|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Serbėt e Kosovės demonstrojnė para ambasadės britanike nė Beograd

 
 

 

9 janar 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (9.02.2006) - Disa qindra serbė tė Kosovės demonstruan para ambasadės britanike nė Beograd pėr tė protestuar komentet e njė diplomati tė lartė britanik, pėr tė cilin ata thonė se la tė kuptohet se mbėshtet pavarėsinė e Kosovės.

Demonstruesit u zemėruan nga njoftimet se Drejtori Politik i Ministrisė sė Jashtme britanike, Xhon Souers, u tha udhėheqėsve serbė tė Kosovės tė hėnėn se zgjidhja pėrfundimtare duhet tė respektojė vullnetin e shumicės sė banorėve tė Kosovės.

Kryeministri Vojisllav Koshtunica, i cili u takua me diplomatin Souers, e akuzoi atė pėr qėndrim tė njėanshėm, pa filluar ende bisedimet pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės.

Zoti Koshtunica theksoi se ēdo pėrpjekje pėr tė imponuar njė zgjidhje do tė ishte trysni e papranueshme ndaj njė shteti demokratik dhe do tė pėrbėnte shkelje tė ligjeve ndėrkombėtare.//lk


 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.