|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Gjermani: Tubim “atdhetarėsh” nė Dyseldorf

 
 

 
13 shkurt 2006 /TN
 
Prof. P. Paplekaj
 
Tė shtunėn mė 11. 02. 2006, nė klubin „Emin Duraku“ nė Dyseldorf tė Gjermanisė u mbajt me bashkatdhetar njė tubim me titull Janari i pėrgjakshėm. Manifestimi filloj nė ora 19.oo dhe zgjati deri nė 20.30 nė praninė e afėr 100 mėrgimtaresh ku pėrveē disa aktivistėve qe i pranishėm edhe njė kameraman i RTK-sė.
 
Tubimin e udhėhoqi spikerja e radio “Dojqe-Veles”, Mimoza Kelmendi e cila pasi pėrshėndeti tė pranishmit propozoj njė minutė heshtje pėr tė rėnėt  gjatė luftės, pastaj i dha fjalėn kryetarit tė klubit “Emin Duraku” Jetmir Bexheti.
 
Jetmiri foli  pėr historikun e disa nga heronjtė e lavdėruar tė popullit shqiptar duke filluar qe nga Gjergj Kastrioti-Skėnderbeu e deri te heronjtė mė tė ri tė Kosovės.
 
Kastrioti ju kthye Shqipėrisė dhe i shėrbej  38 vjet nė luftė kundėr Osmanlinjve gjerė nė vdekje, pastaj foli pėr Isa Boletinin, tė bėmat e tij deri ne vrasjen e ti afėr Podgorice nga forcat malazeze. Jetmiri foli edhe pėr vėllezėrit Gervalla, Jusufin, Bardhoshin si dhe Kadri Zekėn tė cilėt me veprimtarin e tyre u bėnė halė nė sy tė pushtuesit serbosllavė dhe u vranė nė pritė nga pushteti i tyre dhe hyzmeqarė shqipfolės.
 
Nė janar tė 1984-ės u vranė edhe Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha gjithashtu  nga forcat  ēetnike. Nė vazhdim foli edhe pėr Bjaram Brahtinen tė vrarė nga policia serbe dhe tė ndihmuar  nga disa shqipfoles asokohe nė shėrbim tė armikut. Kryetari foli edhe pėr Zahir Pajazitin, Edmond Hoxhen dhe Hakif Zejnullahin gjithashtu heronjtė tė kohės sonė tė vrarė nė Pestovė.
 
Fjalėn e mori edhe Ali Berisha, qė  pėrveē tė tjerash, evokoi kujtime pėr Jusuf Gėrvallen kur kishin punuar sė bashku nė RTV nė Prishtinė. Minush Luma, u ndal mė sė shumti nė evokimet qė kishte pėr Zahir Pajazitin qė ishte edhe si komandant i tij, se si kishin stėrvitur se bashku nė Surel afer Dajtit tė Tiranės qysh nė fillim tė viteve 90-ta dhe ishin pėrgatitur se bashku me Adem Jasharin pėr kryengritje tė armatosur. Pastaj mysafiri i mbrėmjes ishte aktivisti shumėvjeēar i klubit “Emin Duraku “dhe ish kryetar i klubit tanimė i kthyer pėrfundimisht nė Kosovė, Hyzri Reka.
 
Hyzriu evokoj pėr bashkėpunimin e tij me Vllėzerit Gervalla, dhe tentativėn  pėr bashkimin e tė gjitha organizatave tė diasporės qė vepronin asokohe, por si duket me kėtė iniciativė vetėm sa i egėrsoj mė shumė armiqtė dhe i vranė nė pritė. Tubimin e pėrmbyllen edhe disa recitime tė disa pionierėve pėr heronjtė tanė, dhe mė nė fund  grupi folklorik”Bashkimi” i argėtoj tė pranishmit mė kėngė tė ndryshme.
 
Pėrkujtimi i dėshmove edhe pa i lidhur me ndonjė Janar ose muaj tjetėr ėshtė diēka e ēmuar shumė,por qe tė tubohen kaq bashkatdhetarė dhe tė mos mbahet njė minutė heshtje pėr presidentin e Kosovės Ibrahim Rugova, qė pėr koinēidenc vdiq nė Janar tė kėtij viti dhe se komunat nga tė cilat vinin kėta bashkatdhetar ėndė mbajnė zi pėr te, kjo pėr mua ishte shumė e ēuditshme!
 
Pėr Presidentin e Kosovės mbajtėn njė minutė heshtje edhe nė parlamentin evropian, mbajtėn heshtje dhe qajtėn baballarėt tanė nė Kosovė e jashtė saj, burra shtetesh dhe shteti amė Shqipėria disa ditė, e aty as qė u pėrmend emri i tij. Pastaj Kosova gjendet para vendimeve historike tė saj, asnjė diskutim edhe pse ishin mbledhur shumė luftėtarė dhe intelektual tė diasporės, asnjė...
 
Luli i vocėrr ishte shumė elegant nė dukje, se si mu duken disa nga sosh nė shpirt. Ora iu ishte ndalur dikund para vdekjes se E. Hoxhes, dhe se Kosovėn e sotme qė po i afrohet njė realiteti tė shumė pritur nuk e shihkan fare edhe pse tė gjithė heronjtė e pėrmendur dhanė jetėn pėr Kosovė dhe Shqiptari. E dhashtė zoti dhe tjetėr herė i kujtojmė mė Kosovė tė pavarur dhe kujtimet e tilla zyrtarizohen njėherė e pėrgjithmonė nen kujdesin e shtetit tė tyre.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.