|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Burns: Shtetet e Bashkuara do ta ndihmojnė Shqipėrinė nė rrugėn e saj tė integrimit

 
 

 

15 janar 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (14.02.2006), Keida Kostreci

Njė zyrtar i lartė i qeverisė amerikane lė tė kuptohet se nėse  Shqipėria bėn pėrparim tė mjaftueshėm gjatė dy viteve tė ardhshme, mund t’i hapen dyert pėr anėtarėsim nė NATO. Nėnsekretari i Shtetit Nicholas Burns, nė komente pėr Zėrin e Amerikės, shprehu mirėnjohjen pėr bashkėpunimin e Shqipėrisė me aleancėn. Duke folur pėr Kosovėn, ai e pranoi se negociatat do tė jenė tė vėshtira, por shtoi se status-quoja nuk mund tė vazhdojė. Ndėrkohė Ministri i Jashtėm i Shqipėrisė, Besnik Mustafaj shprehu besimin se integrimi i Shqipėrisė nė NATO ėshtė nė rrugė tė mbarė:        

Nėnsekretari i Shtetit Nicholas Burns, shprehu mirėnjohje pėr kontributin e vendeve tė kartės sė Adriatikut nė misionet e NATO-s nė Kosovė, Afganistan dhe Irak. Duke u ndalur tek Shqipėria, zoti Burns i tha Zėrit tė Amerikės, se Shtetet e Bashkuara do ta ndihmojnė Shqipėrinė nė rrugėn e saj tė integrimit. 

“Shpresojmė qė Shqipėria tė jetė nė gjendje qė tė plotėsojė kriteret pėr anėtarėsim nė NATO gjatė kėtij viti. Qeveria e Shqipėrisė po punon intensivisht. Ne e falenderojmė qeverinė e Shqipėrisė pėr gjithė mbėshtetjen qė ka dhėnė pėr misionet ushtarake tė NATO-s dhe shpresojmė qė tė bėhet pėrparim i mjaftueshėm gjatė njė ose dy vjetėsh qė do tė na jepte mundėsinė qė tė kishim lajme edhe mė tė mira”.

Zoti Burns tha se sfidat kryesore pėr Shqipėrinė janė ato me tė cilat janė pėrballur tė gjitha vendet qė janė anėtarėsuar nė aleancė 10 vitet e fundit:

“Suksesi i lirisė politike dhe demokracisė, zgjedhje tė lira dhe tė ndershme, lufta kundėr korrupsionit dhe aftėsimi  i ushtrisė pėr t’u pėrshtatur me standardet e NATO-s. Kėto janė sfida tė vėshtira qė nuk mund tė kapėrcehen nė njė javė, po ne mendojmė se qeveria ėshtė serioze nė punėn e saj dhe po bėn tė gjitha pėrpjekjet. Vendet tona kanė njė miqėsi tė ngushtė dhe shpresojmė qė kėto marrėdhėnie tė pėrmirėsohen edhe mė tej”.

Ministrat e jashtėm tė tre vendeve tė Kartės sė Adriatikut, Shqipėria, Maqedonia dhe Kroacia, patėn dje njė takim tė shkurtėr edhe me Sekretaren e Shtetit Kondoliza Rajs.  Ministri i Jashtėm i Shqipėrisė, Besnik Mustafaj, i cili u takua dje edhe me  Kėshilltarin e Presidentit Bush pėr Sigurimin Kombėtar Steven Hadley,  tha s se integrimi i Shqipėrisė nė NATO ėshtė nė rrugė tė mbarė.

“E rėndėsishme ėshtė se ne integrimin e Shqipėrisė nė NATO e shohim si komplementar me integrimin e Shqipėrisė nė Bashkimin Evropian, domethėnė tė gjitha forcat janė tė mobilizuara pėr tė realizuar ato reforma qė kanė tė bėjnė me luftėn kundėr korrupsionit, kundėr krimit tė organizuar dhe krijimin e njė mjedisi demokratik tė plotė nė Shqipėri. Nė kėtė mėnyrė dy integrimet arrijnė njė qėllim”.        

Duke folur pėr shpresat e tij pėr pėrparimin nė drejtim tė integrimit euro-atlantik pėr kėtė vit, zoti Mustafaj theksoi se njė arritje u realizua me siglimin e marrėveshjes pėr asociim-stabilizim nė Bashkimin Evropian.

“Jemi tė sigurtė qė brenda gjashtė-mujorit tė parė ta nėnshkruajmė marrėveshjen dhe njėkohėsisht nė samitin e ardhshėm tė NATO-s tė ēelim mė qartė perspektivat e ftesės sė Shqipėrisė pėr nė NATO”.        

Nėnsekretari amerikan i shtetit  Nikolas Burns tha se Shtetet e Bashkuara kanė njė politikė aktive pėr rajonin e Ballkanit qė ka si qėllim t’i ndihmojė kėto vende, qė e ardhmja e rajonit tė jetė paqja, stabiliteti dhe demokracia. Ai foli pėr Zėrin e Amerikės pėr ēėshtjen kryesore tė pazgjidhur nė rajon, Kosovėn.       

“Negociatat ndėrkombėtare pėr statusin e Kosovės kanė filluar. Kėto janė negociata shumė tė vėshtira dhe komplekse dhe nuk do tė jenė tė lehta, por ne mendojmė se status-quoja nuk mund tė vazhdojė nė Kosovė, kur 90 pėr qind e popullsisė janė shqiptarė. Kėshtuqė ne shpresojmė qė udhėheqja shqiptare tė jetė e bashkuar dhe qė tė garantojnė serbėt e Kosovės se tė drejtat e tyre do tė mbrohen dhe qė ata tė mund tė jetojnė atje.  Shpresojmė gjithashtu qė qeveria serbe t’i shohė seriozisht kėto negociata”.

Ministri i jashtėm i Shqipėrisė Besnik Mustafaj po vazhdon vizitėn  nė Uashington. Ai largohet nga Shtetet e Bashkuara ditėn e enjte. 


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.