|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Serbia kritikon diplomatin britanik qė ka lėnė tė kuptohet se mbėshtet pavarėsinė e Kosovės

 
 

 

8 shkurt 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (7.02.2006) - Qeveria e Serbisė kritikoi njė diplomat tė lartė britanik, pėr tė cilin udhėheqėsit e serbėve tė Kosovės thonė se ka lėnė tė kuptohet se mbėshtet pavarėsinė e Kosovės.

Kryeminsitri Vojisllav Koshtunica, e akuzoi Drejtorin Politik tė Ministrisė sė Jashtme britanike John Sawers pėr qėndrim tė njėanshėm, edhe pa filluar ende bisedimet pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės.

Nė njė deklaratė pas takimit nė Beograd me zotin Sawers, zoti Koshtunica thekson se ēdo pėrpjekje pėr tė imponuar njė zgjidhje do tė ishte trysni e papranueshme ndaj njė shteti demokratikk dhe do tė pėrbėnte shkelje tė ligjeve ndėrkombėtare.

Udhėheqėsit e serbėve tė Kosovės thonė se zoti Sawers u tha atyre dje se zgjidhja pėrfundimtare duhet tė respektojė vullnetin e shumicės sė banorėve tė Kosovės.//lk


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.