|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Burns: Shtetet e Bashkuara kanė njė politikė aktive pėr rajonin e Ballkanit

 
 

 

14 janar 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (13.02.2006), Keida Kostreci

Shtetet e Bashkuara shprehėn tė hėnėn angazhimin e tyre ndaj konsolidimit tė demokracisė dhe paqes nė vendet e Ballkanit perėndimor dhe vlerėsuan bashkėpunimin me vendet e Kartės sė Adriatikut. Nė takimin ministror tė zhvilluar nė Departamentin e Shtetit, ku morrėn pjesė ministrat e jashtėm tė Shqipėrisė, Kroacisė dhe Maqedonisė Nėnsekretari amerikan i Shtetit pėr Ēėshtjet Politike,  Nicholas Burns, theksoi se Uashingtoni do t’i ndihmojė aktivisht kėto vende pėr integrimin nė strukturat euro-atlantike.

Nėnsekretari Burns foli pėr rėndėsinė qė kanė pėr Shtetet e Bashkuara marrėdhėniet me vendet e Kartės sė Adriatikut dhe rajonit nė pėrgjithėsi:

“Kėto vende janė shumė tė rėndėsishme pėr Shtetet e Bashkuara. Shtetet e Bashkuara kanė njė politikė aktive pėr rajonin e Ballkanit qė ka si qėllim t’i ndihmojė kėto vende, nė mėnyrė qė e ardhmja e rajonit tė jetė paqja, stabiliteti dhe demokracia”

Duke ritheksuar angazhimin pėr integriminin euro-atlantik tė vendeve tė Kartės sė Adriatikut, zoti Burns vlerėsoi kontributin e tyre nė Kosovė, Afganistan dhe Irak:

“Dua tė falenderoj ministrat pėr kontributin e madh tė tyre pėr aleancėn, pėr suksesin tonė nė Kosovė dhe nė Afganistan dhe nė pėrpjekjet aktuale tė NATO-s pėr sukses nė Irak”.

Pas konferencės zoti Burns tha se sfidat kryesore pėr Shqiprėrinė dhe pėr integrim nė NATO, janė ato me tė cilat janė pėrballur tė gjitha vendet qė janė anėtarėsuar nė aleancė 10 vitet e fundit:

“Suksesi i lirisė politike dhe demokracisė, zgjedhje tė lira dhe tė ndershme, lufta kundėr korrupsionit dhe aftėsimi  i ushtrisė pėr t’u pėrshtatur me standardet e NATO-s. Kėto janė sfida tė vėshtira qė nuk mund tė kapėrcehen nė njė javė, po ne mendojmė se qeveria ėshtė serioze nė punėn e saj dhe po bėn tė gjitha pėrpjekjet. Vendet tona kanė njė miqėsi tė ngushtė dhe shpresojmė qė kėto marrėdhėnie tė pėrmirėsohen edhe mė tej.

Ministri i Jashtėm i Shqipėrisė Besnik Mustafaj tha se integrimi i Shqipėrisė nė Bashkimin Evropian dhe NATO, plotėsojnė njėra tjetrėn.

“Procesi i intergrimit nė NATO ėshtė komplementar me procesin e integrimit nė Bashkimin Evropian dhe duke qenė komplementarė kėto dy procese integrimi, kanė mobilizuar gjithė energjitė e shoqėrisė pėr tė luftuar krimin e organizuar, korrupsionin dhe pėr tė reformuar shoqėrinė”.

Zoti Mustafaj foli pėr rėndėsinė e opinionit publik nė kėtė drejtim.

“Ne tani po shohim se vėrtet mbėshtetja e opinionit publik ėshtė e domosdoshme pėr procesin e integrimit, sepse pėr tė qenė realistė lufta kundėr krimit tė organizuar dhe korrupsionit ėshtė shumė e dobishme pėr shoqėrinė, por shpesh herė e huton opinionin publik”    

Ministrat e jashtėm tė Kartės sė Adriatikut patėn njė takim edhe me  Sekretaren e Shtetit Condoleezza Rice.


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.