|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Dr. Ibrahim Ukė Rugova Kolosi mė i madhė i kombit

 
 

 
9 shkurt 2006 /TN

Nga
Selim HASANAJ
 
Nuk  thotė  populli  kot  se  njeriu  qenka  mė  i  fort se guri. Po edhe po  tė  ishte zemra  prej  graniti at  ditė tė  kobshme  janari   do  tė pėlciste. Dhe si mos tė bėhet zemra  copė-copė kur Dardanisė  i vdiq  biri  mė i madhė  i  saj,  i shejti Ibrahim Rugova.
 
Unė  si mergimtar  larg Dardanisė me trup  por me shpirt  dhe me zemer  jo, mbeta i shtanguar, lotet  rridhnin dhe rrjedhnin  dhe  burimi  i  tyre  nuk  shterr  kurr.
 
Nuk  mund tė gjejė ngushllim  sepse  kolonat  e pafundme  tė baballarve, nėnave , motrave, vėllėzėrve  dhe  edhe  fėmijve nga  tė  gjitha viset shqiptare  qė  merdhinin  rrugėve  per  ti  bė homazh Liderit, Presidentit, Prisit  shpirtnor  por  mė sė shumti  tė Shejtit Ibrahim  Rugova  mė  binden  per tė saten  herė  qė Unė duhet tė jem  krenar, se tė gjithė shqiptaret  duhet tė  jemi krenar  se jemi  shqiptarė,  pasardhėsa  tė  Dardanve  dhe Pellazgo-Ilirve perderisa nga ky  gjak dhe ky gen  i  kėsaj  race  lindi si Engjul, u rrit nė  Kolos dhe iku  nė  Amshim  si  i  Shejt  Dr. Ibrahim  Ukė  Rugova .
 
Nuk  kam si mos tė jem krenar  pasi  edhe njė  Havier Solan  nuk mundi  ti  permban lotėt, lotet nuk  mund  ti  permbanin  pothuaj  qė tė gjithė, jo vetem ithtaret dhe pasuesit partiak tė Dr.Rugovės por qė tė gjith ata qė kanė njerzi, qė kan dinjitet, qė e duan  atdheun  dhe  kombin e vet, ndersa lot nuk u delnin vetem atyre.qė rastėsisht i thonė vetit shqipfolsa, qė rastėsisht dhe fatkeqėsishtė mendojnė  se janė  dikushi, vdekja e Shen Ibrahimit  nuk u bėri pershtypje vetem atyre  qė NANEN e kanė nė Beograd ndersa BABĖN nė Athinė dhe Moskvė. Dhe qė  kishte  ndytsira  tė tilla u binda  gjatė  percjelljes  sė  ceremonisė  sė permortshme  tė  Shen Ibrahimit, por  disa  tė  tillė  i kamė  edhe kėtu  nė  Norvegji.
 
Nė Norvegji  pos  Deges  sė  LDK-sė  nė  Kristiansand  dhe  njė  grupi  tė konsiderueshem  tė  shqiptarve  tė  krahinės  Ųstfold  nė  jug  tė Norvegjisė  perkatsishtė  nė  qytetin Fredrikstad nen  organizimin  e mėsuesit tė gjuhės amtare  Zekė Salihaj pothuaj se asgjė tjeter  nuk u  bė  qė ta perkujtojmė  dhe  ti bėjmė homazh  birit  mė tė  madh  tė Dardanisė  neper tė gjitha  kohrat.
 
Bile sipas disa informatave  qė kam SHKSH " RILINDJA" nė  Oslo  as  qė  donte tė  dėgjojė  ndersa  nuk ėshtė  fort  moti  kur  Kryesia  e  saj  dergon faktura neper  tėrė Norvegjinė dhe kerkonė  ndihmė  finansiare nėpėr  bashkatdhetarė.
 
Nuk kanė  faj  mjeranat sepse kėshtu i ka  mėsua  Baca  Adem  Demaqi. Le tė presin  edhe kėta  mjerana  edhe  Adem  Maskarallaku  dhe  kur  tė vdesin  Koshtunica  e  Drashkoviqi  le  tė  hapin  librin  e  zisė.

-----------------------------------------------------------------------------------
Reagimet /
Selim HASANAJ: selimhasanaj@hotmail.com

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.