|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Takim i rregullt i Kryetarit tė Kuvendit Komunaltė Kamenicės, z. Shaip Surdulli, me Komandantin e Kampit Monteith nė Gjilan, LTC Charles “Chuck” Aris

 
 

 
9 shkurt 2006 /TN / Arsim Keka
 
Nė takimin e sotėm tė Kryetarit tė Kuvendit Komunal tė Kamenicės me Komandantin e Kampit Monteith LTC Charles “Chuck” Aris, pėrveē problemit tashmė tė njohur nė kėto anė e sidomos rreth brezit kufitar me Serbinė rreth futjes ilegale tė kafshėve gjė qė Komandanti i Kampit Monteith LTC Charles “Chuck” Aris, siguroi se edhe nė bashkėpunim me SHPK-ėn, janė duke punuar edhe mė me pėrkushtim rreth parandalimit tė kėsaj dukurie jo tė mirė.
 
Kryetari Surdulli, nė fillim tė kėtij takimi e njoftoi Komandanti Aris rreth hapjes sė disa rrugėve nga bora e cila ra kėto ditė, sidomos nė vendbanimet kodrinoro-malore tė Komunės sonė, punė tė cilėn e ka bėrė njė firmė private nga komuna jonė, mirėpo edhe KFOR-i ka dhėnė kontributin e vet, pėr tė cilėn u jemi mirėnjohės, pasi qė edhe nė vitet e kaluara ndihma e tyre nuk ka munguar.
 
Nė vazhdim, Kryetari Surdulli e njoftoi Komandantin Aris lidhur me takimit i cili ishte mbajtur tė martėn mė 08.02.2006,  me KFOR-in Amerikan pėr Ēėshtje Civile, TMK-ėn dhe me pėrfaqėsues tė fshatit Topanicė, takim ky i cili kishte tė bėnte rreth ndėrtimit tė urės nė kėtė fshat, urė e cila ėshtė me rėndėsi pėr tė gjithė.
 
Me kėtė rast, pėrveē kontributit tė Komunės e cila nga nda 12.000 € dhe kontributit tė fshatarėve nga Topanica tė cilėt do tė marrin pjesė me mjete financiare dhe fuqi punėtore. Kryetari Surdulli, nga KFOR-i Amerikan kėrkoi qė edhe ata tė marrin pjesė nė kėtė projekt. Komandanti Aris, me kėtė rast siguroi se edhe KFOR-i Amerikan do tė jep kontributin e vet sidomos nė zgjerimin, nivelizimin e trasimin e rrugės, mirėpo do tė shikohen edhe mundėsi tjera qė ky projekt tė kryhet me sukses.
 
Lidhur me projektin e rrugės sė Graxhenikut, Kryetari Surdulli tha se ėshtė hapur tenderi pėr zgjedhjen e njė kompanie e cila do tė punojė nė kėtė rrugė, andaj procedurat e tenderimit janė nė vazhdim.
 
Edhe ndihma e KFOR-it nuk do tė mungojė. Sė shpejti nė teren do tė angazhohen disa inxhinier tė KFOR-it, tė cilėt do tė dalin nė teren, dhe pėr sė afėrmi do tė njoftohen dhe tė shikohen mundėsitė se ēfarė ndihme mund tė ofrojė KFOR-i rreth ndėrtimit tė kėsaj rruge, u shpreh nė fund Komandanti i Kampit Monteith, LTC Charles “Chuck” Aris.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.