|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ilaēi i ri Suten kundėr kancerit nė stomak; Dieta me pak yndyrna nuk ul rrezikun e kancerit tė gjirit

 
 

 

15 janar 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (14.02.2006), Astrit Lulushi, Uashington
 

 
Ilaēi i ri Suten kundėr kancerit nė stomak.

Kėto ditė doli nė qarkullim njė ilaē i ri pėr trajtimin e dy lloje kanceresh. Ilaēi ėshtė prodhim i laboratorit farmaceutike tė firmės Pfizer nė La Jolla tė Kalifornisė.

Ilaēi nė formė kapsule quhet Sutent dhe konsiderohet si njė zhvillim tepėr i rėndėsishėm nė luftėn kundėr kancerit. Firma Pfizer sapo siguroi miratimin e Agjencisė sė ushqimeve dhe ilaēeve pėr shpėrndarjen e kėtij ilaēi, qė merret njė herė nė ditė nga pacientėt me kancer nė stomak dhe nė veshka.

Doktor Ēarls Baum i firmės Pfizer thotė se disa pacientė kanė 2 vjet qė trajtohen me ilaēin e ri Sutent, dhe se pa kėtė ilaē, ata sot ndoshta do tė figuronin tė vdekur.

Ilaēi Sutent bėri qė tumori tek kėta pacientė tė zvogėlohej 50 pėrqind, duke kufizuar ose bllokuar furnizimin me gjak tė qelizave kanceroze, dhe pa shkaktuar dėmtim tė pėrherėshėm tė organeve dhe tė palcės sė kurrizit siē ndodh shpesh nė rastet e trajtimit me kimoterapi ose me reze.

Doktor Baum thotė se ilaēi qė merret njė herė nė ditė godet drejt pėrdrejt qelizat kanceroze pa prekur qelizat e shėndosha, siē ndodh nė rastet e ilaēeve kimoterapike tė cilat shkatojnė ērregullime nė stomak, diarre dhe simptoma tė tjera.

Megjithatė, ilaēi Sutent nė formė kapsule ka raste qė shkakton tė vjella dhe pakėson numrin e qelizave tė gjakut, probleme tė cilat mund tė kapėrcehen.

Doktor Baum thotė se puna pėr zhvillimin e kėtij ilaēi nė laborator filloi 10 vjet mė parė dhe para pak ditėsh doli nė farmaci.

Pra Sutent trajton dy lloje kanceresh, atė tė stomakut dhe tė veshkave, por shkencėtarėt besojnė se ky ėshtė vetėm fillimi. Studime janė duke u kryer edhe pėr ilaēe tė tilla tė ngjashme edhe kundėr kancerit tė gjirit, kancerit tė mushkėrive dhe kancerit tė zorrėve.

Doktor Baum thotė se ilaēe kapsulė pėr trajtimin e kėtyre lloj kanceresh ka tė ngjarė tė jenė gati nga fundi i kėtij viti ose fillimi i vitit tė ardhshėm.

 
Dieta me pak yndyrna nuk ul rrezikun e kancerit tė gjirit.

Vazhdimisht thuhet se  ngrėnja e ushqimeve me pak yndyna ėshtė mirė pėr shėndetin. Por njė studim nė shkallė tė gjėrė mes grave tregon se diteta me pak yndyrna nuk pakėson rrezikun e prekjes nga kanceri i gjirit, kanceri i zorės sė trashė apo sėmundjet e zemrės.

Xhoane Menard ėshtė njė prej 48 mijė grave qė morri pjesė nė studimin mbi dietėn me nivel tė ulėt undynash dhe pėr tė parė se si ndikon kjo lloj diete nė parandalimin e sėmundjeve.

“Shpresoja qė ushqime tė tilla do tė ndihmonin nė parandalimin e sėmundjeve tė zemrės dhe ndoshta tė ndonjė lloj kanceri”, thotė pjesmarrėsja nė studim”.

Fatkeqėsisht, studimi solli tė tjera tė dhėna, qė u botuan nė revistėn e shoqatės amerikane tė mjekėsisė.

“Ne i shikojmė kėto tė dhėna si tė pa mjaftueshme, prandaj tani pėr tani ne kėshillojmė qė tė gjitha gratė pas periudhės sė menopauzės tė fillojnė njė dietė me nivel tė ulėt yndyrnash me qėllim pėr pakėsimin e rrezikut tė prekjes nga kanceri i gjirit”, thotė Ross Prentice, njė nga autorėt e studimit.

Doktor Prentice thotė se e njėjta kėshillė duhet ndjekur edhe pėr sėmundjet e tjera si kanceri i zorės sė trashė dhe sėmundjet e zemrės. Ai dhe kolegėt e tij pranė qėndrės Fred Hutchinson nė Seatle pėr studime nė fushėn e kancerit dhe shkencėtarė nga shume institucione tė tjera analizuan tė dhėnat shėndetėsore tė rreth 50 mijė grave pėr afro 8 vjet. 50  pėrqind e kėtyre grave pėrdornin dietė frutash, perimesh dhe nėnprodukte drithtrash, ushqime tė njohura pėr nivel tė ulėt yndyrnash, ndėrsa 25 mijė gra tė tjera pėrdorinin dietė tė zakonshme.

Pėr shembull, disa gra qė para studimit  kishin pėrdorur dietė ushqimore me nivel tė lartė yndyrnash dhe gjatė studimit pėrdorėn ditetė me pak yndyrna, vunė re  njė pakėsim 20 pėrqind tė rrezikut tė kancerit tė gjirit. “Pėrsa i pėrket sėmundjeve tė zemrės ky rrezik u pakėsua dukshėm”, thotė doktor Prentice.

Megjithatė, ky studim nuk provoi qė dieta ushqimore me pak yndyrna i mbron gratė nga kanceri i gjirit, kanceri i zorrėve apo nga sėmundjet e zemrės. Por doktor Prentice thotė se u vunė re disa prirje qė dieta me pak yndyrna ėshtė e mirė pėr shėndetin, prandaj ato gra qė janė nė kėtė dietė duhet ta vazhdojnė atė.


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.