|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Treni nuk do tė presė pėr askėnd

 
 

 
9 shkurt 2006 /TN
 
Shaban PERAJ
 
Qeveria malazeze duhet tė jetė e bindur se me shqiptarėt nė Mal tė Zi, po edhe me tė tjerėt jomalazez e joserb duhet tė arrijė njė marrėveshje pėr respektimin e tė drejtave kombėtare tė tyre nė mėnyrė qė tė pėrmirėsojė dukshėm pozitėn sociale, kulturore e ekonomike tė pakicės shqiptare, si njė vend demokratik pėr tė gjithė qytetarėt.
 
Tek historianėt tanė dominon teza se shqiptarėt nė Mal tė Zi po edhe gjetiu, janė pasardhės tė Ilirėve, pra qysh nga antika kėto treva janė shqiptare pėr ēka vuloset bindja se ne jemi autokton nė trevat tona. Nisur nga ky fakt nuk kemi ēka tė bisedojmė mė, kėtė e kanė tė qartė tė gjithė pavarėssht se si e shkruajnė historinė. Me vite tė tėra e sidomos nga vitet e nėntėdhjeta tė shekullit tė kaluar, shqiptarėt nė Mal tė Zi bėnė pėrpjekje tė ruajnė identitetin e krijuar gjatė kohės sė Jugosllavisė dhe ky identitet erdhi nė shprehje me organizimin e tyre politik.
 
Pas shkatėrrimit tė Jugosllavisė, shqiptarėt nė Mal tė Zi e panė vetėn tė rrezikuar, ndaj lindi nevoja pėr njė identitet tė ri i cili do tė shėrbente si ruajtje nga rreziqet e mundshme qė mund tu vinin nė ato vite nga pushtetarėt e atėhershėm komunistė, tė cilėt kishin ndryshuar vetėm emrin. Kjo bėri qė shqiptarėt tė organizohen nė parti politike shqiptare me njė qėllim tė vetėm pėr tė mbrojtur tė drejtat e tyre qytetare e kolektive.
 
Qysh nė ato vite po edhe nė vazhdimėsi ne bėmė pėrpjekje tė zhvillojmė dialog me pushtetin e Malit tė Zi nė mėnyrė qė tė sqarojmė pozitėn tonė nė rrjedhat e pėrgjithshme kulturore, sociale, ekonomike e politike. Ne ishim dhe jemi pėr dialog, por ky dialog duhet vėrtetė tė jetė konstruktiv e nė interesė edhe tė shqiptarėve edhe tė shtetit malazez.
 
Megjithė premtimet e dhėna nga shteti malazez se shumė nga kėrkesat tona tė arsyeshme do tė realizohen, pėr fatin tonė tė keq duhet tė konstatojmė se nuk kemi qenė tė “shpėrblyer” pėr shėrbimet qė i kemi bėrė pushtetit aktual. Mosrealizimi i premtimeve tė dhėna nė tė shumtėn e rasteve ka hasur nė kundėrshti tek subjektet politike shqiptare nė Mal tė Zi, po edhe tek diaspora.
 
Qeveria disa herė refuzoi kėrkesat tona tė argumentuara dhe legjitime qė shqiptarėt nė Mal tė Zi tė fitonin fakultetin nė gjuhėn shqipe atje ku shumica janė shqiptarė e nė rastin konkret nė Ulqin apo nė Tuz, Komunėn e Tuzit me status si tė gjitha komunat tjera nė Mal tė Zi dhe jo “komunė nėn komunė” siē e miratuan ata vetė me pėrkrahje edhe tė njė subjekti politik shqiptar, anashkalimi nga procesi i privatizimit tė ndėrmarrjeve nė komunėn e Ulqinit, nga ku kėrcėnohet pasuria e shqiptarėve siē ėshtė rasti me kriporen, privatizimi i objekteve hoteliero- turistike, monopilizimi qė bėn
 
Ndermarrja pėr tė Mirat Detare e cila ka nė pronėsi tė saj 17% tė territorit tė komunės sė Ulqinit ose 57% tė tėrė pasurisė sė bregetit malazez i takon komunės sė Ulqinit, nga ku udhėheqėsit apo pronarėt e tyre janė joshqiptar ēka sjell deri te ndryshimi i strukturės etnike.
 
Nisur nga kjo duhet tė kemi besim se njeriu i ka dy ditė, atė tė vetėn dhe ditėn e brezave qė do tė vijnė, andaj treni nuk do tė presė mė pėr askėnd nga ku duhet qė me pushtetarėt aktual tė kėrkojmė dhe tė merremi vesh pėr realizimin e tė drejtave tona legjtime para se tė organizohet referendumi pėr pavarėsi tė Malit tė Zi. Vazhdimėsia e dashurisė dhe e interesit nė mes tė dy palėve varet nga mirėkuptimi dhe ndjenja e gatishmėrisė qė do tė tregojmė ndaj njėri- tjetrit nė rrugė legale dhe punė tė pėlqyeshme.
 
Tezat e dhėna gjatė dekadave tė fundit nga politika e ekzistimit tė Malit tė Zi si shtet i pavarur e sovran me karakter unitar brėnda shoqėrisė plurale dhe shumėetnike tani duhet tė bėhet realitet. Qeveria malazeze duhet tė jetė e bindur se me shqiptarėt nė Mal tė Zi, po edhe me tė tjerėt jomalazez e joserb duhet tė arrijė marrėveshje pėr respektimin e tė drejtave kombėtare tė tyre nė mėnyrė qė tė pėrmirėsojė dukshėm pozitėn sociale, kulturore e ekonomike tė pakicės shqiptare si njė vend demokratik pėr tė gjithė qytetarėt e saj. 
 
Vetėm duke vepruar kėshtu dhe nė marrėveshje mund tė krijohet besimi, ndryshe ata qė kanė pandehur se mund ta fitojnė miqėsinė me gėnjeshtra e hipokrizi gjithmonė kanė mbetur tė zhgėnjyer. Nėse rreth tyre mblidhen pėrkohėsisht katėr a pesė naivė tė gėnjyer nga ca grimasa nuk mund tė ketė mundėsi qė kėta ta shtyjnė gjatė miqėsinė e tyre.
 
Mė mirė tė premtohet njėherė e tė ēohet nė vend fjala e dhėnė, se sa tė premtohet disa herė e tė mos bėhet asgjė. Kėtu duhet tė qėndrojė kėrkesa e udhėheqėsve tė subjekteve politike shqiptare nė Mal tė Zi, ndryshe bėjnė gabim ata qė e kuptojnė politikėn vetėm nė formėn e partisė, zgjedhjeve dhe luftės pėr pushtet.
 
Administrimi me perspektivė tė gjėrė i ēėshtjeve tė popujve pakicė kėrkon trajtim tė kėnaqshėm tė tyre sė bashku me popujt tjerė nė Mal tė Zi, andaj nė qeveritarėt e lartė kėrkohet tė jetė parim ndjeshmėria, ndjenja e pėrgjegjėsisė ndaj popullit tė vetė po edhe ndaj tė tjerėve, nga ku duhet tė kemi besim edhe tė jemi optimist edhe ndaj udhėheqėsve tė subjekteve politike shqiptrare se ligjet duhet tė jenė tė vlefshme pėr tė gjithė nė ēdo kohė e nė ēdo vend, pėr tė ruajtur respektin sė pari mbi vetėn e pastaj mbi shtetin.  


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.