|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Vitin e kaluar nė komunėn e Prishtinės janė kthyer 22 familje tė komuniteteve

 
 

 
Prishtinė, 9 shkurt 2006 /TN /QIK - Nė Asamblenė komunale tė Prishtinės u mbajt takimi i Grupit Punues pėr Kthim, tė cilėn e udhėhoqi kryetari i Prishtinės, Ismet Beqiri, ndėrsa morėn pjesė edhe Ismail Ylmaz, pėrfaqėsues i UNMIK ut nė Komunėn e Prishtinės, Shefki Gashi, zėvendėskryetar dhe anėtarėt e Grupit Punues tė tė gjitha komuniteteve.

Kreu i Prishtinės, Ismet Beqiri foli gjerėsisht pėr gjendjen aktuale nė Komunėn e Prishtinės, por edhe pėr prioritetet, tė cilat kėtė vit i ka pėrcaktuar Komuna e Prishtinės pėr kthimin e njerėzve nė pronat e tyre.

Nė takimi e sotėm, anėtarėve tė Grupit Punues Komunal pėr Kthim iu dorėzua drafti, i cili pritet tė plotėsohet nga anėtarėt e kėtij Grupi, me ē'rast nė mbledhjen e radhės sė Asamblesė komunale tė Prishtinės pritet tė miratohet strategjia komunale pėr kthim tė tė zhvendosurve nė vitin 2006. Po ashtu nė takimin e sotėm u mor vendim pėr themelimin e tri grupeve punuese, tė cilat do tė merren me punėt rreth kthimit tė tė zhvendosurve nė zonat urbane.

Nė takimin e sotėm, anėtarėt e Grupit Punues pėr Kthim u informuan edhe rreth pėrgatitjeve, tė cilat po bėhen pėr ngritjen e njė kompleksi banesor nė Graēanicė, nė tė cilin do tė vendosen familjet qė janė raste sociale, por edhe tė kthyerit. U njoftua po ashtu se procedurat janė nė pėrfundim e sipėr, ndėrsa nė mbledhjen e ardhshme tė Asamblesė do tė merret vendim pėr ndarjen e lokacionit pėr ndėrtimin e kėtij kompleksi banesor.

Mustafė Neziri, zyrtar pėr kthim nė Komunėn e Prishtinės, i njoftoi tė pranishmit se gjatė tė vitit tė kaluar nė Komunėn e Prishtinės janė kthyer 11 familje serbe me 41 anėtarė, 10 familje tė komunitetit ashkali me 54 anėtarė dhe 1 familje boshnjake me 4 anėtarė.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.