|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Krijuesi duhet tė flasė!

 
 

 
13 shkurt 2006 /TN
 
Nuhi Ismajli 
  
Me rastin e 70-vjetorit tė lindjes sė shkrimtarit tė madh shqiptar Ismail Kadaresė, Rexhep Qosja, gjithashtu kolos i kulturės shqiptare, iu drejtua me njė shkrim, nė tė cilin, pėrveē urimit drejtuar krijuesit Kadare, shprehu edhe disa pikėpamje pėr krijimtarinė e personalitetin e Kadaresė, pėr shkrimet e tė tjerėve pėr veprėn e Kadaresė dhe pikėpamje pėr krijuesin e krijimtarinė pėrgjithėsisht.
 
Shkrimet e tilla, si ai i Qosjes pėr Kadarenė, vetvetiu bėhen tėrheqėse, nga fakti se i drejtohen njė kolosi si Kadareja, nga kolosi tjetėr i kulturės, me moshė tė njėjtė dhe nė moshėn 70-vjeēare. (Edhe Kadareja edhe Qosja u lindėn mė 1936).
 
Shkrimin e Qosjes pėr Kadarenė e lexova dhe puna, nė kėtė rast, do tė pėrfundonte me leximin dhe kėnaqėsinė qė pėrjetova nga bukuria e shkrimit, po tė mos ishin aty thėniet  e Qosjes: “Shumė mė tepėr se prej himnizimeve shkrimtarėt dhe letėrsia nxiten, kanė dobi, prej kritikės” , dhe: “ …krijuesi duhet ta meritojė mospajtimin, madje, pėrndjekjen  e bashkėkohėsve nė qoftė se dėshiron ta meritojė nderimin e ardhmėrisė” , tė cilat mė dhanė guximin t’u jap ca verėjtje mendimeve tė tij, duke qenė i bindur gjithnjė, sipas thėnieve tė Qosjes se, nėse i bėj keq sot, me kritikėn time do t’i bėj mirė nesėr.
 
Mospajtimi im i parė ka tė bėj me vėrejtjet e Qosjes lidhur me mendimet e Kadaresė pėr ēėshtjet e ndryshme politike: “ Edhe sot, - shkruan Qosja, - si nė kohėn e komunizmit, ai (Kadare) nuk ngurron tė bėhet zėdhėnės intelektual i disa politikave e tė heshtė para disa politikave tė tjera, para tė cilave disa intelektualė nuk heshtin!”
 
Shihet: Qosjes nuk i pėlqen mendimi i lirė i shkrimtarit, nė kėtė rast Kadaresė, dhe kėrkon qė ai tė mendojė e gjykojė siē themi ne ose tė heshtė! Njė gjė e tillė, pra tė bėsh presion mbi shkrimtarin ose tė kėrkosh qė ai tė heshtė ose tė mendojė e tė flasė, siē themi ne, nuk ėshtė punė e denjė pėr krijuesin. Krijuesi duhet tė flasė lirisht ashtu si e bėn tė flasė uni i tij, pavarėsisht nga ajo se a pajtohemi ne me tė apo jo. Ėshtė punė e lexuesit, pastaj, tė gjykojė e tė vlerėsojė sesa ka pasur tė drejtė krijuesi.
 
Edhe vetė R. Qosja, i cili kėrkon qė Kadare tė heshtė, tė mos flasė, sipas disa politikave, po sipas disa politikave tė tjera, me veprat dhe shkrimet e tij, ka vepruar nė mėnyrė tė kundėrt, duke u shprehur lirisht, duke kritikuar tė tjerėt, pavarėsisht nga ajo se a i ka pėlqyer dikujt apo jo, dhe duke pasur bindjen se ka menduar e folur drejt.
 
Tė sjellim kėtu shembullin mė tė freskėt nga mendimi i Qosjes, nga njė intervistė e tij nė prag tė Vitit tė Ri (2006), ku ai shpreh njė vlerėsim tejet tė njėanshėm lidhur me propagandėn fetare te ne (mendim qė, me sa dimė, gjer mė tash, askush nuk e ka kundėrshuar).
 
Nė intervistėn e tij Qosja akuzon klerin katolik shqiptar nė Kosovė se bėn propagandė tejet tė rrezikshme dhe se ėshtė shkaktar i disa dukurive negative, ndėrsa, ēuditėrisht, ai nuk thotė asnjė fjalė pėr propagandėn e palės tjetėr, (e cila, me elanin dhe pėrmasat e shtrirjes sė saj nė shkrime e vepra tė ndryshme po i kėrcėnohet edhe vetė identitetit kombėtar ) ; nuk e thotė asnjė fjalė kundėr shembullit tė veprės sė propagandės mė tė urryer fetare nė shkrimet shqipe, autorin e sė cilės nuk ėshtė e mundur tė mos e njohė, kur e ka aq afėr. Por, pėrkundėr kėtij qėndrimi tė njėanshėm tė Qosjes, ndaj trajtimit tė besimeve te shqiptarėt e Kosovės, ne nuk e shohim tė arsyeshme t’i themi se ai duhet tė heshtė ose tė flasė, siē i themi ne.
 
Mospajtimi ynė i dytė me mendimet e Qosjes, nė shkrimin pėr Kadarenė, ka tė bėj me mendimin e tij se Kadare “ …ėshtė shkrimtari i parė shqiptar i njohur e i pranuar nė botė”.
 
Arritjet e Kadaresė, afirmimi i tij nė botė, janė jo veē gėzimi dhe krenaria e krijuesit – vetė Kadaresė, por edhe gėzimi dhe krenaria e gjithė kombit shqiptar. Por, arritjet e tashme shqiptare, individuale e kombėtare, nuk duhet tė na pengojnė t’i shohim e t’i mohojmė arritjet e mėhershme. Tė kujtojmė kėtu se krijuesi shqiptar, Barleti, gjithashtu ėshtė me famė botėrore. Vepra e tij “ Historia e Skėnderbeut” , e shkruar fillimisht latinisht, duke filluar qė nga fillimi i shek. XVI, u pėrkthye e u ribotua shumė herė nė shumė gjuhė tė botės dhe pati ndikim tė fuqishėm e tė gjatė nė gjithė literaturėn botėrore.
 
Gjergj Fishta, veprat e tė cilit nuk ishin aq tė pėrkthyera nė gjuhėt e botės, pati fituar njė varg shpėrblimesh nga vendet e ndryshme, ndėrsa nga gjermanėt qe propozuar pėr shpėrblimin Nobėl, fakt qė tregon pėr njohjen dhe vlerėsimin e tij jashtė botės shqiptare. Etj.  
 
Mospajtimi ynė i tretė me mendimin e Qosjes, nė shkrimin pėr Kadarenė, ka tė bėjė me mohimin e prirjes moderne tė Kadaresė si krijues.
 
Sipas R. Qosjes, Kadare nuk ėshtė krijues me prirje moderne, po “ shkrimtar realist, me njė pjesė tė dukshme tė krijimtarisė, madje, shkrimtar i realizmit socialist”.
 
Ėshtė e vėrtetė se nė disa vepra tė tij, Kadare ėshtė realist, nė disa vepra tė tij ndjehet prirja e realizmit socialist, por nė disa vepra tė tij Kadare ėshtė edhe shkrimtar me prirje moderne. Kjo mund tė vėrtetohet nėpėrmjet shumė elementeve tė veprave tė tij.
 
Veē Kadaresė edhe Qosja sivjet ka 70-vjetorin e lindjes. Ai ėshtė njė kolos i kulturės shqiptare, i cili i ka kontribuuar shumė pasurimit tė kulturės shqiptare me veprat e tij. Prandaj, ėshtė krijues qė do ēmuar e nderuar edhe nė mėnyrė institucionale. Por, pavarėsisht nga mungesat tona, ėshtė vepra ajo qė e nderon krijuesin, ėshtė lexuesi dhe njohėsi i tyre.
 
Nė 70-vjetorin e lindjes sė kėtyre dy kolosėve tė kulturės shqiptare, I. Kadaresė dhe R. Qosjes, urojmė qė ata tė jetojnė gjatė dhe tė shkruajnė edhe vepra tė mėdha, siē kanė ditur tė shkruajnė gjer mė tash, dhe pa frikė se gabojnė ( edhe krijuesi ėshtė njeri dhe mund tė gabojė dhe, siē thotė Bogdani, as dielli pa njolla s’ėshtė ) dhe pavarėsisht nga presionet qė mund t’u bėhen, tė shprehin lirisht mendimin e tyre, sepse, nė mos pėr asgjė tjetėr, sė paku, njė kėnaqėsi na e sjellin me magjinė e shkrimit tė tyre.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.