|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Partia Shqiptare Demokristiane e Kosovės uron presidentin e ri tė Kosovės

 
 

 
13 shkurt 2006 /TN


Presidenti Fatmir Sejdiu do tė ndjekė rrugėn kombėtare tė Dr. Ibrahim Rugovės
 
PShDK-ja, duke qenė aleate e pėrhershme dhe e natyrshme e LDK-sė pėrkrah dhe pėrshėndet zgjedhjen e prof. Fatmir Sejdiut pėr president tė Kosovės dhe shpreson se ai do tė ndjekė rrugėn kombėtare tė dr.Ibrahim Rugovės pėr krijimin e shtetit tė pavarur tė Kosovės, thuhet nė urimin e akad.Mark Krasniqi, kryetar i PSHDK-sė.
 
 
Prishtinė, mė 10 shkurt 2006
 
Pėrfaqėsuesit e popullit tė Kosovės, tė zgjedhur me votėn e lirė, demonstruan edhe njėherė para opinionit tė gjėrė dhe veēanaraisht para faktorit ndėrkombėtar se nė momentet mė vendimtare, dijnė tė jenė tė pėrgjegjshėm dhe tė mos vonohen nė proceset e pėrgjithshme pėr tė ardhmen e Kosovės.
 
Pas ndėrrimit tė jetės sė liderit kombėtar tė popullit tė Kosovės dhe presidentit tė saj dr.Ibrahim Rugovės, u krijuan rrethana tepėr tė rėnda dhe tė veshtira pėr Kosovėn. Por, duke e zgjedhur presidentin e ri tė Kosovės, dr.Fatmir Sejdiun, partitė politike tė Kosovės, e nė radhė tė parė Lidhja Demokratike e Kosovės, u dėshmuan tė pėrgjegjshme ndaj kohės dhe situatės duke pėrmbushur me kohė boshllėkun institucional tė Kosovės.
 
Prof. Fatmir Sejdiu ėshtė njė personalitet i njohur i Kosovės dhe i Lidhjes Demokratike tė Kosovės. Ai duke qenė  jurist i njohur dhe profesor universiteti gėzon autoritet tė madh edhe nė opinionin e Kosovės dhe te faktori ndėrkombėtar. PSHDK-ja duke qenė aleate e natyrshme dhe e pėrhershme e e LDK-sė, pėrshėndet zgjedhjen e Fatmir Sejdiut pėr president tė Kosovės duke i uruar atij shėndet dhe suksese nė udhėheqjen e vendit drejt statusit pėrfundimtar tė Kosovės. Ne shpresojme se prof. Sejdiu do tė ndjekė rrugėn kombėtare tė Ibrahim Rugovės pėr krijimin e shtetit tė pavarur tė Kosovės.
                                                            
Kryesia e PSHDK-sė
Akad. Mark Krasniqi


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.