|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Lajmet e ditės

 
 

 

14 shkurt 2006 /TN /QIK

Pėrmbajtja:

 • Presidenti i Kosovės merr pėrkrahjen e Britanisė dhe Gjermanisė
 • Oli Rehn shpreson se Kosova do tė vazhdojė ta ndjekė veprėn e Rugovės dhe tė respektojė parimet e tij
 • Server thotė se nuk do tė ishte asgjė e jashtėzakonshme tė kesh dy shtete qė flasin shqip
 • Nė Kuvendin e Kosovės zhvillohet debati me akuza dhe kundėrakuza pėr qendrėn protokollare nė Gėrmi
 • Ministri Veliu dhe homologu i tij Pollozhani nesėr nėnshkruajnė protokollin e Programit ekzekutiv pėr bashkėpunim
 • Zyrtarėt thonė se nuk ka shenja tė gripit tė shpendėve nė vendin tonė
 • Deklaratė e Majkėll O'Rejllit, koordinator i mbrojtjes sė ish kryeminstrit Haradinaj
 • Sot mbahet njė koncert i Agora Latrin Jazz Quartet nga Amerika
 • Nė pėrleshjet nė Haiti ėshtė vrarė tė paktėn njė person
 • Dėnohen me vdekje 2 tė rinj australianė pėr kontrabandim tė 8.2 kg heroinė nė Bali
 • Nė pėrkujtimin e ish-kryeministrit Rafik Hariri nė Bejrut marrin pjesė 500 mijė libanezė
 • Sadami dhe 7 tė bashkakuzuarit e tij protestojnė me grevė urie
 • Paqja pozitive dhe paqja negative  - Edita Kuēi Ukaj (opinione)

 
Presidenti i Kosovės merr pėrkrahjen e Britanisė dhe Gjermanisė
 

Prishtinė, 14 shkurt 2006 - Presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu priti nė takime tė veēanta shefin e Zyrės britanike nė Prishtinė, Dejvid Blant dhe atė tė Zyrės gjermane Eugen Volfart qė kishte tė karakter pėrgėzimi dhe njohės.
 
Presidenti Sejdiu fillimisht takoi diplomatin britanik gtė cilin e falėnderoi vendin e tij pėr angazhimet rreth Kosovės dhe vazhdimin e mbėshtetjes sė mėtejshme tė Britanisė.

Nga ana e tij zoti Blant premtoi pėrkrahjen e mėtejshme tė Britanisė pėr pėrfundimin e suksesshėm tė procesit tė statusit gjatė kėtij viti.

"Angazhimi qė ka bėrė Britania e Madhe pėr Kosovėn nė gjithė periudhėn e mėparshme dhe tani, si dhe gatishmėria qė tė vazhdohet me njė angazhim tė tillė, do tė ndihmojė qė Kosova tė pėrshpejtojė proceset e saja rreth aspektit tė definimit tė statusit politik", tha z. Sejdiu

Shefi i Zyrės britanike shprehu gatishmėrin e bashkėpunimit tė Britanisė me Kosovėn nė mėnyrė qė procesi i statusit tė pėrfundojė me sukses brenda kėtij viti. Ai njoftoi se ka sjellė mesazhin e Kryeministrit britanik, Toni Bler pėr zgjedhjen e Fatmir Sejdiut nė postin e Presidentit tė Kosovės dhe pėrkrahjen e tij pėr vendin tonė.

Nė lidhje me deklarimet e radikalėve serbė, Blant tha se ky ėshtė njė moment shumė i rėndėsishėm nė Kosovė, andaj do tė ketė zėra nga jashtė, por ai mė tė rėndėsishėm e vlerėsoi deklaratėn e qartė tė Grupit tė Kontaktit nė Londėr:

"Grupi i Kontaktit e ka bėrė mjaft tė qartė se nuk do tė ketė ndarje tė kufijve ekzistues dhe vetė Xhon Sauers e theksoi se nėse ndonjėra palė e pėrdor dhunėn, atėherė ajo nuk do t'i bėjė ndonjė favor bashkėsisė ndėrkombėtare".

Ndėrkaq nė takimin me shefin e Zyrės gjermane, Eugen Volfrah, Presidenti Sejdiu tha se kishte shprehur kėnaqėsinė e tij pėr ofertėn e madhe qė tė vazhdohet me bashkėpunimin e veēantė tė zyrės dhe shtetit gjerman pėr tė nxitur dhe inkurajuar proceset e rėndėsishme nė Kosovė.

"Kėrkuam njė mbėshtetje tė vazhdueshme pėr vullnetin e popullit tė Kosovės qė ėshtė pavarėsia, duke u kthyer nė tė njėjtėn kohė nė evokim tė falėnderimit pėr tė gjitha ato qė Gjermania ka bėrė pėr Kosovėn dhe pėr popullin e saj deri tash", tha z.Sejdiu.
 
Ai me kėtė rast theksoi praninė e komunitetit tė madh tė shqiptarėve nė Gjermani qė kanė mbajtur Kosovėn gjallė, por siē tha, janė edhe faktor i rėndėsishėm qė lidhin ura miqėsie me popullin gjerman.

Presidenti tha se nė proceset e mėtejshme pret njė mbėshtetje tė fuqishme tė Gjermanisė pėr zhvillimin e proceseve demokratike nė kulturė, ekonomi dhe nė sferat e tjera.

Nga ana e tij, diplomati gjerman Volfart tha se zgjedhja e Presidentit Sejdiu nė krye tė Kosovės ka qenė hap i rėndėsishėm pėr vendin dhe njė hap i rėndėsishėm pėr negociatat pėr statusin e Kosovės dhe e siguroi pėr mbėshtetje.

"I sigurova Presidentit Sejdiu pėrkrahjen e plotė tė Gjermanisė nė rrugėn paqėsore dhe demokratike pėr gjetjen e njė zgjidhjeje tė mirė dhe tė qėndrueshme tė statusit duke siguruar demokracinė, prosperitetin dhe lirinė e lėvizjes pėr tė gjithė banorėt e Kosovės dhe pėr ardhmėrinė e tyre dhe familjeve tė tyre", tha z.Volfart.

Po ashtu diplomati gjerman tha se ka ofruar mbėshtetje edhe pėr arsimimin jo vetėm pėr nivelin universitar, por pėr tė gjitha niveleve pėr ndėrtimin e njė ardhmėrie tė sigurt nė Kosovė.

Njėherit ai shprehu gatishmėrinė tė ofrojė ndihma pėr nevojat shtesė nė hapat e ardhshėm tė sistemit ligjor, si nė hartimin e Kushtetutės sė re apo elementet pėr tė. "Ne gjithmonė jemi tė gatshėm pėr tė mbėshteture tė gjitha qytetarėt e Kosovės, Presidentin dhe ekipin tij nė kėta hapa nė kohėn e rėndėsishme qė po vjen pėr Kosovėn ", u shpreh Eugen Volfart.
 
 
Oli Rehn shpreson se Kosova do tė vazhdojė ta ndjekė veprėn e Rugovės dhe tė respektojė parimet e tij
 
Bruksel, 14 shkurt 2006 - Komisioneri pėr zgjerim Oli Rehn ka pėrgėzuar Fatmir Sejdiun pėr zgjedhjen e tij nė postin e Presidentit tė Kosovės duke i siguruar pėrkrahjen e vazhdueshme tė BE sė.

"Dua qė tė shfrytėzoj kėtė rast qė ta siguroj atė me pėrkrahjen e vazhdueshme tė BE sė, veēanėrisht nė kėtė kohė kur bisedimet pėr pėrcaktimin e statusit tė ardhshėm tė krahinės janė nė zhvillim e sipėr. Kosova, sikurse edhe pjesa tjetėr e Ballkanit Perėndimor, ka njė perspektivė tė qartė evropiane.
 
Ėshtė e qartė se negociatat lidhur me statusin e saj final janė ēėshtjet mė sfiduese politike pėr rajonin", shprehet Rehn nė mesazhin e tij tė urimit.

"Ne po mbėshtesim procesin e statusit dhe jemi tė pėrkushtuar pėr njė zgjidhje tė qėndrueshme pėr krijimin e njė Kosove tė mirėfilltė demokratike dhe multiethnike.
 
Shpresoj se Kosova do tė vazhdojė ta ndjekė veprėn e Rugovės dhe tė respektojė parimet qė ai i ka ndjekur gjithmonė kėrkimin e gjetjes sė zgjidhjeve paqėsore pėr problemet e vėshtira me tė cilat po ballafaqohet", thotė nė fund tė mesazhit tė urimit Oli Rehn.
 
 
Server thotė se nuk do tė ishte asgjė e jashtėzakonshme tė kesh dy shtete qė flasin shqip
 
Uashington, 14 shkurt 2006 - Insistimi i Beogradit nė zbatimin e rezolutės 1244 tė Kombeve tė Bashkuara nuk do tė thotė se pavarėsia e Kosovės ėshtė pėrjashtuar.
 
Me rezolutėn 1244 parashihet njė rezolutė e re dhe njė status i ri i Kosovės, ndėrkaq pavarėsia gjithsesi do tė jetė njė nga opsionet, thotė Daniel Server, drejtor i Nismės ballkanike nė Institutin amerikan tė Paqes.

Sipas Serverit, pavarėsia e Kosovės mund ta destabilozonte Serbinė, por statusi i pazgjidhur i Kosovės i forcon pozicionet e Partisė Radikale dhe tė nacionalizmit ekstrem nė Serbi.
 
Mirėpo, nė njė afat mė tė gjatė, analisti Server beson se zgjidhja e ēėshtjes sė Kosovės do ta stabilizonte Serbinė, ndonėse, sipas tij, mund tė ketė edhe trazira.

Nė konstatimin e gazetarit se me pavarėsinė e Kosovės do tė krijoheshin dy shtete shqiptare nė Evropė, Server thotė se "kjo nuk do tė ishte precedent unik.
 
"Keni dy shtete nė Evropė, popujt e tė cilave flasin gjermanisht - Austrinė dhe Gjermaninė", thotė Server, duke shtuar se nuk do tė ishte asgjė e jashtėzakonshme tė kesh dy shtete qė flasin shqip.
 
Server shprehu mendimin se Grupi i Kontaktit do ta zgjidhė ēėshtjen e statusit tė ardhshėm tė Kosovės, duke e trajtuar si rast unik qė nė planin ndėrkombėtar nuk do tė mund tė pėrdoret si precedent.
 
 
Nė Kuvendin e Kosovės zhvillohet debati me akuza dhe kundėrakuza pėr qendrėn protokollare nė Gėrmi
 
Prishtinė, 14 shkurt 2006 - Kuvendi i Kosovės nė mbledhjen e sotme nė rend dite ka pasur vetėm njė pikė tė rendit - shqyrtimin e projektit pėr ndėrtimin e Qendrės Administrativo Protokollare nė Gėrmi tė Prishtinės, qė ėshtė vėnė me kėrkesė tė Partisė reformiste Ora.
 
Deputeti i kėtij subjekti Gazmend Muhaxheri e cilėsoi si projekt privat tė kreut tė Kuvendit, Nexhat Daci. Sipas tij, nuk ekziston vendimi i Kryesisė sė Kuvendit pėr Qendrėn nė Gėrmi, ndonėse ndėrtimi i saj kushton 3 milionė euro, para kėto qė janė marrė nga buxheti i Kosovės.
 
Gjithashtu Muhaxheri e akuzoi Dacin edhe pėr keqmenaxhime tė tjera financiare. Akuzave tė Muhaxherit i ėshtė pėrgjegjur sekretari t i Pėrgjithshėm i Kuvendit Isa Demaj, por gjatė diskutimit tė tij
deputetėt e PDK sė braktisėn sallėn.

Nė vazhdim debati mori edhe karakter fyes, ndėrsa diskutimet vazhduan me polemika e replika ndėrmjet deputetėve tė Ora-s qė akuzonte, dhe debutetėve tė LDK-sė qė u vunė nė mbrojtje tė Kryekuvendarit Daci.

Shefi i Grupit parlamentar tė PDK-sė, Jakup Krasniqi kėrkoi qė tė ndėrpriten akuzat dhe tė formohet njė komision parlamentar pėr hetim tė ēėshtjeve.

Akuzat e grupit ORA drejtoheshin ndaj kryeparlamentarit Daci dhe sekretarit tė Kuvendit, Isuf Demaj se vendimi i tyre nė bashkėpunim pėr ndėrtimin e Qendrės Protokollare-Administrative nė Gėrmi ėshtė marrė pa lejen e Kryesisė sė Kuvendit.

Sekretari i Kuvendit Isuf Demaj, i ėshtė kundėrpėrgjigjur akuzave me ofrimin e dėshmive tė Kuvendit, duke pėrjashtuar mundėsinė qė vendimmarrja pėr ndėrtimin e Qendrės Protokollare-Administrative dhe tė shpenzimeve buxhetore pėr vitin e kaluar, tė jetė bėrė 'krye nė veti'. Ndėrsa, nuk pėrjashtuar ndonjė lėshim tė mundshėm nė kompletimin e dokumenteve.

"Vendimi parimor pėr rindėrtimin apo ndėrtimin e qendrės nė Gėrmi ėshtė marrė nė mbledhjen e Kryesisė mė 6 maj 2003. Aty ėshtė marrė vendimi pėr renovimin e sallės sė mbledhjes plenare, por qė atėherė ka qenė njė qeveri koalicioni tė gjerė", tha Demaj.

Nė atė mbledhje ishte vendosur edhe pėr riparimin e disa objekteve tė tjera, si qendra nė Blinajė, tė cilėn aktualisht e shfrytėzojnė pjestarėt e TMK-sė.

Qendra ndėrtohet pėr pritje tė personaliteteve qė vijnė nė Kosovė, pėr pritje nė takime.

Deputeti i Ora-s, Gazmend Muhaxheri dhe njėherit anėtar i Kryesisė sė Kuvendit, akuzoi kryekuvendarin Daci edhe pėr "nepotizėm, bajraktarizėm, mashtrime" etj, qė sipas tij e varfėruar buxhetin e Kosovės me mbi tre milionė euro.

Ai tha se z.Daci ka futur nė lojė edhe Kuvendin Komunal tė Prishtinės, qė lejen pėr ndėrtimin e qendres e ka dhėnė 6 muaj pas fillimit tė punimeve.

Fadil Geci, nga LDK-ja, i ėshtė kundėpėrgjigjur akuzave, tė cilat i quajti fushatė mediale dhe politike tė ORA-s, tė bėra sė bashku me kryetarin e saj Veton Surroi.
 
"Ai ėshtė kolaboracionist i regjimit tė Millosheviqit" dhe "njė politikan egoist e mashtrues", tha Geci, duke ia drejtuar kėto akuza Surroit. Kundėr kėtyre akuzave reagoi Veton Surroi, duke i quajtur tė "panjerėzishme dhe jo reale". Ai bėri thirrje qė tė kursehet "dinjiteti i Kuvendit tė Kosovės".

Nė mbrojtje tė akuzave tė bėra nė adresė tė kryekuvendarit kanė diskutuar edhe shumė deputetė tė tjerė tė LDK-sė, si Lulzim Zeneli, Ramadan Kelmendi etj.

Jakup Krasniqi, shef i Grupit parlamentar tė PDK-sė duke kundėrshtuar kėtė debat akuzash tha se PDK-ja ka kėrkuar qė tė formohet njė komision parlamentar hetimor nė mėnyrė pėr tė ndėrprerė, sipas tyre, "nepotizmin, diferencimin politik etj".

Depuetetja Gjylnaze Syla e AAK-sė, tha se nė Kuvend duhet tė bėhen ndryshime nė menaxhimin e financave, por edhe nė ēėshtje tė tjera ku mund tė ketė hapėsirė dyshimi pėr keēpėrdorime. Seanca i vazhdoi punimet pasdite pas njė pushimi tė gjatė.
 
 
Ministri Veliu dhe homologu i tij Pollozhani nesėr nėnshkruajnė protokollin e Programit ekzekutiv pėr bashkėpunim
 
Prishtinė, 14 shkurt 2006 - Nesėr, mė 15 shkurt, nė Shkup do tė bėhet kėmbimi i protokolleve tė Programit ekzekutiv pėr bashkėpunim nė mes tė Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės tė Republikės sė Maqedonisė dhe Ministrisė sė Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė tė Kosovės. Nėnshkrimin e Programit do ta bėjnė Ministrat Agim Veliu dhe Aziz Pollozhani.

Ministri Veliu ka deklaruar se bashkėpunimi nė lėmin e shkencės ėshtė me prioritet pėr MASHT, ndėrkaq qė tė dyja palėt kanė vendosur qė tė zhvillojmė marrėdhėnie tė ndėrsjella dhe bashkėpunim tė drejtpėrdrejt shkencor dhe arsimor midis institucioneve kėrkimore, institucioneve tė arsimit, institucioneve dhe asociacioneve shkencore nėpėrmes lidhjes sė kontratave midis partnerėve pėrkatės.
 
"Nė kuadėr tė programit nacional tė proklamuar nga Presidenti Rugova pėr ngritjen e shkencės nė Kosovė, ne po vazhdojmė bashkėpunimin me Ministrinė e Arsimit tė Maqedonisė dhe z. Pollozhani, me tė cilin po nėnshkruajmė protokolon e marrėveshjes pėr bashkėpunim", deklaroi z. Veliu.

MASHT dhe Ministria e Arsimit dhe e Shkencės e Maqedonisė do tė nxisin shkėmbimin e punėtorėve shkencorė dhe specialistėve pėr qėndrime studimore, kėrkime shkencore, njohje me hulumtime shkencore dhe pėr shkėmbim pėrvojave, si dhe pjesėmarrjen nė konferenca, kongrese dhe forume tė tjera shkencore tė cilat mbahen nė IRJ tė Maqedonisė dhe nė Kosovė.

Programi Ekzekutiv parasheh qė palėt do tė nxisin formimin e komisioneve tė pėrbashkėta tė ekspertėve nė fusha tė ndryshme arsimore me interes tė pėrbashkėt.

Me rastin e nėnshkrimit tė Programit ekzekutiv pėr bashkėpunim me MASH tė Republikės sė Maqedonisė do tė zhvillohet takim me Kryetarin e Parlamentit tė Maqedonisė, Lupēo Jordanovski dhe me Nėnkryetarin e Qeverisė sė Maqedonisė Musa Xhaferi, ndėrkaq qė do tė mbahet konferencė pėr media me rastin e nėnshkrimit.
 
 
Zyrtarėt thonė se nuk ka shenja tė gripit tė shpendėve nė vendin tonė
 
Prishtinė, 14 shkurt 2006 - Pas evidentimit tė ngordhjes sė disa shpendėve nė lokacione tė ndryshme tė Kosovės dhe pas daljes nė terren tė inspektorėve tė Agjencisė sė Veterinės dhe Ushqimit tė Kosovės (AVUK), ėshtė konstatuar se mė 13 shkurt nė fshatin Mramor tė Prishtinės ispektorėt kanė gjetur 7 pula tė ngordhura.
 
Pasi janė marrė mostrat e tyre pėr t'u bėrė ekzaminimet pėrkatėse nė laboratorin e Veterinarisė, rezultatet kanė qenė negative dhe nuk ka shenja tė gripit tė shpendėve. Po ashtu janė marrė edhe dy raste tė tjera tė pulave tė ngordhura nė fshatin Gjurgjicė dhe 12 nė fshatin Orllat tė Drenasit, sikundėr edhe me mostrat e dy pėllumbave tė ngordhur nė afėrsi tė ndėrtesės sė OSBE sė dhe ėshtė konstatuar se nuk ka shenja gripi. Vetėm gjatė ditės sė djeshme janė bėrė analizat nė 23 raste dhe asnjėri syresh nuk ėshtė i dyshimtė.

Zėvendėsministri i Bujqėsisė, Pylltarisė dhe Zhvillimit Rural, Tomė Hajdari tha nė njė takim me gazetarė se ekspertėt veterinarė janė duke e pėrcjellė me vėmendje situatėn nė terren dhe gjendja ėshtė nėn kontroll. Hajdaraj bėri tė ditur se nė kuadėr tė masave shtesė pas njoftimeve pėr rastet e reja tė Aviano Influencės nė disa shtete tė rajonit, Ministria ka marrė masa pėr ndalimin e importeve edhe nga vendet e tjera anėtare tė BE sė ku ėshtė lajmėruar gripi i shpendėve. Aktualisht ndalimi i importeve ėshtė bėrė edhe nga Italia, Bullgaria, Greqia dhe Sllovenia.

Ndalimi pėr tė gjitha kategoritė e shpendėve tė gjalla, pėrfshirė edhe ato ekzotike, ėshtė nė fuq edhe nga e gjithė bota, me qėllim qė tė parandalohet kjo pandemi. Ndėrkohė nė tė gjithė territorin e Kosovės ėshtė ndaluar tregtia e shpendėve tė gjalla dhe shitja e tyre nėpėr tregjet e Kosovės.
 
 
Deklaratė e Majkėll O'Rejllit, koordinator i mbrojtjes sė ish kryeminstrit Haradinaj
 
Prishtinė, 14 shkurt 2006 - Sot mbahet konferenca statusore nėn udhėheqjen e gjykatėsit Brydensholt, nė tė cilėn do tė shqyrtohet progresi i pėrgatitjeve pėr gjykim.

Kjo konferencė nuk ka tė bėjė me ēėshtjen qė gjendet para dhomės sė apelit, e qė ka tė bėjė me lejimin e aktivitetit politik publik.

Vendimi mbi kėtė ēėshtje pritet tė merret nė tė ardhmen e afėrt, thuhet nė njė deklaratė tė Majkėll O'Rejlli, koordinator i mbrojtjes sė ish kryeministrit Ramush Haradinaj.
 
 
Sot mbahet njė koncert i Agora Latrin Jazz Quartet nga Amerika
 
Prishtinė, 14 shkurt 2006 - Sot nė orėn 19:00 nė Sallėn e Kuqe tė Pallatit tė Rinisė nė Prishtinė mbahe njė koncert nė tė cilin

do tė bėhet njė prezantim kulturor i Zyrės sė SHBA ve nė Prishtinė.

Agora Latrin Jazz Quartet ėshtė njė grup i muziktarėve tė rinj kreativė dhe shumė tė talentuar qė janė veēanėrisht tė interesuar pėr shkėmbimet kulturore - si nga aspekti muzikor ashtu edhe mes njerėzve.
 
Ata janė zgjedhur pėrmes njė audicioni nė Qendrėn Linkoln nė Nju Jork pėr tė pėrfaqėsuar muzikėn bashkėkohore amerikane nė njė turne ndėrkombėtare tė sponsoruar nga Departamenti amerikan i Shtetit.

Zėvendėsja e zyrtarit pėr marrėdhėnie me publikun tė Zyrės sė SHBA ve nė Prishtinė, Uendi Kolls thotė se muziktarėt "inkorporojnė elementet e xhazit tradicional nė kompozimet e tyre origjinale, si dhe 'world music', e sidomos ritmet e Brazilit verilindor.
 
Mbi tė gjitha, ata dėshirojnė qė tė ndėrlidhen me mėnyrėn se si e pėrjeton publiku kėnaqėsinė e muzikės, pa marrė parasysh se a e konsiderojnė ata veten ithtarė tė xhazit tradicional apo jo".

Koncerti ėshtė i hapur dhe hyrja ėshtė falas pėr publikun.
 
 
Nė pėrleshjet nė Haiti ėshtė vrarė tė paktėn njė person
 
Port-o-Prins, Haiti, 14 shkurt 2006 - Tė paktėn njė person ėshtė vrarė dhe disa tė tjerė janė plagosur nė pėrleshjet nė Haiti, qė janė rrjedhojė e tensioneve lidhur me rezultatetet e zgjedhjeve tė sė martės sė kaluar, njofton BBCWorld.
 
Protestuesit kanė ndezur barrikadat nė rrugė dhe kanė pushtuar njė hotel. Ata kanė kėrkuar tė shpallet fitues kandidati tyre presidencial, Rene Preval. Dėshmitarėt kanė thėnė se trupat paqeruajtėse kanė hapur zjarr nė ajėr.
 
 
Dėnohen me vdekje 2 tė rinj australianė pėr kontrabandim tė 8.2 kg heroinė nė Bali
 
Denpasar, Indonezi, 14 shkurt 2006 – Njė gjykatė indoneziane u ka shqiptuar sot (e martė) dy tė rinjve australianė dėnimin me vdekje nėn akuzėn pėr kontrabandim tė 8.2 kg heroinė nė ujėdhesėn Bali, njofton Rojter.
 
Dėnimi i tyre mund tė tendosė marrėdhėniet me Kanbera. Aktivistėt e grupit indonezian tė antinarkotikėve kanė brohoritur brenda gjykatores: “Urra! Rroftė gjykatėsit!” kur ėshtė lexuar verdikti i gjykatės.
 
 
Nė pėrkujtimin e ish-kryeministrit Rafik Hariri nė Bejrut marrin pjesė 500 mijė libanezė
 
Bejrut, 14 shkurt 2006 – Njė masė prej pesėqindmijė libanezėsh u mblodhėn sot (e martė) nė qendėr tė Bejrutit pėr tė pėrkujtuar atentatin e para njė viti kundėr ish-kryeministrit tė vendit Rafik Hariri, njofton Rojter.
 
Hariri dhe 22 persona tė tjerė qenė vrarė mė 14 shkurt 2005 nė njė atentat me bomba. Pėr zbardhjen e ēėshtjes po punon njė grup hetuesish ndėrkombėtarė. Nė atentat ishin pėrzier disa ish-funksionarė tė shėrbimit sekret libanez.
 
 
Sadami dhe 7 tė bashkakuzuarit e tij protestojnė me grevė urie
 
Bagdad, 14 shkurt 2006 – Ish-diktatori irakian, Sadam Husein, ka deklaruar sot (e martė) para trupit gjykues nė procesin gjyqėsor ndaj tij nė Bagdad se ai dhe shtatė tė bashkakuzuarit me tė janė nė grevė urie qė prej tri ditėsh nė shenjė proteste ndaj trajtimit qė u ėshtė bėrė.
 
Tė akuzuarit nuk e pranojnė aktakuzėn qė ka lidhje me masakrėn e 148 personave nė Duxhail nė vitin 1982. I pari qė dha dėshmi nė seancė ishte njė ish-oficer i shėrbimeve tė zbulimit qė dėshmoi pas njė perdeje.
 
Pala e akuzės ka thirrur pėr tė dhėnė dėshmi dhe njė tjetėr zyrtar tė lartė tė shėrbimeve tė zbulimit si dhe ministrin e kulturės nė kohėn e Sadamit.
 
 
Opinione
Paqja pozitive dhe paqja negative
 
Shkruan: Edita Kuēi Ukaj

Fillimi i negociatave pėr zgjedhjen e statusit politik tė Kosovės mbetet kushti i fundit qė rajoni ta pėrmbyll njė fazė tė zhvillimeve politike dhe jo vetėm politike tė karakterizuara me dhunė, luftėra dhe gjakderdhje.
 
Nė mėnyrė qė pas kėsaj gjendjeje tė krijohen kondita tė mira tė paqes, mbetet fundamentale qė shoqėritė e Ballkanit tė zhvillojnė demokracinė dhe paqen pozitive, duke shmangur ēdo segment tė dhunės nga shoqėria.
 
Sidomos nė kėtė rast korrupsionin, i cili mund tė konceptohet si dhunė implicite, sepse nė mėnyrė tė tėrthortė lėndon qytetarėt e shumtė. Rajoni po hynė nė njė epokė tė re, ku duhen angazhime dhe ide demokratike e vlera tė mirėfillta perėndimore.

Pak fjalė pėrdoren dhe keqpėrdoren sa fjala paqe, ndoshta pėr arsye tė pėrshtatjes nė politikė teknologji, ekonomi, turizėm, arsim, industri, mendojnė shumė teoricienė qė merren me paqen, etj.
 
Paqja mund tė manipulohet dhe tė keqpėrdoret nė aspekte tė ndryshme politike, shumė gjėra mund tė servohen "nė emėr tė paqes". Duke u nisur nga abuzimi qė i bėhet kėsaj fjale, studiuesi i njohur i cili merret me shkencė pėr paqe dhe konflikte, Johan Galtung, zhvillon disa teori pėr fenomenet e paqes dhe dhunės. Ai mendon se definimi i paqes nuk ėshtė i thjesht. Dhe shton se pėr t'u diskutuar ideja e paqes, duhet tė fillohet nga tri principe tė thjeshta:

1. Termi "paqe" duhet tė pėrdoret pėr qėllime sociale sė paku gojore nga shumica.
2. Kėto qėllime sociale ndoshta janė komplekse dhe tė vėshtira, por jo tė pamundshme tė arritshme.
3. Duhet tė mbahet valide, qė deklarimi i paqes ėshtė mungesė e dhunės.
 

Paqja pozitive dhe negative

Jemi nė kohėn kur dy konceptet e paqes dhe luftės, janė nė epiqendėr tė politikave ndėrkombėtare, tė mediave dhe debateve nga mė tė shumtat. Duke u nisur nga ky kontekst, teorinė qė studiojnė shkenca pėr paqe dhe konflikte, me njė pėrfaqėsues norvegjezin Johan Galtung, thonė ekzistojnė dy lloje tė paqes:

1. Paqja negative. Koncepti nė fjalė pėrdoret nė ato raste kur ėshtė bėrė njė zgjidhje e konfliktit, por jo deri nė fund, kur mungon dhuna direkt dhe nuk ėshtė rajoni nė gjendje lufte (rasti i Kosovės, Bosnjės, Maqedonisė).

2. Paqja pozitive ėshtė kur konflikti tėrėsisht ėshtė i zgjedhur dhe nuk ka as dhunė e as tensione, madje as shans pėr tension.

Kosova pas luftės ishte nė gjendje tė paqes negative, ku dhunė direkt nuk ka ekzistuar dhe gjendje lufte nuk ka pasur. E njėjta gjė vlen edhe pėr shumė vende nė rajon. Por qė tė formėsohet Paqja pozitive, nė pėrkim tė plotė me shoqėritė e zhvilluara perėndimore, lypset njė zhvillim i plotė i demokracisė dhe atė nė gjitha segmentet.

Duke i kontekstualizuar mendimet e Johan Galtungut, nė gjendjen e pėrgjithshme nė rajonin e Evropės Juglindore, atėherė shohim qartė se predominon paqja negative, me parashenja tė kultivimit drejtė paqes pozitive, pėr tė cilėn duhet sforcohet dhe tė zhvillohet demokracia e mirėfilltė.

 
Dimensionet e dhunės

Ekzistojnė shumė lloje tė dhunės, mund tė definohen sė paku gjashtė dimensione tė rėndėsishme tė dhunės, tė cilat direkt prekin dy konceptet e lartshenuara. Dhuna ėshtė ajo qė e rrit distancėn mes potenciales dhe aktuales, qė e ndalon shuarjen e kėsaj distance. Dhuna ėshtė kėtu e definuar nga arsyeja e diferencės mes potenciales dhe aktuales, mes ēka kish me qenė, me atė ēka ėshtė tani.

Nėse njė person ka vdekur nga tuberkulozi nė shek. XIX, atėherė kur kishte qenė e pashmangshme tė parandalohet, do tė ishte e natyrshme. Por nėse njė person vdes nga kjo sėmundje sot, me tėrė medicinėn e sotme, atėherė dhuna ėshtė prezent nė bazė tė definimit.
 
Ose, arsyeja e njerėzve qė vdesin sot nga tėrmetet nuk analizohen nė terme tė dhunės, por nėse nė tė ardhmen, do tė mund tu shmangen tėrmetet kėso vdekje mund tė shihen si rezultat i dhunės. Me fjalė tė tjera, kur potenciali ėshtė mė i lartė se aktualja, dhe kur nuk ekziston mundėsia e parandalimit, atėherė nuk ka dhunė, por kur gjenden mekanizmat parandaluese, atėherė dhuna kemi dhunė prezentė.

Mė tutje nė pėrsiatjet e tij pėr kėto dy koncepte dhe derivimet qė dalin nga to, Galtung i shpjegon dallimet mes llojeve tė dhunės.

Dallimi i parė, sipas tij duhet tė fokusohet mes dhunės fizike dhe psikike. Dhuna fizike ėshtė nė trup p.sh rrahja, dhunimi, tortura etj, kurse dhuna psikike ėshtė nė shpirt si p.sh. tradhtimet, gėnjeshtrat, kėrcėnimet etj.

Dallimi i dytė, ai e analizon nė kontekstin e afrimit tė influencės negative dhe pozitive nė shoqėri. Ky dimension ndėrlidhet me propagandėn e caktuar e cila mund tė ēojė deri te dhuna. Shembuj tė rasteve tė tilla kemi pėrplot nė shoqėritė ende tė paemancipuara.

Dallimi i tretė, sipas tij qėndron nė dimensionet fizike tė shoqėrisė, siē janė prishjet e ndėrtimeve, shkatėrrimet e gjėrave tė rėndėsishme kulturore, etj. Nėse ndodhin kėso shkatėrrimesh, sipas teoricienit nė fjalė, kemi dhunė. Shembull tipik pėr kėtė rast mbetet marsi i 2004 nė Kosovė, nė tė cilėn u dėmtuan sa e sa objekte pa asnjė arsye. Kjo flet pėr psikozėn e popullit, qė Galtung e ndėrlidh me paqen negative.

Dallimi i katėrt, sipas tij pėrqendrohet te gjendja sociale. Nė kėtė rast subjekti pėrjashtohet nga dhuna. Shembull pėr kėtė do tė ishte vdekja nga uria. Nėse lejon njė shoqėri njė gjė tė kėtillė, atėherė nė mėnyrė implicite kemi dhunė apo paqe negative. Shmangia e vdekjes nga uria ėshtė pjesė e paqes pozitive.

Dallimi i pestė mbetet nė nivelin teorik. Sipas tij dhuna mund tė jetė qėllimore dhe joqėllimshme.
Dallimi i gjashtė ėshtė tradicional dhe ndėrlidhet mes dy niveleve tė dhunės, dhuna prezene dhe ajo qė mund tė vjen.

Pastaj kemi edhe dhunė personale dhe strukturale: kur njė burrė e rrah gruan e vet, kjo ėshtė dhunė personale. Kurse njė miliona burra i rrahin gratė e veta, kjo ėshtė dhunė strukturale. Kur dicka nė shoqėri p.sh. dhuna ndaj gruaja bėhet e zakonshme, atėherė shoqėria, pas njė kohe fillon kėtė dukur ta bėjė pjesė e kulturės e traditė dhe shoqėrisė, si p.sh. nė vendet e islamike tė Lindjes, nė Pakistan e Afganistan.
 
Galtung thotė se nė njė shtet, rajon apo popullsi atėherė kur nuk ka pasur paqe tė gjatė me dekada tė tėra, nuk mund tė ketė stabilitet tė qėndrueshėm, sepse shoqėritė janė tė ngarkuara dhe ēdo herė mund t'ia nisin tensionet (kjo ėshtė dhunė strukturale).
 
Shembull ilustrativ mund tė jetė kriza qė pėrshkon vendet e Lindjes sė Mesme, pėr arsye se tėrė rajoni, nė njėfarė mėnyre, ėshtė i mėsuar me konflikte, dhunė dhe luftėra (dhuna strukturale, kur dhuna behėt diēka e natyrshme), prandaj ėshtė tepėr e vėshtir qė tė arrijė paqja e pėrhershme, nė mėnyrė qė rajoni tė stabilizohet pėrgjithėsisht.


Arritja e Paqes

Galtung jep rekomandime pėr rajone nė krizė, qė dėshirojnė tė kenė paqe pozitive (konflikti duhet tė jetė i zgjidhur tėrėsisht, jo dhunė dhe as tensione, nė asnjė formė shkruan ai). Duhet qė nė rajon tė mbizotėroj mė sė paku njė apo dy dekada tė tėra paqe e pėrhershme, kėshtu qė kur tė arrihet kjo, rajoni mund tė formėsoj njė shoqėri tė pjekur, pra do tė ketė paqe pozitive, me tė gjitha parakushtet e domosdoshme pėr tė eliminuar tensionet.
 
Pra nėse arrihet paqja negative sikundėr nė Lindjen e Mesme, sė paku 10 20 vjet, atėherė shanset janė shumė reale qė paqja, jo vetėm si teori, por si praktikė tė bėhet pjesė e mendėsisė, e mbarė shoqėrisė, me njė qėndrueshmėri delikate.

Ēėshtja si e tillė ndėrlidhet natyrshėm me dhunėn, luftėn, konfliktin. Nėse gjėrat e kėtilla ndodhin shpesh bėhen tė natyrshme, prandaj edhe nuk e pengojnė aspak shoqėrinė, sepse nuk mendojnė fare pėr paqe tė qėndrueshme e demokraci stabile, ngase dhuna bėhet pjesė e sistemit tė mendėsisė, qė nė njė formė apo nė njė tjetėr, e bėjnė shoqėrinė apo shoqėritė e varura.
 
Shoqėritė e Europės Juglindore, nė tėrėsi me qindra vite nuk kanė qenė nė gjendje tė stabilizojnė njė paqe pozitive. Ka pasur vazhdimisht konflikte, luftėra ndėretnike, ndėrfetare e ndėrqytetore. Si rezultat e gjithė kėsaj as nė shek. XXI nuk kemi ende paqe pozitive, nė tėrėsi nė Ballkan, nė kėtė rajon ėshtė vėshtir tė arrihet paqja pozitive; duhet sė paku tė kėtė njė periudhė tė gjatė nė gjendje paqėsore, qė tė garantohet paqja e qėndrueshme nė rajon.
 
Vetėm atėherė do tė sendėrtohet njė rajon i modelit perėndimor. Ndėrsa shtetet nė paqe, pa konflikte, pa tensione tė brendshme, tė stabilizuara, janė treguese mė i qartė se nuk hyjnė nė luftė. Njė gjė e tillė mund tė ndodh vetėm kur ka pėrmasa globale, siē ėshtė tashmė rreziku nga terrorizmi radikal islamik.

==========
(Autorja ka pėrfunduar studimet pėr shkenca pėr Paqe dhe Konflikte dhe tash ndjek Marrėdhėniet Ndėrkombėtare nė Malmė tė Suedisė).

 


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.