|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Avokati i Popullit kundėr ligjit pėr konfliktin e interesave nė administratėn publike shqiptare

 
 

 

14 janar 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (13.02.2006), Armand Mero

Avokati i Popullit dhe tre organizata qė veprojnė nė fushėn e ligjeve dhe tė mbrojtjes sė tė drejtave tė njeriut kanė dorėzuar sot nė Gjykatėn Kushtetuese kėrkesėn pėr shfuqizimin e tre vendimeve tė marra nga qeveria pak javė mė parė pėr konfliktin e interesave nė administratėn publike, atė doganore dhe tatimore.

Sipas kėrkesės sė paraqitur nė Gjykatė, vendimet e qeverisė konsiderohen nė kundėrshtim me tė drejtat themelore tė njeriut dhe me vetė kushtetutėn shqiptare.

Me anė tė tre vendimeve tė ndryshme qeveria shqiptare qė prej pak javėsh ka vendosur tė mos lejojė punėsimin ne administratėn doganore dhe tatimore, si dhe nė entet e prokurimeve tė gjithė ata qė kanė lidhje tė afėrta familjare apo dhe krushqie me zyrtarė dhe ish zyrtarė tė lartė shtetėror. Nė listėn e funksionarėve lidhjet me tė cilėt do tė pėrbėjnė pengesė pėr punėsim hyjnė qė nga presidenti i Republikės e kėshilltarėt e tij, deri tė ministrat e kabinetit qeveritar apo drejtuesit e lartė tė institucioneve tė pavarura. Kjo listė ėshtė shtrirė dhe nė nivel lokal duke pėrfshirė tė zgjedhurit e pushtetit vendor apo dhe drejtuesit e lartė tė policisė dhe prokurorisė.

Vendimet e qeverisė shkaktuan reagime tė shumta. Sot Avokati i Popullit dhe tre organizata qė veprojnė nė fushėn e ligjeve dhe tė mbrojtjes tė tė drejtave tė Njeriut, Komiteti shqiptar i Helsinkit, Grupi shqiptar pėr tė Drejtat e Njeriut dhe Qendra e Studimeve parlamentare u ankuan ndaj kėtyre vendimeve nė Gjykatėn Kushtetuese pasi i cilėsojnė ato si cėnim tė tė drejtave themelore tė njeriut dhe tė parimeve kushtetuese.

Nė deklaratėn e pėrbashkėt theksohej se tė paditėsh qeverinė nuk do tė thotė se i kundėrvihesh qėllimeve tė saj tė mira pėr luftėn kundėr korrupsionit dhe nepotizmit nė administratėn shqiptare. Avokati i Popullit dhe tre organizatat jo qeveritare kėrkojnė qė kjo luftė apo refromė e qeverisė tė jetė brenda kornizave tė respektimit tė tė drejtave tė njohura nga kushtetuta dhe aktet ndėrkombėtare.

Argumenti kryesor i paraqitur nė kėrkesėn pėr shfuqizimin e vendimeve ėshtė se sipas nenit 17 tė kushtetutės shqiptare organi kompetent pėr tė vendosur kufizimin e tė drejtave tė shtetasve ėshtė parlamenti dhe se kufizimi i kėtyre tė drejtave vendoset vetėm me ligj. Pra sipas Avokatit tė Popullit dhe tė organizatave qeveria nuk mund tė marrė vendime tė tilla qė janė tė paligjshme sepse ajo ka marrė kompetencat e parlamentit.

Lufta kundėr korrupsionit dhe konfliktit tė interesave, thuhet nė deklaratė, nuk mund tė legjitimohet me akte nėnligjore tė cilat sipas tyre krijojnė hapėsira pėr njė zbatim selektiv dhe joproporcional qė do tė komprometonte dhe vetė qėllimin e lavdėrueshėm pėr tė cilin ato janė nxjerrė.

Por, po sot kryeministri Sali Berisha, pak ēaste pas njoftimit tė kėsaj nisme kundėr vendimeve tė qeverisė u shpreh se ky vendim ka krijuar interpretime nga mė tė ndryshmet, vetėm nė rastet kur ka pasur konflikte interesi. Sipas tij “ka patur familje pushtetarėsh qė kanė pasur tė punėsuar nė dogana 6-8 anėtarė tė familjes apo tė afėrm tė tyre, sikur kėta persona tė kishin lindur doganierė”, theksoi ai. Kryeministri kėmbėnguli se “nepotizmi po luftohet pasi ėshtė njė plagė dhe se nuk ėshtė shkelje e tė drejtave tė Njeriut tė mos punosh nė dogana, tatime apo prokurime publike. //rd//


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.