|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Telegrame urimi e pėrgėzimi drejtuar Presidentit tė Kosovės, Fatmir Sejdiut

 
 

 
13 shkurt 2006 /TN

Telegram urimi
 
Sh.T.  Prof. Dr. Fatmir Sejdiu
President i Kosovės
 
Shkėlqesia Juaj,
 
Jam shumė i lumtur t’Ju dėrgoj Shkėlqesisė Tuaj urimet e mia mė tė sinqerta pėr emėrimin tuaj President i Kosovės.
 
Me ketė rast ju shpreh Ju konsideratėn time mė tė lartė, duke dėshiruar qė nė tė ardhmen tė forcojmė marrėdhėniet zyrtare dhe personale me Shkėlqesinė Tuaj.
 
Jam i sigurt se zgjedhja juaj nė kėtė post tė lartė, do tė ndikojė dhe reflektoje nė forcimin  dhe stabilizimin e situatės nė Kosovė nė rrugėn e saj drejt pavarėsisė, si dėshirė e mbarė popullit tė Kosovės.
 
Po ashtu uroj qė Shkėlqesia Juaj tė jetė faktor vendimtar pėr  zhvillimin dhe  prosperitetin e shqiptarėve kudo qė janė.
        
Ju uroj suksese ne detyrėn Tuaj aq fisnike.
 
Prof. Dr. Beqir Ismail
President i Agjencisė se  Informacionit “Alba- Press”
Kairo (Egjipt)
 
 

 
Telegram urimi
 
Presidentit tė Kosovės
Prof.dr.Fatmir Sejdiu
 
Nėndega e LDK-sė nė St. Gallen (Zvicėr) pėrshėndet zgjedhjen e Prof.Dr.Fatmir
Sejdiu President tė Kosovės.
 
I nderuari President Prof.dr.Fatmir Sejdiu,
 
nėndega e LDK-sė nė St.Gallen tė Zvicrės me kėnaqėsi tė madhe e priti lajmin pėr zgjedhjen Tuaj President i Kosovės. Ne jemi tė bindur se ju z.Sejdiu do ta udhėhiqni me dinjitet Kosovėn drejt Pavarėsisė sė saj. Kėtė e themi me pėrgjegjėsi duke i ditur kualifikimet profesionale si dhe angazhimet tuaja nė sferėn e politikės, ku pėr mbi njė dekadė e gjysmė ishit edhe njėri ndėr bashkėpunėtorėt mė tė afėrt tė prijėsit dhe Arkitektit tė Shtetit tė Pavarur tė Kosovės  Dr.Ibrahim Rugova.
 
Nėndega e LDK-sė nė St.Gallen ėshtė thellė e bindur se Ju do tė vazhdoni tė punoni me pėrkushtim pėr sendėrtimin e aspiratave dhe idealeve tė shenjta  pėr ta realizuar Pavarėsinė e Kosovės si njė vend demokratik, ku do tė sundojė ligji dhe rendi pėr tė gjithė qytetarėt e saj, si dhe do ta bėni integrimin e saj nė BE, NATO dhe nė miqėsi tė pėrhershme me SHBA-tė, ashtu siē thoshte dhe u angazhua gjatė gjithė jetės sė tij Dr.Ibrahim Rugova. Me kėtė rast Zoti President i Kosovės Prof. dr. Fatmir Sejdiu pranoni urimet mė tė pėrzemėrta nga ne mėrgimtarėt e organizuar pranė LDK-sė nė St.Gallen, dhe njėherė ju dėshirojmė shėndet tė mirė dhe fat nė misionin tuaj fisnik!
 
Zoti Ju bekoftė Juve z.President prof.dr.Fatmir Sejdiu!
 
Zoti e bekoftė Kosovėn dhe popullin e saj!
                                
Nė emėr tė Kryesisė sė nėndegės sė LDK-sė
nė St.Gallen/Zvicėr
Prof. Sallah Januzi - kryetar
 
 


Telegram urimi
 
Lidhja Demokratike e Kosovės-Dega nė Suedi, nė krye me kryetarin e saj, z. Hysen Ibrahimi, nė emėr tė antarėsisė dhe simpatizantėve tė saj, anakėndė Suedisė dhe mė gjėrė, urojnė sinqerisht, duke e pėrgėzuar zgjedhjen e Presidentit tė ri tė Kosovėr, Dr. Fatmir Sejdiun, pėr ta drejtuar vendin.
 
Zgjedhja e Juaj z. President i Kosovės, prof, Sejdiu, nė kėtė kohė, mendojmė se ka qenė zgjedhja mė reale, mė e suksesshmja pėr ta drejtuar vendin drejtė njohjes sė Pavarėsisė sė Kosovės, si rrugė e trasuar tani mė, nga ish-Presidenti ynė i dashur, Dr. Ibrahim Rugova, qė ishte dhe mbeti gurėthemeli i Pavarėsisė sė Kosovės. Kryesia e Degės, po ashtu, pėrgėzon Kryesinė Qendrore tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės, nė zgjedhjen e Presidentit tė Kosovės, Dr. Sejdiun, duke treguar pjekuri tė lartė politike, qė i ngjanė partive Perėndimore, qė arriti njė kompromis tė plotė, tė dal me vetėm njė kandidat. Dega e LDK-sė nė Suedi, krenohet me Juve dhe ju premton se nė ēdo kohė do tė jemi pranė Juve dhe me juve.
 
E njėjta meritė ju takon edhe deputetėve tė Kosovės, qė me votėn e tyre arritėn tė grumbullojnė votat e mjaftueshme, pėr zgjedhjen e Presidentit tė Kosovės, Dr. Fatmir Sejdiun.
 
Bota mike e popullit shqiptar, qė asaj i kanė shkuar zėra, se tani priten pėrqarjet e shqiptarėve, pėr fat tė mirė ndodhi e kundėrta. Jo vetėm qė nuk ndodhi asgjė e pa pritur, por procesi u krye nė afat rekord tė zgjedhjes sė Presidentit, gjė qė kjo nuk mund tė ndodhė as nė shtetet Perėndimore, sepse do njė afat mė tė gjatė kohor. Bota mike e jona, pėrgėzon zgjedhjen e Presidentit dhe u bind edhe njėherė dhe do tė binden edhe pėr shumė herė, se jemi njė popull qė dimė tė udhėheqim shtetin, si traditė e para-ardhėsve tanė ILILRĖT.
 
Tė gjitha kėto suksese nė kohėrat mė tė vėshtira qė e pllakosi Kosovėn me humbjen e njeriut mė tė madh nė tė gjitha kohėrat e saj, e damkosėn fuqishėm vendosmėrinė pėr vazhdim tė denjė tė punės deri nė realizimin e aspiratave tona kombėtare tė drejta dhe legjitime, qė na e la AMANET ish-Presidenti ynė i dashur dhe i pa harrur pėr jetė tė jetėve, Dr. Ibrahim Rugova.
 
Zoti e bekoftė Kosovėn dhe popullin shqiptar, kudo qė ndodhet.
 
Zoti e bekoftė LDK-nė dhe Presidentin e Kosovės, Dr. Fatmir Sejdiun.
 
Zoti e bekoftė Bashkėsinė Ndėrkombėtare, SHBA-nė, KFOR-in dhe UNMIK-un.
 
Pėr Komisioni pėr Informim pranė LDK-sė
Dega nė Suedi,
Sinan Halil Hasani


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.