|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ministri Veliu priti udhėheqjen komunale tė Prishtinės

 
 

 
9 shkurt 2006 /TN
 
MASHT dhe udhėheqja komunale e Prishtinės do tė vazhdojnė realizimin e projekteve tė pėrbashkėta
 
Ministri i MASHT Agim Veliu dhe udhėheqja komunale e Prishtinės u dakorduan pėr vazhdimin dhe thellimin e bashkėpunimit nė tė ardhmen, jo vetėm pėr realizimin e projekteve tė pėrbashkėta infrastrukturore, por edhe pėr ēėshtje tjera me interes
 
Agim Veliu, Ministėr i Arsimit, Shkencės e Teknologjisė, priti sot nė takim pune udhėheqjen komunale tė komunės sė Prishtinės tė prirė nga kryetari Ismet Beqiri. Nė takim mori pjesė edhe Kryeshefi i Ekzekutivit Sami Hamiti dhe drejtori i Drejtorisė komunale tė arsimit Rrustem Buzhala si dhe Drejtoresha e Deparatmentit tė Infrastrukturės e MASHT, znj. Fadile Dyla.
 
Ministri Veliu duke i dėshiruar mirėseardhje udhėheqjes sė kryeqytetit theksoi nevojėn e bashkėpunimit dhe tė bashkėrendimit tė punėve dhe projekteve tė pėrbashkėta me interes pėr qytetarėt e komunės sė Prishtinės. “MASHT dhe unė personalisht jemi tė pėrkushtuar qė kryeqytetit tė vendit t’i kushtojmė gjithė vėmendjen dhe kujdesin institucional qė bashkėrisht me udhėheqjen e komunės tė vazhdojmė realizimin e prioriteve nė fushėn e arsimit, ato qė pėrmirėsojnė mirėqenien e qytetarėve tė Prishtinės”, i deklaroi Ministri Veliu udhėheqjes komunale tė Prishtinės.
 
Kryetari i komunės sė Prishtinės Ismet Beqiri paraqiti preokupimet dhe nevojat qė ka kryeqyteti nė fushėn e arsimit si dhe shprehu gatishmėrinė pėr thellimin e bashkėpunimit me MASHT-in dhe Ministrin Veliu me tė cilin kanė bashkėpunim tė pėrhershėm.  Beqiri nė vazhdim tė takimit shprehu brengat dhe shqetėsimet qė ka KK i Prishtinės tė cilat kanė tė bėjnė me zhvillimin e infrastrukturės sė arsimit duke pėrmendur prioritetet dhe nevojat si: shkolla e re nė Mat, ajo nė fshatin Llukar, pastaj pėr nevojėn e njė shkolle nė Lagjen e spitalit, Gjimnazin ”Xhevdet Doda”, etj.
 
Nė bisedime u kyqėn edhe Kryeshefi i komunės sė Prishtinės Sami Hamiti dhe drejtoresha pėr infrastrukturė e MASHT Fadile Dyla qė kėmbyen ide dhe modalitete bashkėpunimi qė mundėsojnė pėrballimin e disa sfidave dhe probleme qė janė paraqitur.
 
Znj. Dyla theksoi nevojėn pėr bashkėrendimin e punėve me organet komunale tė kryeqytetit, sidomos pėr realizimin e projekteve si ai i objektit tė ri tė Akademisė sė Shkencave dhe Arteve tė Kosovės, pastaj tė objektit tė ri tė MASHT-it, etj, ku janė paraqitur disa pengesa qė mund tė zgjidhen bashkėrisht. Dyla tha se MASHT ka pėr qėllim koordinimin e veprimeve institucionale nė mėnyrė qė tė pėrfiton arsimi dhe institucionet shkencore e akademike nė kryeqytet, por nga ana tjetėr qė gjithēka tė jetė nė pėrputhje me planin rregullativ tė Prishtinės dhe projektet e komunės.
 
Sami Hamiti premtoi zgjidhjen e ēėshtjes sė pengesave tė cilat po pengojnė punėt nė projektet e lartcekura tė MASHT-it  si dhe u arrit pajtueshmėri e plotė pėr ndarjen e trojeve pėr realizimin e projekteve siē ėshtė Fakulteti i ri i Edukimit, njė konvikt i ri pėr studentė, Gjimnazi “Xhevdet Doda”, etj. Drejtori i drejtoratit pėr arsim Rrustem Buzhala theksoi nevojat dhe prioritetet pėr vitin vijues si dhe pėr vėshtirėsitė qė mund tė lindin pėr klasėn e XIII.
 
Ministri i MASHT Agim Veliu dhe udhėheqja komunale e Prishtinės u dakorduan pėr vazhdimin dhe thellimin e bashkėpunimit nė tė ardhmen, jo vetėm pėr realizimin e projekteve tė pėrbashkėta infrastrukturore, por edhe pėr ēėshtje tjera me interes.


 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.