|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Viti i pestė i gjyqit ndaj Sllobodan Milosheviēit

 
 

 

14 janar 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (13.02.2006), Gjyqi pėr krime lufte i ish presidentit jugosllav e serb, Sllobodan Millosheviē, hyri sot nė vitin e pestė nė Gjykatėn e Kombeve tė Bashkuara nė Hagė.

Gjatė seancės sė sotme, prokuroria mori nė pyetje dėshmitarin e palės mbrojtėse, Branko Kostiē, ish anėtar i presidencės kolektive tė Jugosllavisė. Millosheviēi ka shfrytėzuar rreth 80 pėrqind tė kohės sė lejuar pėr mbrojtjen e tij, duke sugjeruar qė gjyqi i tij mund tė pėrfundojė brenda disa muajsh e duke shkaktuar vonesa tė reja.

Millosheviēi ka probleme tė ndryshme shėndetsore, tė cilat kanė shkaktuar shtyrjen pėr disa muaj tė gjyqit, qė kur ai filloi nė shkurt tė vitit 2002. Ish udhėheqėsi sėrb pėrballet me 66 akuza pėr krime lufte dhe krime kundėr njerzimit pėr rolin e tij nė konfliktet nė ish Jugosllavi gjatė viteve 90-tė. //rd//


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.