|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Daniel Serwer: Moskthimi i serbėve, pengesa mė e madhe pėr Prishtinėn

 
 

 

11 janar 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (11.02.2006), Intervistoi Ilir Ikonomi

Daniel Serwer, analist i Institutit amerikan tė Paqes nė Uashington, thotė se pengesa mė e madhe pėr Prishtinėn nė prag tė bisedimeve pėr statusin ėshtė fakti qė nuk ka arritur t’i bindė serbėt tė kthehen nė shtėpitė e tyre kudo nė Kosovė. Nė njė intervistė pėr Zėrin e Amerikės, ai tha se kjo po e minon pozitėn e shqiptarėve nė bisedime dhe po krijon presione tė jashtėzakonshme qė e pengojnė zgjidhjen e statusit.

Zėri i Amerikės: Zoti Serwer, cili ėshtė reagimi juaj i parė lidhur me zgjedhjen e zotit Fatmir Sejdiu si president i Kosovės?

Daniel Serwer: Ishte mjaft pozitiv fakti qė zgjedhja u bė me shpejtėsi dhe nė mėnyrė bashkėpunuese, u bė pėrmes institucioneve dhe nė mėnyrė korrekte. Mendoj se kjo tregon shumė gjėra tė mira pėr institucionet e pėrkohshme tė vetėqeverisjes dhe flet pėr forcėn e tyre.

Zėri i Amerikės: Cilat janė sfidat pėrballė zotit Sejdiu dhe cila ėshtė pengesa mė e madhe nė bisedimet pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės?

Daniel Serwer: Vendimi pėr statusin ėshtė problemi mė i madh pėrpara tij dhe pėrpara tė gjithė tė tjerėve nė Kosovė. Mė duket se pengesa mė e madhe nga pikpamja e Prishtinės ėshtė dėshtimi pėr t’i bindur serbėt tė kthehen nė shtėpitė e tyre kudo nė Kosovė.

Kjo po e dėmton pozitėn e shqiptarėve nė bisedime, po krijon presione tė jashtėzakonshme qė e pengojnė ecjen pėrpara tė ēėshtjes sė statusit.

Mendoj se gjėrat do tė ecin, por shumė elementė qė lidhen me statusin e Kosovės dhe shumė nga marrėveshjet qė do tė duhet tė bėhen do tė jenė tė ndryshme pikėrisht pėr shkak se nuk ėshtė arritur tė binden serbėt tė kthehen nė shtėpitė e tyre.

Nėse ka njė gjė qė mund ta pėrmirėsonte atmosferėn nė bisedime do tė ishin lėvizjet e shpejta kėtė pranverė pėr t’i bindur njerėzit tė kthehen.

Zėri i Amerikės: Madje ka analistė qė thonė se bisedimet pėr statusin pėrfundimtar nė thelb do tė jenė bisedime pėr statusin e pakicės serbe. Jeni dakord me kėtė?

Daniel Serwer: Mendoj se kjo ėshtė njė nga ēėshtjet shumė tė rėndėsishme nė bisedime. Ēėshtja e statusit dhe e serbėve, po ashtu si nė Bosnje apo me shqiptarėt e Maqedonisė, ėshtė ndėr problemet kyēe qė duhen zgjidhur pėr kapėrcimin e kėtyre konflikteve dhe mėnyra me tė cilėn do tė zgjidhen do tė varet nga fakti nėse serbėt do tė pėrqendrohen nė disa enklava apo do tė kthehen nė shtėpitė e tyre nė tė gjithė Kosovėn. Mendoj se do tė ishte shumė mė mirė nga pikpamja e interesit tė Prishtinės nėse ata do tė ktheheshin nė tė gjithė Kosovėn.

Zėri i Amerikės: Diplomati britanik John Sawyers u ka deklaruar serbėve tė Kosovės se pavarėsia ėshtė zgjidhja mė e mirė. Nė thelb, a mos po e paragjykojnė fuqitė e mėdha statusin e Kosovės dhe a ėshtė vendosur ndonjė gjė deri tani?

Daniel Serwer: Nuk di tė jetė marrė ndonjė vendim. Mė duket se bisedimet janė mjaft tė hapura ndaj alternativave tė ndryshme. Ėshtė absolutisht e qartė se pavarėsia duhet tė jetė nė tryezė por ėshtė gjithashtu e qartė se pozita e preferuar e Serbisė, pra autonomi maksimale, nėse mund tė shprehem kėshtu, do tė jetė nė tryezė.

Pra mė duket se nuk ka patur njė paragjykim. Megjithatė duhet pritur qė tani fuqitė e mėdha tė jenė duke pėrcaktuar qėndrimet e tyre pėr ēėshtjen e statusit dhe brenda pak muajve ato mund tė arrijnė nė njė farė konkluzioni pėrfundimtar.

Zėri i Amerikės: Ka patur shumė diskutime dhe deklarata lidhur me tė ashtuquajturėn pavarėsi tė kushtėzuar pėr Kosovėn. Ku mendoni se qėndrojnė nė pikėpamjet e tyre anėtarėt e ndryshėm tė Grupit tė Kontaktit, nė mbėshtetjen ose nė mos mbėshtetjen e kėsaj ideje?

Daniel Serwer: Pėr mua ēėshtja nuk ėshtė pavarėsia e kushtėzuar apo edhe pavarėsia. Pėr mua ēėshtja ėshtė sovraniteti. Dhe mė duket se duhet marrė njė vendim i qartė pėr sovranitetin. Pra, do t’i mbetet sovraniteti Beogradit apo do t’i transferohet ai Prishtinės?

Pasi tė jetė marrė ky vendim, mund tė merret ēdo lloj vendimi qė e kufizon sovranitetin nė mėnyra tė ndryshme, pėr shembull duke kėrkuar futjen e ndėrkombėtarėve nė sistemin e gjykatave tė Kosovės apo kushte tė tjera tė ēdo lloji.

Pavarėsia mendoj se ėshtė njė koncept i mjegullt sepse Kosova nė disa aspekte ėshtė shumė e pavarur, pėr shembull institucionet e vetqeverisjes nė Prishtinė janė tė pavarura nga Beogradi nė kuptimin real dhe jo tė pavarura nga komuniteti ndėrkombėtar, i cili ende ka pėrgjegjėsi nė Kosovė. Por pavarėsia ėshtė njė koncept i mjegullt ndėrsa sovraniteti ėshtė njė koncept shumė mė i qartė.

Gjithashtu mendoj se ėshtė e qartė qė Kosova, kur tė hyjė nė Bashkimin Evropian, 10, 15 ose 20 vjet mė vonė, ajo do tė duhet tė jetė shtet i pavarur, pra mendoj se kjo duhet tė kihet parasysh ndėrkohė qė bisedimet vazhdojnė, pra cili lloj statusi do ta lehtėsonte hyrjen e Kosovės nė Bashkimin Evropian.

Zėri i Amerikės: Grupi i Kontaktit deklaroi kohėt e fundit se rezoluta e Kėshillit tė Sigurimit 1244 duhet tė mbetet si suazė e negociatave. Ēfarė nėnkupton kjo pėr ju? A ėshtė 1244-a e qartė dhe solide sa duhet pėr tė shėrbyer si bazė?

Daniel Serwer: Mendoj se rezoluta 1244 ėshtė njė bazė e mirė pėr diskutimet mbi statusin sepse ajo parashikon njė kalim drejt njė statusi tė ri pėr Kosovėn. Nuk ka asnjė arėsye se pėrse statusi i ri i Kosovės duhet tė jetė ai qė ėshtė tani nė bazė tė rezolutės 1244.

Nė kėtė rezolutė thuhet qartė se Kosova mbetet pjesė e asaj qė sot quhet Serbi dhe Mal i Zi edhe pse autoriteti i saj sovran ushtrohet nga OKB-ja. Por tė thuash se 1244-a ėshtė baza kjo nuk do tė thotė se vendimi do tė kufizohet nga kjo rezolutė.

Pėrkundrazi, kur Kėshilli i Sigurimit tė miratojė njė rezolutė tė re, me njė status tė ri, atėhere ai do tė jetė ligj. Mė duket se procesi i pėrcaktimit tė kėtij statusi tė ri ėshtė diēka pėr tė cilėn kontribuon rezoluta 1244.

Zėri i Amerikės: Fuqitė e mėdha kanė caktuar vitin 2006 si vitin kur duhet tė pėrfundojnė negociatat pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės? A mendoni se ky ėshtė njė afat artificial, pėr tė krijuar kushtet qė palėve t’u imponohet njė zgjidhje?

Daniel Serwer: Imponimi ėshtė diēka qė varet se si e shikon. Shumė njerėz mendojnė se Marrėveshja e Dejtonit nė njė farė mėnyrė iu “imponua” palėve dhe palėt e bėnė tė qartė se ato nuk ishin plotėsisht tė kėnaqura me tė.

Pėr shembull, Presidenti i Bosnjes, Izetbegoviē deklaroi se kjo ishte paqe pa drejtėsi. Por nė tė njėjtėn kohė, pėr pjesmarrėsit e Dejtonit ishte shumė e qartė se ne po u impononim diēka qė mė nė fund ata do ta pranonin dhe do ta zbatonin.

Zbatimi i marrėveshjes sė Dejtonit ka qenė paksa i vėshtirė por megjithatė ai ėshtė bėrė dhe paqja ka vazhduar. Pra, imponimi ėshtė diēka qė varet se si e shikon. Nuk pres qė Prishtina dhe Beogradi tė puthen e tė pėrqafohen pas kėtyre bisedimeve.

Madje nuk jam shumė i sigurt nėse atyre do t’u duhet tė venė firmėn nė tė njėjtėn letėr sepse nė fund tė fundit vendimi do tė merret nė Kėshillin e Sigurimit dhe ata nuk pėrfaqėsohen atje. Pra mė duket se do tė ketė njė element imponimi por do tė ketė edhe njė element tė fortė tė asaj qė palėt tė pajtohen me atė qė do tė imponohet.

Prishtina dhe Beogradi ndoshta do ta kundėrshtojnė atė qė do tė imponohet por do tė jenė gati tė shohin pėrpara dhe ta venė nė zbatim atė.


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.