|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Sfida e Mijėvjeēarit miraton njė fond prej 13,85 milion dollarėsh pėr Shqipėrinė

 
 

 

9 janar 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (9.02.2006) - Korporata e Sfidave tė Mijėvjeēarit, miratoi dje njė fond ndihmash prej 13 presje 85 milionė dollarė pėr Shqipėrinė, qė synojnė tė ndihmojnė kėtė vend tė pėrmirėsojė treguesit e qeverisjes sė drejtė dhe tė lirisė ekonomike.

Programi pėr Shqipėrinė synon uljen e korrupsionit pėrmes reformave nė strukturat e administratės sė taksave, prokurimeve publike dhe regjistrimit tė bizneseve.

Drejtori Ekzekutiv i Korporatės, ambasadori Xhon Daniloviē pėrshėndeti angazhimin e qeverisė sė Shqipėrisė pėr tė luftuar korrupsionin dhe pėrmirėsuar mjedisin pėr uljen e varfėrisė dhe nxitjen e investimeve nė sektorin privat.

Ndihmat pėr Shqipėrinė jepen pėrmes njė programi tė veēantė tė destinuar pėr vendet qė janė nė prag tė kualifikimit pėr ndihmat e programit tė rregullt tė kėsaj korporate.

Programi i Pragut synon tė ndihmojė vendet tė pėrmirėsojnė dobėsitė pėr t’u kualifikuar pėr ndihmat e rregullta. Korporata e Sfidave tė Mijėvjeēarit i vlerėson vendet nė tri kategori kryesore, Qeverisje e Drejtė, Investime Publike dhe Nxitje e Lirisė Ekonomike. Korporata e Mijėvjeēarit ka miratuar njė fond prej 1 presje 5 miliardė dollarėsh pėr 8 vende. //ad//


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.