|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Lajmet e ditės

 
 

 

10 shkurt 2006 /TN /QIK

  • Presidenti i Shqipėrisė i ka dėrguar njė mesazh urimi Presidentit tė sapozgjedhur tė Kosovės
  • Kryeministri Berisha ka uruar Presidentin e sapozgjedhur tė Kosovės, Fatmir Sejdiu
  • Fatmir Sejdiu bėri homazhe para Presidentit Rugova
  • Familja e Presidentit Rugova nė njė mesazh urimi pėrshėndet zgjedhjen e Fatmir Sejdiut President tė Kosovės
  • Asociacioni i Komunave dhe LDK-ja urojnė zgjedhjen e Fatmir Sejdiut President tė Kosovės
  • Nga njė shpėrthim bombe nė Bagdad vriten tė paktėn 11 persona
  • Persona tė armatosur kanė rrėmbyer imamin e njė xhamie sunite nė Bagdad
  • Maleizia mban nė arrest tė paktėn 3 anėtarė tė njė celule vetėvrasėsish tė Al Kaidės
     

   
Presidenti i Shqipėrisė i ka dėrguar njė mesazh urimi Presidentit tė sapozgjedhur tė Kosovės
 
Tiranė, 1O shkurt 2006 - Presidenti i Shqipėrisė, Alfred Moisiu, i ka dėrguar njė mesazh urimi Presidentit tė sapozgjedhur tė Kosovės, Fatmir Sejdiu, nė tė cilin thuhet:

"E prita me shumė kėnaqėsi lajmin pėr zgjedhjen Tuaj si President i Kosovės. Me kėtė rast u shpreh urimet mė tė ngrohta e vėllazėrore si dhe Ju uroj suksese nė kėtė detyrė tė lartė e tė rėndėsishme veēanėrisht nė kėto momente tė sfidave madhore pėr Kosovėn.

Zgjedhja Juaj u bė nė njė moment tė rėndėsishėm, atė tė hapjes sė negociatave pėr statusin final tė Kosovės. Mėnyra demokratike me tė cilėn u zgjodhėt, dėshmoi edhe njė herė jo vetėm qytetarinė dhe vlerat e shoqėrisė kosovare, por shėrbeu edhe si njė rast tjetėr pėr tė treguar nė kėto momente pjekurinė e klasės politike shqiptare nė shėrbim tė kauzės sė pavarėsisė.
 
Ajo ishte njėkohėsisht vlerėsim i kontributit Tuaj tė vyer nė pėrpjekjet e shqiptarėve pėr njė Kosovė tė lirė, tė pavarur, demokratike dhe evropiane.

Duke Ju uruar edhe njė herė, dėshiroj t’i shpreh pėrgėzimet e mia gjithė klasės politike kosovare dhe tė gjithė popullit tė Kosovės".
 
 
Kryeministri Berisha ka uruar Presidentin e sapozgjedhur tė Kosovės, Fatmir Sejdiu
 
Tiranė, 1O shkurt 2006 - Kryeministri i Shqipėrisė Sali Berisha ka uruar Presidentin e sapozgjedhur tė Kosovės, Fatmir Sejdiu, pėrmes njė bisede telefonike tė zhvilluar teksa z.Sejdiu ndodhej ende nė sallėn plenare tė Parlamentit tė Kosovės.

"Shpreh besimin e madh se Kosova ka zgjedhur garantin e saj tė vėrtetė tė njė Kosove tė lirė, tė qytetarėve tė barabartė para ligjit dhe tė pavarur. Ju pėrshėndes ju, pėrshėndes me kėtė rast tė gjithė deputetėt e Kosovės dhe ju uroj shumė sukese nė detyrėn tuaj.
 
Urimet mė tė pėrzemėrta edhe njė herė ju dhe tė gjithė lidershipit tė Kosovės. Ka qenė me tė vėrtetė njė ngjarje e madhe pėr Kosovėn, njė garanci e madhe pėr Kosovėn, por edhe pėr Shqipėrinė dhe pėr rajonin.
 
Ėshtė njė zgjedhje e shkėlqyer z.Sejdiu. Z.President Urimet mė tė mira dhe mė tė pėrzemėrta!", u shpreh kryeministri Berisha gjatė bisedės telefonike me Presidentin e Kosovės, Fatmir Sejdiu, pak minuta pas votimit nė Kuvendin e Kosovės, pėr zgjedhjen e z.Sejdiu nė kėtė detyrė.
 
 
Fatmir Sejdiu bėri homazhe para Presidentit Rugova
 
Prishtinė, 1O shkurt 2006 - Presidenti i sapozgjedhur i Kosovės, Fatmir Sejdiu, menjeherė pasi mori votėbesimin e Kuvendit tė Kosovės, bėri homazhe para Presidentit Ibrahim Rugova dhe vuri lule tė freskta mbi varrin e tij.
 
 
Familja e Presidentit Rugova nė njė mesazh urimi pėrshėndet zgjedhjen e Fatmir Sejdiut President tė Kosovės
 
Prishtinė, 1O shkurt 2006 - Familja e Presidentit Ibrahim Rugova nė njė mesazh urimi pėrshėndet zgjedhjen e sotme tė Fatmir Sejdiut, President i ri i Kosovės, me urimet mė tė mira pėr njohjen sa mė tė shpejtė tė pavarėsisė sė vendit tonė, Kosovės.

"Me gjithė dhembjen qė ndiejmė nė kėto momente pėr humbjen e bashkėshortit e babait tonė tė dashur, pėrshėndesim zgjedhjen e Presidentit tė ri tė Kosovės, duke shprehur urimet mė tė sinqerta pėr zotin Fatmir Sejdiu nė krye tė vendit dhe pėr njohjen sa mė tė shpejtė tė pavarėsisė sė Kosovės.

Shprehim bindjen e plotė se Presidenti i ri, bashkė me tė gjitha forcat demokratike, do tė vazhdojė tė punojė me ngulm pėr sendėrtimin e idealeve tė shenjta pėr njė Kosovė tė pavarur e demokratike, tė integruar nė NATO, nė BE dhe nė miqėsi tė pėrhershme me SHBA-tė, ideale kėto pėr cilat punoi i dashuri ynė, Ibrahim Rugova, deri nė frymėn e fundit.

Po ashtu shprehim bindjen tonė se populli i Kosovės nė njė tė ardhme tė afėrt do t'i bashkohet familjes sė madhe tė bashkėsisė sė popujve evropianė", thuhet nė njė mesazh urimi tė familjes sė Presidentit Rugova: bashkėshortja Fana, djemtė Mendimi e Uka dhe vajza e Teuta.
 
 
Asociacioni i Komunave dhe LDK-ja urojnė zgjedhjen e Fatmir Sejdiut President tė Kosovės
 
Prishtinė, 1O shkurt 2006 - Asociacioni i Komunave tė Kosovės uroi zgjedhjen e Fatmir Sejdiut President tė Kosovės.

"Komunat e Kosovės pėrshėndesin zgjedhjen Tuaj pėr President tė Kosovės duke tė uruar suksese nė punėn Tuaj tė shenjtė.

Ne si pushtet lokal i Kosovės jemi tė thellė tė bindur se me sukses do ta ndjekin rrugėn historike qė e trasoi Presidenti i ndjerė i Kosovės Dr.Ibrahim Rugova pėr njohjen e Pavarėsisė sė Kosovės", thuhet nė urimin e AKK tė nėnshkruar nga Ismet Beqiri kryetar, dhe ritheksojnė pėrkushtimin e tyre pėr tė bashkėpunuar ngushtė me Presidencėn e Kosovės.

Ndėrkaq nė urimin e Degės sė LDK sė nė Gjermani theksohet:

"Anėtarėt dhe simpatizantėt e LDK sė nė Gjermani gjatė ditėve tė kaluara krahas dhembjes pėr Presidentin e tyre historik, dr. Ibrahim Rugovėn, me vėmendje e pėrcollėn ecurinė pėr zgjedhjen e presidentit tė ri tė vendit dhe qė nga propozimi qė nė kėtė funksion tė zgjedhet prof. dr. Fatmir Sejdiu e pėrkrahen fuqishėm kėtė propozim tė bindur se dr. Sejdiu ėshtė mjaft i denjė qė tė kryejė kėtė detyrė dhe obligim tė madh shtetėror e kombėtar".

"Deputetėt e Kuvendit tė Kosovės nė seancėn e sotme konfirmuan vullnetin e LDK sė, si partia mė e madhe e vendit qė kandidati i saj, dr. Fatmir Sejdiu tė jetė president i Kosovės.
 
Dega e LDK sė nė Gjermani e pėrshėndet kėtė akt tė tė zgjedhurve tė popullit, tė cilėt miratuan njė vendim historik qė pas strategut tonė dr. Ibrahim Rugovės si president i dytė i Kosovės tė jetė njėri prej nismėtarėve tė LDK sė dhe tė procesve demokratike nė Kosovė dhe njėherit bartės i titujve tė lartė shkencor e universitar.

Kryesia e Degės sė LDK sė nė Gjermani uron deputetėt e Kuvendit tė Kosovės pėr kryerjen e obligimit tė tyre kushtetues.
 
 
Nga njė shpėrthim bombe nė Bagdad vriten tė paktėn 11 persona
 
Bagdad, 10 shkurt 2006 – Njė bombė ka shpėrthyer sot (e premte) nė Bagdad dhe pėr rrjedhojė janė vrarė tė paktėn 11 persona dhe janė plagosur edhe 38 tė tjerė, kanė bėrė tė ditur mjekėt e spitalit Jarmuk, njofton Rojter. Ndėrkaq, policia ka thėnė se kanė njoftim pėr tetė tė vdekur dhe 28 tė plagosur nga njė shpėrthim nė distriktin Doura nė jug tė Bagdadit.
 
 
Persona tė armatosur kanė rrėmbyer imamin e njė xhamie sunite nė Bagdad
 
Bagdad, 10 shkurt – Persona tė armatosur, tė maskuar me uniforma tė armatės irakiane, kanė rrėmbyer imamin e njė xhamie sunite nė shtėpinė e tij nė Bagdad, ka bėrė tė ditur sot (e premte) Ministria e brendshme, njofton Rojter.
 
Rrėmbimi ndodhi nė rrjedhėn e sulmeve kundėr klerikėve, tė cilat kanė ngritur tensionet sektare. Adel Halil Davudin, imam xhamisė Al-Nuami, e kanė rrėmbyer mbrėmė vonė nė shtėpinė e tij nė lagjen Karada 16 persona tė armatosur, thotė zyrtari i kėsaj ministrie.
 
 
Maleizia mban nė arrest tė paktėn 3 anėtarė tė njė celule vetėvrasėsish tė Al Kaidės
 
Islamabad, 10 shkurt 2006 – Maleizia po mban nė arrest tė paktėn tre anėtarė tė njė celule vetėvrasėsish tė Al Kaidės, qė presidenti amerikan Xhorxh Bush thotė se kanė planifikuar tė kryejnė njė sulm tė ngjashėm nė Los Angjelos me atė tė 11 shtaorit, ka bėrė tė ditur njė zyrtar, qė njeh rastin, njofton Rojter.
 
Komploti pėr rrėmbimin e njė aeroplani, fluturimin dhe sulmin e tij nė ndėrtesėn me tė lartė nė Los Angjelios ishte planifikuar njė muaj pas sulmeve tė vitit 2001 nė Nju Jork dhe Uashingon, por ishte zbuluar dhe ishte penguar nė fillim tė vitit 2002, ka thėnė presidenti Bush.

 


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.