|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Avancim meteorologjik dhe faktografik nė studimin e lėvizjeve tė djathta shqiptare

 
 

 
9 shkurt 2006 /TN

Nga Rexhep KASTRATI
 
(Rreth vėllimit tė dytė tė librit me kumtesa “E djathta shqiptare nė mbrojtje tė Shqipėrisė etnike”, botoi “Lumbardhi”, Prizren, 2005)
 
Angazhimi i Institutit tė Historisė sė Kosovės dhe i Diasporės shqiptare qė tė vazhdojnė pėrpjekjet pėr zbardhjen e atyre ngjarjve, tė veprimtarisė dhe fatit tė personaliteteve qė nga regjimi enverist nė Tiranė dhe atij titist nė Prishtinė u anatemuan, apo mė keq u lanė nė harresė, e qė pėrbėjnė atė qė quhet e djathtė shqiptare, nacionalizėm shqiptar, ėshtė jo vetėm pėr t’u pėrshėndetur, por edhe pėr t’u admiruar. Ėshtė kėshtu pėr faktin se i tėrė ky angazhim bėhet falė dėshirės sė madhe tė organizatorėve tė kėtij Sesioni shkencor pėr tė bėrė diēka nė rishkrimin diskursiv tė historisė, si dhe pėrkrahjes materiale e tjetėr tė Diasporės shqiptare.
 
Pa njė pėrkrahje tė mirėfilltė insitucionale nga pushteti, gjithė kjo punė ėshtė shumė e vėshtirė pėr t’u realizuar, por kur sheh se nga njėri Sesion nė tjetrin jo vetėm qė organizimi ėshtė mė nė nivel, por edhe po rritet edhe profesionalizmi i kumtesave si dhe shumėllojshmėria e tyre po bėhet mė e madhe, atėherė vėrtet duhet ta ndiesh vetn mirė kur merr pjesė nė njė Sesion tė tillė. Kėtė bindje e forcon pikėrisht Sesioni i Dytė me radhė i mbajtur nė Prizren, mė 26-27 nėntor 2004, kumtesat e tė cilit janė botuar nė vėllimin e dytė tė librit “E djathta shqiptare nė mbrojtje tė Shqipėrisė etnike” qė SHB “Lumbardhi” e z. Nue Oroshit e ka botuar para do kohe me njė cilėsi mė tė lartė teknike. Marrė nė pėrgjithėsi, botimi i kėtyre kumtesave mund tė merret edhe njė ngjarje e mirė
  
Pėrtej kėtyre, duhet thėnė se strukturimi i kumtesave nė dy pjesė: “Kumtesa dhe shpalime historike” dhe “Portrete, dėshmi dhe ngjarje historike” mėton tė pėrqasė nė mėnyrė mė tė mirė tėrėsitė tematike qė i pėrfshijnė brenda tyre, e qė e pėrcjellė rritjen profesionale dhe metodologjike nė tėrėsi tė kumtesave tė pėrmbledhura nė kėtė botim.
 
 
Qasja kritiko-racionale ndaj nacionalizimit shqiptar dhe tė luftėrave tė tyre
 
Pjesa e parė librit e titulluar “Kumtesa dhe shpalime historike” pėrfshin 12 kumtesa qė merren me disa nga momentet kryesore tė ngjarjeve tė ndodhura gjatė Luftės sė Dytė Botėrore e deri nė vitet ’50 tė shekullit 20, ēfarė janė: Marrėveshja e Mukjes, formimi i LNDSH-sė si dhe veprimtaria e saj, raportet e nacionalistėve shqiptarė me aleatėt e huaj etj., ashtu siē ka edhe kumtesa qė trajtojnė nė mėnyrė tė pėrgjithshme natyrėn e nacionalizmit shqiptar vlerat dhe dobėsitė qė ka, pastaj nė njė rrafsh po pėrgjithėsues, por edhe konkret luftėn antikomuniste nė Maqedoninė perėndimore, nė Drenicė etj. Nė kėtė grup kumtesash bėjnė pjesė edhe kumtesa qė merren me metodologjinė histroike, me aspekte programore tė ndonjė organizimi politik shqiptar tė pas Luftės sė Dytė Botėrore.
 
Me fjalė tė tjera, ėshtė e pranishme njė laryshi problematikash qė lexuesin dhe kurreshtarin e kėtyre ngjarjeve e bėjnė qė tė ketė njė informacion mė tė plotė. Shkurtimisht mund tė them se kumtesa e dr. Sc. Beqir Metės qė e trajton nacionalizmin shqiptar gjatė Luftės sė Dytė Botėrore me tė gjitha tė mirat dhe tė metat e tij, ajo e prof. dr. Muhamet Shatrit qė hedh dritė me argumente shkencore mbi LNDSH-nė dhe pėr platformėn e saj, ajo e prof. dr. Muhamet dezhgiut qė vė nė spikamė pozicionin politiko-ushtarak tė nacionalistėve shqiptarė tė Shqipėrisė verilindore gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, ajo e prof. dr. Ramiz Abdylit pėr shqiptarizmėn nė Maqedoni, ajo e dr. Riza Sadikut pėr luftėn antikomunsite nė maqedoninė perėndimore, si dhe ndonjė tjetėr si kėto janė tė ndėrtuara me njė metodologji tė mirėfilltė shkencore, me njė stil ligjėrimor shkencor dhe me njė terminologji tė mirė shkencore.
 
Natyrisht se kontributi i dr. sc. Zekeria Canės qė ka tė bėjė me kėndvėshtrimin metodologjik nė kuadėr tė temės qė ka tė bėjė me forcat nacionaliste shqiptare gjatė Luftės sė Dytė Botėrore e deri nė vitin 1947, ėshtė njė kontribut i veēantė, sepse zbardh konceptet teorike dhe metodologjike tė kohės pėr tė cilėn flet, e qė e bėn mė tė plotė kuadrin tematik tė kumtesave tė pėrfshira nė kėtė pjesė.
 
 
Kumtesa qė kanė tė bėjnė me personalitete tė ndryshme tė tė djathtės shqiptare  
  
Pjesa e dytė e grupit tė kumtesave,  e qė numerikisht ėshtė me madhe, pasi qė pėrfshin rreth 23 kumtesa, e qė ka tė bėjė me personalitete dhe ngjarje tė caktuara tė kohės, dėshmon se edhe Sesioni Shkencor i Prizrenit e qė u mbajt edhe nė kujtim tė 100 vjetorit tė lindjes sė Xhafer Devės dhe tė 58 vjetorit tė vrasjes sė kapidan dr. Mark Gjon Markut, u dominua nga tendenca pėr rehabilitimin si dhe me vazhdimin e pėrpjekjeve pėr rehabilitimin e personaliteteve tė ndryshme tė nacionalizmės shqiptare gjatė Luftės sė Dytė Botėrore e mė pas.
 
Kjo tendencė, qė nė Sesionin e Hamburgut ishte mė e theksuar, duhet thėnė se ka po ato arsye si nė Sesionin e Parė tė mbajtur nė Hamburg, e qė kanė tė bėjnė me dėshirėn e kumtuesve qė tė kontribuojnė qė tė vihet drejtėsia nė vend dhe gjithė ata nacionalistė qė kanė sakrifikuar edhe jetėn, njė pjese prej tė cilėve nuk u dihet as varri, tė kenė vendin e vet nė historiografinė shqiptare, si dhe tė ēukisin nė ndėrgjegjen tonė dhe kujtesėn tonė.
 
Nė pėrpjekje pėr rehabilitimin e personaliteteve tė tillė si Xhafer Deva,  kapidan dr. Mark Gjon  Marku, Ernest Koliqi, Ndue Pėrlleshi, Marie Shllaku, Gjon Serreqi, Rexhep Mitrovica, e shumė tė tjerė si kėta, autorėt e kumtesave tė ndryshme, pėrveē pėrdorimit tėlirė tė faktografisė sė mundshme, ndonjė kujtimi tė ndonjė bashkėkohaniku, kanė pėrdorur edhe stilin ligjėrimor letrar, pėr tė shprehur dashurinė, simpatinė dhe shpesh edhe mllefin pėr fatin tragjik tė kėtyre personaliteteve.
 
Sidoqoftė edhe nė kėtė grup kumtesash, akribia shkencore dhe qasja profesionale ėshtė mė e theksuar se nė kumtesa tė ngjashme nė Sesionin e Hamburgut. Me kėtė rast do veēuar nė mėnyrė tė veēantė qasjet e prof. dr. Romeo Gurakuqit pėr Ernest Koliqin dhe BKI-nė, ato tė prof. dr. Fehmi Rexhepit pėr Esat Berishėn, dr. sc. Lush Culajt pėr Zef Gjidodėn, e ndonjė tjetri, tė cilat pėrveēse japin njė material tė caktuar njohės, ofrojnė edhe qasje kritiko-racionale tė lakmueshme.
 
Njė aspekt mė vete bėjnė grupi i kumtesavedėshmi, e qė vijnė nga ata qė personalisht janė njohur me personalitetet pėr ta cilėtkumtojnė dėshmojnė, ēfarė janė ato tė akademik Mark Krasniqit, Shefqet Kelmendit e tė ndonjė tjetri se kėta, qė nė kumtuesat e tyre vazhduan dėshminė pėr personalitete tė tillė si marie shllaku, Ndue Pėrlleshi, Gjon Serreqi, Bernardin Llupi e ndonjė tjetėr, tė cilat vetė mund tė bėhen dokumente mbi tė cilat do tė duhej tė operonte shkenca shqiptare e historisė. Njė pėrjashtim bėn Idriz Lamaj, i cili pėr Xhafer Devėn dhe Rexhep Krasniqin, pėrkatėsisht pėr veprimtarinė e tyre nacionaliste pėrveē njė qasje dėshmie si njohės i tyre gjatė jetės sė tyre, ofroi edhe njė qasje dokumentare tė mbėshtetura mbi dėshmi dhe letra qė i kishte nė dispozicion dhe qė i kishte dėgjuar nga vetė ata.
 
 
Krejt nė fund
  
Duhet thėnė se ajo qė vėrehet edhe nė kėtė botim, nė Sesionin Shkencor pėr tė djathtėn shqiptare, paraqiten kumtesa nga autorė tė njėjtė e qė kanė tė bėjnė me personalitete tė njėjtė e qė kundrohen nga aspekte tė ndryshme. Kjo ėshtė pėr t’u pėrshėndetur, pasi qė nė kėtė mėnyrė po krijohet mundėsia qė kėta autorė, nė mėnyrė mė tė plotė tė merren me njė personalitet dhe atė ta studiojnė nė tė gjitha dimensionet. Ashtu siē mund tė thuhet kjo edhe pėr ndonjė ngjarje tė caktuar. Nė anėn tjetėr, edhe pse nė fillim e lavdova strukturimin e librit si mė tė mirė, duhet thėnė se nė kėtė drejtim duhet punuar, pasi qė ka kumtesa nė pjesėn e parė tė librit, qė do tė duhej tė ishin nė pjesėn e dytė, ashtu siē ka edhe kumtesa qė gjenden nė pjesėn e dytė, por qė do tė mund tė ishin mė mirė nė pjesėn e parė tė librit.
 
 
Prizren, 11. 12. 2005 
Rexhep Kastrati

 Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.