|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Lajmet e ditės

 
 

 

9 shkurt 2006 /TN /QIK

 • Sejdiu angazhohet pėr njohjen ndėrkombėtare tė Kosovės, ashtu siē ka insistuar Presidenti Rugova

 • Presidenti i ri i Kosovės zgjidhet nesėr nė ora 11.00

 • Biografia e Fatmir Sejdiut

 • Ministri i Jashtėm i Hungarisė, Ferenc Shomogji, viziton Kosovėn dhe hap Zyrėn e ndėrlidhjes

 • Sh.Lene: BE nė tė ardhmen duhet tė marrė njė pjesė tė pėrgjegjėsive tė ndėrkombėtarėve nė Kosovė

 • Kryeministri Kosumi takoi ambasadorin e Rusisė nė Beograd

 • Nė Prishtinė po i zhvillon punimet Konferenca dyditore pėr pėrfshirjen nė arsimin e lartė
 • Bullgaria do tė mbėshtesė ēdo zgjidhje tė statusit tė Kosovės qė ėshtė e pranueshme pėr tė gjithė

 • Turqia premton ndihmėn e mėtejshme pėr Kosovėn nė lėmin e shėndetėsisė

 • "Noje cyrhrer cajtung": "Tė vėrtetat e pakėndshme pėr Serbinė"

 • PSDK sė dhe IRDK janė pro Fatmir Sejdiut pėr president tė vendit

 • Shiten 14 ndėrrmarrje shoqėrore pėr 8.7 milionė euro

 • Kryesia e Kuvendit sot pritet tė caktojė seancėn pėr zgjedhjen e Presidentit tė Kosovės

 • Petersen serbėve: "Pikėpamja e shumicės ėshtė absolutisht e rėndėsishme pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės"

 • Kryeministri Kosumi lavdėron udhėheqjen e Lipjanit pėr rezultatet dhe progresin e madh nė kėtė komunė

 • Autosdrada Prishtinė - Durrės tė emėrtohet "Ibrahim Rugova", propozojnė bashkatdhetarėt tanė nė Austri

 • Berisha e Pribe: Marrėveshja pėr stabilizim asociim ėshtė dita e madhe europiane e Shqipėrisė

 • Shqipėria ka firmosur dokumentin qė i prin nėnshkrimit zyrtar tė Marrėveshjes sė Stabilizim Asociimit me BE nė

 • Arrestohet ish-ndihmėsi i Mladiqit gjatė kohės sė luftės

 • Policia shqiptare arreston 2 persona lidhur me incidentin e djeshėm me autobusin e pasagjerėve


Sejdiu angazhohet pėr njohjen ndėrkombėtare tė Kosovės, ashtu siē ka insistuar Presidenti Rugova
 
Prishtinė, 9 shkurt 2006 - Anėtari i Kryesisė sė Kuvendit tė Kosovės, Fatmir Sejdiu, priti sot drejtorin e Bordit tė ICG sė, Morton Abramovic (Abramowitz), i cili shoqėrohej nga Pol Uiliams, drejtor i Programit pėr trajnime pėr negociata. Nė takim u diskutua rreth zhvillimit tė proceseve aktuale pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės.

Zoti Sejdiu me kėtė rast shprehu falėnderime pėr angazhimet e deritanishme tė z. Abramovic dhe tė z. Uiliams pėr Kosovėn, nė aspektin e pėrshpejtimit tė proceseve pėr njohjen ndėrkombėtare tė saj, si dhe pėr pėrkushtimin e mėtejmė tė tyre nė drejtim tė realizimit tė pavarėsisė sė Kosovės dhe ndėrtimit tė shoqėrisė demokratike.

Fatmir Sejdiu u angazhua pėr njohjen ndėrkombėtare tė Kosovės, ashtu siē ka insistuar me kėmbėngulje Presidenti Rugova. Nė kėtė frymė ai ēmoi lart edhe angazhimet e bashkėsisė ndėrkombėtare, qė ky proces tė pėrfundojė nė pajtim me vullnetin e popullit tė Kosovės.
 
 
Presidenti i ri i Kosovės zgjidhet nesėr nė ora 11.00
 
Prishtinė, 9 shkurt 2006 - Presidenti i ri i Kosovės zgjidhet nesėr (e premte) nė orėn 11.00 nė njė mbledhje solemne, vendosi sot Kryesia e Kuvendit tė Kosovės, bėri tė ditur kryekuvendari Nexhat Daci.
Ai tha se ėshtė pranuar unanimisht kėrkesa e grupeve parlamentare pėr mbajtjen e mbledhjes solemne nesėr, ndėrsa takimin e sotėm tė kryesisė e ka quajtur normal.

"Unė i luta qė tė reflektohet ky unitet i treguar nė mbledhje tė kryesisė nė seancėn solemne nesėr", tha prof.Daci.
Ai tha se politika kosovare gjendet nė njė sfond tė pėrbashkėt me bashkėsinė ndėrkombėtare, ndėrsa mohoi se i ėshtė bėrė presion nga LDK-ja pėr caktimin e seancės pėr ditėn e nesėrme, pasi dy ditė mė parė kryesia kishte vendosur qė seanca tė mbahet tė hėnėn.

"Besoj e dini se nuk bėjnė punėn presionet nė mua; nuk kam pasur presion as nga LDK-ja", tha Daci, duke theksuar demokracinė e brendshme tė LDK-sė. "LDK-ja ėshtė shumė nė rregull"!.

Kandidat pėr president tė vendit aktualishtė ėshtė vetėm prof.dr.Fatmit Sejdiu, i propozuar nga Kryesia e LDK-sė zyrtarisht tė martėn, ndėrsa kjo kandidaturė ėshtė mbėshtetur nga partneri i koalicionit tė saj, AAK-ja, Grupi 6 plus dhe Ora. Ndėrsa, qė ende PDK-ja nuk ka vendosur nėse do tė dalė me kundėrkandidat.

Kryesia e Kuvendit nė kėtė takim ka diskutuar edhe ndarjen e mjeteve financiare pėr parti politike, pėr tė cilėn gjė kryekuvendari Daci tha se ėshtė pėrfillur kėrkesa e grupeve politike minore dhe minoritare, duke hequr dorė partitė e mėdha parlamentare nga njė "shumė substanciale" e mjeteve qė u takonin.
 
Ndėrsa, kėrkesa e partisė opozitare Ora, pėr vazhdimin e seancės sė mbetur tė janarit, ėshtė vendosur tė pėrgjigjet komisioni pėr Ēėshtje Legjislative dhe Kornizė Kushtetuese.
 
 
Biografia e Fatmir Sejdiut
 
Prishtinė, 9 shkurt 2006 - Fatmir Sejdiu u lind mė 23 tetor 1951 nė Pakashticė, komuna e Podujevės, Kosovė. Shkollimin fillor dhe tė mesėm i ka mbaruar nė Podujevė.
 
Ka mbaruar Fakultetin e Drejtėsisė nė Universitetin e Prishtinės mė 1974, ku ka kryer edhe studimet pasuniversitare. Po nė kėtė Universitet ka mbrojtur disertacionin e doktoratės.

Dr. Fatmir Sejdiu ėshtė profesor nė Fakultetin Juridik dhe atė tė Shkencave Politike tė Universitetit tė Prishtinės.

Pėr studime tė thelluara, Prof. Sejdiu ka qėndruar nė Francė (Universiteti Paris 2 ) dhe nė SHBA (Arizona State University), ndėrsa ka pasur qėndrime mė tė shkurtra studimore edhe nė universitete tė tjera. Ka marrė pjesė nė shumė simpoziume shkencore vendore dhe ndėrkombėtare. Ka publikuar shumė punime shkencore nga fusha juridike - historike dhe juridike kushtetuese. Ėshtė autor librash tė veēantė nga kėto fusha.

Fatmir Sejdiu ka qenė pjesėmarrės i Kuvendit themelues tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės (LDK) mė 23 dhjetor 1989. Nė Kuvendin e Parė Zgjedhor nė vitin 1991 ėshtė zgjedhur anėtar i Kėshillit tė Pėrgjithshėm dhe mė 1992 anėtar i Kryesisė sė LDK sė, ndėrsa mė 1994 Sekretar i Pėrgjithshėm i LDK sė, detyrė tė cilėn e kryen edhe sot.

Ka qenė anėtar i Komisionit Qendror pėr organizimin e Referendumit pėr Pavarėsinė e Kosovės, mbajtur mė 1991. Ka qenė ndėr njerėzit kryesorė pėr pėrgatitjen dhe organizimin e zgjedhjeve parlamentare dhe presidenciale tė Republikės sė Kosovės, qė janė mbajtur mė 1992 dhe 1998.

Fatmir Sejdiu ėshtė zgjedhur deputet nė Kuvendin e Republikės sė Kosovės mė 1992 dhe mė 1998. Po kėshtu, mė 1998 ėshtė zgjedhur Sekretar i Pėrgjithshėm i Kuvendit dhe kryetar i Komisionit pėr Ēėshtje Kushtetuese.

Mė 2001, nė zgjedhjet e para demokratike tė pasluftės, ėshtė zgjedhur deputet nė Kuvendin e Kosovės dhe anėtar i Kryesisė sė Kuvendit. Deputet dhe anėtar i Kryesisė sė Kuvendit ėshtė zgjedhur sėrish mė 2004. Z. Sejdiu ėshtė gjithashtu anėtar i Komisionit pėr Bashkėpunim Ndėrkombėtar dhe Integrime Euroatlantike.

Fatmir Sejdiu komunikon nė frėngjishte dhe anglishte.
Eshtė i martuar dhe ka tre fėmijė. Jeton nė Prishtinė.
 
 
Ministri i Jashtėm i Hungarisė, Ferenc Shomogji, viziton Kosovėn dhe hap Zyrėn e ndėrlidhjes
 
Budapest, 9 shkurt 2006 – Ministri i jashtėm i Hungarisė, Ferenc Shomogji (Somogyi), do tė vizitojė Kosovėn javėn e ardhshme, ka bėrė tė ditur njė zyrtar i lartė i Ministrisė sė jashtme, njofton agjencia hungareze e lajmeve MTI.
 
Kjo vizitė bėhet nė kohėn kur po zhvillohet mendimi serioz pėr tė ardhmen e Kosovės dhe procesi i vendimmarrjes po lėvizė pėrpara, thuhet nė kumtesėn e Ministrisė sė Jashtme hungareze.

Hungaria ka marrė pjesė nė pėrpjekjet pėr zgjidhjen situatės nė Kosovė nėpėrmjet takimit dhe bisedave nė janar me liderin e Misionit tė Kombeve tė Bashkuara, Soren Jesen Petersen, nė Budapest, qė do tė vazhdohet edhe gjatė turneut nė Prishtinė.

Nė Kosovė, Shomogji pritet tė takohet me kryetarin e Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Dacin, kryeministrin Bajram Kosumi dhe liderin e serbėve tė Kosovės, Oliver Ivanoviq.

Shomogji zyrtarisht do tė hapė zyrėn ndėrlidhėse hungareze nė Prishtinė gjatė vizitės sė tij. Nė kėtė turne, Shomogji do tė vizitojė edhe Beogradin, ku pritet tė takohet me udhėheqjen mė tė lartė tė sė Unionit Serbi-Mali i Zi.
 
 
Sh.Lene: BE nė tė ardhmen duhet tė marrė njė pjesė tė pėrgjegjėsive tė ndėrkombėtarėve nė Kosovė
 
Beograd, 9 shkurt 2006 - Bashkimi Evropian nė tė ardhmen duhet tė marrė pėrsipėr njė pjesė mė tė madhe tė pėrgjegjėsive tė bashkėsisė ndėrkombėtare nė Kosovė, para sė gjithash duke marrė parasysh zhvillimin ekonomik tė saj.
 
Kėshtu ėshtė shprehur nė njė takim sot nė Beograd me kryeministrin serb Vojisllav Koshtunica, pėrfaqėsuesi i BE-sė nė bisedimet pėr statusin e Kosovės Shtefan Lene.

Nga ana e tij Koshtunica cotohet tė ketė thėnė se Beogradi pret i gatshėm fillimin e bisedimeve direkte pėr statusin e Kosovės, duke i nisur nga dokumentet e Kėshillit tė Sigurimit tė KB, Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė KB dhe Grupit tė Kontaktit.

Koshtunica ka thėnė se pėrgatitjet pėr bisedimet i vėshtirėsojnė qėndrimet individuale tė disa anėtarėve tė Grupit tė Kontaktit, me tė cilat prejudikohet statusi i ardhshėm i Kosovės.
 
 
Kryeministri Kosumi takoi ambasadorin e Rusisė nė Beograd
 
Prishtinė, 9 shkurt 2006 - Kryeministri i Kosovės, Bajram Kosumi, sot pati njė takim me z. Aleksander Aleksejev, ambasador i Rusisė nė Beograd, i shoqėruar nga shefi i Zyrės ruse nė Prishtinė, Sergej Bezdnikin dhe Sergej Struk, drejtor i kompanisė Gass Prom. Nė takim mori pjesė edhe ministri i Energjetikės dhe Minierave, Ethem Ēeku.

Nė kėtė takim u bisedua pėr zhvillimet aktuale politike nė Kosovė dhe mundėsitė e bashkėpunimit ekonomik midis Kosovės dhe Federatės Ruse.

Kryeministri Kosumi ka informuar diplomatėt rusė pėr shumė aspekte tė punės sė ekzekutivit kosovar, respektivisht me procesin negociues pėr definimin e statusit final tė Kosovės, duke shtuar se pala kosovare angazhohet pėr krijimin e njė shteti demokratik evropian.

Nė kėtė kontekst, kryeministri Kosumi ka vlerėsuar rolin e Rusisė nė takimin e fundit tė Grupit tė Kontaktit nė Londėr dhe ka shtuar se Deklarata nga takimi i fundit nė Londėr ka qartėsuar edhe mė shumė rrugėn drejt definimit tė statusit tė ardhshėm tė Kosovės.

Bashkėbiseduesit janė pajtuar se ekzistojnė mundėsi tė mira qė tė rritet bashkėpunimi ekonomik dhe tregtarė midis dy vendeve. Kryeministri Kosumi ka thėnė se Qeveria e Kosovės ka hartuar njė infrastrukturė ligjore pėr inkurajimin dhe garantimin e investimeve e huaja. Nė kėtė kontekst, Kosumi mirėpriti interesimin e investitorėve dhe biznesmenėve nga federata ruse.
 
 
Nė Prishtinė po i zhvillon punimet Konferenca dyditore pėr pėrfshirjen nė arsimin e lartė
 
Prishtinė, 9 shkurt 2006 - Nė praninė e mbi 100 pjesėmarrėsve, sot nė hotelin "Grand" nė Prishtinė i filloi punimet Konferenca dyditore pėr gjithėpėrfshirjen nė arsimin e lartė, e organizuar nga Projekti pėr Aftėsimin e Mėsimdhėnėve nė Kosovė (KEDP), i financuar nga Agjencioni Kanadez pėr Zhvillim Ndėrkombėtar (CIDA) dhe Programin Finlandez pėr Mbėshtetjen e Zhvillimit tė Sektorit tė Arsimit nė Kosovė II.

Qėllimi i i Konferencės ėshtė tė pėrkrahė bashkėpunimin vendor nė Arsimin e Lartė dhe tė avancojė njohuritė nė fushat e arsimit tė lartė, gjithėpėrfshirjes dhe barazisė gjinore. Dr. Suzan Hatėn nga KEDP dha njė historik tė shkurtėr lidhur me arsimin gjithėpėrfshirės nė pėrgjithėsi.

Nė emėr tė ministrit Agim Veliu dhe tė MASHT, zėvendėsministri Fevzi Berisha theksoi se MASHT gjatė vitit 2005 ka shėnuar hapa konkret lidhur me temat qė sot po trajtohen dhe qė janė shndėrruar e kuptuar si standarde e vlera, tė cilat pėrveē qė pėrparojnė sistemin e arsimit tė lartė, e bėjnė shoqėri mė tė qėndrueshme demokratike shoqėrinė kosovare.
 
Z. Berisha tha se respektimi i tė drejtave tė fėmijėve, pėrkatėsisht studentėve, krijimi i qendrave burimore mė qėllim tė integrimit tė nxėnėsve me nevoja tė veēanta pėrkrah kolegėve tė tyre edhe nė studime, krijimi i hapėsirės pėr studime sidomos pėr integrim gjinor, kanė shėnuar progres ne periudhėn e fundit.

Pėrparime tė prekshme qė provojnė pėrkushtimin e MASHT pėr tė shėnuar hapa tė vendosur nė drejtim tė drejtave tė fėmijėve, gjithė pėrfshirjes dhe perspektivės gjinore janė edhe: Java e Arsimit pėr tė gjithė, pėrpilimi i Strategjisė pėr pėrfshirjen e perspektivės gjinore, Festivali: Edukos, e sidomos nisja e procesit tė hartimit tė Strategjisė pėr arsimin parauniversitar.

Dr. Halim Hyseni nga Qendra pėr Arsim e Kosovės (KEC), foli lidhur me tė drejtat e fėmijės, me ē'rast pėrmendi disa prej tė arriturave nė Kosovė nga viti 1999 e kėtej. Nuk ka konflikte tė bazuar nė identitete etnike, tha ai, ėshtė rritur ndikimi i shoqėrisė civile, ėshtė miratuar njė numėr i konsideruar i ligjeve me tė cilat mbrohen tė drejtat e njeriut, ėshtė formuar Forumi pėr tė drejtat e fėmijės.

Gjatė punimeve tė Konferencės tė pranishmit u ndanė nė tri seanca paralele mbi arsimin gjithėpėrfshirės si dhe mbi tė drejtat e fėmijės tė cilat u udhėhoqėn nga ekspertėt: dr. Demė Hoti, mr. Linda Salihu, mr. Naser Zabeli, Tom Gougeon, Merita Shala, Lulavere Kadriu.

Njė fjalė rasti e mbajti edhe Mr. Marja Matero nga FSDEK. Konferenca do tė vazhdojė punimet edhe ditėn e nesėrme ku do jepen vlerėsimet dhe vėrejtjet pėr ditėn e parė, ndėrsa nė seancat paralele do tė shqyrtohet ēėshtja e barazisė gjinore.
 
 
Bullgaria do tė mbėshtesė ēdo zgjidhje tė statusit tė Kosovės qė ėshtė e pranueshme pėr tė gjithė
 
Prishtinė, 9 shkurt  2006 - Ministri i Punėve tė Brendshme tė Bullgaria Rumen Petkov tha se vendi i tij do tė mbėshtesė atė zgjidhje tė statusit tė Kosovės, e cila do tė ishte e pranueshme pėr tė gjithė dhe se kjo zgjidhje duhet tė jetė afatgjate.

Pas takimit sot nė Prishtinė me kryeadministratorin Soren Jesen Petersen, Petkov tha se nė Kosovė kishte ardhur pėr tė rishqyrtuar pozitėn e kontingjentit tė policisė bullgare, e cila vepron nė kuadėr tė policisė sė UNMIK ut. Sipas tij, varėsisht nga ndryshimet qė pritet tė bėhen nė statusin e policisė sė UNMIK ut, qeveria bullgare do tė marrė vendime me kohė rreth pjesėmarrjes sė pjesėtarėve tė saj nė kėtė proces.

Megjithatė, ministri bullgar tha se vendi i tij do t'i pėrgjigjet pozitivisht kėrkesės sė misionit tė Kombeve tė Bashkuara pėr plotėsimin e kontingjentit tė policisė bullgare nė Kosovė, i cili aktualisht ka 52 pjesėtarė. Megjithėse, siē tha, kjo do tė varet edhe nga mundėsitė financiare.

Duke folur pėr qėndrimin e shtetit bullgar ndaj statusit tė Kosovės, ministri Petkov tha se qeveria e tij mbėshtet atė zgjidhje qė do tė kėnaqte tė gjithė.

"Bullgaria ėshtė shumė e interesuar qė tė arrihet stabiliteti nė rajon duke pėrfshirė edhe stabilitetin e Kosovės. Ėshtė e qartė qė njė zgjidhje, e cila do tė acaronte grupet e ndryshme nuk ėshtė e arsyeshme. Pra zgjidhja e statusit duhet tė garantojė paqe etnike dhe stabilitet, duhet tė garantojė vlerat kulturore dhe historike tė rajonit nė tėrėsi, duhet tė garantojė kthimin e tė zhvendosurve nėse dėshirojnė tė kthehen dhe kjo zgjidhje do t'i mundėsojė Kosovės tė marrė pjesė nė procesin e pėrgjithshėm evropian".

Ministri i punėve tė brendshme tė Bullgarisė ėshtė takuar edhe me zėvendėskryeministrin e Kosovės, Adem Salihaj, me tė cilin ka diskutuar edhe ēėshtjen e vizave qė Bullgaria mund tė japė pėr kosovarėt.
 
Zv/kryeministri Salihaj tha se ka kėrkuar nga ministri Petkov qė qeveria bullgare tė krijojė lehtėsira pėr qytetarėt e Kosovės rreth marrjes sė vizave bullgare.
 
Ai tha se do tė ishte njė kontribut pėr zhvillimin e mėtejshėm pėr zhvillimin e marrėdhėnieve mes Kosovės dhe Bullgarisė. Qytetarėt e Kosovės, tha Salihaj, nuk do tė kishin nevojė tė shkojnė nė Shkup pėr tė marrė vizė dhe se kjo do tė krijonte njė mundėsi mė tė madhe tė qarkullimit tė qytetarėve tė Kosovės nė Bullgari.

Ministri Pektov tha se qeveria e tij do tė shqyrtojė mundėsinė e dhėnies sė vizave pėr kosovarėt nė zyrėn e saj diplomatike nė Prishtinė.

Ministri i Punėve tė Brendshme tė Bullgarisė ka marrė pjesė edhe nė ceremoninė e ndarjes sė medaljeve pėr pjesėtarė tė kontingjentit bullgar tė policisė, qė UNMIK u ua ka ndarė atyre pėr kontributin e dhėnė nė ruajtjen e stabilitetit dhe paqes nė Kosovė.
 
 
Turqia premton ndihmėn e mėtejshme pėr Kosovėn nė lėmin e shėndetėsisė
 
Ankara/Prishtinė, 9 shkurt 2006 - Sot nė Ministrinė e Shėndetėsisė sė Turqisė nė Ankara, u takuan ministri i Shėndetėsisė sė Kosovės Sadik Idrizi me bashkėpunėtorė me ministrin turk tė Shėndetėsisė Rexhep Akdag.

Takimi kaloi nė frymėn e bashkėpunimit dhe thellimit tė marrėdhėnieve tė ndėrsjella. Ministri i Shėndetėsisė sė Turqisė i premtoi Ministrit tė Shėndetėsisė sė Kosovės se edhe mė tej do tė marrė pėrsipėr shkollimin e kuadrit shėndetėsor, njė ndihmė tė menjėhershme tė njė aparature ( njė rezonancė magnetike) dhe ndihmat e tjera tė mundshme qė mungojnė nė shėndetėsinė e Kosovės.
 
Ministri Idrizi falėnderoi homologun turk pėr ndihmėn e vazhdueshme qė bėri Turqia pėr Kosovėn dhe mbėshtetjen qė edhe tashmė i jep qytetarėve tė Kosovės nė lėmin e shėndetėsisė.
 
 
"Noje cyrhrer cajtung": "Tė vėrtetat e pakėndshme pėr Serbinė"
 
Cyrih, 9 shkurt 2006 - Gazeta "Noje cyrhrer cajtung" (Neue Zürcher Zeitung) nė artikullin e saj me titull "Tė vėrtetat e pakėndshme pėr Serbinė", shkruan pėr indinjimin serb ndaj pozicionimit tė diplomatit britanik Xhon Sauers pėr Kosovėn, i cili ka thėnė se Londra pėrkrah pavarėsinė e kushtėzuar tė Kosovės.

Kjo ka ndodhur, shkruan gazeta, pas takimit tė Grupit tė Kontaktit ku u tha qė tė bihet dakord nė njė marrėveshje pėr Kosovėn para fundit tė vitit, si dhe qė pėrfundimi i bisedimeve duhet tė jetė i pranueshėm nga popullsia e Kosovės. "Megjithėse formulime tė tilla janė tė paqarta esenca e tyre ėshtė e qartė: 90 pėr qind e popullsisė 2 milionėshe tė Kosovės ėshtė pėr ndarjen nga unioni serbomalazez".

Gazeta mė tej shkruan se kritika ndaj diplomatit britanik nė mediat serbe tė lė pėrshtypjen e mungesės sė sigurisė.

Ashtu si reagimet ndaj Ministres sė Jashtme zvicerane dhe Presidentit slloven, edhe reagimi i tanishėrm serb thotė se me shprehje tė tilla kėrkohet tė vendoset pėrfundimi i bisedimeve.

Sipas kėsaj gazete zvicerane, i dėrguari amerikan Frank Uizner, i ka kėrkuar Beogradit qė t`i thotė tė vėrtetėn popullit dhe ta bėjė tė qartė se pėr shkak tė politikės sė Millosheviqit dhe tė radikaleve serbė tė Sheshelit, Serbia e ka humbur Kosovėn.
 
 
PSDK sė dhe IRDK janė pro Fatmir Sejdiut pėr president tė vendit
 
Prishtinė, 9 shkurt 2006 - PSDK ja pėrshėndet vendimin e Kryesisė sė LDK sė pėr kandidimin e z. Fatmir Sejdiu pėr President tė Kosovės.
 
Pa u ndalė shumė nė biografinė e z. Sejdiu, pėr tė cilėn ka ē'tė flitet, konsiderojmė sė ėshtė njė personalitet i qėlluar dhe qė ka aftėsi intelektuale dhe tė karrierės pėr tė qenė njė udhėheqės i pranueshėm pėr tė gjithė, thuhe nė njė komunikatė tė Partisė Soialdemokratike tė Koosvės.

"Mendojmė se LDK ja ka marrė njė vendim shumė tė rėndėsishėm, nė fazėn kur pritet tė fillojnė negociatat pėr pėrcaktimin e statusit tė ardhshėm tė Kosovės. Marrja e kėtij vendimi nė njė kohė tė shkurtėr, pa zvarritje tė proceseve, ėshtė njė fillim i mbarė pėr tė vazhduar pa ndalim rrugėn pėr definimin e vullnetit tė popullit tė Kosovės".

PSDK ja beson se forcat politike nė Kosovė do tė bashkohen rreth interesit mė sublim dhe do tė vlerėsojnė drejt momentin historik duke lėnė anash interesat e ngushta tė ēfarėdo lloji. "Me zgjidhjen dhe fuqizimin e institucioneve tona dėshmohet vullneti dhe sigurojmė faktorėt ndėrkombėtar se ėshtė serioz orientimi i kėsaj shoqėrie pėr demokraci, pavarėsi dhe prosperitet", thekson PSDK.

Edhe Iniciativa e Re Demokratikė e Kosovės (IRDK), nė takimin e jashtėzakonshėm tė Kryesisė sė saj, ka diskutuar pėr kandidaturėn e Fatmir Sejdiut pėr Presidentin e Kosovės. U vlerėsua se Kandidati i LDK sė Fatmir Sejdiu ėshtė njė personalitet i ēmuar dhe shumė i respektuar si nga shumica e popullatės ashtu edhe nga subjektet e ndryshme politike nė Kosovė.
 
Fatmir Sejdiu me karakteristikat e veta ėshtė i aftė qė tė udhėheqė Kosovėn nė kėtė kohė jashtėzakonisht kritike. Pėrfaqėsuesi legjitim i komunitetit egjiptian tė Kosovės IRDK ja vlerėson se, me Z. Sejdiun nė Kosovė do tė finalizohen ambiciet e pavarėsisė dhe do tė ecėt pėrpara nė procesin e zhvillimit demokratik.

IRDK ja, unanimisht ka vendosur qė nė seancėn e radhės tė Kuvendit tė Kosovės me dy deputet e tij do tė pėrkrah dhe do tė votojė "pro" zgjedhjes sė z. Sejdiu pėr President tė Kosovės.
  
 
Shiten 14 ndėrrmarrje shoqėrore pėr 8.7 milionė euro
 
Prishtinė, 9 shkurt 2006 - Agjencia Kosovare e Mirėbesimit (AKM) ka shitur 14 ndėrmarrje shoqėrore tė valės sė dhjetė tė privatizimit pėr mbi 8.7 milionė euro. Pėr privatizimin e ndėrmarrjeve tė rrethit tė dhjetė tė privatizimit pati gjithsej 93 oferta. Ēmimin mė tė lartė prej 2 milionė euro, nga tė gjitha ndėrmarrjet e kėtij rundi tė privatizimit e ka fituar ndėrmarrja "Rahoveci" nė Rahovec.

Pėr Industrinė e Duhanit nė Gjilan, e cila privatizohet me metodėn spin-off special, njė ofertues ka ofruar ēmimin mė tė lartė - 1.4 milionė euro dhe investime tė garantuara prej 5.6 milionė euro dhe punėsimin e 799 punėtorėve.

Interesimi mė i madh i investitorėve ishte pėr barnatoren popullore nė Ferizaj, pėr tė cilėn ishin paraqitur 26 oferta.

Mexhit Merovci nga Mitrovica ka blerė restorantin "Parajsa" nė Mitrovicė pėr 91 mijė euro. Mexhit Haxhimusa nga Ferizaj ka blerė "Stacionin e Veterinarisė" nė Ferizaj pėr 240 mijė euro. Ndėrsa kompania "Toni Komerc" ka blerė depon "IMB" nė Vushtrri pėr 211 mijė euro.

Nė kėtė rreth tė privatizimit pėr mbi 413 mijė euro, ėshtė shitur motel "Dardania" nė Pejė, ndėrmarrja "Krikos" nė Prishtinė ėshtė shitur pėr mbi 485 mijė euro, derisa ndėrmarrja "Energomontimi" nė Prishtinė, pėr tė cilėn kishte shtatė oferta ėshtė shitur pėr 850 mijė euro.

Nga qyteti i Ferizajt, ėshtė shitur ndėrmarrja "Autoremont" pėr 861 mijė euro, ndėrmarrja Veglat dhe Aparatet pėr tė cilėn ishin 9 oferta, ėshtė shitur pėr 1.3 milionė euro, Barnatorja popullore nė Ferizaj ėshtė shitur pėr mbi 613 mijė euro.

Gjashtė oferta ishin pėr ndėrmarrjen "Standard" nė Istog, fitues i pėrkohshėm i sė cilės ishte investitori nėn shifrėn P37 i cili ofroi 411 mijė euro, pėr ndėrmarrjen "Kaolini" ishin vetėm tri oferta dhe ajo u shit pėr 109 mijė euro.

Nga qyteti i Prizrenit ishte ndėrmarrja "Liria - Nėna Tereza", e cila u shit pėr 250 mijė euro.
 
 
Kryesia e Kuvendit sot pritet tė caktojė seancėn pėr zgjedhjen e Presidentit tė Kosovės
 
Prishtinė, 9 shkurt 2006 - Kryesia e Kuvendit tė Kosovės mblidhet sot paradite dhe pritet qė tė anulojė vendimin e mėparshėm pėr shtyrjen e seancės pėr 13 shkurt. Nė kėtė mbledhje Kryesia pritet tė vendosė qė tė premten tė thirret seanca plenare e Kuvendit tė Kosovės me pikėn e vetme tė rendit tė ditės - zgjedhjen e Presidentit tė Kosovės.

Tashmė janė pajtuar tė gjitha grupet parlamentare qė seanca pėr zgjidhjen e Presidentit tė ri tė Kosovės tė thirret brenda javės, konkretisht pėr tė premtėn mė 10 shkurt.

Pas kėrkesave zyrtare tė LDK sė, AAK sė, partisė Ora, si dhe Grupit 6 Plus, qė pėrfaqėson komunitetet joserbe nė Kuvend, mbrėmė edhe PDK ja ėshtė pajtuar qė seanca tė mos shtyhet pėr javėn tjetėr dhe ajo tė mbahet gjatė javės. Vendimi i PDK sė i ėshtė kumtuar dhe shefit tė Misionit tė Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė, Soren Jessen Petersen nga njė delegacion i kėsaj partie i udhėhequr nga Jakup Krasniqi.
 
 
Petersen serbėve: "Pikėpamja e shumicės ėshtė absolutisht e rėndėsishme pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės"
 
Mitrovicė, 9 shkurt 2006 - Shefi i UNMIK-ut Soren Jesen Petersen, ka deklaruar dje nė veri tė Mitrovicės se procesi i pėrcaktimit tė statusit tė Kosovės mbėshtetet nė dialog, se Rezoluta 1244 e KS do tė jetė kornizė e vetme pėr negociata, por vendimi mbi statusin do tė merret nė bazė tė rezolutės sė re.
 
"Procesi i pėrcaktimit tė statusit tė ardhshem tė Kosovės ėshtė duke rrjedhė, prandaj disa deklarata qė po i dėgjojmė kėto ditė po shkaktojnė shqetėsim veēmas nė zonat ku jetojnė bashkėsitė minoritare", ka thėnė Jesen Petersen nė njė konferencė pėr gazetarė, pas takimit me pėrfaqėsuesit e serbėve tė Kosovės.

Jessen Petersen u ka thėnė serbėve se ekipi negociator i Kosovės ėshtė shumė serioz nė pėrpjekjet pėr tė pėrmirėsuar pozitėn e pakicave nė Kosovė, pėrfshirė edhe pakicėn serbe.

"Pikėpamja e shumicės ėshtė absolutisht e rėndėsishme pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės", ėshtė shprehur Jesen Petersen. duke mos dashur tė komentojė se cili do tė jetė rezultati pėrfundimtar i bisedave pėr statusin e Kosovės.

Tema e pashmangshme nė bisedime me pėrfaqėsuesit e serbėve ka qenė edhe furnizimi i mjediseve serbe me energji elektrike, ka thėnė Jesen Petersen. Ai ka premtuar se do tė inluencojė qė situata e furnizimit me energji elektrike tė liberalizohet".

Me Petersenin kanė biseduar anėtari i Ekipit negociator tė Beogradit mbi statusin e Kosovės, Marko Jakshiq, kryetari i Kėshillit Kombėtar Serb (SNV) Milan Ivanoviq dhe kryeshefi i rrethit tė Mitrovicės, Miomri Kasalloviq.
 
"Ēėshtja e energjisė elektrike ėshtė prioritare kurse kufiri i fundit nėn tė cilin serbėt nuk do tė shkojnė ėshtė futja e distributerit tė dytė. Kemi kėrkuar qė serbėt tė kthehen nė punė nė Eelektroekonominė e Kosovės nga e cila janė dėbuar mė 1999", ka thėnė Jakshiq pas takimit. Pėrfaqėsuesit e serbėve kanė theksuar se pėr ta ėshtė e papranueshme ēfarėdo forme e pavarėsisė sė Kosovės.

Nė Zveēan ku ėshtė mbajtur takimi, janė tubuar disa qindra serb, puntėror tė elektroekonomisė, nė protestėn qetė duke kėrkuar pėrgjigje nė pyetjen kur do tė kthehen nė punė.
 
 
Kryeministri Kosumi lavdėron udhėheqjen e Lipjanit pėr rezultatet dhe progresin e madh nė kėtė komunė
 
Prishtinė, 9 shkurt 2006 - Kryeministri i Kosovės Bajram Kosumi, i shoqėruar nga bashkėpunėtorėt, ka vizituar dje Kuvendin Komunal tė Lipjanit, ku ka biseduar me udhėheqjen komunale, si dhe ka pasur njė debat me kėshilltarėt komunalė e qytetarėt nė temėn Kosova, negociatat dhe statusi final.

Kryetari i kuvendit komunal Xhevat Olluri dhe udhėheqja komunale kanė njoftuar Kryeministrin Kosumi pėr situatėn dhe progresin nė komunėn e Lipjanit.
 
Ai ka potencuar tė arriturat nė zbatimin e standardeve, kthimin dhe integrimin e minoriteteve dhe lirinė e lėvizjes. Komuna, ka thėnė z. Olluri, ka bėrė njė punė tė mirė nė fushėn e ndėrtimit tė infrastrukturės, nė kthimin e tė zhvendosurve, lirinė e lėvizjes dhe integrimit tė komuniteteve pakicė.
 
Ata janė pėrfshirė nė tė gjitha segmentet e administratės komunale. Mirėpo edhe mė tutje ka disa shqetėsime lidhur me ēėshtjet e kthimit tė banesave dhe tė pronave tė serbėve.

Kryeministri Kosumi ka lavdėruar udhėheqjen komunale pėr rezultatet e arritura dhe progresin e madh qė ėshtė bėrė nė kėtė komunė.

Kryeministri Kosumi me udhėheqjen komunale ka biseduar edhe pėr proceset aktuale nė tė cilat ndodhet Kosova. Ai me kėtė rast ka thėnė se Kosova po hyn nė muajt mė vendimtarė, nė muajt kur do tė vendoset pėr statusin final tė Kosovės. Ky proces do tė pėrmbyllet nė vitin 2006, ashtu siē besojnė tė gjithė, shtet i pavarur dhe sovran i Kosovės.

"Nė Lipjan ėshtė ruajtur shoqėria me diversitete, ėshtė ruajtur fryma e shoqėrisė shumetnike dhe kjo ėshtė njė vlerė qė ne e ēmojmė shumė", ka pohuar kryeministri Kosumi. Ai ka inkurajuar udhėheqjen komunale qė tė ndihmojnė kthimin urban nė Lipjan, kthimin e pronave, dhe kthimin e serbėve nė pronat dhe shtėpitė e tyre.

Kosumi u bėri thirrje serbėve lokalė qė tė mos i frikėsohen tė ardhmes sė Kosovės. Shteti i ardhshėm i Kosovės do tė jetė i mirė si pėr shqiptarėt ashtu edhe pėr serbėt dhe tė gjithė tė tjerėt pa dallim, tha Kosumi.
 
 
Autosdrada Prishtinė - Durrės tė emėrtohet "Ibrahim Rugova", propozojnė bashkatdhetarėt tanė nė Austri
 
Vjenė, 9 shkurt 2006 - Me pjesėmarrjen e njė numri tė madh tė bashkatdhetarėve tanė nė Vjenė dhe nė organizim tė Degės sė LDK-sė pėr Austri, dje u mbajt njė tubim komemorativ nė nderim tė Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova.

Pėr jetėn dhe veprėn e Presidentit Rugova foli Prof. Dr. Skėnder Gashi, ku e cilėsoi lartė figurėn e Tij.

Ishte shumė i dhimbshėm lajmi pėr vdekjen e Presidentit Dr. Ibrahim Rugova, u tha nė kėtė takim. Dr. Ibrahim Rugova do tė kujtohet gjithmonė si Presidenti i parė historik i Kosovės, si vizionar e humanist i madh, ikonė e Pavarėsisė sė Kosovės, si njė njeri i cili i vuri themelet e shtetit tė pavarur tė Kosovės dhe e miqėsoi Kosovėn me SHBA tė dhe shtetet demokratike tė Evropės, dhe i cili deri nė fund me pėrkushtim i shėrbeu Kosovės, ideali i tė cilit ishte Kosova e pavarur.

Me kėtė rast shumė bashkatdhetarė shprehėn ngushėllime nė Librin e zisė, qė pėr disa ditė qėndroi i hapur.
Nga ky takim pėrkujtimor u propozohet institucioneve tė Kosovės qė autostrada Prishtinė - Durrės tė emėrtohet "Ibrahim Rugova".

Jeta dhe vepra e Presidentit Rugova do tė nderohet e kujtohet gjithmonė, u tha nė kėtė takim.
 
 
Berisha e Pribe: Marrėveshja pėr stabilizim asociim ėshtė dita e madhe europiane e Shqipėrisė
 
Tiranė, 9 shkurt 2006 - Kryeministri Sali Berisha nė njė takim me drejtorin pėr Europėn Juglindore dhe kryenegociatorin e Kemosionit Evropian pėr Marrėveshjen e Stabilizim Asociimit, Reinhard Pribe, u shpreh se kjo ėshtė dita e madhe europiane e Shqipėrisė.
 

Shqipėria, tha Berisha, do tė punojė me vendosmėri dhe seriozitet tė madh pėr tė implementuar me pėrpikmėri gjithēka qė parashikon MSA ja e sapo sigluar.

Edhe Pribe u shpreh se kjo ėshtė me tė vėrtetė dita e madhe europiane e Shqipėrisė dhe shėnon njė kapituill tė ri marrėdhėniesh tė ngushta dhe tashmė kontraktuale mes BE sė dhe Shqipėrisė.

Pribe i shpjegoi Berishės hapat e mėtejshėm pas siglimit tė tė marrėveshjes duke iu referuar edhe vizitės sė presidentit tė KE sė, Barroso dhe Komisionerit pėr Zgjerimin, Olli Rehn, nė Shqipėri javėn qė vjen.
 
 
Shqipėria ka firmosur dokumentin qė i prin nėnshkrimit zyrtar tė Marrėveshjes sė Stabilizim Asociimit me BE nė
 
Tiranė, 9 shkurt 2006 - Shqipėria ka firmosur dje dokumentin pararendės qė i prin nėnshkrimit zyrtar tė Marrėveshjes sė Stabilizim Asociimit me BE nė. Dokumenti ėshtė firmosur nga minsitrja e Integrimit, Arenca Trashani, dhe kryenegociatori i delegacionit tė Komisionit Evropian, Reinhard Pribe.
 
Pas nėnshkrimit tė versionit pėrfundimtar tė marrveshjes sė Stabilizim Asociimit, minsitrja e Integrimit, Trashani, ka thėnė se kjo ėshtė arritje e madhe.

Ajo ka vlerėsuar gjithashtu se pėrfundimi i negociatave ishte rezultat i angazhimit serioz tė qeverisė nė pėrmbushjen e objektivave tė programit tė saj, si dhe vullnetit tė BE sė pėr tė pėrshpejtuar procesin e integrimit evropian tė Shqipėrisė.
 
 
Arrestohet ish-ndihmėsi i Mladiqit gjatė kohės sė luftės
 
Beograd, 9 shkurt 2006 – Policia serbe ka bėrė tė ditur arrestimin e ish-ndihmėsit gjatė kohės sė luftės tė Ratko Mladiqit, i cili gjendet ende nė arrati, njofton BBCWorld. Sasha Badnjar dyshohet pėr ndihmimin nė evitimin e burgosjes sė eprorit tė tij.
 
Ai ishte pjesė e ekipit tė sigurimit tė Mladiqit gjatė luftės nė Bosnjės nė fillim tė viteve 90-tė. Trupat e NATO-s kanė bastisur gjithashtu edhe shtėpinė e Milisav Klestanit nė Bosnjėn lindore, nė Vlasenica. Ai ėshtė tjetėr ndihmės i Mladiqit.
 
Badnjar ėshtė arrestuar tė hėnėn, kur shefja e tribunalit tė Kombeve tė Bashkuara pėr krime lufte, Karla del Ponte shte nė Beograd pėr tė nxitur autoritetet pėr kapjen Mlladiqit.
 
 
Policia shqiptare arreston 2 persona lidhur me incidentin e djeshėm me autobusin e pasagjerėve
 
Tiranė, 9 shkurt 2006 - Autoritetet shqiptare thonė se kanė kapur 2 persona tė armatosur, tė cilėt kishin marrė peng njė autobus pasagjerėsh, duke lėnė tė vrarė dy vetė.

Policia identifikoi dy autorėt e rrėmbimit si persona tė kėrkuar nėn akuza penale. Ata thonė se dy personat vranė njė polic dhe njė pasagjer dhe plagosėn disa tė tjerė. Incidenti ndodhi dje nė Rrėshen, kur pasagjerė tė pajisur me granata morėn peng autobusin, pasi u ndalua nga policia nė njė postbllok pėr kontroll. Autobusi udhėtonte nė linjėn Kukės-Tiranė.

 


                                   Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.