|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Projektbuxheti i qeverisė amerikane pėr vitin 2007 parashikon ndihma pėr vendet e Evropės Juglindore

 
 

 

8 shkurt 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (7.02.2006), Keida Kostreci - Nė projekt-buxhetin e qeverisė amerikane pėr vitin 2007 parashikohet edhe ndihma pėr vendet e Evropėn Juglindore. Shuma prej 273.9 milionė dollarėsh e parashikuar pėr kėto vende, sipas projekt-buxhetit tė Departamentit tė Shtetit, do tė shėrbejė pėr programe tė luftės kundėr krimit ndėrkombėtar, trafiqeve dhe korrupsionit, pėr tė ndėrtuar ura sociale-ekonomike mes komuniteteve etnike dhe pėr tė konsoliduar pėrparimin demokratik dhe ekonomik. 

Nė projekt-buxhet thuhet se ndihma amerikane do tė vazhdojė tė kontribuojė drejt mbylljes sė ciklit tė dhunės sė viteve 1990, duke u pėrqendruar tek integrimi i Evropės Juglindore nė komunitetin Euroatlantik me vlerat e demokracisė, shtetit ligjor dhe lirive individuale. Demokracitė e brishta dhe ekonomitė ende tė dobėta tė kėtij rajoni, thuhet nė tekstin e projektit ende pėrfitojnė nga ndihma amerikane dhe nxitja e reformės demokratike dhe qendrueshmėrisė, zhvillimit ekonomik dhe shtetit ligjor do t’i ndihmojė ato tė pėrshpejtojnė procesin e anėtarėsimit nė Bashkimin Evropian dhe tė thellojnė marrėdhėniet e tyre me NATO-n.

Departamenti i Shtetit ka propozuar 20 milionė dollarė ndihma pėr Shqipėrinė, duke thėnė se ky vend pėrballet me sfida tė vėshtira ekonomike dhe me dukurinė shumė tė pėrhapur tė krimit dhe korrupsionit. Megjithatė, thuhet nė projket-buxhet, Shqipėria vazhdon tė jetė njė aleate e vendosur e Shteteve tė Bashkuara, duke kontribuar nė operacionet ushtarake nė Afganistan dhe Irak. Ndihmat pėr vitin 2007 do tė pėrqendrohen nė konsolidimin e institucioneve demokratike dhe forcimin e sektorit privat. Po ashtu ndihma do tė rrisė aftėsinė e Shqipėrisė nė reformėn nė sektorin e shėndetėsisė dhe nė luftėn kundėr trafiqeve, krimit tė organizuar dhe korrupsionit.

Nė projekt-buxhetin ku parashikohen 79 milionė dollarė pėr Kosovėn, thuhet ky vit do tė jetė kritik pėr Kosovėn ndėrkohė qė ka filluar procesi i statusit pėrfundimtar. Fondet pėr vitin 2007 do ta ndihmojnė Kosovėn qė tė kalojė gjithnjė e mė shumė drejt vetėqeverisjes, ndėrsa komuniteti ndėrkombėtar vazhdon t’ia kalojė tė gjitha pėrgjegjėsitė institucioneve tė Kosovės.

Pavarėsisht se cili do tė jetė rezultati i negociatave tė statusit, Shtetet e Bashkuara do tė duhet t’i vazhdojnė programet e tyre kryesore tė ndihmave, pėrfshirė konsolidimin e ministrive tė Kosovės, zhvillimin e sistemit gjyqėsor dhe tė rendit, mbėshtetjen e qeverisjes lokale, medias dhe organizatave tė shoqėrisė civile, pėrparimin e reformės ekonomike dhe inkurajimin e Kosovės shumėetnike. Shtetet e Bashkuara do tė vazhdojnė gjithashtu tė mbėshtesin njė prani tė policisė ndėrkombėtare pėr tė garantuar sigurinė derisa tė konsolidohet ajo vendase.

Projekti parashikon 27 milionė dollarė pėr Maqedoninė, ku thuhet se stabiliteti dhe siguria janė pėrmirėsuar dramatikisht qė nga konflikti i vitit 2001. Nė projekt-buxhet thuhet se ndihma duhet tė vazhdojė pėr tė garantuar zbatimin e plotė nė praktikė nė Marrėveshjes sė Ohrit. Ndihma do tė pėrqendrohet nė luftėn kundėr krimit kufitar, forcimin e shtetit ligjor dhe pėrparimin e reformave makro-ekonomike pėr tė siguruar tė ardhmen e Maqedonisė nė rrugėn drejt integrimit euro-atlantik.

Nė projekt-buxhet parashikohen 31 milionė dollarė pėr Bosnje-Hercegovinėn, 62 milionė pėr Serbinė dhe 8.5 milionė pėr Malin e Zi, 17.9 milionė pėr programin rajonal SEED qė shėrben pėr rivendosjen e lidhjeve mes vendeve tė Evropės Juglindore, si edhe 28.5 milionė dollarė fonde pėr praninė e OSBE-sė nė vendet e rajonit.//lk


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.