|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Sot nė Fakultetin e Filologjisė nė Universitetin e Prishtinės, Fehmi Ismaili mbrojti disertacionin e doktoraturės

 
 

 
Prishtinė, 9 shkurt 2006 /TN
 
Sot nė Fakultetin e Filologjisė nė Universitetin e Prishtinės, u.d. i Sekretarit tė Pėrhershėm i MASHT Mr. Fehmi Ismaili mbrojti me sukses disertacionin e doktoratės me temėn “Gjuha dhe kultura frėnge nė Kosovė 1945-2000”.
 
Nė kėtė ceremoni rasti, pėrveē famijarėve, miqėve, profesorėve, studentėve, mori pjesė edhe Ministri i MASHT Agim Veliu, ndėrkaq Ismaili mbrojti temėn para komisionit tre anėtarėsh: prof. Dr. Halit Halimi, prof. Dr. Nuhi Rexhepi dhe prof. Dr. Hamit Thaqi.
 
Komisioni i Fakultetit Filologjik pasi paraqiti arsyetimin pėr tezėn e doktoratės qė z. Ismaili e paraqiti nė njė material voluminoz prej mė se 800 faqesh, theksoi angazhimet e Fehmi Ismailit nė fushėn e frankofonisė.
 
Komisioni paraqiti pikėpamjet e veta pėr punimin e z. Ismaili duke theksuar aspektin metodologjik tė studimit tė gjuhėve tė huaja, metodat bashkėkohore tė studimit, arritjet didaktike e shkencore pėrfshirė edhe mangėsitė, etj.
 
Profesorėt Thaqi e Rexhepi vlerėsuan lart prirjen e trajtimit tė problematikės nė mėnyrė gjithėpėrfshirėse tė z. Ismaili. Kurse mentori Halit Halimi tha se materiali qė ka ofruar Fehmiu paraqte njė bazė shkencore pėr studime tė mėtejshme. “Punimi i Fehmi Ismailit tregon se nė Kosovė ekziston njė kulturė frėnge dhe kjo ėshtė e arritura mė e madhe”, tha ndėr tė tjera prof. Dr. Halit Halimi.
 
Komisioni ka vlerėsuar se studimi i Fehmi ISMAILIT “Gjuha dhe kultura frėnge nė Kosovė 1945-200” ėshtė i pari studim i kėtij lloji tek ne dhe mendohet se ai ka shfrytėzuar mirė rezultatet e studimeve metodologjike, si kėtu ashtu edhe nė Francė, duke na dhėnė njė pasqyrė mjaft tė saktė pėr praninė e gjuhės, kulturės dhe metodave nė mėsimdhėnien e gjuhės frėnge nė Kosovė. Me kėtė punim ai i ka dhėnė kontribut tė vlefshėm studimeve tė mėtutjeshme tė gjuhės, kulturės dhe metodave nė mėsimdhėnien e gjuhėsve tė huaja.
 
“Jemi tė mendimit se punimi e tij do t’u shėrbej mė tutje studiuesve tė gjuhės, kulturės e tė mėsimdhėnies”, thuhet ndėr tė tjera nė vlerėsimin e Komisionit, pėr tė pohuar se punimi i doktoraturės i zotėri Fehmi ISMAILIT dėshmon pėr kriteret e autorit, shijen gjuhėsore dhe pjekurinė pėr t’u marrė me hulumtime shkencore.
 
Fehmiu, shkollėn normale e kreu nė Prishtinė, kurse studimet universitare nė Degėn e Gjuhės dhe Letėrsisė frėnge pranė Fakultetit filozofik tė UP-sė mė 1978. Mėsimdhėnės i gjuhės frėnge ka punuar nė Gjimnazin e Podujevės pėr tė vazhduar nė Akademinė pedagogjike nė Prishtinė ku ka punuar deri mė 1980. Nga ky vit dhe deri mė 1999 ka punuar si kėshilltar i gjuhės frėnge nė komunėn e Podujevės.
 
Mė 1999 Fehmi Ismaili u zgjodh kryetar i Shoqatės sė profesorėve tė gjuhės frėnge nė Kosovė. Mė 2004 ka qėndruar nė Universitetin e Parisit 8 pėr tė punuar nė punimin e doktoratės, ndėrkaq qė ėshtė parqitur me kumtesa edhe nė Kongrese e takime tjera tė gjuhėve tė huaja. Nga viti 2002 ka punuar zyrtar i MSHT, shef i sektorit tė shkencės dhe tash sė fundi ushtron detyrėn e Sekretarit tė Pėrhershėm nė Ministri.


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.