|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Sejdiu: Pėr pavarėsinė e Kosovės nuk ka kompromis

 
 

 

10 shkurt 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (10.02.2006) -Intervistoi: Arben Xhixho

Presidenti i ri, Fatmir Sejdiu vjen nė kėtė detyrė ndėrsa Kosova ndodhet sot nė njė moment kritik, kur po pėrcaktohet statusi i saj, me shumė sfida pėr tė kapėrcyer. Zoti Sejdiu do tė pasojė nė kėtė detyrė presidentin Rugova, i cili la njė tashėgimi tė pasur nė mbėshtetje tė realizimit tė aspiratave tė popullit tė tij.

Zėri i Amerikės: Zoti Sejdiu, fillimisht, si do tė jetė presidenca juaj? Ju keni thenė se do tė vazhdoni trashėgiminė e Presidentit Rugova, por presidenti Rugova sillte me vete njė pėrvojė tė gjatė si themeluesi i lėvizjes moderne tė rezistencės sė shqiptarėve. Nė kėtė kontekst, ēfarė tė reje do tė sillni ju?

Fatmir Sejdiu: Ėshtė njė nder i veēantė pėr mua qė tė jem njė nga bartėsit e drejtpėrdrejtė tė asaj trashėgimie kaq tė madhe, qė la presidenti Rugova dhe po ashtu ėshtė nder i veēantė, qė deputetėt e Kosovės mė besuan kėtė barrė nė kėtė kohė kaq tė rėndėsishme pėr Kosovėn dhe pėr tė ardhmen e saj.

Unė mendoj se me njė bashkėpunim tė ndėrsjelltė institucionet e Kosovės dhe partite politike tė pozitės dhe opozitės, do tė jemi tė denjė qė tė ēojmė kėtė mission pėrpara, aq mė tepėr nė kėtė faze kaq tė rėndėsishme qė gjendemi, duke nxitur proceset e reja me njė dinamikė mjaft tė shpejtuar, pėr tė materializuar atė vizion tė rėndėsishėm qė kishte plotėsuar presidenti Rugova, si ndėrtues i politikės moderne dhe tė ardhmes sė Kosovės dhe pėr tė realizuar pavarėsinė e Kosovės.

Natyrisht qė nė kėtė proces na nevojitet, po ashtu sikur edhe mė pare, njė bashkėpunim i domosdoshėm me faktorin ndėrkombėtar, tė cilėt ndihmuan Kosovėn aq fuqishėm dhe mendojmė se me kėtė ecje tė pėrbashkėt ne do t’ja arrijmė qėllimit final.

Zėri i Amerikės: Zoti President, me ardhjen nė detyrė ju do tė ndesheni menjėherė me njė proces kritik pėr Kosovėn. Ju do tė jeni kryetari i grupit negociues pėr statusin, bisedimet pritet tė fillojnė pas pak ditėsh. Dy palėt i kanė bėrė tė qarta qėndrimet e tyre tė skajshme, megjithatė, tė dy palėve u ėshtė bėrė thirrje pėr kompromis. Duke qėnė se ju jeni edhe specialist i sė drejtės ndėrkombėtare, ku i shikoni ju mundėsitė pėr kompromis?

Fatmir Sejdiu: Unė mund tė them se kompromisi kupton vetėm pavarėsinė e Kosovės. Shqiptarėt e Kosovės, si popull shumicė nė Kosovė dhe tė gjitha komunitetet e tjera qė e mbėshtesin pavarėsinė e Kosovės, kėtė vizion politik dhe kėtė pėrcaktim, e llogarisin si njė kompromis tė drejtpėrdrejtė, sepse jemi nė njė gjendje qė ēmojmė realitetet e krijuara, duke patur parasysh edhe balancėn e pėrgjithshme tė ndėrtuar nė kėtė pjesė tė Evropės Juglindore dhe aq mė tepėr dėshirojmė, qė tė jemi factor i rėndėsishėm i stabilitetit nė rajon.

Mbi kėtė bazė, natyrisht qė pėrcaktimi i popullit tė Kosovės pėr pavarėsinė brenda kufijėve tė saj tė njohur ndėrkombėtarė, natyrisht qė ėshtė varianti, qė ne kemi ofruar dhe ėshtė variant shumė serioz.

Zėri i Amerikės: Zoti Sejdiu, gjendja e pakicave ėshtė njė nga problemet mė tė vėshtira dhe tė pazgjidhur ende. Pala shqiptare vazhdmisht ka dhėnė disa here garanci pėr mbrojtjen e tė drejtave tė tyre, por komuniteti ndėrkombėtar vazhdon tė shprehė shqetėsim. Si mund ta bindni ju komunitetin ndėrkombėtar, ēfarė garancish institucionale ofroni ju, pėr respektimin konkret tė tė drejtave tė tyre?

Fatmir Sejdiu: Lirisht mund tė them se ėshtė njė provė e mirė edhe nė kėto vitet pas lufte, ku gradualisht janė mbartur pėrgjegjėsitė nė institucionet e Kosovės, se ne kemi bėrė oferta serioze pėr ēėshtjen e trajtimit tė komuniteteve tė tjera, apo tė pakicave dhe nė veēanti nė kėtė kontekst edhe tė pakicės serbe, duke patur parasysh nevojėn qė ata tė jenė pjesė integruese e tė gjitha proceseve tė jetės, pra edhe nė proceset nė jetėn e institucioneve tė Kosovės.

Natyrisht qė garancitė e para janė edhe garancitė e aspektit kushtetues, por ne ndėrkohė mund tė themi se edhe proceset nė vazhdim kanė tė bėjnė me oferta serioze, sidomos ato qė kanė tė bėjnė me zgjidhjen e problemeve praktike, pėrshembull ēėshtja e reformės sė pushtetit lokal, ku edhe komunitetet e tjera, sikurse edhe qytetarėt e tjerė tė Kosovės, do tė jenė nė gjendje qė tė prekin me duart e tyre pushtetin e drejtpėrdrejtė, apo tė jenė mbartės realizues tė kėtij procesi dhe tė kėtij pushteti.

Natyrisht qė trajtimi themelor i tyre do tė mbėshtetet nė standartet mė tė larta ndėrkombėtare, duke patur parasysh realizimin e tė gjithė asaj, qė ka tė bėjė me konventat ndėrkombėtare mbi trajtimin e minoriteteve dhe mendoj se ėshtė njė borxh i shumicės, nė kėtė rast i shumicės shqiptare, qė tė jenė shumė tė denjė nė kėtė drejtim dhe shumė tė pėrgjegjshėm.

Besoj se kjo ofertė e vazhduar dhe qė ka tė bėjė edhe me proceset qė nisėn me bisedimet e Vjenės, janė tė tilla dhe nė kėtė kuptim ne kemi pasė njė qasje shumė serioze, e cila qė nė fillim ėshtė pėrshėndetur edhe nga bashkėsia ndėrkombėtare. Nė kėtė aspekt tė gjitha angazhimet tona do tė jenė edhe nė fazėn e ardhshme, qė qytetarėt e Kosovės, pra edhe tė komuniteteve tė tjera, ta ndjejnė Kosovėn si vendin e vet, si atdheun e tyre dhe tė punojnė pėr tė ardhmen e tij.

Zėri i Amerikės: Si e shikoni statusin e pakicės serbe nė Kosovė nė tė ardhmen?

Fatmir Sejdiu: Po i shikojmė nė pėrgjithėsi si qytetarė tė barabartė, sikur ēdo qytetar tjetėr i Kosovės dhe mbi kėtė aspekt natyrisht qė ėshtė shumė e nevojshme qė gjithė ajo trashėgimi kulturore historike e komunitetit serb, e komunitetit shqiptar dhe e komuniteteve tė tjera, tė trajtohet si pasuri e Kosovės dhe besoj nė esencė ajo ėshtė e tillė. Nė kėtė aspekt garancitė tona mė tė fuqishme janė pikėrisht nė mbrojtje tė gjithė atyre qė mund tė quhen pjesė tė vlerės nacionale nė standartet mė tė larta ndėrkombėtare.

Zėri i Amerikės: A mund tė ketė ndonjė status tė veēantė pėr ta?

Fatmir Sejdiu: Po ne nuk kemi hapėsirė dhe nuk kemi model qė Kosova tė krijojė statuse tė veēanta pėr pakicėn apo edhe shumicėn. Pėr ne ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė gjithė qytetarėt e Kosovės tė integrohen nė tė gjitha rrjedhat e sistemit. Natyrisht qė ky aspekt i reformimit tė pushtetit lokal ėshtė njė ofertė e mirė dhe njė garanci e rėndėsishme qė qytetarėt e mjediseve tė ndryshme ta ndjejnė mė afėr pushtetin, apo tė jenė bartės tė tij.

Nė kėtė aspekt mund tė them se dhe njė projekt i filluar si ndėrtimi i disa komunave pilot ka tė bėjė me njė sprovė tė rėndėsishme pėr tė parė thjesht proceset integruese tė tyre. Por assesi kjo nuk do tė nėnkuptojė qė tė ketė qasje tė atilla, tė cilat do tė bėjnė hermetizimin apo barrikatizimin e komuniteteve, ndėrtimin e kufijėve eventual mes tyre, tė cilat natyrisht do tė ndėrprisnin ēdo komunikim me pjesėn tjetėr tė tėrėsisė dhe natyrisht nė kėtė qasje kemi parasysh qė institucionet e Kosovės tė kenė mundėsinė e realizimit tė plotė tė sovranitetit tė tyre apo tė gjithė funksioneve tė tyre nė tėrėsinė territoriale tė Kosovės.

Zėri i Amerikės: Zoti Sejdiu, ju jeni shprehur se do tė punoni intensivisht pėr tė siguruar unitetin e klasės politike shqiptare nė kėtė moment negociatash. Sa vėshtirėsi shikoni nė tė ardhmen pėr tė ruajtur unitetin, qė ju jeni angazhuar tė mbani ?

Fatmir Sejdiu: Po mendoj se do tė jem faktor i rėndėsishėm. Kujtoj bashkė me tė tjerė qė kanė qasje tė deklaruara tė themi esencialisht qė tė mbajmė kėtė unitet tė nevojshėm, njė unitet funksional i cili do tė garantojė shpejtimin e proceseve dhe natyrisht do tė jetė pėrfaqėsuesi i largpamėsisė sė mendimit politik, qė e kemi present nė Kosovė. Por mė e rėndėsishmja ėshtė se nė kėtė unitet ekziston njė formulė qė i bashkon tė gjithė. Ėshtė ēėshtja e tė ardhmes sė Kosovės, e tė ardhmes sė pavarur tė Kosovės, mbi tė cilėn nuk ka dilemė.//rd//


Udhėheqėsit e Shqipėrisė pėrshėndesin zgjedhjen e Presidentit tė ri tė Kosovės  

11 shkurt 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (10.02.2006) - Armand Mero, Tiranė

Kryeministri Sali Berisha, i cili ka ndjekur nga afėr zhvillimin e votimit nė parlamentin e Kosovės ka qenė i pari qė ka uruar presidentin e ri Fatmir Sejdiu. Zoti Berisha e ka telefonuar atė menjėherė, ndėrsa i porsazgjedhuri si kryetar i Kosovės ndodhej ende nė sallėn e parlamentit nė Prishtinė. Gjatė bisedės sė tij, kryeministri ka shprehur besimin se “Kosova ka zgjedhur garantin e saj tė vėrtetė pėr njė Kosovė tė lirė, tė qytetarėve tė barabartė pėrpara ligjit dhe tė pavarur”.

Zoti Berisha ka saktėsuar se “zgjedhja e presidentit tė ri tė Kosovės ka qenė me tė vėrtetė njė ngjarje e madhe dhe njė garanci jo vetėm pėr Kosovėn por dhe pėr rajonin e Shqipėrinė. Eshtė njė zgjedhje e shkėlqyer”- i ka thėnė kryeministri nė telefon presidentit tė porsazgjedhur. Nė tė vėrtetė, qė disa ditė mė parė, zoti Berisha kishte dhenė vlerėsime shumė pozitive duke e cilėsuar si njė kandidaturė tė zgjedhur mirė, emrin e zotit Sejdiu.

Presidentit tė ri tė Kosovės i ka dėrguar mesazh urimi edhe presidenti i Shqipėrisė Alfred Moisiu, sipas tė cilit “kjo zgjedhje erdhi nė njė moment tė rėndėsishėm pėr Kosovėn, atė tė hapjes sė bisedimeve pėr statusin final. Mėnyra demokratike me tė cilėn ju u zgjodhėt - i shkruan ai presidentit Sejdiu - dėshmoi edhe njė herė jo vetėm qytetarinė dhe vlerat e shoqėrisė kosovare por shėrbeu pėr tė treguar nė kėto momente pjekurinė e klasės politike shqiptare nė shėrbim tė kauzės sė pavarėsisė”, shkruhet nė mesazhin e presidentit Moisiu.

“Personi i duhur nė momentin e duhur”, e ka cilėsuar Kryetarja e Parlamentit tė Shqipėrisė Jozefina Topalli zgjedhjen e Presidentit tė Kosovės, nė mesazhin e saj tė urimit. Ajo shprehet se “nuk ka asnjė dyshim qė presidenti Sejdiu do tė jetė faktor paqeje, tolerance, stabiliteti dhe unitetit nė ardhmėrinė e Kosovės, nė pavarėsinė e saj, nė ndėrtimin e shtetit ku respektohen tė drejtat e cdo qytetari”, shkruan zonja Topalli.//lk


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.