|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Telegrame urimi drejtuar Presidentit tė Kosovės, Fatmir Sejdiut

 
 

 


11 shkurt 2006 /TN
 
 
 
Telegram Urimi
 
Presidentit tė Kosovės
Dr. Fatmir Sejdiut
 
Me kėnaqėsi tė veēantė dhe mbėshtetje tė plotė prita vendimin e deputetėve tė Parlamentit tė Kosovės pėr ta konfirmuar zgjedhjen tuaj pėr president tė Kosovės dhe kėshtu tė ruhet uniteti dhe tė punohet nė drejtim tė vullnetit tė popullit pėr njė Kosovė tė lirė demokratike dhe tė pavarur, duke u zotuar qė Kosovėn ta bėj shtet nė pėrmasa tė tilla duke i ruajtur standardet e parimeve demokratike pėr zėnien e vendit nė familjen e kombeve tė lira dhe demokratike.
 
Uroj pėr shėndet tė plotė me dėshirė pėr vazhdimin e trashėgimisė nė rrugėn qė na trasoj vizionari dhe arkitekti i pavarėsisė sė Kosovės Dr. Ibrahim Rugova.
 
Majori: Nazif RAMABAJA
 
 

 
Telegram urimi
 
Ne emėr te Bashkėsisė Shqiptare ne Slloveni dhe ne emrin tim personal,  urojė zotit dr. Fatmir Sjediut postin e presidentit tė Kosovės.
 
Lubjanė (Slloveni), 10 shkurt 2006
Kryetari
Qazim Xani
 
 

 
Telegram urimi

Urime e pėrgėzime
 
I dashur President i Ri i Kosovės – Dr Fatmir Sejdiu
E dashur, e nderuar dhe gjithmonė e respektuar Familja Rugova
I dashur Kryeministėr i Kosovės
I dashur Kryetar i Kuvendit tė Kosovės
Tė dashur deputetė tė Kuvendit tė Kosovės
Tė dashur shqiptarė, kudo qė jeni
 
Mbas zisė kombėtare dhe dhembjes sė madhe, sot mė 10 shkurt tė gjithė ne fara arbėrore pėrjetuam njė ditė gėzimi, sepse Kosova fitoi edhe njė President tė denjė, ēfarė i nevojitet nė kėtė periudhė vendimtare historike, fitoi njeriun, i cili – siē paralajmėroi nė fjalėn pėrshėndetėse – do tė ēojė nė vend denjėsisht amanetin e Presidentit tė ndjerė historik Ibrahim Rugova, pėr tė vulosur nga mbarė bota demokratike njė Kosovė tė pavarur, sovrane, demokratike dhe paqėsore me vetveten dhe me tė gjithė fqinjėt e popujt qė e ēmojnė lirinė dhe barabarėsinė kombėtare dhe individuale!!!
 
Ne pėrfaqėsuesit e shoqatave tė bashkuara shqiptare nė Itali – tė Bashkimit tė Shoqatave Shqiptare dhe Arbėreshe dhe tė Lidhjes Shqiptare nė Botė, nė emėr tė mbi 500 mijė shqiptarėve dhe tė mbi 200 mijė arbėreshėve nė Itali, urojmė dhe pėrgėzojmė me gjithė zemėr Presidentin e Ri tė Kosovės – Dr Fatmir Sejdiun, duke i dėshiruar shėndet tė plotė dhe suksese tė plota e tė dėshirueshme nga mbarė shqiptarėt, nė drejtimin e vendit, nė kėtė periudhė jetike dhe vendimtare tė historisė sonė!
 
Njėherit shprehim fuqishėm pėrkrahjen tonė tė gjithanshme dhe gatishmėrinė tonė pėr tė kontribuuar kudo e kurdo qė e kėrkon nevoja pėr Kosovėn tonė dhe pėrgjithėsisht pėr ēėshtjen kombėtare, me tė gjitha format dhe mjetet e mundshme!
 
Vlerėsojmė lartė Betimin dhe Fjalėn Solemne tė Presidentit tė Ri, para deputetėve dhe mysafirėve nė Kuvendin e Kosovės, vlerėsojmė me notėn mė tė lartė urimin e parė dhe historik qė i erdhi nga Familja e Nderuar dhe e Dashur Rugova dhe Homazhin e Presidentit Sejdiu para varrit tė Presidentit tė Ndjerė Rugova.
 
Tė gjitha kėto i dhanė njė vulė historike garancisė pėr vazhdimin e paluhatshėm tė punės deri nė realizimin e Amanetit tė ish Presidentit Rugova, pėr pėrmbushjen e aspiratave tona kombėtare, tė drejta dhe tė natyrshme!
 
Zoti e Bekoftė Familjen Rugova!
Zoti e bekoftė Presidentin e Ri tė Kosovės – Dr Fatmir Sejdiu-n!
Zoti e bekoftė Kosovėn dhe Popullin e Saj!
Zoti e bekoftė mbarė Kombin Shqiptar!
Zoti e bekoftė mbarė Botėn Demokratike!
 
Firencė, 10 shkurt 2006
Pėr Bashkimin e Shoqatave Shqiptare dhe Arbėreshe nė Itali
Engjėll Koliqi – bashkėkryetar
Agron Berisha - nėnkryetar
Pėr Lidhjen Shqiptare nė Botė – Kuvendi Italisė
Xhafer Berisha – kryetar
Arsim Berisha – zėdhėnės
 
 

 
Telegram urimi
 
Presidencės sė Kosovės
Presidentit, dr. Fatmir Sejdiut,
 
 
Shumė i respektuari zotėri President,
 
Me rastin e zgjedhjes Tuaj president tė Kosovės,
 
Ju lutem qė ti pranoni urimet mė tė pėrzemėrta tė nxėnėsve, tė prindėrve tė nxėnėsve dhe tė mėsuesit tė Shkollės Shqipe tė Mėsimit Plotėsues nė qytetet Hof, Bamberg, Höchstadt, Coburg dhe Bayreuth tė Bavarisė nė Gjermani.
 
Zotėri president, nxėnėsit, arsimtari dhe prindėrit e tyre  tė Shkollės Shqipe tė Mėsimit Plotėsues tė qyteteve tė pėrmendura, janė me bindje tė thellė qė urimet e pėrhershme tė Presidentit tė parė tė Kosovės, dr. Ibrahim Rugova, kanė gjetur mbėshtetje tė fuqishme te Zoti i madhėruar dhe fryma e dashurisė, e gėzimit, e paqes, durimit, mirėdashjes, mirėsisė, besimit dhe zemėrbutėsisė kanė zbritur nė nėn qiellin e Kosovės sonė tė dashur dhe do tė Ju pėrcjellin nė ēdo hap Juve, president i dashur, dhe bashkėpunėtorėt Tuaj qė do T“ju mbėshtesin nė pėrditshmėrinė pėr realizimin e suksesshėm tė detyrave sa tė vėshtira aq edhe madhėshtore pėr sendėrtimin e aspiratave pėr shtetin e Kosovės dhe anėtarėsimin e saj nė familjen e madhe evropiane dhe Aleancėn Veri-atlantike.
 
Ne jemi me Ju zotėri president!
 
Zoti Ju bekoftė Juve dhe Kosovėn!
 
Nxėnėsit, prindėrit e tyre dhe arsimtari i Shkollės Shqipe nė Bavarinė Veriore tė Gjermanisė.
Bayreuth,10 shkurt 2006
 
Hamza Halabaku,
  
 

 
Telegram urimi
 
 
Prishtinė, 11 shkurt 2006 – Kryesia e Forumit tė Rinisė tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės pėrgėzon Prof.dr.Fatmir Sejdiun ne rastin e zgjedhjes sė tij Kryetar i Kosovės.
 
Kryetari Sejdiu do ta ketė mbėshtetjen e fuqishme tė organizatės mė tė madhe politike rinore nė vend nė realizimin e detyrave tė tija dhe nė radhė tė parė nė finalizimin e procesit tė Pavarėsisė sė Kosovės.

Kryesia e FR tė LDK-sė
 
 

 
Telegram urimi
 
I nderuari prof. dr. Fatmir Sejdiu,
 
nė emėr tė kryesisė, anėtarėsisė dhe bashkatdhetarėve me banim nė Norvegji, pėrshėndesim zgjedhjen tuaj pėr President tė Kosovės, njėherit urojmė suksese nė punėn tuaj kombėtare dhe shtetėrore nė rrugėn tashmė tė trasuar nga Presidenti i shenjtė i Kosovės, tashmė i ndjerė dr. Ibrahim Rugova."
 
Dega e LDK-sė po ashtu falėnderon bashkatdhetarėt pėr urimet e shumta qė  janė dėrgu nė adresė tė degės me rastin e zgjedhjes sė Presidentit tė Kosovės.
 
Dega e LDK-sė nė Norvegji
11.02.2006
Kryetari, Daut Haxhaj
 
 

 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.