|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Lajmet e ditės

 
 

 

10 shkurt 2006 /TN /QIK

 • Kuvendi i Kosovė sot nė njė mbledhje solemne pritet ta zgjedhė presidentin e ri
 • Shtajnmajer e ka cilėsuar ambicioz planin e Ahtisarit pėr tė zgjidhur statusin e Kosovės
 • Skefer thotė se NATO do ta mbajė praninė e KFOR it nė Kosovė
 • Njė delegacion i komunės sė Mitrovicės pėr vizitė zyrtare nė Korēė tė Shqipėrisė
 • Berisha e Ryker janė pėr eliminimin e veprimtarisė sė operatorėve ilegalė
 • Valoto tha se Istogu ėshtė njėra nga komunat mė tė qeta nė Kosovė
 • Ekonomia e Kosovės gjendet brenda njė rreth vicioz, thotė Ryker
 • Serbėt e Kosovės protestuan nė Beograd kundėr diplomatit britanik qė ka mbėshtetur pavarėsinė e Kosovės
 • U bėhet thirrje romėve qė tė kalojnė nė banesat e propozuara nga Kombet e Bashkuara
 • Kryeshef i ri nė Komunėn e Gjakovės u zgjodh Hajdar Grezda
 • SHBA-tė i kanė dhėnė Shqipėrisė rreth 14 milionė dollarė pėr ta luftuar korrupsionin
 • Buēkovski kundėrshton propozimin pėr nxjerrjen e ligjit qė do tė rregullonte statusin e ish pjesėtarėve tė UĒK sė
 • Kryengritėsit maoistė kanė vrarė 8 pjesėtarė tė sigurimit indianė
 • Bush: Bashkėpunimi ndėrkombėtar, jetik pėr tė fituar luftėn kundėr terrorizmit
 • Klima 'mė e ngrohta pėr mijėvjeēarin'
 • Nė Falluxha janė vrarė 2 marinsa amerikanė
 • Nga shpėrthimet e bombave janė vrarė 8 ushtarė afganė
 • Myslimanėt shiitė dhe sunitė kanė shkėmbyer zjarr raketor dhe armėsh tė vogla nė qytetin Hangu

 
  
Kuvendi i Kosovė sot nė njė mbledhje solemne pritet ta zgjedhė presidentin e ri
 
Prishtinė, 1O shkurt 2006 - Kuvendi i Kosovė sot nė orėn 11.OO nė njė mbledhje solemne pritet ta zgjedhė presidentin e ri tė vendit.

Kandidati i vetėm zyrtar pėr postin mė tė lartė ėshtė Fatmir Sejdiu, sekretar i pėrgjithshėm i LDK-sė.
 
Z.Sejdiu pritet tė marrė pėrkrahjen e shumicė sė deputetėve pasi tashmė kandidatura e tij ka marrė pėrkrahjen e koalicionit qeverisės si dhe partisė opozitare ORA. Opozita nuk ka dalė me ndonjė kandidat tė saj.

Sipas Kornizės Kushtetuese presidenti zgjidhet me njė votim tė fshehtė, me dy tė tretat e votave apo tė 81 tė deputetėve. Por nėse dy raunde kandidati nuk fiton votat e shumicės, atėherė nė raundin e tretė nevojiten votat e shumicės sė thjeshtė qė do tė thotė 61 vota, nga 12O sa ka Kuvendi.
 
 
Shtajnmajer e ka cilėsuar ambicioz planin e Ahtisarit pėr tė zgjidhur statusin e Kosovės
 
Berlin, 1O shkurt 2006 - Ministri gjerman i Punėve tė Jashtme, Frank Valter Shtajnmajer e ka cilėsuar ambicioz planin e Ahtisarit pėr tė zgjidhur statusin e Kosovės brenda vitit 2006

Shtajnmajer nė njė takim me gazetarėt e huaj nė Berlin ėshtė shprehur optimist se zgjidhja pėr statusin do tė pėrfundojė brenda kėtij viti. Ai tha se gatishmėria pėr mirėkuptim brenda kosovarėve ėshtė rritur.

"Nė kuadėr tė varrimit tė Presidentit Rugova, pata rastin tė bisedoja me gati tė gjitha grupet politike qė luajnė rol nė Kosovė. Nė pėrgjithėsi vura re, se gatishmėria pėr mirėkuptim brenda kosovarėve ėshtė rritur, ndoshta edhe pėr shkak tė shokut qė ka shkaktuar vdekja e zotit president Rugova", tha Shtajnmajer gjatė takimit tradicional me korrespondentėt e mediave tė huaja.

Shtajnmajer nuk hyri nė hollėsi pėr rezultatin pėrfundimtar tė zgjidhjes sė statusit.
 
 
Skefer thotė se NATO do ta mbajė praninė e KFOR it nė Kosovė
 
Taormina/Itali, 10 shkurt 2006 - Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO s, Jap De Hop Shefer ka thėnė se Aleanca ėshtė e vendosur qė ta ruajė praninė e KFOR it nė Kosovė. Kėtė deklaratė ai e bėri nė takimin e ministrave tė mbrojtjes tė vendeve anėtare tė NATO s, qė ka filluar dje pasdite nė Taormina tė Sicilisė. Ministrat do tė fokusohen nė rritjen e rolit global tė Aleancės. Shefer tha se NATO ja ėshtė e vendosur qė t'i zgjerojė operacionet e veta.

Ministrat e vendeve anėtare tė Aleancės Veriatlantike pritet qė gjatė takimit dyditor tė rikonfirmojnė se roli i misionit paqeruajtės tė KFOR it ėshtė paqėsor, andaj edhe duhet tė ruhet kapacitetet aktuale ose racionale gjatė tėrė vitit.
 
Sipas zyrtarėve tė NATO s ky vendim i ministrave ka tė bėjė me faktin se tė gjithė e dijnė se ky vit nė Kosovė ėshtė jashtėzakonisht pozitiv. Ndonėse fillimisht ishte planifikuar qė takimi tė trajtojė ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me operacionet paqeruajtėse tė Aleancės nė botė, megjithatė mbledhja ministrore do t'i kushtojė rėndėsi tė veēantė zhvillimeve politike nė Kosovė.
 
 
Njė delegacion i komunės sė Mitrovicės pėr vizitė zyrtare nė Korēė tė Shqipėrisė
 
Mitrovicė, 1O shkurt 2006 - Kryetari i Kuvendit tė Komunės, Mursel Ibrahimi, kryeshefi i Ekzekutivit, Sadri Ferati dhe drejtori i Drejtorisė pėr Arsim, Murteza Berisha, kanė udhėtuar pėr njė vizitė zyrtare nė Korēė tė Shqipėrisė.

Vizita e kryetarit Ibrahimi dhe bashkėpunėtorėve tė tij nė Korēė realizohet nė kuadėr tė bashkėpunimit tė ndėrsjellė tė tė dyja komunave dhe ėshtė bėrė me ftesėn e kryetarit tė Bashkisė sė Korēės, Robert Damo.

Nė mars tė vitit 2003, nė Mitrovicė ėshtė nėnshkruar nga kryetari i Bashkisė sė Korēės, Gjergj Duro dhe kryetari i ndjerė i Kuvendit tė Komunės sė Mitrovicės, Faruk Spahija, njė protokoll bashkėpunimi nė fushėn e arsimit, kulturės, artit dhe sportit qė parashihte realizimin e disa binjakėzimeve midis shkollave tė qytetit tė Korēės dhe tė Mitrovicės, realizimin e eskpozitave tė pikturės dhe skulpturės tė artistėve tė Mitrovicės dhe tė Korēės, vizitat e ndėrsjella tė teatrove tė qytetit, ansambleve artistike, etj.

Nė kuadėr tė bashkėpunimit midis Bashkisė sė Korēės dhe komunės sė Mitrovicės me protokoll ėshtė paraparė shkėmbimi reciprok i informacioneve dhe specialistėve nė fushėn e administrimit publik lokal, turizmit dhe komercit.

Nė atė kohė u realizua njė vizitė e njė delegacioni prej 24 anėtarėsh i Bashkisė sė Korēės nė Mitrovicė, me ē'rast u organizuan edhe shumė manifestime dhe takime tė parpara me protokol.
 
 
Berisha e Ryker janė pėr eliminimin e veprimtarisė sė operatorėve ilegalė
 
Prishtinė, 1O shkurt 2006 - Shefi i Autoritetit Rregullator tė Telekomunikacionit, Anton Berisha dhe shefi i Shtyllės IV tė UNMIK ut, Joakim Ryker, kanė zhvilluar njė takim pune.

Ēėshtjet themelore qė janė diskutuar kanė qenė bashkėveprimi nė eliminimin e veprimtarisė sė operatorėve ilegalė, pėrmirėsimi i efikasitetit nė PTK, veprimet praktike nė liberalizimin e tregut, sidomos nė telefoninė mobile dhe nė pėrgjithėsi implementimi i ligjit pėr telekomunikacionin.

Ndonėse janė shprehur disa dallime nė mėnyrėn e qasjes pėr tė arritur kėto objektiva ka pasur njė dakordim tė plotė pėr njė bashkėpunim konstruktiv me qėllim tė zhvillimit dhe rregullimit tė sektorit tė telekomunikacionit.
 
 
Valoto tha se Istogu ėshtė njėra nga komunat mė tė qeta nė Kosovė
 
Istog, 10 shkurt 2006 - Komandanti i KFOR it Xhuzepe Valoto gjatė njė vizite nė komunėn e Istogut, me kryetarin e komunės Fadil Ferati ka biseduar pėr gjendjen aktuale dhe bashkėpunimin e pushtetit lokal me KFOR in.

Pas takimit, komandanti i KFOR it Valoto tha se komuna e Istogut ėshtė njėra nga komunat mė tė qeta nė Kosovė dhe kjo ėshtė arritur nė saje tė bashkėpunimit tė mirė ndėrmjet tė pushtetit lokal, KFOR it, SHPK sė, si dhe me poullatėn e kėsaj ane. Kjo komunė pėr kėtė arsye gjithnjė do ta ketė pėrkrahjen e KFOR it, ėshtė shprehu Valoto.

Ndėrkaq duke folur pėr takimin me gjeneralin Valoto, kreu i Istogut Fadil Ferati tha se komandantin e KFOR-it e ka njoftuar pėr gjendje aktuale nė komunė pėr implementimin e standardeve dhe pėr gjendjen ekonomike tė popullatės. Kryetari Ferati falėnderoi me kėtė rast edhe kontigjentin spanjoll tė KFOR it, i cili vepron nė Komunėn e Istogut, duke theksuar se ushtarakėt spanjoll kanė dhėnė kontribut tė komunale.

Z. Ferati theksoi se nė komunėn e Istogut, nė shenjė nderimi pėr Presidentin e ndjerė Ibrahim Rugova do tė vazhdojė zija edhe pėr 15 ditėt e ardhshme. Nė kėtė mėnyrė flamujt nėpėr ente dhe institucione tė kėtushme do tė valojnė nė gjysmė shtize, ndėrkaq KK i Istogut gjatė 15 ditėve tė ardhshme tė zisė nuk do tė organizojė anjė manifestim kulturor dhe artistik.
 
 
Ekonomia e Kosovės gjendet brenda njė rreth vicioz, thotė Ryker
 
Prishtinė, 10 shkurt  2006- Ekonomia e Kosovės pavarėsisht nga disa tė arritura gjendet brenda njė rreth vicioz pėr shkak tė shkallėssė lartė tė papunėsisė dhe tregtisė tė pabalancuar me jashtė.
 
Kėshut u shpreh, shefi i Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK ut, Joakim Ryker gjatė takimit me menaxhmentin e Odės Ekonomike tė Kosovė. Sipas tij statusi pėrfundimtar, integrimi nė ekonominė evropiane dhe zhvillimi i pėrparėsive krahasimore tė Kosovė ndikojnė qė tė dilet nga ky rreth.

Ryker ka thėnė se duhet tė punohet nė drejtim tė zhvillimit tė sektorit tė minierave dhet ė energjisė, si dhe nė bujqėsi. Ai ka theksuar se duhet fokusuar nė investimet nė infrastrukturėn publike dhe nė investimet private.

Njė tjetėr problem, qė u trajtua nė kėtė takim ishte bllokimi i aksit rrugor qė lidhė Kosovėn me Maqedoninė dhe qė po u shkakton shumė pobleme biznismenėve vendorė dhe importuesve tė shumtė.
 
 
Serbėt e Kosovės protestuan nė Beograd kundėr diplomatit britanik qė ka mbėshtetur pavarėsinė e Kosovės
 
Beograd, 10 shkurt  2006- Disa qindra serbė tė zhvendosur nga Kosova kanė protestuar para Ambasadės britanike nė Beograd pėr shkak tė deklaratės sė diplomatit britanik Xhon Sauers se Grupi i Kontaktit ka vendosur qė Kosova tė fitojė pavarėsinė. Protestuesit serbė thanė se i ka zemėruar qėndrimi i Drejtorit Politik tė Ministrisė sė Jashtme tė Britanisė, Xhon Sauers, i cili u kishte thėnė zyrtarėve serbė se duhet ta pranojnė pavarėsinė e Kosovės.

Diplomati britanik Xhon Sauers nė fillim tė javės e ka vizituar Prishtinėn dhe Beogradin.
Njė protestė e ngjashme e njė grupi serb ka ndodhur edhe nė pjesėn veriore tė Mitrovicės. Tubimi zgjati rreth 15 minuta, kurse atyre nuk u foli askush. Gjatė kohės sa zgjati protesta nė rrugėt e pjesės veriore tė Mitrovicės ishte ndėrprerė trafiku.
 
 
U bėhet thirrje romėve qė tė kalojnė nė banesat e propozuara nga Kombet e Bashkuara
 
Prishtinė, 10 shkurt - Autoritetet ndėrkombėtare nė Kosovė u kanė bėrė thirrje romėve qė jetojnė nėpėr kampe afėr hapėsirave tė ndotura tė kalojnė nė banesat e propozuara nga Kombet e Bashkuara. Kjo ėshtė njė kėrkesė emergjente pėr sigurinė e shėndetit tė personave tė zhendosur dhe sidomos pėr fėmijėt e tyre. Kėshtu thuhet nė njė deklaratė tė pėrbashkėt tė lėshuar nga UNMIK u, Organizata Botėrore e Shėndetėsisė dhe UNICEF i.
 
 
Kryeshef i ri nė Komunėn e Gjakovės u zgjodh Hajdar Grezda
 
Gjakovė, 10 shkurt 2006 - Kryeshef i ri nė Komunėn e Gjakovės u zgjodh Hajdar Grezda. Kryesuesi i panelit intervistues Anton Shala bėri tė ditur se paneli kishte proopozuar vetėm Hajdar Grezdėn pėr kandidat nė kėtė post. Megjithatė me kėtė propozim nuk ishin tė kėnaqur tė gjithė kuvendarėt tė cilėt kishin kėrkuar qė tė ketė edhe kundėr kandidat.
 
 
SHBA-tė i kanė dhėnė Shqipėrisė rreth 14 milionė dollarė pėr ta luftuar korrupsionin
 
Tiranė, 10 shkurt 2006 - Shtetet e Bashkuara tė Amerikės i kanė dhėnė Shqipėrisė rreth 14 milionė dollarė pėr ta luftuar korrupsionin. Ambasada amerikane nė Tiranė njoftoi se ndihma dyvjeēare pėr administrimin e taksave, prokurimin publik dhe regjistrimin e bizneseve ėshtė miratuar nė kuadėr tė sfidės sė njėvjeēarit me iniciativė tė Qeverisė amerikane.
 
 
Buēkovski kundėrshton propozimin pėr nxjerrjen e ligjit qė do tė rregullonte statusin e ish pjesėtarėve tė UĒK sė
 
Shkup, 10 shkurt 2006 - Kryeministri i Maqedonisė Vllado Buēkovski ėshtė shprehur kundėr propozimit tė partisė shqiptare nė pushtet ? Bashkimit Demokratik pėr Integrim pėr nxjerrjen e njė ligji me tė cilin do tė zgjidhej statusi i ish ushtarėve tė Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare.
 
Ai ka shtuar se kjo ēėshtje tash pėr tash nuk ėshtė nė agjendėn e Qeverisė maqedonase dhe nėnvizoi se nė takimin me Kryetarin e BDI sė Ali Ahmetin nuk kanė biseduar pėr kthimin e katėr rasteve nga Tribunali i Hagės.

Kryeministri Buēkovski ka paralajmėruar se Ligji pėr pėrdorimin e gjuhėve nė Parlamentin maqedonas do tė miratohet pas zgjedhjeve parlamantare nė kėtė vend.
 
 
Kryengritėsit maoistė kanė vrarė 8 pjesėtarė tė sigurimit indianė
 
Nju Delhi, 10 shkurt 2006– Kryengritėsit e dyshimtė maoistė kanė vrarė tetė pjesėtarė tė sigurimit indianė nė njė sulm nė njė depo qeveritare tė lėndėve shpėrthyese, njofton BBWorld. Kryengritėsit kanė sulmuar depon gjatė natės nė shtetin Ēatisgar.
 
Policia ka thėnė se sulmuesit e tjerė kanė ikur me njė sasi tė madhe mjetesh shpėrthyese pas njė shkėmbim zjarri me forcat e sigurimit. Gjatė luftimeve janė plagosur edhe nėntė pjesėtarė tė forcave tė sigurimit. Nuk dihet nėse forcat maoiste kanė pėsuar viktima.
 
 
Bush: Bashkėpunimi ndėrkombėtar, jetik pėr tė fituar luftėn kundėr terrorizmit
 
Uashington, 10 shkurt 2006- Presidenti amerikan Xhorxh Bush tha se bashkėpunimi ndėrkombėtar ėshtė jetik pėr tė fituar luftėn kundėr terrorizmit. Nė fjalimin e tij nė Uashington, Presidenti dha hollėsi rreth pėrpjekjeve ndėrkombėtare qė i prenė rrugėn njė komploti pėr tė rrėmbyer njė avion, i cili do tė pėrdorej pėr tė sulmuar Los Anxhelosin:

Ekzistencėn e kėtij komploti tė parandaluar, Presidenti e bėri pėr herė tė parė publik tetorin e kaluar. Kėtė herė ai dha edhe hollėsi, nė pėrpjekje, siē shpjeguan zyrtarėt e Shtėpisė sė Bardhė, pėr tė vėnė nė dukje rolin qė po luan bashkėpunimi ndėrkombėtar nė luftėn kundėr terrorizmit.
 
 
Klima 'mė e ngrohta pėr mijėvjeēarin'
 
Studime tė reja mbi ngrohjen globale bėjnė tė ditur se hemisfera veriore ėshtė mė e ngrohtė tani sesa ka qenė nė 1200 vitet e fundit.
 
Duke shkruar nė gazetėn "Science", (Sajens) studiuesit thanė se ndryshimi i madh nga fundi i shekullit tė 20-tė e mė pas, ishte se rajone tė ndryshme ngroheshin nė tė njėjtėn kohė.

Shkencėtarėt i morėn provat e tyre nga mostra tė thellėsisė sė akullit, fosile nga vende tė ndryshme si Amerika e Veriut, Skandinavia dhe Siberia.

Obrej Mejer, drejtor i Institutit Global, njė grup i pavarur qė merret me mbrojtje tė sistemit klimaterik global,tha se marrėveshja e Kjotos nuk ishte e mjaftueshme.

"Ėshtė e dobishme nė luftėn ndaj gabimit - gabimi kėtu ėshtė se ndryshimi i klimės nuk ėshtė njė problem i proporcioneve tė mėdha. Nė tė vėrtetetė ėshtė nė proporcione tė mėdha dhe ne na duhet tė veprojmė urgjentisht.
 
Kėshtu qė pėrgjigja ime ndaj kėsaj duhet tė jetė- faleminderit shumė, studimi ėshtė i dobishėm, por ēėshtja ka tė bėjė me ēėshtje politikash. Tani ėshtė e nevojshme tė krijohet njė marrėveshje globale racionale, jo vetėm njė marrėveshje frymėzuese, por njė marrėveshje me angazhime tė vėrteta."
 
 
Nė Falluxha janė vrarė 2 marinsa amerikanė
 
Bagdad, 10 shkurt 2006 – Dy marinsa amerikanė janė vrarė kur patrulla e tyre ka shkelur nė njė bombė skaj rrugės nė qytetin perėndimor irakian Falluxha, ka bėrė tė ditur nė njė kumtesė ushtria amerikane, njofton Rojter. Vrasja e tyre ngre nė 2.263 numrin e ushtarėve amerikanė tė vrarė nė Irak qė nga marsi 2003, kur forcat amerikane ndėrhynė nė kėtė vend pėr tė pėrmbysur Sadam Hyseinin.
 
 
Nga shpėrthimet e bombave janė vrarė 8 ushtarė afganė
 
Asadabad, Afganistan, 10 shkurt 2006 – Nga shpėrthimet e bombave skaj rrugės janė vrarė sot (e premte) tetė ushtarė afganė, ka bėrė tė ditur guvernatori provincial dhe kėto janė incidentet mė tė fundit tė dhunės derisa anėtarėt e NATO-s po pėrgatiten tė zgjerojnė njė forcė paqeruajtėse afgane, njofton Rojter.
 
Ushtarėt po udhėtonin nė njė autokolonė ushtarake. Gjashtė ushtarė janė vrarė nė njė nga shpėrthimet, kurse dy ushtarė tė tjerė janė vrarė nė njė shpėrthim tjetėr. Shtatė ushtarė janė plagosur nė dy shpėrthime tė veēanta nė provincėn Kunar, qė ėshtė nė kufi me Pakistanin, ka thėnė guvernatori nė fjalė.
 
 
Myslimanėt shiitė dhe sunitė kanė shkėmbyer zjarr raketor dhe armėsh tė vogla nė qytetin Hangu
 
Kohat, Pakistan, 10 shkurt 2006 – Myslimanėt shiitė dhe sunitė kanė shkėmbyer sot (e premte) zjarr raketor dhe armėsh tė vogla rreth qytetit pakistanez Hangu, ku dje qenė vrarė 36 njerėz nė sulmet vetėvrasėse me bombė dhe forma tė tjera tė dhunės nė ditėn festive tė shenjtė tė ashureve tė minoritetit shiit, qė pėrkujton martirizimin e nipit tė profetit Muhamed, njofton Rojter.
 
Askush nuk e ka marrė pėrgjegjėsinė, por pėr sulme sektare me dekada janė fajėsuar militantėt sunitė si dhe dhuna islamiste e lidhur me Al Kaidėn.

 


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.