|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Staford: Statusi i Kosovės mund tė jetė i imponuar

 
 

 
Uashington, 1O shkurt 2006 /TN /QIK - Ekzistojnė dallime midis qėndrimit zyrtar tė SHBA-ve e Bashkimit Evropian dhe pikėpamjeve jozyrtare pėr statusin e Kosovės, thotė Roj Staford, ekspert pėr Ballkanin dhe profesor i politikės sė sigurisė nė Kolexhin Kombėtar nė Uashington. Ndėrkaq pėr deklaratėn e diplomatit britanik Xhon Sauers se Grupi i Kontaktit tashmė ka marrė vendim pėr pavarėsinė e Kosovės,
 
Staford thotė se kjo ėshtė reflektim i meditimeve, i kushtėzuar nga realiteti. "Mirėpo as Uashingtoni as Brukseli nuk kanė qėndrim zyrtar apo tė formuluar pėr ēėshtjn e statusit tė ardhshėm tė Kosovės, i cili do tė zgjidhet me bisedime", u shpreh Staford pėr "Zėrin e Amerikės".

Pasi citon dokumentin e Grupit tė Kontaktit tė publikuar nė fund tė janarit nė Londėr, ku thuhet se "Beogradi duhet ta ketė parasysh se zgjidhja pėr Kosovėn duhet tė jetė e pranueshme pėr popullin e Kosovės", Staford thotė se tė gjithė e dinė se zgjidhja e vetme e pranueshme pėr popullsinė shumicė shqiptare ėshtė pavarėsia.
 
Shtrohet pyetja, thotė mė tej Staford, se si tė arrihet pavarėsia, nė faza apo fjala ėshtė pėr pavarėsinė e kushtėzuar. Sipas dokumetit tė Grupit tė Kontaktit, thotė ai, shihet qartė se do tė bisedohet pėr decentralizimin, lirinė e lėvizjes sė serbėve dhe tė pjesėtarvė tė tjerė tė pakicave, pėr mbrojten e komuniteteteve, tė objekteve fetare dhe kthimin e refugjatėve.

Sipas kėtij eksperti amerikan. veriu i Kosovės praktikisht ėshtė serb, gjė qė e shohin edhe shqiptarėt edhe bashkėsia ndėrkombėtare. "Domethėnė, pėr atė pjesė tė Kosovės duhet gjendur njė zgjidhje kreative, e njėra prej tyre do tė ishte decentralizimi nė pėrputhje me tė zona nė veri tė Ibrit do tė kishte autonominė e vet, pėrkatėsisht njė status special, i ngjashėm me atė qė ka Republika Srpska nė kuadėr tė Bosnjės e Hercegovinės, si dhe marrėdhėnie speciale mė Serbinė.
 
Solucionin e tillė shqiptarėt e Kosovės vėshtirė do ta pranonin, por vetėm me ndihmėn dhe insistimin e Uashingtonit. Shqiptarėt kanė besim nė Uashingtonin, por jo edhe nė Brukselin, qė do tė thotė se Amerika duhet tė mbetet e angazhuar nė negociata", thotė Staford.

Duke folur pėr mundėsinė e kompromisit, Staford thotė se pėr Beogradin nuk ėshtė e pranueshme njė zgjidhje kompromisi pėrveē autonomisė. "Kjo mund tė krijonte situatėn qė zgjidhja tė imponohet, gjė qė mund tė jetė rezultat mė i besueshėm". Pra statusi i Kosovės mund tė imponoher megjithė paralajmėrimet zyrtare tė Beogradit se Serbia nuk ėshtė nė gjendje tė bėjė shumė nė lidhje me atė vendim.


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.