|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  | 

 

  

   
 

Pekini kritikon raportin e Pentagonin qė e cilėson Kinėn kėrcėnim pėr dominimin ushtarak amerikan

 
 

 

8 shkurt 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (7.02.2006) - Pekini kritikoi njė raport tė Deprtamentit amerikan tė Mbrojtjes qė paralajmėron se Kina mund ta sfidojė dominimin ushtarak tė Amerikės.

Zėdhėnėsi i Ministrisė sė Jashtme tė Kinės, Kong Quan, tha se nė dokumentin e Pentagonit bėhen akuza tė pabaza mbi fuqizimin ushtarak tė Kinės dhe se ai “e ēorjenton publikun”, duke kirjuar njė imazh sipas tė cilit, Kina pėrbėn kėrcėnim ushtarak. Ai thotė se Kina i ka bėrė njė ankesė zyrtare Shteteve tė Bashkuara lidhur me dokumentin.

Nė raportin e Pentagonit tė publikuar tė premten thuhet se Kina mund tė zhvillojė teknologji ushtarake, qė njė ditė mundet ta ballancojnė fuqinė ushtarake tė Shteteteve tė Bashkuara dhe tė minojnė ekuilibrin rajonal. Shtetet e Bashkuara dhe Japonia mė parė e kanė akuzuar Kinėn se ka minimizuar fuqinė e saj ushtarake nė sytė e pulbikuit.

Zėdhėnėsi kinez ju kundėrvu raportit amerikan, duke thėnė se Pekini ėshtė njė forcė pėr paqen dhe qėndrueshmėrinė nė botė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.