|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Lajmet e ditės

 
 

 

13 shkurt 2006 /TN /QIK

Pėrmbajtja:

 • Presidenti mbėshtetet fuqishėm nga Kuvendi i Kosovės nė rrugėn e pavarėsisė
 • Negociata pėr statusin e Kosovės zhvillohen mė 2O shkurt nė Vjenė
 • UNMIK-u dhe Suedia nėnshkruajnė marrėveshjen pėr riatdhesimin e azilkėrkuesve kosovarė
 • Nė Kosovė merren masa shtesė pėr ndalimin e importeve nga vendet e BE sė tė prekura nga gripi i shpendėve
 • Kryesia e LDK sė mbėshtet Presidentin Sejdiu nė vazhdimin e misionit tė Presidentit Rugova pėr Kosovėn e pavarur
 • Ministri i Jashtėm gjerman ka uruar Presidentin e ri tė Kosovės dhe e fton pėr njė takim tė shpejtė
 • Presidenti Sejdiu priti sot Thaēin
 • Edhe peshkopi serb i Kosovės thotė se nėse pavarėsohet, Kosova tė shpallet territor i okupuar
 • "Eshtė fatale dhe e dėmshme tė krijohet atmosfera se si Kosova ėshtė humbur", thotė Gjuriq
 • Pavarėsinė e Kosovės nuk mund ta pengojmė, por nuk mund tė pajtohemi me kėtė, ka thėnė radikali Nikoliq
 • Hiqet taksa e automjeteve me targė tė Kosovės pėr ditėt e qėndrimit nė Shqipėri
 • Pėrfaqėsues politikė, tė organizatave dhe shoqatave pėrgėzojnė Presidentin e ri tė Kosovės
 • Jehona e zgjedhjes sė Fatmir Sejdiut President i Kosovės nė Amerikė
 • Rusia do ta respektojė vullnetin e popullit shumicė tė Kosovė pėr statusin, thotė shefi i Zyrės ruse nė Prishtinė
 • Sllovakia do tė hapė njė mision diplomatik nė Kosovė
 • Njė grup i shqiptarėve qė jetojnė nė Findlandė ka filluar lobimin pėr realizimin e pavarėsisė sė Kosovės
 • "Rilindja" i bėnė thirrje autoriteteve pėr kompensimin e dėmeve qė janė shkaktuar
 • Vetėm njė e treta e rrugėve tė Prishtinės me mirėmbajtje dimėrore
 • Ivanoviq e ka quajtur deklaratėn e Nikoliqit pėr riokupimin e Kosovės si patriotizėm tė tepruar
 • Referendumi pėr pavarėsinė e Malit tė Zi ėshtė e pamundur tė mos jetė i suksesshėm, thotė Vllahoviq
 • Ushtria nuk do tė ndėrhyjė nė procesin e referendumit nė Mal tė Zi
 • Gjatė njė proteste nė Pakistan vritet njė mjek
 • Nė Spanjė mbahet njė konferencė ndėrkombėtare tė viktimave tė terrorizmit
 • Nė njė sulm vetėvrasės me bombė nė Bagdad janė vrarė 7 persona
 • Ish-udhėheqėsi i zyrės dhe ish-shefi i zbulimit tė Sadam Hyseinit pritet tė dėshmojnė sot nė gjykim
 • Nėnpresidenti Dik Ēejni plagos aksidentalisht kolegun e tij me saēme tė pushkės sė gjahut
 • Mbreti i Nepalit Gjenedra duhet tė shkojė menjėherė nė ekzil ose do tė ekzekutohet
 • Ibrahim al-Xhafari emėrohet kryeministėr i ri i Irakut
 • Stuhi tė fuqishme dėbore nė SHBA
 • Raporti rreth Katrinės fajėson Shtėpinė e Bardhė
    

    
Presidenti mbėshtetet fuqishėm nga Kuvendi i Kosovės nė rrugėn e pavarėsisė
 
Prishtinė, 13 shkurt 2006 - Dy udhėheqėsit mė tė lartė tė vendit - Fatmir Sejdiu dhe Nexhat Daci - janė takuar sot pėr tė diskutuar pėr ēėshtjet mė tė rėndėsishme nė Kosovė.

Kryeparlamentai Daci i ka shprehur mbėshtjen e institucionit qė e drejton Presidentit tė sapozgjedhur, Fatmir Sejdiu, me tė cilin tha se ka njė bashkėpunim 20-vjeēar nė LDK dhe nė Universitet. Presidenti Sejdiu, pasi falėnderoi zotin Daci pėr mbėshtetjen, tha se Kuvendi i Kosovės ka rol tė jashtėzakonshėm nė proceset demokratike nė vend, si organi mė i lartė
pėrfaqėsues.

"Por, edhe nga ana ime do tė ketė njė bashkėpunim tepėr tė nevojshėmn pėr kohėn qė jemi duke e kaluar dhe natyrisht pėr obligimin institucional", tha z.Sejdiu.

"Thamė qė do tė bėjmė punė tė mira nė mandatin qė kemi. Ne nuk kemi tema tė tjera nė tė cilat do tė ndalemi mė gjatė, sigurisht janė temat bosht qė kemi nė pėrgjegjėsi nga populli i Kosovės. Dhe nė bashkėupunim me institucionet e tjera atė miison do ta relizojmė si duhet pėr tė lėnė vend qė brezat qė vijnė t'i japin edhe mbėshtetje mė tė fuqishme", u shpreh Presidenti Sejdiu.

Kryeparlamentari Daci pėrsėriti vlerėsimin se vendi dhe institucionet janė "nė rrugė tė mbarė", tė filluar me Presidentin Ibrahim Rugova, dhe se nė projektin e pavarėsisė do ta ketė mbėshtetjen e plotė tė Parlamentit.

"Unė nuk harroj qė Presindeti ėshtė i qartė pėr funksionimin demokratik tė institucioneve dhe ėshtė njė kėnaqėsi reale, kolegiale e relaksuar", tha Daci, pėr tė shtuar se "treni ėshtė nė binar, timoni ėshtė nė duar tė sigurta dhe shpejtėsinė ia ndihmojmė krejt dhe do tė jemi mirė".

Politika serbe ēmendurisht po i vazhdon projektet millosheviqiane, tha Presidenti Sejdiu, duke komentuar njė pyetje pas deklarimeve serbe, se nė rast tė pavarėsimit, Kosova do tė shpallet territor i okupuar.

"Njė politikė qė ēmendurisht vazhdon ato projekte tė politikės sė Millosheviqit. Por, ne duhet tė rrezatojmė paqe dhe stabilitet nė Ballkan", tha z. Sejdiu dhe shtoi: "Realiteti dihet se Kosova ka qenė e okupuar nga Serbia dhe Kosova nėn ndikimin e vullnetit politik tė popullit tė saj asnjėherė nuk ka qenė pjesė e Serbisė".

"Ju e dini se cili ėshtė vullneti sot: Kosova tė jetė nė realizimin e plotė tė mėvetėsisė sė saj", tha Presidenti, ndėrsa kujtoi qėndrimin politik tė institucioneve se Kosova do tė jetė nė rrjedhat euroatlantike.
"Pėr ne ėshtė e rėndėsishme qė tė rrezatojmė si njė subjekt i rėndėsishėm nė kėtė pjesė tė Evropės Juglindore dhe si i tillė do tė ndikojė nė stabilitetein e pėrgjithshėm. Kosova do tė jetė e lirė, do tė jetė e pavarur dhe natyrisht do tė jetė njė Kosovė qė do tė jetė e integruar nė rrjedhat euro atalntike".

Ndėrkaq, Nexhat Daci tha se arktitektėt e atyre projekteve janė nė Hagė. "Thelmelet i janė rrėnuar me luftėn ēlirimtare dhe me bomabardimet e NATO-s, prandaj ne vazhdojmė projektin tonė", u shpreh kreu i Kuvendit.
 
 
Negociata pėr statusin e Kosovės zhvillohen mė 2O shkurt nė Vjenė
 
Vjenė, 13 shkurt 2006 - Negociata pėr statusin e Kosovės mes Prishtinės dhe Beogradit do tė fillojnė mė 2O shkurt nė Vjenė, ka bėrė tė ditur Hua Gjijang, zėdhėnėse e tė dėrguarit tė KB Marti Ahtisari. Sipas saj, takimi qė do t'i kushtohte decentralizimit, do tė zhvillohet mė 2O e 21 shkurt dhe do tė zgjasė njė ditė e gjysmė.

Nė takimin e Vjenės do tė marrė pėrfaqėsuesi amerikan, i BE-sė dhe ai i NATO-s.

Siē dihet, Ekipi Negociator i Kosovės tė shtunėn i ka dhėnė vizėn delegacionit tė Kosovės qė tė udhėtojė mė 20 shkurt nė Vjenė.

Nė kėtė takim ėshtė miratuar njė dokument pėr decentralizimin, i cili do tė shėrbejė si platformė e palės kosovare nė Vjenė.

Por ende nuk dihet se kush do ta drejtojė delegacionin e Kosovės, si dhe anėtarėt e tij.
 
 
UNMIK-u dhe Suedia nėnshkruajnė marrėveshjen pėr riatdhesimin e azilkėrkuesve kosovarė
 
Prishtinė, 13 shkurt 2006 - Administrata ndėrkombėtare nė Kosovė dhe Suedia sot kanė nėnshkruar nė Prishtinė njė marrėveshje pėr riatdhesimin e azilkėrkuesve kosovarė nga Suedia, tė cilėt nuk kanė mundur ta realizojnė tė drejtėn pėr azil nė kėtė shtet.

Marrėveshjen e nėnshkruan ministri suedez i Migracionit, Barbro Holmberg dhe zėvendės shefi i UNMIK ut Lari Rosin.
 
 
Nė Kosovė merren masa shtesė pėr ndalimin e importeve nga vendet e BE sė tė prekura nga gripi i shpendėve
 
Prishtinė, 13 shkurt 2006 - Ministria e Bujqėsisė, Pylltarisė dhe Zhvillimit Rural, pėrkatėsisht Agjencia e Veterinės dhe e Ushqimit tė Kosovės (AVUK) ėshtė e orientuar nė sistemimin e ri tė mbrojtjes shėndetėsore tė kafshėve dhe njerėzve nga sėmundjet ngjitėse (zoonotike) dhe infektive qė rrezikojnė mbarė vendin.

Nė njė komunikatė tė kėsaj Ministrie thuhet se "ky sistem jep mundėsinė pėr pėrcjelljen e situatės epizootiologjike nė nivel botėror, me theks tė veēantė nė organizim dhe mobilizim tė shpejtė pėr parandalimin e sėmundejve, qė mund tė jenė rrjedhojė e pandemisė sė gripit tė shpendėve, duke e ndaluar importin e kafshėve tė gjalla dhe prodhimeve tė tyre prej shteteve tė cilat kanė prezente ndonjė sėmundje tė kėsaj natyre, siē ėshtė Avian Influenza".

Nė kontekst tė kėsaj, Ministria e Bujqėsisė qė nga dita e djeshme (12 shkurt) me tė dėgjuar pėr rastet e reja tė lajmėrimit tė Avian Influenzės nė disa shtete tė rajonit, ka marrė masa shtesė pėr ndalimin e importeve edhe nga vendet e tjera anėtare tė BE sė ku ėshtė lajmėruar kjo sėmundje e shpendėve. Ministria mban edhe mė tutje nė fuqi ndalimin e importeve nga vendet qė kanė qenė tė prekura nga ky virus, por tani ndalimi i importeve ėshtė bėrė edhe nga Italia, Bullgaria, Greqia dhe Sllovenia.

Siē ėshtė e ditur, pėr tė gjitha kategorite e shpezėve tė gjalla, duke i pėrfshirė dhe ato ekzotike, ndalime tė kėtyre mallrave janė bėrė edhe nga e gjithė bota, me qėllim qė tė parandalohet kjo pandemi.
 
Po ashtu, nė tė gjithė territorin e Kosovės ėshtė ndaluar tregtia e shpezėve tė gjalla dhe shitja e tyre nėpėr tregjet e Kosovės. Pėr momentin mund tė konstatohet se mbi bazė tė raporteve qė vijnė nga terreni, nė Kosovė nuk ėshtė prezente kjo sėmundje, por ėshtė duke u pėrcjellė me vėmendje situata nė terren dhe gjendja ėshtė nėn kontroll.
 
 
Kryesia e LDK sė mbėshtet Presidentin Sejdiu nė vazhdimin e misionit tė Presidentit Rugova pėr Kosovėn e pavarur
 
Prishtinė, 13 shkurt 2006 - Ėshtė takuar sot Kryesia qendrore e LDK-sė, por takimi ka pasur vetėm karakter pėrgėzimi pėr zgjedhjen e sekeratarit tė saj tė pėrgjitshėm Fatmir Sejdiu nė postin e Presidentit tė Kosovės.
 
Ndėrkaq, megjithė spekulimet e mediave se nė kėtė takim do tė diskutohet pėr caktimin eventualė tė kandidatėve tė saj nė dy ministritė e reja, kjo nuk ka ndodhur. Madje, siē tha njėri nga tė pranishmit nė kėtė takim, kjo temė nuk ėshtė pėrmendur fare.

Siē thuhet nė njė komunikatė, "Kryesia e LDK sė mbajti njė takim solemn me rastin e zgjedhjes sė Presidentit tė Kosovės Prof. Dr. Fatmir Sejdiu", ku ishte i pranishėm edhe vetė Presidenti i Kosovės.

"Kryesia e LDK sė edhe njėherė rikonfirmon mbėshtetjen e plotė pėr Presidentin Fatmir Sejdiu nė vazhdimin e misionit tė Presidentit Rugova nė procesin e njohjes ndėrkombėtare tė pavarėsisė sė Kosovės.

Kryesia e LDK sė falėnderon tė gjithė deputetėt e parlamentit tė Kosovės dhe grupet parlamentare tė partive politike pėr mbėshtetjen e dhanė kandidatit tė LDK sė pėr President tė vendit.

Kryesia e LDK sė edhe me kėtė rast riafirmon unitetin e potė veprues nė tė gjitha strukturat e saja organizative dhe pėrkushtimin e plotė pėr jetėsimin e programit politik tė LDK sė dhe programit nacional pėr shtetin e pavarur tė Kosovės, miratuar nga Kuvendi zgjedhor i LDK sė", thuhet nė fund tė komunitės.
 
 
Ministri i Jashtėm gjerman ka uruar Presidentin e ri tė Kosovės dhe e fton pėr njė takim tė shpejtė
 
Berlin, 13 shkurt 2006 - Ministri i Jashtėm gjerman Dr. Frank Valter Shtajnmajer ka uruar Presidentin e ri tė Kosovės, Dr. Fatmir Sejdiu me rastin e zgjedhjes sė tij nga Asambleja Parlamentare e Kosovės.

"Zgjedhja juaj si President i Kosovėsėshtė shenjė e rėndėsishme pėr stabilitetin dhe kontinuitetin nė tė gjithė rajonin," shkruan ministri gjerman, i cili duke kujtuar seprocesi i statusit hyn nėfazėn vendimtare me fillimin sė shpejti tė bisedimeve nė Vjenė shton sebisedimetkėrkojnė nga tė dyja palėt gatishmėri pėr tė bėrė kompromise, pėr tėmundėsuarqė kėtė vitnjėzgjidhje qė tė jetė e pranueshme pėr tė gjitha palėt.

Pėrpjekje tė mėdha nevojiten sidomos nė zbatimin e standarteve", thotė Shtajinmajer dhe thekson se qėllimi mbetet krijimi i njė Kosove multietnike dhe demokratike, nė tė cilėn tė gjithė njerėzit tė mund tė jetojnė nė siguri dhe paqe pavarėsisht nga pėrkatėsia e tyre etnike.
Bashkangjitur urimit pėr sukses, Shtajnnmajer shpreh edhe dėshirėn pėr njė takim tė shpejtė em zotn Sejdiu pėr kėmbim pikėpamjesh.
 
 
Presidenti Sejdiu priti sot Thaēin
 
Prishtinė, 13 shkurt 2006 - Presidenti i Kosovės Fatmir Sejdiu priti sot kryetarin e Partisė Demokratike tė Kosovės, Hashim Thaēi. Me kėtė rast, Presidenti Sejdiu ēmoi dhe falėnderoi gatishmėrinė e kryetarit tė PDK sė, pėr bashkėpunim.

Nė kėtė takim me kishte karakter pėrgėzimi pėr z. Sejdiu nė postin e Presidentit tė vendit, u shpreh gatishmėria e pėrbashkėt pėr shtimin e bashkėpunimit midis institucioneve dhe partive politike pėr pėrmbushjen e obligimeve tė Kosovės.

Presidenti Sejdiu ēmoi dhe falėnderoi Thaēin pėr gatishmėrinė e tij pėr bashkėpunim dhe theksoi se me angazhim tė pėrbashkėt do mund tė realizohet vullneti i qytetarėve tė Kosovės pėr shtet tė pavarur e sovran.

"Kemi njė mandat tė pėrbashkėt, qė tė realizojmė pavarėsinė e Kosovės, sovranitetin e saj tė plotė dhe nė kėtė drejtim kjo gatishmėri e shprehur nga PDK ja, jo vetėm si segment qė mund tė thuhet nė kuptimin e opozitės, por si segment i rėndėsishėm i jetės politike dhe institucionale nė Kosovė ėshtė pėr t'u pėrshėndetur dhe ne do tė vazhdojmė me punėn e pėrbashkėt", tha Presidenti Sejdiu.

Lideri i PDK-sė vlerėsoi se situata politike nė Kosovė ėshtė e relaksuar si asnjėherė mė parė.
"Sot kryetarit tė ri z. Sejdiu i kam uruar edhe njė herė zgjedhjen si Kryetar i Kosovės, si kryetar i tė gjithė qytetarėve tė vendit, si institucion qė duhet ta kultivojė dhe ta ruajė unitetin politik dhe qytetar dhe nė anėn tjetėr bashkėpunimin e ngushtė qė do ta ketė nga opozita, si institucion mbi partitė, si njė institucion qė do tė vazhdojė ta luajė rolin e rėndėsishėm dhe udhėheqės edhe pėr procesin negociator", tha Hashim Thaēi.

Me kėtė rast, Presidenti Sejdiu tha se pala kosovare ka rėnė dakord se pėr takimin e Vjenės sė shpejti do tė bėhet e ditur edhe pėrbėrja e delegacionit tė Kosovės qė do tė shkojė atje.
 
 
Edhe peshkopi serb i Kosovės thotė se nėse pavarėsohet, Kosova tė shpallet territor i okupuar
 
Londėr, 13 shkurt 2006 - Peshkopi serb Artemije ka deklaruar se Beogradi nuk guxon ta pranojė ofertėn - mbrojtjen e serbėve, si zėvendėsim tė pavarėsisė sė Kosovės.

"Ne e dimė dhe e kuptojmė se bashkėsia ndėrkombėtare ėshtė e vendosur dhe e fuqishme, dhe se mund tė bėjė ē'tė dojė; ata mund tė imponojnė, pavarėsinė e Kosovės dhe ne kėtė nuk mund ta pengojmė", ėshtė shprehur Artemie pėr BBC-nė.

Por, sipas tij, ajo qė Serbia mund tė arrijė ėshtė "qė kėtė mos ta pranojmė dhe mos ta nėnshkruajmė, por qė zjidhjen e imponuar ta kuptojmė, ta pėrjetojmė dhe ta shpallim pjesė tė okupuar tė territorit tonė" ka thėnė peshkopi serb Artemie, i cili drejton kishėn serbe nė Kosovė. Ai ka theksuar se "ēdo shtet ka tė drejtė tė luftojė pėr ēlirimin e territorit tė saj tė okupuar".
 
 
"Eshtė fatale dhe e dėmshme tė krijohet atmosfera se si Kosova ėshtė humbur", thotė Gjuriq
 
Beograd, 13 shkurt 2006 - "Eshtė fatale dhe e dėmshme pėr interesat shtetėrore tė Serbisė tė krijohet atmosfera se si Kosova ėshtė humbur, dhe vetvetiu imponohet si temė e vetme tė cilėn do ta pagėzojmė me emrin grabitje tė pjesės ė territorit tė vendit tonė", ėshtė shprehur Sėgjan Gjuriq, shef i Zyrės pėr media tė Qeverisė serbe.

Sipas tij, Qeveria e Serbisė, nė prag tė fillimit tė negociatave, bėn tė ditur se Kosova ėshtė, ka qenė dhe do tė jetė Serbi. "Qeveria do tė bejė ēmos qė ėshtė nė mundėsinė e saj tė sigurojė qėndrim unik nė Serbi nė mėnyrė qė ta ruajmė Kosovėn sikurse qė nuk do tė marrė pjesė nė asnjė mėnyrė nė atmosferėn e defetizmit se Kosova ėshtė humbur, qė ditėt e fundit mund tė dėgjohet nga individ qė po paraqiten nė opinion", ka thėnė Gjuriq, i cili nuk ka pohuar as mohuar se kryeministri serb Koshtunica ka rėnė dakord me liderin e radikalėve serbė Tomisllav Nikoliq qė nė rast se Kosova shpallet e pavarur, ky territor tė konsiderohet i okupuar. Gjuriq ka shtuar se Serbia hedh poshtė ēdo mundėsi tė imponimit tė zgjidhjes pėr Kosovėn.
 
 
Pavarėsinė e Kosovės nuk mund ta pengojmė, por nuk mund tė pajtohemi me kėtė, ka thėnė radikali Nikoliq
 
Beograd, 13 shkurt 2006 - Zv/kryetari i Partisė Radikale Serbe Tomisllav Nikoliq ka thanė dje se ka rėnė dakord me kryeministrin Vojisllav Koshtunica se shpallja e pavarėsisė sė Kosovės nėnkupton okupimin, duke shtuar se kryeministri nuk po deklarohet publikisht rreth kėsaj ēėshtje "pėr shkak tė anėtarėve tė qeverisė sė tij tė cilėt janė tradhtarė".

Si duket Nikoliq i ka zbutur pak fjalėt. Ndryshe nga deklarata e tij e parė kur thotė se "Kosovėn do ta mbrojmė me tė gjitha mjetet", tani thotė se "askėnd nuk po e thėrras nė luftė".
"Nėse bashkėsia ndėrkombėtare do tė thoshte se shqiptarėt mund ta shpallin pavarėsinė e Kosovės, ne kėtė nuk mund ta pengojmė, por nuk mund tė pajtohemi me kėtė", ka thėnė Nikoliq.

Ai ka theksuar se shpallja e okupimit nuk do tė nėnkuptonte luftė nė Kosovė veēse shteti me rrugė diplomatike duhet tė luftojė kundėr kėsaj. "Nuk mund tė luftoni nėse okupatorit i nidihmon NATO, domethėnė jo ushtria, por diplomacia, refuzimi i bashkėpunimit por edhe lidhja me miq tė fortė tė cilėt nuk e pranojnė kėtė", ka thėnė Nikoliq.

Nikoliq thotė se Kisha Ortodokse Serbe e para ka marrė qėndrimin se shpallja e pavarėsisė sė Kosovės nėnkupton okupim. "Pse nuk nuk e sulmojnė hirėsinė e tij patrikun Pavle", pyet ai.
 
 
Hiqet taksa e automjeteve me targė tė Kosovės pėr ditėt e qėndrimit nė Shqipėri
 
Tiranė, 13 shkurt 2006 - Qė nga data 10 shkurt makinat me targa tė Kosovės nuk do tė paguajnė mė taksėn e qėndrimit nė Shqipėri. Drejtori i Pėrgjithshėm i Doganave, Pėrparim Dervishi, ka dėrguar nė tė gjitha vendkalimet kufitare tė Shqipėrisė me Kosovėn udhėzimin nė bazė tė tė cilit urdhėrohet qė nga data 10 shkurt e kėtij viti, tė gjitha automjeteve me targė KS me pronar shtetas nga Kosova nuk do t'u merret taksa pėr ditė qėndrimi nė Shqipėri me rastin e daljes nga territori i Shqipėrisė.

Udhėzimi i Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Doganave ka gjetur zbatim pas miratimit tė ligjit nr. 9455 neni 2 datė 21.12.2005. Me anė tė kėtij ligji tė miratuar nga Parlamenti, shtetasit nga Kosova nuk do tė paguajnė taksė automjeti kur kalojnė kufirin me Shqipėrinė pėr automjetet qė janė regjistruar nė Kosovė me targė 'KS'.
 
Pėr heqjen e kėsaj takse ėshtė folur nė takimin midis ministrave tė Telekomunikacionit tė Shqipėrisė, Lulzim Basha, dhe atij tė Kosovės, Qemajl Ahmeti, mbajtur nė Tiranė me 25 tetor tė vitit tė kaluar.

Qytetarėt e Shqipėrisė nuk paguanin taksė kur hynin nė Kosovė, ndėrkaq ata nga Kosova qė kanė hyrė nė territorin e Shqipėrisė me makina, deri mė tash kanė qenė tė detyruar tė paguajnė njė taksė tė quajtur "taksė qarkullimi e automjeteve pėr ditė qėndrimi nė Shqipėri".
 
 
Pėrfaqėsues politikė, tė organizatave dhe shoqatave pėrgėzojnė Presidentin e ri tė Kosovės
 
Prishtinė/: - PSHDK ja, duke qenė aleate e pėrhershme dhe e natyrshme e LDK sė pėrkrah dhe pėrshėndet zgjedhjen e prof.Fatmir Sejdiut pėr president tė Kosovės dhe shpreson se ai do tė ndjekė rrugėn kombėtare tė dr.Ibrahim Rugovės pėr krijimin e shtetit tė pavarur tė Kosovės, thuhet nė urimin e akad.Mark Krasniqi, kryetar i PSHDK sė.

Preshevė: "Puna Juaj e deritanishme, e pėrbashkėt me udhėheqėsin tonė historik Dr. Ibrahim Rugovėn ėshtė garancė e fortė se me konsekuencė do tė vazhdojė realizimi i projektit tė pavarsisė sė Kosovės.

Nga zemra Ju uroj mbarėsi dhe sukses tė plotė nė punėn Tuaj me rėndėsi tė posaēme nė udhėheqjen e institucionit mė tė lartė tė Kosovės demokratike dhe nė realizimin e objektivave legjitime tė shqiptarėve nė tėrėsi", thuhet nė urimin e kryetarit tė PVD sė Riza Halimi.

Tetovė: "Pėrfaqėsuesit e popullit tė Kosovės me procedurė demokratike, me vullnet tė lirė dhe vlerėsim tė qartė e mbėshtetėn propozimin e LDK sė, dhe ju zgjodhėn pa u vonuar President tė Kosovės", thuhet nė pėrgėzimin e Arbėr Xhaferit, kryetar i PDSH-sė, drejtuar Fatmir Sejdiut, President i ri i Kosovės.

Xhaferi shpreh bindjen se zoti Sejdiu do tė angazhohet pėr realizim tė aspiratave tė popullit tė Kosovės pėr pavarėsi, pėr krijim tė marėdhėnieve sa mė harmonike nė mes tė subjekteve politike, nė krijim tė raporteve tė besimit tė ndėrsjelltė nė mes tė qytetarėve tė pėrkatėsive tė ndryshme etnike dhe religjioze nė krijim tė sigurisė dhe mirėqenies sė qytetarėve.


 
Firencė: Pėrfaqėsuesit e shoqatave tė bashkuara shqiptare nė Itali - Bashkimit tė Shoqatave Shqiptare dhe Arbėreshe dhe tė Lidhjes Shqiptare nė Botė, nė emėr tė mbi 500 mijė shqiptarėve dhe tė mbi 200 mijė arbėreshėve nė Itali, urojnė dhe pėrgėzojnė me gjithė zemėr Presidentin e ri tė Kosovės - Dr. Fatmir Sejdiun, duke i dėshiruar shėndet tė plotė dhe suksese tė plota nė drejtimin e vendit, nė kėtė periudhė jetike dhe vendimtare tė historisė sonė!
 
Njėherit ata shprehin fuqishėm pėrkrahjen e tyre tė gjithanshme dhe gatishmėrinė pėr tė kontribuuar kudo e kurdo qė e kėrkon nevoja pėr Kosovėn tonė dhe pėrgjithėsisht pėr ēėshtjen kombėtare, me tė gjitha format dhe mjetet e mundshme!

"Vlerėsojmė lart betimin dhe fjalėn solemne tė Presidentit tė ri, para deputetėve dhe mysafirėve nė Kuvendin e Kosovės, vlerėsojmė me notėn mė tė lartė urimin e parė dhe historik qė i erdhi nga Familja e Nderuar dhe e dashur Rugova dhe Homazhin e Presidentit Sejdiu para varrit tė Presidentit tė Ndjerė Rugova!
 
Tė gjitha kėto i dhanė njė vulė historike garancisė pėr vazhdimin e paluhatshėm tė punės deri nė realizimin e Amanetit tė ish Presidentit Rugova, pėr pėrmbushjen e aspiratave tona kombėtare, tė drejta dhe tė natyrshme", theksojnė pėrfaqėsuesit e shoqatave tė bashkuara shqiptare nė Itali: pėr Bashkimin e Shoqatave Shqiptare dhe Arbėreshe nė Itali Engjėll Koliqi, pėr Lidhjen Shqiptare nė Botė - Kuvendi i Italisė, Xhafer Berisha.

Bruksel: "Juve dr.Fatmir Sejdiu keni patur fatin qė tė zgjidheni kryetar i Kosoves, pėr tė jetėsuar amanetin e Presidentit Rugova, pėr Kosovėn shtet tė pavarur dhe sovran. Nė emėr tė anėtarėve dhe simpatizantėve tė LDK-sė, Dega pėr Beneluks, si dhe tė tė gjithė mėrgimtarėve shqiptarė nė Belgjikė Holande dhe Luksemburg, Ju urojmė zgjedhjen nė postin e Kryetarit tė Kosovės dhe Ju dėshirojme shėndet dhe suksese nė udhėheqjen e vendit tonė nė kėtė periudhe historike", shkruan kryetari i degės sė LDK-sė pėr Beneluks Gani Azemi.

Oslo: "Nė emėr tė kryesisė, anėtarėsisė dhe bashkatdhetarėve me banim nė Norvegji, pėrshėndesim zgjedhjen tuaj pėr President tė Kosovės, njėherit ju urojmė suksese nė punėn tuaj kombėtare dhe shtetėrore nė rrugėn tashmė tė trasuar nga Presidenti i Kosovės, tashmė i ndjerė Ibrahim Rugova", thuhe nė urimin e Degės sė LDK sė nė Norvegji, e cila po ashtu falenderon bashkatdhetarėt pėr urimet e shumta qė kanė dėrguar nė adresė tė degės me rastin e zgjedhjes sė Presidentit tė Kosovės.

Prizren: "Me mbėshtetje tė plotė pritėm zgjedhjen Tuaj Kryetar tė Kosoves, duke shprehur urimet mė tė sinqerta pėr Ju dhe Lidhjen Demokratike tė Kosovės.

Nė personalitetin tuaj ne shohim garancen e vazhdimit tė ndėrtimit tėe shtetit demokratik e tė lirė tė Kosoves dhe njohjen e pavarėsisė sėe saj.

Pėrgėzojme gjithashtu, Kryesine e LDK se, e cila manifestoi seriozitet dhe pėrgjegjėsi tė plotė karshi anėtaresisė sė LDK se, popullit dhe vetė proceseve ne te cilat po kalon Kosova", theksn nė mesazhin e saj dega e LDK sė nė Prizren.
 
 
Jehona e zgjedhjes sė Fatmir Sejdiut President i Kosovės nė Amerikė
 
Nju Jork, 13 shkurt 2006 - Zgjedhja e Dr. Fatmir Sejdiut, President i Kosovės, nė Komunitetin shqiptaro amerikan dhe ndėr miqtė amerikanė u mirėprit me optimizėm tė madh.

Tė gjitha organizatat dhe shoqatat e kėtushme e mirėpritėn dhe filluan tė dėrgojnė telegrame urimi institucioneve tė Kosovės dhe Kryetarit tė sapozgjedhur Dr. Fatmir Sejdiut.

Miku shumėvjeēar i Presidentit Rugova, senatori Bob Dol dhe Pėrfaqėsuesi i Presidentit Rugova pėr Amerikė Elmi Berisha thanė se janė shumė tė kėnaqur me zgjedhjen e Dr. Fatmir Sejdiut Kryetar i Kosovės.
 
"Zgjedhjen e Dr. Sejdiut Kryetar tė Kosovės e vlerėsojnė lartė dhe e cilėsojnė si mė tė mirėn tė mundshmen, i cili si bashkėpuntor i ngushtė i Presidentit Rugova shquhet me njė karakter, dinjitet dhe intelekt tė fortė dhe i tėri ėshtė i dedikuar ndaj kauzės kombėtare si dhe ka vision tė njejtė me vizionin e Presidentit Rugova.
 
S'do mend se Dr. Sejdiu do tė vazhdoj kursin e njejtė me atė tė Gandit tė Kosovės, Martin Luter Kingut tė Kosovės, tė Abraham Linkolnit tė Kosovės, Presidentit tė ndjerė Ibrahim Rugova".

"Mė gėzon fakti qė Parlamenti i Kosovės e zgjodhi Presidentin e Ri tė Kosovės", thotė nė prononcimin e tij miku i madh i shqiptarėve, kongresisti Eliot Engel dhe vazhdon: "Presidentin e sapozgjedhur Fatmir Sejdiun e njoh pėr shumė vite dhe jam i bindur se do tė kemi njė bashkėpunim tė mirė nė realizimin dhe promovimin e Pavarėsisė sė Kosovės.
 
Presidentit tė ri Dr. Fatmir Sejdiut i uroj fat dhe punė tė mbarė dhe i kėshillojė tė gjithė kosovarėt qė ta pėrkrahin dhe tė rreshtohen prapa vizionit qė ai ka e ai ėshtė vizioni i Presidentit Rugova pėr njė Kosovė Sovrane, tė Pavarur, Demokratike dhe tė lirė pėr tė gjithė popujt e saj pėr njė Kosovė multietnike".

Edhe Kongresistja republikane nga Nju Jorku, pėrkrahėsja e madhe e Lirisė, Demokracisė dhe Pavarėsisė sė Kosovės dhe mike e Presidentit Rugova, Sju Kelli, qė njėherit kryeson sė bashku me kogresistin demokrat nga Nju Jorku Eliot Engel, Komitetin pėr Shqiptarė pranė Kongresit tė SHBA ve, pėrgėzon Kosovėn dhe Institucionet e Kosovės pėr kėtė hap shumė tė rėndėsishėm, zgjedhjen e Presidentit tė tė ri tė Kosovės i cili medoemos se do tė vazhdoj rrugėn e tashmė Presidentit tė ndjerė, Ibrahim Rugova, i cili ishte njė shembull impozant i dinjitetit pėr kolegėt e tij duke pasqyruar njė besnikėri dhe lojalitet shembullor ndaj popullit tė vet dhe kauzės sė drejtė Kosovės sė Pavarur dhe Sovrane pėr tė cilėn luftoi dhe punoi tėrė jetėn e Tij.

Unė shpresoj dhe jam e bindur se Presidenti i Ri i Kosovės si dhe bashkėkombasėt dhe admiruesit e shumtė tė Presidentit Rugova rreth e rreth botės do tė vazhdojnė vizionin e Presidentit Rugova dhe do ta finalizojnė njohjen e Kosovės sė Pavarur dhe Sovrane".

Ambasadori William Walker tha: "Lajmi pėr zgjedhjen e Dr. Fatmir Sejdiut, Kryetar i Kosovės mė gėzoi shumė dhe ėshtė shumė i mirpritur pėr mua. Dr. Sejdiu po e merr kėtė detyrė nė njė kohė shumė tė rėndėsishme pėr Kosovėn dhe rajonin.
 
Jam i besueshėm se Presidenti I sapozgjedhur Dr. Fatmir Sejdiu mė pėrkrahjen e tė gjithėveqė dėshirojnė njė ardhmėri tė sigurtė dhe prosperitet pėr Kosovėn e tyre tė dashur, do tė punojė mė tėrė qėnjen, talentin dhe enėrgjinė e vet nė realizimin e vizionit tė Presidentit tė ndjerė Dr. Ibrahim Rugova Kosovėn e Pavarur dhe Sovrane. I uroj shumė sukses dhe punė tė mbarė".

Kryetari i shoqatės mė tė vjetėr shqiptare nė Amerikė Federatės Panshqiptare "Vatra", Agim Karagjozi nė prononcimin e tij tha se uron Kosovėn pėr zgjedhjen e Kryetarit tė Ri z. Fatmir Sejdiu, pėr tė cilin tha se jam a i bindur se do ta kryej punėn me nderė, dinjitet dhe pjekuri duke ndjekur rrugėn e kryetarit tė ndjerė tė madhit Dr. Ibrahim Rugova.

Urimet e mia mė tė pėrzemerta Dr. Fatmir Sejdiut pėr zgjedhjen e tij nė detyrėn e Presidentit te Kosoves, nė kėtė kohė shumėtė rėndėsishmeper Kosovėn, uron drejtori ekzekutiv i KKSHA sė Fran Shkreli dhe vazhdon: "Zoti Sejdiu zė vendin e njė ikone kombėtare, vendin e tė ndjerit President Rugova.
 
Urimet e mia edhe Asamblesė sė Kosovės dhe tė gjitha forcave politike te vendit, qė si gjithmonė edhe sot ditėn te bashkohen e tė zgedhin presidentin e ri me consensus. Kjo tregon pjekuri politike si dhe gatishmerinė e ketij vendi pėr tė vendos vet pėr fatin e vet. Presidenti Sejdiu ėshtė angazhuar pėr tė vazhduar vijen politike tė Presidentit Rugova, pėr t'a ēuar Kosoven sa mė parė drejtė pavaresise dhe sovranitetit, ashtu siē e kėrkon vullneti i popullit. Me shumė se kurrė pra, tani ėshtė momenti qė tė gjitha forcat demokratike tė punojnė e veprojnė se bashku drejt qellimit madhor tė pėrbashkėt per te bere Kosoven e pavarur e demokratike ku ēdo e drejtė e ēdo qytetari do te respektohet dhe do te mbrohet".

Pėr zgjedhjen e Presidentit tė Ri tė Kosovės kryetari i LDK sė pėr Amerikė Agim Rexhaj, tha se beson se Fatmir Sejdiu ėshtė personi i qėlluar pėr kėtė post.

"Jam i bindur se Kryetari i sapozgjedhur Dr. Sejdiu do ta kryejė kėtė detyrė me nder dhe dinjitet si dhe do ta vazhdojė rrugėn e trasuar nga Presidenti Rugova pėr njė Kosovė sovrane, tė pavarur e demokratike, njė Kosovė tė integruar nė NATO, nė BE dhe nė miqėsi tė pėrhershme me SHBA tė. Uroj Institucionet e Kosovės pėr punėn e tyre tė mbarė dhe apeloj tek ta dhe tek populli qė ta thellojnė bashkėpunimin dhe ta ruajnė unitetin nė kėtė kohė shumė tė rėndėsishme pėr Kosovėn", thotė Rexhaj.

Nė emėr tė Komunitetit Shqiptaro Amerikan nė shtetin Ilinois me nė Ēikago, Ilaz Kadriu shkruan se me gėzim ėshtė pritur lajmin pėr zgjedhjen Fatmir Sejdiut President i dytė i Kosovės.
"LDK ja bėri propozimin me konstruktiv, kurse anetaret e Parlamentit te Kosoves treguan pjekuri dhe maturi politike duke ju zgjedhur Juve.

Para Jush dhe para institucioneve tė Kosovės gjendet sfida mė e madhe historike pavarėsia e Kosovės - tė cilen sė bashku duhet ta realizoni. Rekomandimi i anėetarėsise dhe simpatizanteve nga ky komunitet eshte bashkepunimi Juaj me institucionet e Kosoves dhe me partitė politike dhe atyre te opozites me qellim te ralizimit te Pavaresise, shtetesise, demokracise dhe prosperitetit ekonomiko social te Kosoves", tuhet nė mesazhin e Komunitetit Shqiptaro Amerikan nė Ēikago.
 
 
Rusia do ta respektojė vullnetin e popullit shumicė tė Kosovė pėr statusin, thotė shefi i Zyrės ruse nė Prishtinė
 
Prishtinė, 13 shkurt 2006 - Rusia do ta respektojė vullnetin e popullit shumicė tė Kosovė pėr statusin, por kėrkon tė respektohen edhe tė drejtat e minoriteteve, para sė gjithash tė atij serb. Kėshtu ėshtė shprehur shefi i Zyrės ruse nė Prishtinė Sergej Bazdnikin.

Ai ka thėnė pėr radion gjermane "Dojēe vele" se qėndrimi i Rusisė lidhur me statusin e Kosovės ėshtė jashtėzakonisht i qartė dhe preciz.

"Ne mbėshtesim dhe pajtohemi me rekomandimet qė pėrmbajnė dokumentet e Grupit tė Kontaktit. Kėtu mendoj nė tė ashtuquajturat parime bazė, tė cilat janė aprovuar nė nėntor tė vitit tė kaluar, por natyrisht edhe nė deklaratėn e Grupit tė Kontaktit, tė bėrė nė Londėr javėn e kaluar. Aty shkruan bukur dhe qartė, se procesi pėr statusin e Kosovės duhet tė zhvillohet dhe ne natyrisht se e mbėshtesim kėtė proces".

Do tė ishte e dėshirueshme qė ky proces tė pėrfundojė deri nė fund tė kėtij viti, thotė Bazdnikin, por megjithatė sipas tij, Moska e konsideron me shumė rėndėsi qė gjatė procesit tė arrihet njė zgjidhje kualitative, tė cilat do tė ishin tė pranueshme pėr tė dyja palėt negociatore, tha diplomati rus.

Duke komentuar deklaratėn e Grupit tė Kontaktit, nė tė cilėn thuhet se gjatė procesit pėr zgjidhjen e statusit pėrfundimtar duhet marrė nė konsideratė vullnetin e popullit shumicė tė Kosovės, Bazdnikin tha se sa i pėrket dėshirės sė popullit shumicė tė Kosovės, Rusia konsideron se do tė respektohet ky qėndrim i Grupit tė Kontaktit, por duhet tė respektohen edhe tė drejtat e bashkėsive minoritare nė Kosovė.

Nė njė pyetje hipotetike nėse Perėndimi e njeh pavarėsinė e Kosovės, a mund tė ndodhė qė Rusia tė pėrdorė tė drejtėn e vetos nė Kėshillin e Sigurimit kundėr kėtij vendimi, Bazdnikin nuk deshi tė pėrgjigjet, por tha se "nė Grupin e Kontaktit punojmė tė gjithė sė bashku dhe nuk ka ndarje tė tillė tė themi midis perėndimit nė njėrėn anė dhe Rusisė nė anėn tjetėr".

"Ne besojmė se lidhur me statusin final tė Kosovės do tė vendosin palėt qė do tė negociojnė pėr kėtė ēėshtje". Ai shtoi se ka edhe shumė punė pėr t'u bėrė derisa nė Kėshillin e Sigurimit tė shqyrtohet statusi pėrfundimtar.

Diplomat rus theksoi se "paralelisht me zhvillimin e proceseve pėr statusin janė edhe obligimet pėr plotėsimin e standardeve, tė cilat pėrfshijnė shumė fusha tė jetės dhe natyrisht pėr plotėsimin e tyre duhet tė punojnė edhe Qeveria e Kosovės edhe tė gjitha palėt tjera".
 
 
Sllovakia do tė hapė njė mision diplomatik nė Kosovė
 
Bratisllavė, 13 shkurt 2006 - Sllovakia thotė se do tė hapė misione tė reja dipolomatike nė botė pas anėtarėsimit tė vendit nė Bashkimin Evropian dhe nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB sė. Ministrria e Jashtme nė Bratisllavė tha se ndėr misionet e reja diplomatike do tė jetė edhe Zyra e Sllovakisė nė Prishtinė.
 
 
Njė grup i shqiptarėve qė jetojnė nė Findlandė ka filluar lobimin pėr realizimin e pavarėsisė sė Kosovės
 
Finlandė, 13 shkurt 2006 - Njė grup i shqiptarėve qė jetojnė nė Findlandė prej nga vjen ish presidenti dhe Kryenegociatori pėr statusin e Kosovės Marti Ahtisari, ka filluar lobimin nė pėrkrahje tė realizimit tė pavarėsisė sė Kosovės. Sipas lobistėve shqiptarė, opinioni finlandez ėshtė i njohur problemin politik tė Kosovės, ndėrkaq lobistėt do tė mundohen tė krijojnė opinione se Kosova duhet tė jetė shtet sovran dhe i pavarur.
 
 
"Rilindja" i bėnė thirrje autoriteteve pėr kompensimin e dėmeve qė janė shkaktuar
 
Prishtinė, 13 shkurt 2006 - Gazeta tradicionale kosovare "Rilindja" nė 61 vjetorin e themelimit i bėnė thirrje tė hapur autoriteteve pėr tė drejtėn legjitime tė kompensimit tė dėmeve qė janė shkaktuar pėr dėbimin e padrejtė nga ndėrtesa e saj. Sipas kryeredaktorit Behlul Jashari, "Rilindjes" vazhdojnė t'i shkilen rėndė tė drejtat legjitime pėr mbrojtjen e tė cilave kjo gazetė ka ngritur edhe tri padi nė gjyq.
 
 
Vetėm njė e treta e rrugėve tė Prishtinės me mirėmbajtje dimėrore
 
Prishtinė, 13 shkurt 2006 - Pėr shkak tė buxhetit tė limituar Kuvendi i Komunės sė Prishtinės nuk ka mundėsi qė tė bėjė finacimin e mirėmbajtjes tė gjitha rrugėve nė Prishtinė nė kushte dimri. Kryeqendra e Kosovės ka mbi 450 rrugė, ndėrsa mirėmbajtja dimėrore bėhet vetėm nė njė tė tretėn e tyre, nė ato mė frekuentuese. Kėshtu ka bėrė tė ditur Kuvendi komunal i Prishtinės.
 
 
Ivanoviq e ka quajtur deklaratėn e Nikoliqit pėr riokupimin e Kosovės si patriotizėm tė tepruar
 
Prishtinė, 13 shkurt 2006 - Pėrfaqėsuesit e serbėve tė Kosovės nuk janė unikė ndaj deklaratės sė kreut tė Partisė Radikale Serbe, Tomisllav Nikoliqit lidhur me pavarėsin eventuale tė Kosovės. Bartėsi i Listės serbe pėr Kosovėn Oliver Ivanoviq e ka quajtur deklaratėn e Nikoliqit si patriotizėm tė tepruar. Ndėrkaq, kryetari i tė ashtuquajturit "Kėshilli kombėtar serb", Jovanoviq pėrshėndeti deklaratėn e zėvendėskryetarit tė Partisė Radikale Serbe, i cili ditė mė parė pati deklaruar se ēdo pavarėsi e Kosovės do tė thotė shtyrje e Serbisė pėr riokupimin e saj.
 
 
Referendumi pėr pavarėsinė e Malit tė Zi ėshtė e pamundur tė mos jetė i suksesshėm, thotė Vllahoviq
 
Vjenė, 13 shkurt 2006 - Ministri i Jashtėm malazez Miodrag Vllahoviq ka thėnė se referendumi pėr pavarėsinė e Malit tė Zi do tė mbahet mė 30 prill. Ai theksoi se data duhet formalisht tė pėrcaktohet nga Parlamenti i kėtij vendi, por shtoi se referendumi do tė mbahet javėn e fundit tė prilli.

??shtė pothuaj e pamundur tė mendohet se referendumi nuk do tė jetė i suksseshėm, ndėrsa Bashkimi Evropian duhet tė pėrgatitet qė tė pėrballet me njė situatė tė re?, ka thėnė Vllahoviq nė njė konferencė tė organizuar nga Instituti Ndėrkombėtar pėr Paqe me selin nė Vjenė.

Ndėrkohė nė Podgoricė presidenti malazez Filip Vujanoviq ka deklaruar se edhe pjesėmarrja prej tė paktėn 41 pėr qind e personave me tė drejtė vote do tė duhej tė ishte e mjaftueshme qė referendumi tė jetė i vlefshėm. Vujanoviq ka thėnė se ky kufi do t[i motivonte tė dyja palėt pėr dalje mė masive nė referendum.
 
 
Ushtria nuk do tė ndėrhyjė nė procesin e referendumit nė Mal tė Zi
 
Beograd, 13 shkurt 2006 - Ushtria nuk do tė ndėrhyjė nė procesin e referendumit nė Mal tė Zi, ka deklaruar ministri serbo malazez i Mbrojtjes Zoran Stankoviq. Ai ka theksuar se nėse Mali i Zi bėhet i pavarur, asgjė e keqe nuk do tė ndodhė. "Mali i Zi duhet tė vendosė se ēfarėdo tė bėhet me atė pjesė tė ushtrisė qė ėshtė nė terrritorin e saj", ka thėnė Stankoviq pėr tė theksuar se ushtria do ta respektojė vullnetin e qytetarėve tė Malit tė Zi.
 
 
Gjatė njė proteste nė Pakistan vritet njė mjek
 
Lahore, Pakistan, 13 shkurt 2006 – Njė mjek pakistanez, njė herė i burgosur nėn dyshimin pėr lidhje me Al Kaidėn, ėshtė vrarė nė njė protestė tė qindra islamistėve, qė shpėrtheu sot (e hėnė) kundėr mungesės sė sigurisė, ka bėrė tė ditur policia, njofton Rojter.
 
Mjeku Ahmed Javed Havaja po shkonte nė klinikėn e tij nė qytetin Lahore, kur u qėllua nė shpinė nga njė person i armatosur me motoēikletė. Havaja ishte arrestuar mė 2002 nėn dyshimin pėr lidhje me Al Kaidėn, por nė mungesė tė provave u lirua nė qershor 2003.
 
 
Nė Spanjė mbahet njė konferencė ndėrkombėtare tė viktimave tė terrorizmit
 
Madrid, 13 shkurt 2006 - Delegatėt e qindra tė mbijetuarve nga sulmet terroriste nė mbarė botėn janė tubuar sot (e hėnė) nė njė konferencė ndėrkombėtare tė viktimave tė terrorizmit nė Spanjė, njofton BBCWorld.
 
Nė kėtė konferencė marrin pjesė tė mbijetuarit nė rrethimin e shkollės nė Beslan, nė bombėvėniet nė trenat e Londrės dhe tė Madridit dhe tė sulmeve tė 11 shtatorit nė SHBA. Nė kėtė tubim, ata do tė shkėmbejnė mendimet dhe pėrvojat e tyre dhe do tė marrin udhėzime psikologjike.
 
 
Nė njė sulm vetėvrasės me bombė nė Bagdad janė vrarė 7 persona
 
Bagdad, 13 shkurt 2006 – Shtatė persona janė vrarė dhe 47 tė tjerė janė plagosur kur njė sulmues vetėvrasės me bombė ka kryer sot (e hėnė) shpėrthimin e brezit me lėndė shpėrthyese afėr njė banke, kanė bėrė tė ditur burimet policore, njofton Rojter.
 
Shpėrthimi ndodhi nė distriktin lindor tė kryeqytetit Bagdad, ku irakianėt e varfėr ishin nė radhė pėr tė marrė kompensimet pėr racionet e ushqimit, tė cilat qeveria nuk ua kishte dhėnė nga viti i kaluar. Trupat e pėrgjakur tė viktimave janė shpėrndarė nėpėr rrugėt e qytetit.
 
 
Ish-udhėheqėsi i zyrės dhe ish-shefi i zbulimit tė Sadam Hyseinit pritet tė dėshmojnė sot nė gjykim
 
Bagdad, 13 shkurt 2006 – Ish-udhėheqėsi i zyrės dhe ish-zyrtari i zbulimit tė Sadam Hyseinit pritet tė dėshmojnė nė gjykimin e liderit tė pėrmbysur irakian, kanė bėrė tė ditur burimet gjyqėsore, njofton Rojter. Ahmed Kudajir, qė ushėhiqte zyrėn e Sadamit dhe Hasan al-Obeidi, ish-shef i shėrbimit tė zbulimit tė jashtėm do tė dėshmojnė nė gjykimin, qė vazhdon sot (e hėnė).
 
 
Nėnpresidenti Dik Ēejni plagos aksidentalisht kolegun e tij me saēme tė pushkės sė gjahut
 
Uashington, 13 shkurt 2006 – Nėnpresidenti Dik Ēejni ka plagosur aksidentalisht kolegun e tij me saēme tė pushkės sė gjahut gjatė gjuetisė sė thėllėzave tė fundjavės nė Teksas, ka bėrė tė ditur zyra e tij, njofton Rojter. Kolegu i Ēejnit, avokati Hari Uiotington (Harry Whittington), 78-vjeēar, tash ėshtė nė gjendje stabile nė njė spital tė Teksasit, ku ishte sjellė aty tė shtunėn.
 
 
Mbreti i Nepalit Gjenedra duhet tė shkojė menjėherė nė ekzil ose do tė ekzekutohet
 
Nju Delhi, 13 shkurt 2006 – Mbreti i Nepalit Gjenedra duhet tė shkojė menjėherė nė ekzil ose do tė ekzekutohet pasi ai ka mbyllur derėn pėr ēfarėdo kompromisi politik, qė kur e ka marrė pushtetin absolut njė vit mė parė, ka thėnė sot (e hėnė) lideri i kryengritėsve maoistė, njofton Rojter.
 
Maoistėt po luftojnė qė nga vitit 1996 pėr pėrmbysjen e tė vetmes monarki indiane nė botė dhe tė instalojnė regjimin komunist me revolucion, i cili deri tash ka marrė jetėn e 13 mijė njerėzve.
 
 
Ibrahim al-Xhafari emėrohet kryeministėr i ri i Irakut
 
Bagdad, 13 shkurt 2006 - Nė Irak, aleanca shiite nė fuqi zgjodhi kryeministrin e tanishėm Ibrahim al-Jaafari pėr tė drejtuar qeverinė e re.

Ai mori 64 vota nė grupin e deputetėve shiitė duke mundur rivalin e tij, nėnpresidentin Abel Abdul-Mahdi me vetėm njė votė mė tepėr. Aleanca shiite fitoi shumicėn nė zgjedhjet parlamentare tė dhjetorit.

Emėrimi i kryeministrit ėshtė njė hap me rėndėsi nė procesin e formimin e njė qeverie tė re irakiane, qeveria e parė me mandat katėrvjeēar nė periudhėn e pas Sadam Huseinit.
 
 
Stuhi tė fuqishme dėbore nė SHBA
 
Uashington, 13 shkurt 2006 - Stuhi tė fuqishme dėbore kanė goditur Shtetet e Bashkuara lindore duke lėnė mijėra vetė tė bllokuar dhe pa energji elektrike.

Mijėra fluturime me avion janė anuluar ndėrsa aeroportet janė mbyllur, pėrfshirė edhe aeroportin J F Kenedi nė Njujork.

Shėrbimet Kombėtare Meterolgjike tė Amerikės thonė se nė Njujork ka rėnė afėr shtatėdhjetė centimetra dėbore - lartėsia me e madhe e dėbores qė nga vitit 1869.

Situatėn e kanė vėshtirėsuar erėrat e fuqishme me shpejtėsi deri 96 kilometra nė orė.

Shumė rrugė janė bėrė tė pakalueshme ndėrkohė qė mijėra fluturime tė bredshme dhe tė jashtme janė anuluar.

Shumė fluturime tejoqeanike qė kanė patur Njujorkun si destinacion janė dėrguar nė aeroporte tė Kanadasė.
 
 
Raporti rreth Katrinės fajėson Shtėpinė e Bardhė
 
Uashington, 13 shkurt 2006 - Fragmente nga njė hetim i kongresit amerikan rreth shkatėrrimeve tė shkaktuara nga uragani Katrina qė ka rrjedhur nė disa media thotė se ka patur dėshtime tė mėdha sa i pėrket reagimit nė tė gjitha nivelet qė nga presidenti e poshtė.

Njė komision i kongresit amerikan i dominuar nga anėtarė tė partisė republikane tė Presidentit Bush ka nxjerrė njė raport 600 faqesh si kundėrpėrgjigjje zyrtare pėr uraganin Katrina.

Komisioni dėnon tė gjitha nivelet e qeverisjes qė nuk arritėn tė pėrballen siē duhet me sfidat e uraganit Katrina.

Raporti gjithashtu sugjeron se vendimet e vonuara rreth evakuimit tė zyrtarėve lokalė kanė ēuar nė vdekje tė shumta dhe zgjatje tė vujatjve pėr shumė vetė.

 


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.