|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Nė Herticė tė Podujevės u varros kryetari i Nėndegės sė LDK-sė Sahit Llalloshi

 
 

 
9 shkurt 2006 /TN
   
Ai e pėrjetoi shumė rėndė vdekjen e Presidentit Rugova, por mbeti i vendosur qė tė vazhdohet rruga e tij pėr realizimin e pavarėsisė
 
Sahiti e ka pasur kullėn e tij tė hapur gjithėmonė, pėr tė gjithė: hallegjinjtė e nevojtarėt, por edhe ata qė duke bashkėpunuar me tė, po i vėnin themelet e shtetit tė ardhshėm tė Kosovės. Shtėpia e tij, por edhe fshati qė ai e organizoi aq suksesshėm u bėnė strehė pėr tė dėbuarit nga shtėpitė e tyre, por edhe sofėr pėr luftėtarėt e lirisė dhe UĒK-nė, deklaroi kryetari i Degės sė LDK-sė Agim Veliu
 
Nė vendlindjen e tij nė fshatin Herticė tė komunės sė Podujevės, dje u varros kryetari i Nėndegės sė LDK-sė Sahit Llalloshi i cili njė ditė mė parė ndėrroi jetė derisa kishte shkuar tė marrė pjesė nė pėrcjelljen e fundit tė babait tė dėshmorit tė kombit Zahir Pajazitit, bacės Qerim.
 
Nė kėtė ceremoni mortore pėrveē familjarėve, bashkėqytetarėve tė Llapit, morėn pjesė edhe kryetari i Degės sė LDK-sė i Podujevės dhe Ministėr i arsimit, shkencės e teknologjisė Agim Veliu, deputeti i Parlamentit tė Kosovės Ilaz Pireva, udhėheqja komunale e Podujevės e prirė nga kryetari Agim Kikaj si dhe shumė bashkėveprimtarė e bashkėpunėtorė tė LDK-sė nga i gjithė Llapi.
 
“Ėshtė shumė rėndė tė thuhet fjala nė kėso ndjesi dhembjeje e pikėllimi pėr njerėzit si Sahit Llalloshi” tha nė fillim tė fjalės sė tij kryetari i degės sė LDK-sė Agim Veliu. Ai tha se Sahiti hyri nė jetėn publike me LDK-nė, partinė e parė antikomuniste dhe nacional demokratike duke pasuar kėshtu idealet e njerėzve si Mulla Ram Govori dhe NDSH-istėt tjerė tė Herticės, Llapit e tė Kosovės.
 
Sipas z. Veliu, Sahit Llalloshi me LDK-nė u zhvillua nė njė prijės tė vendosur, qė e karakterizuan njerėzorja dhe kombėtarizmi prej njė njeriu plisbardhė, virtyte kėto  qė e bėnė aq tė dashur jo vetėm nė Herticė e Llap, jo vetėm ndėr bashkveprimtarėt e Tij, por tek tė gjithė, pa dallim moshe. Veliu theksoi se Sahiti, pėr dy mandate ka qenė zv. kryetar i Nėndegės sė LDK-sė nė Herticė, kurse si veprimtar i pėrkushtuar pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės, nė mandatin e fundit u zgjodh kryetar, funksion qė e ushtroi deri nė fund tė jetės.
 
“Sahiti e ka pasur kullėn e tij tė hapur gjithėmonė, pėr tė gjithė: hallegjinjtė e nevojtarėt, por edhe ata qė duke bashkėvepruar e bashkėpunuar me tė, po i vėnin themelet e shtetit tė ardhshėm tė Kosovės.
 
Shtėpia e tij, por edhe fshati qė ai e organizoi aq suksesshėm u bėnė strehė pėr tė dėbuarit nga shtėpitė e tyre, por edhe sofėr pėr luftėtarėt e lirisė dhe UĒK-nė”, pohoi Veliu pėr tė shtuar qė Sahit Llalloshi, pas luftės, me plot meritė dhe dinjitetshėm u bė anėtar i Kuvendit tė komunės, pėrbėrjes sė parė tė Podujevės sė lirė, nėn LDK-nė-partinė qė ai e ndjeu dhe i shėrbeu sikur atdheut dhe lirisė.
 
Duke folur pėr angazhimin e shumanshėm tė z. Llalloshi, kryetari Veliu tha se AI e deshti shumė pavarėsinė e Kosovės, vendlindjes i dha aq shumė por e donte edhe mė tė pėrparuar, me rini tė shėndetshme e shkollė shqipe pėr tė cilėn punoi me pėrkushtim prindor, njerėzor e kombėtar.
 
“Sahiti apo si e quanim ne miqtė me respekt, Plisi, u angazhua serizoisht dhe me pėrkushtim pėr pėrmirėsimin e mirėqenies jo vetėm tė kėsaj ane, pėr ndėrtimin e institucioneve demokratike, pėr Kosovėn e pavarur dhe ardhmėrinė e ndritshme pėr fėmijėt tanė!”, deklaroi Veliu para qindra tė pranishmėve. Ai tha se kjo ndarje e pazakonshme me mikun dhe bashkėveprimtarin Sahit Llalloshi, nuk ėshtė fjala e lamtumirės pėr Ju familje e nderuar por kurr as pėr ne dhe LDK-nė e Kosovėn!
 
Njė biografi tė shkurtėr pėr jetėn dhe veprėn e Sahit Llalloshit e paraqiti Skender Haxhiu. “Sahiti u lind mė 29 korrik 1954 dhe u rrit nė njė familje tė varfėr. Falė punės sė tij tė palodhshme ai i siguroi familjes njė jetė solide duke punuar nė mėrgim, por me shpirtin e tij bujar, nė kohėt mė tė vėshtira pėr shqiptarėt e Kosovės, ai u angazhua me tėrė qenien duke sakrifikuar shėndetin, pasurinė dhe jetėn pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės”, tha ndėr tė tjera z. Haxhiu.
 
Sipas tij Sahiti qė nė fillim tė krijimit tė LDK-sė u bė bartės i veprimeve dhe organizimit tė fshatit, por edhe i luftės pėr liri e pavarėsi. Haxhiu, duke folur pėr figurėn atdhetare tė Sahit Llalloshit tha se vdekjen e Presidentit Rugova e pėrjetoi shumė rėndė, por mbahej burrėrisht duke porositur qė tė vazhdohet rruga e trasuar nga Presidenti i parė i Kosovės dhe qė amanetin e tij ta realizojmė siē e kishte projektuar Ibrahim Rugova.
 
Nė emėr tė nxėnėsve dhe personelit arsimor tė shkollės fillore tė fshatit, njė fjalė rasti e mbajti drejtori i kėsaj vatre arsimore Ali Sfishta i cili pėrkujtoi angazhimet e Sahitit pėr organizimin e shkollės sė pavarur shqipe. “Mbijetesa e shkollės sonė, sfidat dhe sukseset, janė ngushtė tė lidhura me emrin dhe veprėn e Sahit Llalloshit”, tha ndėr tė tjera Sfishta.
 
Kurora lulesh mbi varrin e kryetarit tė Nėndegės sė LDK-sė tė Herticės vunė Dega e LDK-sė e Podujevės, udhėheqja e Kuvendit komunal, kryetarėt e 19 Nėndegėve tė LDK-sė nė Llap si dhe familja, bashkėveprimtarėt dhe nxėnėsit e mėsimdhėnėsit e shkollės.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.