

PYETJE: I qėndroni besnik ende tezės suaj "pavarėsi e kushtėzuar"?

B. Mustafaj: Unė, qė ditėn qė kam pranuar tė bėhem ministėr i Jashtėm dhe deri nė kėtė ēast, qė jemi bashkė kėtu nė Prishtinė, eci me idenė se detyra e diplomacisė ėshtė tė fitojė kohė brenda tė realizueshmes. Unė e kam thėnė dhe e pėrsėris, se pavarėsia ėshtė e panegocueshme, kushtet janė tė negocueshme. Po kushte do ketė.

PYETJE: Ju lutem tė kthehemi pak tek rrjedhat politike nė Mal tė Zi. Cili ėshtė niveli i aktual i bashkėpunimit politk dhe ekonomik nė mes tė dy vendeve fqinje?

B. Mustafaj: Marrėdhėniet diplomatike dhe ekonomike midis Shipėrisė dhe Malit tė Zi janė shumė korrekte, janė shumė tė mira. Kryeministri Berisha, njė nga vizitat e para qė ka bėrė si kryeministėr, e ka bėrė nė Mal tė Zi. Ne jemi nė kontakte tė vazhdueshme me Qeverinė e Malit tė Zi pėr dy arsye.

E para sepse jemi fqinjė, e dyta - se Nė Mal tė Zi ka njė minoritet substancial. Njė minoritet i cili ka arritur disa tė drejta, por ka nevojė qė ato tė drejta tė zgjerohen, tė thellohen, tė pasurohen, nė pėrputhje me standartet ndėrkombėtare. Dhe pėr fatin e minoritetit shqiptar nė Mal tė Zi, ėshtė treguar shumė pozitiv fakti se edhe ky minoritet vepron brenda institucioneve.

Pra, ėshtė njė minoritet konstruktiv pėr stabilitetin e Malit tė Zi, ėshtė njė minoritet me mendėsi moderne, sepse nuk kėrkon jashtė institucioneve tė drejtat e veta, qė atyre u takojnė. Dhe ne, sė shpejti, nė prag tė referendumit qė pritet tė zhvillohet pėr pavarėsinė e Malit tė Zi, brenda gjashtėmujorit tė parė tė kėtij viti, do tė hapim edhe njė zyrė diplomatike nė Podgoricė, nė mėnyrė qė ne tzi kemi, edhe diplomatikisht, marrėdhėniet akoma mė tė drejtpėrdrejta.

PYETJE: Pushteti malazez ėshtė deklaruar pėr mbajtjen e referendumit pėr pavarėsinė e Malit tė Zi. A do ta mbėshtesė qeveria shqiptare ripėrtėritjen e shtetit malazez?

B. Mustafaj: Qeveria shqiptare mbėshtet tė drejtėn pėr referendum. Nuk mbėshtet asnjėrėn nga dy versionet. Pėr qeverinė shqiptare ka dy - tri elemente thelbėsore. E para ėshtė e drejta e tė gjithė qyetarėve tė Malit tė Zi qė tė zhvillojnė njė refendum. Por pėr ne, si fqinjė, ėshtė thelbėsore qė ky referendum tė zhvillohet me transparencė dhe me standartet demokratike. Nuk ėshtė thelbėsore "pro"-ja apo "kundėr"-ja", por ėshtė thelbėsore qė gjithēka tė zhvillohet me transparencė dhe nė pėrputhje me standartet demokratike, nė mėnyrė qė tė mos ketė destabilitet nė Mal tė Zi. Destabiliteti i bėn keq Malit tė Zi, i bėn keq Serbisė dhe mbi tė gjitha i bėn keq minoritetit shqiptar atje.

PYETJE: Besoj se jeni nė dijeni pėr statusin qė gėzojnė shqiptarėt nė Malit tė Zi, andaj unė do tzju pyes se ēfarė u duhet shqiptarėve tė kėsaj republike pėr tė arritur tė drejtat qė atyre u takojnė nė bazė tė standarteve ndėrkombėtare ?

B. Mustafaj: Jemi nė dijeni tė kėrkesave tė shqiptarėve nė Mal tė Zi. Pėrpiqemi qė ato tzi shtrojmė edhe nė takimet diplomatike qė kemi me qeverinė e Malit tė Zi. Askush mė mirė se shqiptarėt e Malit tė Zi nuk e din se ēfarė u mungon. Nuk jemi ne nga jashtė qė do tzua themi nga Tirana se ēfarė tė drejtash u takojnė. Ata vetė e dinė se ēfarė tė drejtash u takojnė.

Ata vetė kontribuojnė pėr zgjerimin e hapėsirės ligjore qė kėto tė drejta tė thellohen. Ata vetė bėjnė presion nė Qeverinė e Malit tė Zi, qė tė tė respektojė angazhimet e veta ndėrkombėtare, pa tė cilat nuk do tė mund ta meritojė pavarėsinė. Dhe ne do tė vazhdojmė tė jemi, si tė thuash, edhe njė mbėshtetje e institucioneve tė Malit tė Zi nė pėrgjithėsi, domethėnė njė mbėshtetje e njė fqinji, por edhe e forcave politke dhe e pėrfaqėsuesve tė komunitetit shqiptar.

PYETJE: Sa bashkėpunojnė politikanėt shqiptarė nga Mali i Zi me Tiranėn zyrtare?

B. Mustafaj: Gjithmonė ka vend pėr mė shumė. Pėrfaqėsuesit shqiptarė nė institucionet shtetėrore tė Malit tė Zi, duke patur mbėshtetjen e ligjeve tė Malit tė Zi, duke patur mbėshtetjen edhe tė Shqipėrisė dhe tė komunitetit ndėrkombėtar, natyrisht do ta pėrmirėsojnė detyrėn e madhe, sepse ėshtė mision tė pėrfaqėsosh njė minoritet nė njė shtet. Ėshtė nė tė mirėn e Malit tė Zi qė shqiptarėt tė kenė sa mė shumė tė drejta, sepse duke patur sa mė shumė tė drejta ata janė mė prezent, janė mė konstruktiv nė ndėrtimin e njė ambienti demokratik nė Mal tė Zi.

PYETJE: A keni menduar ndonjėherė se kur mund tė vini nė Mal tė Zi, pėr tzu takuar me vėllezėrit tuaj shqiptar?

B. Mustafaj: Unė do tė vijė sė shpejti, zyrtarisht, nė Mal tė Zi.

PYETJE: Dhe pyetja e fundit, z. ministėr, mė thuani cilat janė objektivat kryesore tė diplomacisė shqiptare?

B. Mustafaj: Diplomacia shqiptare pėr gjashtė muajt qė vijnė ka tri kolona tė mėdha pune. E para ėshtė marrėveshja pėr asocim-stabilizim, domethėnė ēuarja pėrpara e procesit nė integrimin europian, ndjekja me vėmendje dhe mbėshtetja e procesit tė pavarėsimit tė Kosovės nė nivel diplomatik ndėrkombėtar dhe e treta ėshtė natyrisht ndjekja me vėmendje e zhvillimeve nė Mal tė Zi.


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.